Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Baudtec TW263R4-A2/B2
    Καλησπέρα,

    Έχω έναν iMac 21'' 2.66GHz. Μέχρι πρόσφατα δούλευε απολύτως απροβλημάτιστα. Τελευταία μου κολλάει πολύ συχνά και για μεγάλα χρονικά διαστήματα (άνω του 4-5λέπτου μέχρι να ξεκολλήσει).

    Το μόνο που είχα συνδεδεμένο ήταν ένας σκληρός της SeaGate με usb σύνδεση ενώ πρόσφατα απόκτησα και έναν ακόμα της WD που συνδέθηκε στο firewire. Έκτοτε - χρονικά, και το αναφέρω γιατί δε ξέρω αν παίζει ρόλο - άρχισαν τα προβλήματα.

    Ουσιαστικά δε μπορώ να κάνω δύο ή περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα. Για παράδειγμα έχω ανοιχτό Safari...συνδέω το iPhone στο docking station και κολλάει για λίγο αλλά παίζει τελικά...πάω να ανοίξω και excel και κολλάει το σύμπαν για κανα 5λεπτο μέχρι που μου πετάει ένδειξη ότι τερματιστηκε η λειτουργία του excel και κλείνει.

    Δε ξέρω αν είμαι σαφής στην περιγραφή, αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω θα βοηθούσε πολύ. Το μηχάνημα έχω την αίσθηση ότι νεκρώνει κυριολεκτικά ώρες ώρες..

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Baudtec TW263R4-A2/B2
    Ένα update της κατάστασης και μάλλον προς το χειρότερο..

    Φιλαράκι και αρκετά καλός γνώστης συνδέθηκε στο μηχάνημά μου και αφού τσέκαρε κάποια πραγματάκια για κάμποση ώρα μου είπε ότι το μηχάνημα δείχνει νορμάλ στις λειτουργίες του οπότε με παρότρυνε να ξηλώσω για κανα δυο μέρες τους σκληρούς μήπως και αυτοί το κολλάνε.

    Ο καινούριος σκληρός που πήρα εν τω μεταξύ της WD είναι σε windows format. Τέλος πάντων τον άλλαξα από firewire σε usb και μάλλον χειρότερα ήταν τα πράγματα οπότε τον αποσύνδεσα μαζί και με τον άλλο που έχω και έπαιζα απροβλημάτιστα ως τώρα.

    Μετά από κανα δυο restart το μηχάνημα εξακολουθεί να παγώνει για 5λεπτα ολόκληρα ακόμα και στις απλούστερες λειτουργίες.

    Καμιά ιδέα ή ήρθε η ώρα να το πάω να το δούνε? Από υπομονή έχω στερέψει σχεδόν πάντως..

    ........Auto merged post: eMike πρόσθεσε 6 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να σημειώσω δε ότι εδώ και μερικές μέρες, Messenger, iTunes, Word-Excel,iPhoto και κάποια συναφή αρνούνται πεισματικά να ανοίξουν εμφανίζοντας συνεχώς το παραθυράκι που ενημερώνει (μετά το καθιερωμένο πλέον 5λεπτο αναμονής) ότι η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται..

    Sorry αν κουράζω αλλά στα Mac είμαι πολύ καινούριος..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eMike : 05-09-09 στις 03:17. Αιτία: auto merged post

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το να κολλάει ένα σύστημα είναι τόσο γενικό και μπορεί να έχει κυριολεκτικά οποιαδήποτε αιτία.
    Για να αποκλείσεις ότι είναι το λειτουργικό ή κάποιο software που έχει εγκατασταθεί, κάνε εγκατάσταση "καθαρό" λειτουργικό σε έναν εξωτερικό δίσκο και ξεκίνα από κει. Αν το μηχάνημα δεν κολλάει, τότε κάτι στο σύστημά σου το προκαλεί. Αν συνεχίζει είναι μάλλον θέμα hardware.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

Παρόμοια Θέματα

  1. Ethernet κολληματα
    Από bokos32 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 00:06
  2. Κολληματα...
    Από dot_matrix στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-06, 02:28
  3. Περίεργα κολλήματα 2
    Από kostas285 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-06, 14:00
  4. Κολλήματα υπολογιστή
    Από shaq141a στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-05, 02:20
  5. Κολλήματα
    Από leftergr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-05, 16:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας