Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Το avatar του μέλους ORGixMH
    ORGixMH Guest
    Καλησπέρα παιδιά...
    Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια για το πως θα πιάσω τον ASTRA 19.2.

    Ξεκινώντας έχω ένα δορυφορικό δέκτη της Panasat (που το δίνει η Nova) και ένα πιάτο 80cm (διάμετρο) επίσης της Nova!

    Τώρα είμαι συνδεμένος με τον Hotbird 13!

    Η λογική μου λέει πως απλά πρέπει να ανέβω στο πιάτο και να το γυρίσω 6.2 μοίρες ανατολικά!
    Μετά να ρυθμίσω τον δέκτη στον astra 19.2 και να δώσω την συχνότητα του καναλιού που θέλω!

    Σας παρακαλώ αν ξέρετε την διαδικασία εξηγίστε τη μου γιατί πρέπει να δούμε τον ΠΑΟΚ και το δεν έχω Connex και ούτε θέλω να βάλω!

    Το κανάλι που θέλω να ποιάσω είναι το RTL7

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Βαζεις τον δεκτη στον ASTRA και γυρνας το πιατο πολυ ελαφρα αριστερα. Θελει λιγο προσοχη με το γυρισμα. Οχι αποτομα.
    Απο το δεκτη μπορεις να βλεπεις το σημα που λαμβανεις. Εκει που θα κλειδωσει (θα σου δωσει το μεγιστο) σφυγκεις το πιατο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους ORGixMH
    ORGixMH Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζεις τον δεκτη στον ASTRA και γυρνας το πιατο πολυ ελαφρα αριστερα. Θελει λιγο προσοχη με το γυρισμα. Οχι αποτομα.
    Απο το δεκτη μπορεις να βλεπεις το σημα που λαμβανεις. Εκει που θα κλειδωσει (θα σου δωσει το μεγιστο) σφυγκεις το πιατο.
    Eυχαριστώ πολύ ρε Γιάννη...Αλλά με αυτά τα FEC και τις συχνότητες τι πρέπει να κάνω?

  4. #4
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    To RTL7 εκπέμπεται κωδικοποιημένο, για να πιάσεις Astra εκτός του να στρίψεις πιο ανατολικά το κάτοπτρο (περίπου όσες μοίρες λες) πρέπει και να το σηκώσεις λίγο προς τα πάνω, και δεν ξέρω αν ο δέκτης της nova έχει περασμένες στη μνήμη (που πολύ αμφιβάλλω) τις συχνότητες των transponder του Αstra, ή θα κάθεσαι να κάνεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις. Χμ, αισιόδοξες προοπτικές δηλαδή (το κύριο πρόβλημα είναι ότι είναι κλειδωμένο όμως το κανάλι)!

    ΥΓ. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από ό,τι βλέπω και από το Al Jazeera Sports +8, το οποίο εκπέμπεται και από τον Hotbird και τη συχνότητα 11296Η, 27500, μόνο που και αυτή η εκπομπή είναι επίσης κωδικοποιημένη.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    αν συνεχίζει να σε ενδιαφερει η στοχευση του αστρα19, στρέφουμε το πιάτο ωστε το lnb να κινηθεί προς την ανατολή. αυτό το κάνουμε έχοντας επιλέξει απο το μενου του δέκτη τον δορυφόρο astra19 αφου δεις οτι εχεις αρκετό σήμα κάνεις ενα σκανάρισμα και παίρνεις τα κανάλια που θέλεις.

    εννοείτε πως τα κανάλια για να τα δούμε πρέπει είτε να είναι ελεύθερα προς λήψη ή να έχουμε την απαραίτητη καρτούλα (όπως συμβαίνει με την νοβα)

  6. #6
    Εγγραφή
    12-09-2009
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας. Εχω εναν dreambox με πιατο 90 και 2 lnb στους αστρα και hotbird τους οποιους πιανει μια χαρα. Εχω και εναν panasat 1110 που πηρα για την nova αλλα δεν μπορω να πιασω τον astra. τι πρεπει να κανω? Σε πια θεση πρεπει να βαλω το 2ο lnb, και σε τι συχνοτητες ? Πρεπει να κανω και αλλο? Ευχαριστω.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Λοιπον, εχω ενα 80αρι πιατο. Εχω πάνω ενα lnb που πιανει astra!Θελω να βαλω αλλο ενα ωστε να πιασω και hotbird για τη nova. Το παλεψα αλλα συνεβη κατι περιεργο. O astra πιανει οπως πριν αλλα αντι για hotbird μαλλον επιασα καποιον Arabsat!!!lol!!! Εχω τη βαση που βαζεις 2 lnb ,τοβαλα κοντα στο αλλο, και με το satfinder μονο εκει ειχα σημα. Αλλα δεν ειναι ο hotbird!
    Εχω μια υποψια, κοιτωντας τις μοιρες του Αραβα(30.5) μπας και εχω λαθος Astra.
    ΜΕ τη κωδικοποιητη ,οταν αλλαζω τους δορυφορους για να δω τι βρισκει πιανει το 1ο lnb και τον αστρα 19 και τον αστρα 28.2!!!!Μα γινεται αυτο?????Παιζει ναχω τοσο περιεργη εγκατασταση που να πιανω και τους 2? Γενικα παιζει με το 80αρι να πιασω αυτα που κυνηγαω??
    Αν ξερετε και κανα λινκ με οδηγιες...ακομα καλυτερα..γιατι εψαχνα αλλα δε βρηκα κατι καλο...
    Ευχαριστω!
    Τα λέμε... http://geokon.blogspot.com/
    Blog σχολιασμού όλων των θεμάτων! Οτιδήποτε κινείται συλαμβάνεται και σχολιάζεται επ'αυτοφόρω!

  8. #8
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Από την άλλη μεριά πρέπει να το βάλεις! Εφόσον το lnb για astra είναι στο κέντρο, το παράπλευρο για hotbird πρέπει να μπει ανατολικότερα από αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 08-10-09 στις 23:28.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Ανατολικοτερα τοχω βαλει..ισως να μην ειναι ο αραβας...Παντως μεσα εχει κατι αραβικα, κατι τουρκικα και αρμενικα.Με το που ανοιξω τη νοβα, αντι να κατεβασει το μπουκετο της, κατεβαζει αυτα τα 18 καναλια..
    Σκεφτομαι μπας και εχω τον Αστρα σε λαθος θεση και με μπερδευει αυτο. ΑΛλα ο Αστρα πιανει πολυ καλα.ισως ναχω λαθος κλιση στο lnb..Αλλα μονο σε αυτο το σημειο εβρισκε σημα δορυφορου....Τι να πω...
    Στην χειροτερη θα αφησω στο 8οαρι τον αστρα και θα βαλω αλλο ενα πιατο για τη νοωα..Ετσι και αλλιως εχω αυτο της νοβα...Απλως βαριομουν παλι την εγκατασταση!λολ
    Τα λέμε... http://geokon.blogspot.com/
    Blog σχολιασμού όλων των θεμάτων! Οτιδήποτε κινείται συλαμβάνεται και σχολιάζεται επ'αυτοφόρω!

  10. #10
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Για πες κάποια κανάλια/συχνότητες που πιάνεις. Έτσι θα καταλάβουμε ποιον δορυφόρο λαμβάνεις (υπάρχουν πολλά τουρκικά στις 7Ε, κάποια αραβικά/αρμένικα στις 10Ε, κλπ...)

  11. #11
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Καταφερα και μπηκα μαλλον Hotbird...Απλως πρεπει ναναι πολυ μετρια βαλμενο.Κατι πρεπει ναπαιζε με τα 2 ματια.Εβαλα σε οφφ το 1 και αφησα μονο το 2.και μετα μπηκα Νοβα αλλα ενταση μου βγαζει 44-48%!!!!μονο!Αν και το satfinder που ειχα δεν πηγαινε παρα πανω εκεινη την ωρα, καπως πρεπει να βελτιωνεται..Αυριο θα το κοιταξω ξανα να δω να μπορω να βελτιωσω κατι πανω στο 80αρι με τα 2 lnb..Αλλλιως θα παει μονο του

    ΣΤο παλιο δεκτη(οχι νοβα)..εκειπου λεει επιλεξτε δορυφορο και μπορεις να πας απο Αστρα σε χοτμπιρντ, εχει επισης (με σημα) την επιλογη αστρα 28.2....Γιαυτο λεω οτι καπου εχει κατσι αναμεσα και πιανει λιγο απολα!λολ

    EDIT:Διαβαζα στο ιντερνετ, οτι μπορει να φταιει η μαρκα του diseqc..Οτι ο δεκτης panasat της Νοβα δεν ταιριαζει με ολους..Αν καποιος ξερει κατι ή εχει καποιον που δουλευει καλα ας πει τη μαρκα!!

    Υ.Γ Βλεπω εισαι απο Σουδα...Αξεχαστες μερες θητειας πριν 2 χρονια!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konsniper : 09-10-09 στις 04:08.
    Τα λέμε... http://geokon.blogspot.com/
    Blog σχολιασμού όλων των θεμάτων! Οτιδήποτε κινείται συλαμβάνεται και σχολιάζεται επ'αυτοφόρω!

  12. #12
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    φιλε με το 80αρη πιάνεις ανετα κ hotbird k astra. ποιόν δέκτη έχεις? άσε όπως είναι το lnbτου αστρα και πρέπει το nb του hotbird να είναι δεξιά απο εκείνο του αστρα όταν βλέπουμε το πιάτο απο μπροστά. μάλον είχες πιάσει arabsat(badr) στις 26. βάλε στον δέκτη σου την συχνότητα της νοβα και όταν σιγουρευτείς πως την βρήκες πρέπει να περιστρέψεις το lnb κάπου στις 10μοίρες κατα τη φορά των δεικτών του ρολογιού γύρω απο το κολάρο που το κρατά στη ράγα για να εισαι οκ με το σήμα

  13. #13
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Καλησπέρα και συγνώμη για το grave digging.

    Είχα μέχρι προχθές κεντραρισμένο τον hotbird μ ένα πιάτο 1.00μ και παράκεντρα έπιανα και μερικές συχνότητες του άστρα.

    Σήμερα είπα να το αλλάξω και χωρίς ιδιαίτερο κόπο κέντρα στον astra και έχω πολύ καλά επίπεδα σήματος.
    Έβαλα το lnb για τον hotbird δεξιά(όπως κοιτάς το πιάτο face2face) του πρώτου lnb αλλά όχι κολλητά του.Μ αυτόν τον τρόπο απo hotbird δεν έχω τίποτα.Ίσως έναν-δυο transponders να έβρισκα μόνο.

    Για να έχω και Hotbird σε τι απόσταση πρέπει να έχω τα LNBs μεταξύ τους;
    Το multifeed θέλει κάποιο σήκωμα ώστε το lnb του hotbrid να είναι πιο ψηλά;
    Το skew θα βοηθήσει;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας

  14. #14
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δες λίγο αυτό το θεματάκι...

    http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=7862.0
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #15
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Σ ευχαριστώ!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 24Mbps θα τα πιάσω?
    Από SaFiS στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 15:56
  2. Octave.. πώς βάζω τον vi ώς τον default editor?
    Από arkara στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-08, 17:15
  3. [Siemens] τι ταχύτητες μπορώ να πιάσω?
    Από kinezos69 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 10:57
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-06, 15:55
  5. H EΡΤ σνομπάρει τον ελληνικό δορυφόρο
    Από chrand στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-06, 01:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας