Σελ. 12 από 83 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1242

Θέμα: How To: μtorrent

  1. #166
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Αν ανεβασεις τορρεντς, θα κερδισεις μετα τιποτα; Δηλαδη θα σε συνδεει με ταχυτερους χρηστες;

  2. #167
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Αν εννοεις να ανεβασεις δικα σου τορρεντ, οχι δεν κερδιζεις τιποτα. ΑΝ εννοεις να σηνταρεις αυτα που ηδη εχεις κατεβασει, εξαρταται: αν εχεις πολυ κουτσουρεμενο το upload, ναι θα χανεις και στο download. Αν οχι, και απλα παιρνεις κατι και δε γουσταρεις να το δωσεις, δεν κερδιζεις τιποτα με το να συνεχισεις να το μοιραζεις. Φυσικα εννοειται εκτος απο την ικανοποιηση να εισαι ενας σωστος χρηστης, καθως αν και ο προηγουμενος σκεφτοταν το ιδιο, δεν θα το επαιρνες ουτε εσυ

  3. #168
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Ωραια. Ευχαριστω

  4. #169
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Χουζούρη δεν είναι ακριβώς έτσι. Addicted καταρχήν όλα χωρίζονται ανάλογα τον τράκερ.

    Αν συνδέεσαι με ελεύθερο τράκερ, δεν υπάρχει κανένα απολύτως κριτήριο για οτιδήποτε. Μπορείς θεωρητικά να κατεβάσεις και να μην δώσεις ούτε byte, όλα εξαρτώνται από την συνείδησή σου. Βέβαια στα δημοφιλή αρχεία δεν παίζει τόσο ρόλο αυτό, γιατί μέχρι να κατεβάσεις κάτι αναγκαστηκά δίνεις, έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας. Στα λιγότερο δημοφιλή αρχεία όμως κατεβάζεις με χαμηλές ταχύτητες από public tracker.

    Τώρα αν είσαι σε private tracker το ratio σου ελέγχεται, και ο κάθε τράκερ έχει δικούς του κανόνες. Άλλοι έχουν σαν ποινή να μην μπορείς να κατεβάσεις τίποτα μέχρι να βελτιώσεις το ratio σου, άλλοι σου βάζουν wait time ή ακόμα και ban.

    υγ. Οπότε αν ανεβάζεις δικά σου torrent αυτό έχει μεγάλη σημασία ιδιαίτερα σε private trackers καθώς τότε μόνο δίνεις χωρίς να παίρνεις τίποτα οπότε βελτιώνεις σημαντικά το ratio σου έχοντας καβάτζα για άλλα κατεβάσματα.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  5. #170
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    @ odd. Κατι τετοιο περιμενα να ακουσω.

  6. #171
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odd
    Χουζούρη δεν είναι ακριβώς έτσι. Addicted καταρχήν όλα χωρίζονται ανάλογα τον τράκερ.

    Αν συνδέεσαι με ελεύθερο τράκερ, δεν υπάρχει κανένα απολύτως κριτήριο για οτιδήποτε. Μπορείς θεωρητικά να κατεβάσεις και να μην δώσεις ούτε byte, όλα εξαρτώνται από την συνείδησή σου. Βέβαια στα δημοφιλή αρχεία δεν παίζει τόσο ρόλο αυτό, γιατί μέχρι να κατεβάσεις κάτι αναγκαστηκά δίνεις, έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας. Στα λιγότερο δημοφιλή αρχεία όμως κατεβάζεις με χαμηλές ταχύτητες από public tracker.

    Τώρα αν είσαι σε private tracker το ratio σου ελέγχεται, και ο κάθε τράκερ έχει δικούς του κανόνες. Άλλοι έχουν σαν ποινή να μην μπορείς να κατεβάσεις τίποτα μέχρι να βελτιώσεις το ratio σου, άλλοι σου βάζουν wait time ή ακόμα και ban.

    υγ. Οπότε αν ανεβάζεις δικά σου torrent αυτό έχει μεγάλη σημασία ιδιαίτερα σε private trackers καθώς τότε μόνο δίνεις χωρίς να παίρνεις τίποτα οπότε βελτιώνεις σημαντικά το ratio σου έχοντας καβάτζα για άλλα κατεβάσματα.
    Σορρυ παιδες, εγω καταλαβα αν κερδιζει κατι "στο φτερο" ("Δηλαδη θα σε συνδεει με ταχυτερους χρηστες;"). Σε αυτη την ερωτηση, συνεχιζω να απαντω οπως παραπανω. Ανεξαρτητως τυπολογιας τρακερ, δοκιμασε να περιορισεις το upload σου στο 1 kb/s και θα δεις οτι η ταχυτητα κατεβασματος θα πεσει θεαματικα. Ειναι θεμα πρωτοκολλου.

    Στα υπολοιπα περι πριβε τρακερ και ratio εχεις απολυτο δικιο.

    Μια μικρη μονο ενσταση θα κανω και παλι στο θεμα του "ανεβαζω δικα μου τορρεντ". Για μενα, προκειται για μια πολυ υπερτιμημενη κατασταση ratio-wise. Εστω δλδ οτι ανεβαζεις ενα αρχειο 700Mb. Θα το μοιρασεις ποσο μια, μιαμιση φορα? Παραπανω δεν θεωρειται ηθικο, καθως ωστοσο θα το εχουν τσιμπησει αρκετοι ωστε να το υποστηριξουν ανετα και πρεπει να δωσεις και την ευκαιρια και σε αυτους που το παιρνουν να το υποστηριξουν και να δωσουν πισω τουλαχιστον μερος των δεδομενων που πηραν ωστε να καλυψουν και αυτοι το "χαμενο" ρατιο τους.

    Ας υποθεσουμε λοιπον οτι θα κερδισεις 1γιγα απο αυτη την ιστορια. Εννοειται οτι παραλληλα, μιας που για να υποστηριξεις το upload σου χρειαζεσαι τη γραμμη σου ατοφια, δεν ανεβαζεις ουτε κατεβαζεις τιποτε, αρα την εχεις σκλαβωμενη.

    1) Το 1 γιγα σε οχι-τοσο-νεους λογαριασμους σε πριβε τρακερ ειναι σταγονα στον ωκεανο και δεν επηρεαζει το ρατιο αισθητα (πχ αν εχεις ρατιο 1 με 100Gb up/100Gb down στο αλλαζει κατα 0.01). Για να δημιουργησεις καβαντζα λοιπον απο δικα σου uploads καταλαβαινεις οτι πρεπει να εισαι κατα συρροην uploader μεγαλων αρχειων, πραγμα ομως που μετα θα περιοριζει σημαντικα το κατεβασμα (το γνωστο αξιωμα του "τι να τα κανεις τα λεφτα αμα δεν εχεις χρονο")
    2) Αν κοψεις το κατεβασμα και απλα σηνταρεις τορρεντ που ηδη εχεις κατεβασει πιθανοτατα το κερδος θα ειναι τουλαχιστον το ιδιο.

    Αρα, για μενα, η "μεγαλη σημασια" στα προσωπικα uploads δεν εγκειται τοσο στο θεμα του ρατιο και της καβαντζας καθως αυτο μπορει να επιτευχθει και με παραδοσιακους τροπους το ιδιο, αλλα εγκειται περισσοτερο στην ευχαριστηση της προσφορας στην κοινοτητα.

  7. #172
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Πράγματι Χουζούρη υπάρχει παρεξήγηση. Όσο κατεβάζεις καλό είναι να έχεις upload ανοικτό. Δεν είναι όμως νόμος. Μου χει τύχει επειδή είχα ξεχάσει το upload κλειδωμένο στα 2kb/s να κατέβει το αρχείο κανονικότατα με 40άρια. Βέβαια δεν είναι νόμος αυτό. Αλλά το να βάζεις το upload στα 10kb/sec (μιλάω πάντα για 384 γραμμή) πραγματικά δεν σου κοστίζει τίποτα στο download.

    Πάντα έχω το upload κλειδωμένο στα 10kb/s και το download unlimited και στο κατέβασμα έχω maximum ταχύτητες. Όμως εφόσον το κατεβάσεις σε δημόσιους τράκερ δεν σε υποχρεώνει τίποτα εκτός από τη συνείδησή σου το να seedάρεις το αρχείο.

    Για τα αρχεία που κάνεις upload σε private trackers είναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο. Καταρχήν εγώ ανεβάζω μόνο υλικό που δεν μπορεί να βρεθεί αλλού. Ακόμα βάζεις super-seeding με απεριόριστο b/w μέχρι να δώσεις το 50% (οπότε συνολικά θα υπάρχει το αρχείο σου μία φορά) και ύστερα το γυρνάς στο απλό με κόφτη μέχρι περίπου το 150%. Έτσι δεν δεσμεύεις για πολύ το d/l.

    Ακόμα όταν κατεβάζεις ένα τόρεντ για να το δώσεις πίσω σου βγαίνει η πίστη, ειδικά αν πρόκειται για παλιό ή μη-δημοφιλές τόρεντ. Οπότε τα uploads γενικά χρειάζονται. Το να φτιάξεις το ratio από ένα upload torrent, όντας παλιός χρήστης πραγματικά δεν πρόκειται να γίνει. Όταν όμως έχεις ήδη μια ισορροπία στο ratio αν δώσεις 1giga τότε αυτό το χεις πραγματικά καβάτζα κυρίως για παλιό ή μη-δημοφιλές υλικό (όπως προανέφερα πριν) που δύσκολα θα το δώσεις όλο πίσω.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  8. #173
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Συμφωνω απολυτως.

    Απλα ηθελα να διευκρινιστει αυτο το σημειο καθως πολλοι νεοι στο τορρεντινγκ νομιζουν οτι ο μονος τροπος να εχουν ρατιο ειναι να σηκωνουν δικα τους αρχεια. Σιγουρα βοηθαει, αλλα δεν ειναι πανακεια για το απληστο κατεβασμα. Παν μετρον αριστον. Εχω αρχεια σε πριβε τρακερ που τα υποστηριζω εδω και κανενα χρονο και ακομα τα δινω. Give seeding a chance

  9. #174
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Λοιπον εχω adsl κανα τριμηνο και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το μουλαρι για κατεβασματα λογω ευκολοτερης αναζητησης αρχειων.Τωρα που εχω κατεβασει αυτα που βασικα ηθελα το γυρισα σε μtorrent. O κυριος λογος ειναι οτι μπορω ευκολοτερα να σερφαρω με το μτορεντ ανοιχτο,πραγμα που δε γινοταν με το μουλαρι.Απο τη λιγη εμπειρια μου καταλαβαινω οτι αυτο γινεται επειδη τα τορεντς χρησιμοποιουν λιγοτερα connections.
    Αυτο που ηθελα να ρωτησω :
    Εχω προσπαθησει να εγγραφω σε ελληνικα τρακερς αλλα δεν τα εχω καταφερει σε κανενα.Θελουν καποια προσκληση ή πρεπει να πετυχω την καταλληλη εποχη??

  10. #175
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    στο blue white οι εγγραφές έχουν σταματήσει

    για τον δευτερο ελληνικό θέλει πρόσκληση αν θες στείλε μου ένα email address σου με pm για να το κανονίσω

  11. #176
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Λοιπόν κάνω ακριβώς ότι και στον οδηγό που είναι στο forum και λαμβάνω το παρακάτω μήνυμα όταν κάνω “testconnection” μέσα από το utorrent:

    «….Welcome to the ΅Torrent Port Checker.
    A test will be performed on your computer to check if the specified port is opened.
    Checking port 32459 on 194.219.45.111...
    Error! Port 32459 does not appear to be open.
    Please see www.portforward.com for more information about how to map a port.
    Please make absolutely sure that PeerGuardian2 or Protowall is allowing utorrent.com (208.99.198.134) in either of those programs. Those of you using ipfilter.dat should make sure the list does not include the website's IP. After making sure of this, re-run this test by refreshing the page (F5)….»

    Έχω κάνει ξανά portforwarding και για το Limeware και όλα είναι καλά.
    Βέβαια στον οδηγό του forum δεν έχω βρει πώς να κάνω άνοιγμα θύρας και στο firewall (zonealarm Pro)

    Τι κάνω λάθος οέο;

  12. #177
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    911
    Downloads
    29
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο ZoneAlarm μόλις πάει να γίνει κάποιο connection θα σου ζητήσει άν του επιτρέπεις (θα σου βγάλει κάτι σε μTorrent.exe) να συνδεθεί στον υπολογιστή σου... Πατάς Yes και remember .... ώστε να μήν στο ξαναβγάζει κάθε φορά που συνδέεσαι ...

    edit : Δές και εδώ για περισσότερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ghostnik : 30-07-06 στις 23:09.
    Program your application to be idiot-proof and you'll only be proven an idiot

  13. #178
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghostnik
    Στο ZoneAlarm μόλις πάει να γίνει κάποιο connection θα σου ζητήσει άν του επιτρέπεις (θα σου βγάλει κάτι σε μTorrent.exe) να συνδεθεί στον υπολογιστή σου... Πατάς Yes και remember .... ώστε να μήν στο ξαναβγάζει κάθε φορά που συνδέεσαι ...

    edit : Δές και εδώ για περισσότερα

    Ωραία αλλά κόλλησα στο step 8..

    ΥΓ: Απαντήστε μου αύριο. Τώρα έχω πιεί 1 Gordons space, 1 MacFarland, 1 κρασί, και κάτι άλλο να δείς...και δεν θα καταλάβω ότι και να πείτε χίκ!!


  14. #179
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15447/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    10(dB) / 27(dB)
    Στο Vood 453w τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν για να ανοιξει μια πορτα?Κοιταξα στο site (portforward.com) αλλα δεν βρηκα καθολου μοντελα της συγκεκριμενης εταιρειας (Tilgin) για να δω πως θα το σεταρω. Μπηκα στο μενου για ανοιγμα πορτας και περα απο την preconfigured πορτες που σου εχει να ανοιξεις (π.χ games server etc) εχει και μια επιλογη να κανεις καποιες add σαν user.Πατησα "New" και απο εκι μου ανοιξε μια καρτελα οπου με ρωταγε τα εξης:

    1.Rule name. Nα φανταστω αυτο το οριζω εγω οπως θελω,π.χ Utorrent?
    2.Protocol. Με τις επιλογες TCP,UDP ειτε και τα 2 μαζι. Nα υποθεσω πως βαζω και τα 2?
    3.Port Start και Port End. Εδω παλι βαζω την πορτα που θελω?Και αν ναι βαζω την ιδια και στα 2?
    4.Port map. Εδω τι βαζω?

    Ας βοηθησει καποιος ρε παιδες αν μπορει.

  15. #180
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    911
    Downloads
    29
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Crusader21

    1. Σωστά υπέθεσες βάζεις uTorrent
    2. Και τα 2
    3. Βάζεις την πορτα που διάλεξες και στο uTorrent και στο ένα και στο άλλο
    4.Την ίδια πορτα (το Port start/end είναι η πόρτα που θα έρχεται στο router σου και αυτή εδώ αυτή που θα αντιστοιχεί στο PC σου )

    @psaxtiri

    Καταλαβαίνω απόλυτα γιατι μπερδεύτηκες... εδώ εγώ που δεν έχω πιεί τίποτα ζαλίστηκα
    Στο step 8 πρέπει
    1. να επιλέξεις στο Protocol TCP and UDP ..
    2.Στα source και destination ports να επιλέξεις Other
    3. Να πάς στα dropdown lists που γράφουν Any και να γράψεις την πόρτα σου και στα δύο

    Περίεργο interface θα έλεγα !!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ghostnik : 31-07-06 στις 16:15.
    Program your application to be idiot-proof and you'll only be proven an idiot

Σελ. 12 από 83 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μTorrent
    Από Νικαετός στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-09, 09:48
  2. μtorrent
    Από sverigeman στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 22:18
  3. μtorrent
    Από amvrosios στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-07, 23:10
  4. Goodbye μTorrent, goodmorning MPAA [BitTorrent buys μTorrent]
    Από iwsif στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 19:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας