Σελ. 22 από 83 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 1242

Θέμα: How To: μtorrent

  1. #316
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Νομιζω οτι εχεις μπλεξει τα μπουτια σου γιατι και το fritz και το netgear ειναι ρουτερ... δεν εχω εμπειρια απο bridging οποτε δεν μπορω να σου πω κατι διαφορετικο απο το να χρησιμοποιησεις ενα απο τα δυο...

  2. #317
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι εχεις μπλεξει τα μπουτια σου γιατι και το fritz και το netgear ειναι ρουτερ... δεν εχω εμπειρια απο bridging οποτε δεν μπορω να σου πω κατι διαφορετικο απο το να χρησιμοποιησεις ενα απο τα δυο...
    θα συμφωνήσω με τον Χουζούρη, γιατί χρειάζεσαι το netgear?

  3. #318
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Άλιμος, Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~ 8000 / 950
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι εχεις μπλεξει τα μπουτια σου γιατι και το fritz και το netgear ειναι ρουτερ... δεν εχω εμπειρια απο bridging οποτε δεν μπορω να σου πω κατι διαφορετικο απο το να χρησιμοποιησεις ενα απο τα δυο...
    Το NETGEAR WGR614v7 είναι ένα 54Mbps Wireless Router το οποίο έχω συνδέσει για να έχει το σπίτι wireless και να πιάνει και το laptop internet. Από την άλλη το Fritz!Box Fon είναι modem (modem/router) έτσι όπως μου τα λες χωρίς δυνατότητες wireless και το έχω για να πιάνω το adsl internet.
    Σημειωτέον και πάλι ότι δουλεύουν όλα, internet έχω, wireless έχω, από το utorrent κάνω κανονικότατα download/upload και μάλιστα με ταχύτητες πολύ ικανοποιητικές (~65 kb/s download με ταχύτητα 691). Αυτό που δεν έχω είναι το πράσινο "τικ". Και απ' ότι διάβασα στην προσπάθειά μου να το λύσω, όσο δεν βλέπω πράσινο τα torrents μου θα "υποφέρουν".

    Μερικά συμπληρωματικά στοιχεία: έκδοση utorrent είναι η 1.6, firewall έχω το προεγκατεστημένο των windows και φυσικά είναι τσεκαρισμένη η επιλογή put utorrent into firewall exeptions.

    Θα μπορούσα να έχω οδηγούς ή βοήθεια για bridging;

  4. #319
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Το u-torrent θέλει μόνο tcp forwarding και όχι udp.Δοκίμασε αυτό για αρχή.
    Το ενσωματωμένο test για το αν είναι ανοιχτή η πόρτα τι σου λέει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgz : 26-11-06 στις 17:35.

  5. #320
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια ερώτηση και από μένα. Είμαι καινούριος στα torrents, από σπόντα τα δοκιμάσα αυτές τις μέρες.
    Δοκίμασα κάποιους clients και τελικά κατέληξα σε αυτόν.
    Παρ' όλα αυτά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Παρ' ότι οι ταχύτητες μου είναι συμπαθητικές (δοκίμασα αρκετά αρχεία και γενικά πιάνει και καλές ταχύτητες), υπάρχει πρόβλημα στο browsing και γενικά στις υπόλοιπες χρήσεις. Φαίνεται να "μπουκώνει" η σύνδεσή μου.
    π.χ. MSN να αποσυνδέεται, οι σελίδες να μην ανοίγουν κτλ κτλ
    Αναγκαστικά έβαλα proxy στον Firefox και είδα κάποια βελτίωση. Το πρόβλημα δεν είναι μόνιμο. Κάποιες στιγμές λειτουργούν όλα σωστά, αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα κολλάνε.
    Διαβάζοντας αρκετές από τις σελίδες στο topic, άνοιξα port τόσο στον router όσο και στο software firewall και έχω βάλει στο uTorrent τις επιλογές που προτείνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα.
    Μπορεί κανείς να μου πει τι φταίει ;

    YΓ Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι και οι ταχύτητες στο uTorrent σε κάποια σημεία μηδενίζουν και ξαναρχίζουν να ανεβαίνουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Durdyn : 26-11-06 στις 23:27.
    No one flirts like a Malkavian

  6. #321
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Άλιμος, Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~ 8000 / 950
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το u-torrent θέλει μόνο tcp forwarding και όχι udp.Δοκίμασε αυτό για αρχή.
    Το ενσωματωμένο test για το αν είναι ανοιχτή η πόρτα τι σου λέει;
    Πήγα στα web tools και του Fritz!Box Fon και του NETGEAR και έκανα edit τα port forwardings ώστε να αναφέρονται μόνο σε TCP πακέτα. Καμία διαφορά, ακόμα βλέπω κίτρινο τριγωνάκι που ενίοτε μεταλάσσεται σε κόκκινο "στοπ".
    Το μήνυμα που παίρνω από το ενσωματωμένο τεστ του utorrent είναι το κλασσικό:
    Welcome to the µTorrent Port Checker.
    A test will be performed on your computer to check if the specified port is opened.

    Checking port 30445 on 147.102.239.178...

    Error! Port 30445 does not appear to be open.

    Please see www.portforward.com for more information about how to map a port.

    Please make absolutely sure that PeerGuardian2 or Protowall is allowing utorrent.com (72.20.34.145) in either of those programs. Those of you using ipfilter.dat should make sure the list does not include the website's IP. After making sure of this, re-run this test by refreshing the page (F5).

    Όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του για να συνδέσω σωστά τα δύο μηχανήματα και να βλέπουν κανονικά τον "έξω κόσμο", παρακαλαώ πολύ ας εξηγήσει!

  7. #322
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Για τον Durdyn έχω να πω ότι είναι φυσικό να μειώνεται η ταχύτητα στο browsing γιατί κάνεις ταυτόχρονα download και upload οπότε μειώνεται το εύρος της σύνδεσης.

    Μπορείς να περιορίσεις το φαινόμενο ρυθμίζοντας το u-torrent μέσα από ρυθμίσεις>σύνδεση>
    περιορισμός bandwidth έτσι ώστε να ορίσεις μέγιστο upload και download.

    Ακόμη έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές καταναλώνεται μεγάλη ποσότητα μνήμης και
    γι'αυτό αργούν και κάποιες άλλες εφαρμογές.

    Για τον steven... κι εγώ fritz box έχω.Πηγαίνεις στο interface του portforwarding επιλέγεις
    other applications,protocol tcp και βάζεις στην περίπτωσή σου from port 30445 through
    port 30445 to ip adress την ip του υπολογιστή σου,to port 30445 και είσαι έτοιμος.
    Αν αυτό έχεις κάνει ήδη είσαι εντάξει από εκεί.
    Για το netgear δεν ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ μου αλλά κάτι ανάλογο κάνεις.Ρίξε μια ματιά
    στο portforward.com για οδηγίες.
    Αν είσαι εντάξει και από εκεί και πάλι παιδεύεσαι είναι μάλλον θέμα bridging και δυστυχώς
    δεν γνωρίζω περισσότερα.

  8. #323
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση grgz αλλά δεν νομίζω ότι συμβαίνει κάτι φυσιολογικό.
    Δεν μιλάω για μείωση ταχύτητας. Μιλάω για κάτι σαν... μπούκωμα-πάγωμα της σύνδεσης.
    Δεν ανοίγουν οι σελίδες, άλλα προγράμματα αποσυνδέονται (π.χ. MSN), ενώ και το μTorrent σταματάει να κατεβάζει για λίγο.
    Είναι... περιοδικό το φαινόμενο, γίνεται κάθε κάποια λεπτά. Μετά ξαναλειτουργούν όλα.
    Να σημειώσω ότι έχω δοκιμάσει πολλά από τα όσα είδα εδώ και αλλού π.χ. ρύθμιση ταχύτητας, port forwarding αλλά τα πράγματα δεν βελτιώνονται.
    Η ταχύτητα downloading αλλά και η ταχύτητα browsing είναι κανονικές ΟΤΑΝ δουλεύουν. Δεν έχω δηλαδή χαμηλές ταχύτητες, αλλά ουσιαστικά "παύση" στη σύνδεση κάθε 5 λεπτά π.χ.
    Να προσθέσω ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο καθώς δοκίμασα κι άλλον client.
    Αν κάποιος έχει καμια ιδέα ας πει...
    No one flirts like a Malkavian

  9. #324
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Χμμμ... μου φαίνεται ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο router σου φίλε μου.
    Δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο από κάπου που σου δίνει μεγάλη
    ταχύτητα πχ. Rapidshare.Βρες κάτι γύρω στα 100mb και ξεκίνα.
    Αν το download διακοπεί αδικαιολόγητα σημαίνει ότι αποσυνδέθηκες και γι'αυτό
    φταίει σίγουρα το router σου.

    Εγώ είχα τραβήξει τα πάνδεινα με ένα netroute2 της HOL και μέχρι να καταλάβω
    τι γίνεται πέρασε κοντά χρόνος.

    Μιλάμε πχ. να έχω download αλλά να μην μπορώ να στείλω mail ή να μην μπορώ
    να postάρω στα φόρουμ.Βρες κάποιο δανεικό και κάνε μια δοκιμή.

    Στα συν της HOL ότι μου το αντικατέστησαν.

    Ακόμη πήγαινε εδώ: http://www.lvllord.de/?lang=en&url=downloads
    και κατέβασε αυτό το patch που αυξάνει τις ταυτόχρονες συνδέσεις από 10 σε 50.
    Αγνόησε τα μηνύματα του windows file protection και εγκατέστησέ το.
    Βοηθάει στα p2p.

  10. #325
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ πολύ. Το έχω βάλει ήδη το patch γιατί πέτυχα στο event logger κάτι "TCP/IP has reached the security limit imposed on the number of concurrent TCP connect attempt", όχι πολύ συχνά βέβαια. Άλλαξα σε 50, αλλά δεν είδα φως.
    Σε άλλα download δεν έχω προβλήματα. Ούτε π.χ. από Tucows με τον download manager που έχω, ούτε και με το DC++
    Αντίθετα, με το που ανοίγω κάποιον torrent client η σύνδεσή μου αρχίζει τα παγώματα.
    Υποψιάζομαι ότι κάτι με τον router πρέπει να παίζει, παρά τα port forwarding που δοκίμασα.
    Αν έχεις καμία άλλη ιδέα πες μου.
    Πάντως σήμερα δεν μπορώ να κάνω πειράματα γιατί σέρνεται γενικά η σύνδεσή μου
    No one flirts like a Malkavian

  11. #326
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    17000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗΣ
    Router
    NetFaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    @steven200984, μου φαινεται εχεις ρυθμισει το utorrent να κανει randomize τη θυρα που χρησιμοποιει, με αποτελεσμα να χρησιμοποιει καθε φορα αλλη. πριν ειπες για θυρα 50500 νομιζω και τωρα το τεστ λεει για την 30445.

  12. #327
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Για δοκίμασε και ένα firmware upgrade...

  13. #328
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    kilkis
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΙΛΚΙΣ
    Path Level
    Interleaved
    παιδια στο μτορρεντ εκανα forwarding. πειτε κανα κολπακι για να κατευαζουμε ποιο γρηγορα ή κατι αλλο.

  14. #329
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magicman Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια στο μτορρεντ εκανα forwarding. πειτε κανα κολπακι για να κατευαζουμε ποιο γρηγορα ή κατι αλλο.
    Κανε εγγραφη σε ιδιωτικο tracker φιλε μου για να δεις ταχύτητα...Ειναι στάνταρ ''κολπάκι''

  15. #330
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Άλιμος, Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~ 8000 / 950
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Αυτό με τα torrents που κολλάνε σε ένα συγκεκριμένο ποσοστό επί μέρες επειδή δεν έχουν availability σε κάποια συγκεκριμένα (πολύ μικρά) κομμάτια, λύνεται κάπως; Θέλω να πω, υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κάποιος να δώσει ότι λείπει από το σρχείο για να ολοκληρωθεί το κατέβασμά του, ή θα περιμένουμε έτσι στον αιώνα τον άπαντα; Έχει κανείς σας εμπειρία με torrent που κατέβηκε (έστω και μετά από μέρες) ενώ αρχικά ήταν κολλημένο; Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SteVen200984 : 04-12-06 στις 19:50. Αιτία: ορθογραφικά λάθη

Σελ. 22 από 83 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μTorrent
    Από Νικαετός στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-09, 09:48
  2. μtorrent
    Από sverigeman στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 22:18
  3. μtorrent
    Από amvrosios στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-07, 23:10
  4. Goodbye μTorrent, goodmorning MPAA [BitTorrent buys μTorrent]
    Από iwsif στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 19:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας