Σελ. 154 από 459 ΠρώτηΠρώτη ... 134144149152153154155156159164174 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.296-2.310 από 6877
  1. #2296
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4)Ευτυχως και να ευχαριστείτε το Θεό (ή ό,τι εχει ο καθένας) νυχθημερόν σχετικά, συμφωνηθηκε λύση για τον σταθμό Βενιζέλου. Το Υπουργείο Υποδομών προσπάθησε να τον κόψει από το δίκτυο, αλλά η Κομισιον (να'ναι καλά οι άνθρωποι αιωνίως) απέρριψε το σχεδιασμό, αφού οι επιδοτησεις δόθηκαν και δίνονται για 13 σταθμούς , όχι 12 . Εάν είχε κοπεί ο σταθμός Βενιζελου, θα ηταν ένα κουτσό και ακρωτηριασμένο Μετρό, ένα πραγματικό έγκλημα για την πόλη, αφού τελικά θα ταλαιπωρούνταν για ~15 χρόνια με εργοταξια (2006-2020) και θα κοβοταν ένας σταθμός τεράστιας στρατηγικής σημασίας, κάτι σαν το Πανεπιστημιο στα Προπυλαια για την Αθήνα.
    Ο σταθμός Βενιζέλου παρεμβάλλεται μεταξύ Δημοκρατίας και Αγίας Σοφίας, το οποίο είναι κάπου 15' περπάτημα. Βενιζέλου-Αγ.Σοφίας είναι 5' περπάτημα με το ζόρι.
    Δεν θα στενοχωριόμουν και πολύ αν έλειπε ο σταθμός Βενιζέλου για να πω την αλήθεια, περισσότερο θα στενοχωρηθώ αν καλυφθεί η παλιά Εγνατία που έχει αποκαλυφθεί στο σημείο και δεν μπορούμε να τη χαζεύουμε

    Κατά τα άλλα κι εγώ συμερίζομαι τη μιζέρια του yiapap
    Spoiler:
    Συμιζερίζομαι θα έλεγα


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γελοιογραφία με τα λεωφορεία του αεροδρομίου, δεν είναι καθόλου... γελοιογραφία.

    Πρόκειται για τραγική κατάσταση. Πετάς 50' να πας Θεσσαλονίκη κι χρειάζεσαι άλλη μία ώρα να πάς απ' το αεροδρόμιο Μακεδόνια στο κέντρο της πόλης.
    Απίστευτα πράγματα, όπως και όλη κατάσταση με το αεροδρόμιο Μακεδονία.
    To 78 κάνει 1 ώρα; Μόνο με τρελή κίνηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Seville

    Seville Metro

    Seville Metro line 1

    - - - Updated - - -







    Όλες ανεξαιρέτως πόλεις μπανανιών. Η δε τελευταία, επιπλέον, πόλη ναρκο-καρτελ-ο-μπανανίας.

    - - - Updated - - -

    Αλήθεια, μιας και λέτε για το "κράτος των Αθηνών" που "φταίει για όλα", ποιός "έξυπνος" χωροθέτησε τον νέο σταθμό του ΚΤΕΛ στο αντιδιαμετρικό άκρο της πόλης από το αεροδρόμιο; Αντί να είναι δίπλα / κοντά στο αεροδρόμιο όπως όφειλε;

    Θα πείτε τώρα ότι το έκανε Αθηναίος;
    Γιατί αν έμπαινε δίπλα στο αεροδρόμιο θα βόλευε μόνο τη Χαλκιδική.
    Ευτυχώς δεν το έκανε Αθηναίος
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #2297
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 78 κάνει 1 ώρα; Μόνο με τρελή κίνηση.
    Σπάνια περίπτωση να κάνει 1 ώρα. Το πρόβλημα με το 78 είναι ότι δεν έχει αρκετά πυκνά δρομολόγια. Θα μου πείς δεν έχουμε και πολλές συχνές πτήσεις. Θα μπορούσαν να το οργάνωναν να φεύγουν 1-2 λεωφορεία μετα αφού βγούν επιβάτες απο άφιξη, και επίσης να πηγαίνουν αστικά, όταν είναι να φύγουν πτήσεις. θέλει οργάνωση και σχεδιασμό, εναλλακτικά, θέλει πυκνά δρομολόγια.

  3. #2298
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αν έμπαινε δίπλα στο αεροδρόμιο θα βόλευε μόνο τη Χαλκιδική.
    Κατάλαβες τί τεράστια κουταμάρα πέταξες;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #2299
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σταθμός Βενιζέλου παρεμβάλλεται μεταξύ Δημοκρατίας και Αγίας Σοφίας, το οποίο είναι κάπου 15' περπάτημα. Βενιζέλου-Αγ.Σοφίας είναι 5' περπάτημα με το ζόρι.
    Δεν θα στενοχωριόμουν και πολύ αν έλειπε ο σταθμός Βενιζέλου για να πω την αλήθεια, περισσότερο θα στενοχωρηθώ αν καλυφθεί η παλιά Εγνατία που έχει αποκαλυφθεί στο σημείο και δεν μπορούμε να τη χαζεύουμε
    Αντίστοιχες αποστάσεις είναι το Σύνταγμα-Πανεπιστημιο, το Πανεπιστημιο-Ομονοια, το Θησείο-Μοναστηράκι, ακόμη και το Καλλιθέα-Ταυρος. Ολοι αυτοί οι σταθμοί εχουν σημαντικότατη επιβατική κινηση (αντε να βγαλω το Θησειο κατα τη διαρκεια της μερας) και βολεύουν πάρα πολύ. Η απόσταση Καλλιθεα-Πετραλωνα ήταν πολύ μεγάλη και γι'αυτό ορθότατα το 1987 δημιουργηθηκε ο σταθμός του Ταυρου στη μεση. Δυστυχως στο Μετρό δε μπορείς (εύκολα) να φτιάξεις εκ των υστερων σταθμό στη μεση.

    Ως προς την παλιά Εγνατια, πες μου ποιος θα την έβλεπε ποτέ στην Ιστορία αν δεν ηταν οι ανασκαφές για το Μετρό .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησα ήδη: Όχι, σε καμιά περίπτωση.
    Πολύ καλά. Θα παρακολουθω την πρόοδο των εργασιών, θα την ποστάρω στο παρον τόπικ και θα σε αναφέρω ονομαστικά.

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  5. #2300
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iσχύει και το ξέρω από πρώτο χέρι.
    Δεν ισχύει.
    Τα motherships δεν πρόκειται να αποκλίνουν 500+ χιλιόμετρα επιπλέον της απόκλισης που ήδη κάνουν από τον Πειραιά, καθώς το κόστος σε καύσιμα και χρόνο είναι τεράστιο.
    Για να καταλάβεις, δεν πατάει mothership βορειότερα από τον Πειραιά και το Gioia Tauro στο σιρκουί μέσω Σουέζ και Γιβραλτάρ προς τα λιμάνια της Β.Θάλασσας.

    Η Θεσσαλονίκη, λόγω γεωγραφίας, μόνο με feeders δουλεύει, τα οποία μαζεύουν τα (λίγα) containers ανταπόκριση σε ένα σιρκουί του στυλ Koper-Πειραιάς-Θεσσαλονίκη-Κωνσταντινούπολη και πάλι πίσω (άντε και καμιά Ρωσία ή Ουκρανία).
    Η επέκταση της 6ης προβλήτας δεν είναι αναγκαία για να εξυπηρετηθούν αυτά τα μικρομεσαία πλοία. Για αυτό και δεν υπάρχει κάποια πραγματική πίεση, σε αντίθεση με τις επεκτάσεις της COSCO στο Νέο Ικόνιο.

    Ν.Φ.
    Unterseeboot Kapitan von Schooten die Fischen in der Barrel

  6. #2301
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες ανεξαιρέτως πόλεις μπανανιών. Η δε τελευταία, επιπλέον, πόλη ναρκο-καρτελ-ο-μπανανίας.

    Αλήθεια, μιας και λέτε για το "κράτος των Αθηνών" που "φταίει για όλα", ποιός "έξυπνος" χωροθέτησε τον νέο σταθμό του ΚΤΕΛ στο αντιδιαμετρικό άκρο της πόλης από το αεροδρόμιο; Αντί να είναι δίπλα / κοντά στο αεροδρόμιο όπως όφειλε;

    Θα πείτε τώρα ότι το έκανε Αθηναίος;
    Καλά πόσο άσχετος μπορεί να είσαι πια; Η Ινδονησία μπορεί να έχει διάφορα θέματα αλλά μπανανία δεν την λες.

    Τώρα για τα ΚΤΕΛ, αν είχες την παραμικρή ιδέα για "τα συγκοινωνιακά" και έβλεπες κανένα χάρτη θα καταλάβαινες ότι η παρούσα θέση είναι ιδανική για το 70-80% των επιβατών του ενώ για τους υπόλοιπους η επιβάρυνση είναι ελάχιστη.

  7. #2302
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβες τί τεράστια κουταμάρα πέταξες;
    Καθόλου κουταμάρα. Εκεί που είναι τώρα, σε ώρα αιχμής σε 15 λεπτά βρίσκεται περιφερειακή Ωραιοκάστρου και βγαίνει Εγνατία Οδό. Σε ώρα αιχμής επίσης βγαίνει σε 2 λεπτά στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης.
    Αντίθετα, αν ήταν στο αεροδρόμιο, θα ήθελε μια ώρα να βγει στον δρόμο Ωραιοκάστρου να πάρει την Εγνατία, και πάνω από 1μιση ώρα να βγει στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης.

    Τα ΚΤΕΛ στο αεροδρόμιο πράγματι μόνο την Χαλκιδική θα βόλευαν, που είναι και ο λόγος που τα ΚΤΕΛ Χαλκιδικής δεν τα μετέφεραν δυτικά μαζί με τα άλλα, αλλά τα άφησαν στην ανατολική Θεσσαλονίκη κοντά στην Μπότσαρη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπάνια περίπτωση να κάνει 1 ώρα. Το πρόβλημα με το 78 είναι ότι δεν έχει αρκετά πυκνά δρομολόγια. Θα μου πείς δεν έχουμε και πολλές συχνές πτήσεις. Θα μπορούσαν να το οργάνωναν να φεύγουν 1-2 λεωφορεία μετα αφού βγούν επιβάτες απο άφιξη, και επίσης να πηγαίνουν αστικά, όταν είναι να φύγουν πτήσεις. θέλει οργάνωση και σχεδιασμό, εναλλακτικά, θέλει πυκνά δρομολόγια.
    Το 78 το έχω πάρει 3 φορές βράδυ, κατά τις 8μιση με 9, και έφτασα στα ΚΤΕΛ μετά από 55 λεπτά.
    Λογικά σε ώρες αιχμής, λόγω του λεωφορειόδρομου αλλά και του γεγονότος ότι δεν κάνει πολλές στάσεις και έχει λιγάκι ακριβότερο εισιτήριο, θα κάνει καμιά 10-15 λεπτά περισσότερα να φτάσει στα ΚΤΕΛ.
    Μόνο το μπες-βγες στον σταθμό το βράδυ του τρώει δεκάλεπτο με τα φανάρια.

  8. #2303
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί υπάρχει πραγματικός Αθηναίος;
    όλοι απο τα χωριά είσαστε
    Κλασικό επιχείρημά μου σε τέτοιες συζητήσεις

    - - - Updated - - -

    Και όλα αυτά μετά από 2 αθώες ερωτήσεις μου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, γιατί δεν έχουμε θέματα με τίτλο "Τα παράπονα των Πατρινών.", "Τα παράπονα των Κρητικών.", "Τα παράπονα των Θεσσαλών."
    Πρέπει να είναι πολύ ριγμένη αυτή η Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή έχει τη χειρότερη αναλογία υποδομών ανά κάτοικο στην Ελλάδα, και γι'αυτό ακούγεται τόσο πολύ.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #2304
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Όπως είπα, ευτυχώς που τα ΚΤΕΛ δεν τα έβαλε Αθηναίος.
    Λείπει ίσως μια διαδρομή των ΚΤΕΛ Χαλκιδικής από και προς το αεροδρόμιο ή ακόμα και ένας mini σταθμός των ΚΤΕΛ Χαλκιδικής είτε δίπλα στο αεροδρόμιο είτε στα ΙΚΕΑ που να πηγαίνει κατευθείαν Χαλκιδική.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχες αποστάσεις είναι το Σύνταγμα-Πανεπιστημιο, το Πανεπιστημιο-Ομονοια, το Θησείο-Μοναστηράκι, ακόμη και το Καλλιθέα-Ταυρος. Ολοι αυτοί οι σταθμοί εχουν σημαντικότατη επιβατική κινηση (αντε να βγαλω το Θησειο κατα τη διαρκεια της μερας) και βολεύουν πάρα πολύ. Η απόσταση Καλλιθεα-Πετραλωνα ήταν πολύ μεγάλη και γι'αυτό ορθότατα το 1987 δημιουργηθηκε ο σταθμός του Ταυρου στη μεση. Δυστυχως στο Μετρό δε μπορείς (εύκολα) να φτιάξεις εκ των υστερων σταθμό στη μεση.
    Δεν μας νοιάζει τι κάνετε στην Αθήνα
    Τεσπα, αν η Βενιζέλου ήταν η μόνη αιτία καθυστέρησης του έργου, θα ήταν διαφορετική η συζήτηση. Γενικά θα είναι όντως ψιλοbusy σταθμός, ίσως έχεις δίκιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς την παλιά Εγνατια, πες μου ποιος θα την έβλεπε ποτέ στην Ιστορία αν δεν ηταν οι ανασκαφές για το Μετρό .
    True dat
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  10. #2305
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45058/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Technicolor TD5336
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 26.5(dB)
    Βλέπω μιλάτε για έργα στην πόλη κια δε βλέπω αναφορά για τους ποδηλατόδρομους. Απο τη μία έκαναν κάποιες διόδους για τα ποδήλατα σε κεντρικούς δρόμους όπου πλέον κα ιμε τη βοήθεια του νυν δημάρχου, όλες έχουν σχεδόν καταστραφεί και φυσικά με την ανοχή της αστυνομίςα που ανάθεμα και αν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο έχει σε αυτή την πόλη και των οδηγών που φυσικά παρκάρουν μέσα σε αυτές. Τι γίνεται;

  11. #2306
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Meanwhile in συμπρωτευουσα κάποιος παραπονεθηκε με αρκετά πρωτοτυπο τρόπο. Αναρωτιεμαι αν technically είναι ποινικό αδίκημα και αν ναι, ποιο.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  12. #2307
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Ρε παιδιά,

    Επειδή έχω σπουδάσει πολεοδομεία μου κατέβηκε μια ιδέα αλλά φυσικά σαν μη κάτοικος Θεσσαλονίκης δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή και αποτελεσματική.

    Δεν της ρίχνετε μια ματιά

    Μήπως αντί για Μετρό θα ήταν καλλίτερα να φτιάχνατε κανάλια (είστε παραθαλάσσια πόλη) όπως η Βενετία και να γινόντουσαν οι μετεκινήσεις σας με "βαπορέτι" ;
    Θα λύνατε το κυκλοφοριακό και θα αποκτούσατε και ατραξιόν σαν τουριστικός προορισμός
    Ξέρεις τι είναι να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά και αντί να αναπνέεις την ιδρωτίλα των συνεπιβατών σου να εισπνέεις θαλασσινό αέρα και να ρίχνεις και πετονιά στην διαδρομή να φέρνεις και ψάρια στο σπίτι ;
    Μου ακούγεται μαγικό

  13. #2308
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά,

    Επειδή έχω σπουδάσει πολεοδομεία μου κατέβηκε μια ιδέα αλλά φυσικά σαν μη κάτοικος Θεσσαλονίκης δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή και αποτελεσματική.

    Δεν της ρίχνετε μια ματιά

    Μήπως αντί για Μετρό θα ήταν καλλίτερα να φτιάχνατε κανάλια (είστε παραθαλάσσια πόλη) όπως η Βενετία και να γινόντουσαν οι μετεκινήσεις σας με "βαπορέτι" ;
    Θα λύνατε το κυκλοφοριακό και θα αποκτούσατε και ατραξιόν σαν τουριστικός προορισμός
    Ξέρεις τι είναι να γυρνάς κουρασμένος από την δουλειά και αντί να αναπνέεις την ιδρωτίλα των συνεπιβατών σου να εισπνέεις θαλασσινό αέρα και να ρίχνεις και πετονιά στην διαδρομή να φέρνεις και ψάρια στο σπίτι ;
    Μου ακούγεται μαγικό
    δεν γίνεται. πολύ μικρό μέρος της πόλης, αμελητέο θα έλεγα, είναι σχεδόν στο επίπεδο της θάλασσας. Ουτε καν η παλιά παραλία, σε λίγα μέτρα, στην Μητροπόλεως, ήδη έχει +20 μέτρα απο το επίπεδο της θάλασσας. Το μόνο σημείο της πόλης που θα μπορούσε να "καναλοποιηθεί" είναι Φαληρο, μέχρι Ποσειδώνιο, αλλα και εκεί μικρό μέρος, μιας το μεγαλύτερο μπροστά στην θάλλασα (που ήταν παλια θάλασσα και μπαζώθηκε) ειναι πάρκο.

  14. #2309
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Brutele
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teo_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω μιλάτε για έργα στην πόλη κια δε βλέπω αναφορά για τους ποδηλατόδρομους. Απο τη μία έκαναν κάποιες διόδους για τα ποδήλατα σε κεντρικούς δρόμους όπου πλέον κα ιμε τη βοήθεια του νυν δημάρχου, όλες έχουν σχεδόν καταστραφεί και φυσικά με την ανοχή της αστυνομίςα που ανάθεμα και αν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο έχει σε αυτή την πόλη και των οδηγών που φυσικά παρκάρουν μέσα σε αυτές. Τι γίνεται;
    Πλάκα μου κάνεις. Αν ήσουν ποδηλάτης και ακολουθούσες ποδηλατόδρομο τυφλά, γιατί οι ποδηλατόδρομοι τυφλά πρέπει να ακολουθούνται, είτε θα τράκαρες με παρκαρισμένο, είτε με όχημα εις κίνηση γιατί δεν υπήρχε σηματοδρόμηση για ποδήλατο, είτε ξαφνικά σταματούσε ο ποδηλατόδρομος και έπρεπε να εκτιναχθείς στον επόμενο ή στο σπίτι σου, είτε θα έβρισκες παλούκι/κάδο απορριμμάτων/οτιδήποτε μπροστά σου, κτλ κτλ

    Αν θέλεις να έχεις ποδηλατόδρομους πρέπει να κάνεις σοβαρό ανασχεδιασμό και έρευνα και οργάνωση, βλέπε Ολλανδία. Οι ποδηλατόδρομοι της Θεσσαλονίκης ήταν άλλος ένας τρόπος να φάνε λεφτά με την σέσουλα.

  15. #2310
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ποιές πόλεις μου αντιπαραβάλλατε ;
    - Σεβίλλη και Λωζάνη (λαστιχοφόρο!).
    Wantilles, λίγο Googl-ίσμα να έκανες δεν θα το έγραφες:
    The Seville Metro (Spanish: Metro de Sevilla) is a 18-kilometre (11 mi) light metro[5] network serving the city of Seville, Spain and its metropolitan area.
    Αλλά κι την Wikipedia να αγνοήσεις (που όντως δεν είναι ευαγγέλιο), σου φαίνεται αυτός για κλασσικός συρμός Μετρό ;
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sevill...equinto_II.JPG

    Είπαμε, εκεί στο ΥΠΕΧΩΔΕ μόνο το Μετρό γνωρίζουν, αλλά να μην γράφουμε κι ανακρίβειες.

    Σε αντίθεση, δεν χρειάζεται να αντιπαραθέσω τις δεκάδες γερμανικές πόλεις με δίκτυα Light Rail-Tram.
    Εκτός κι αν θεωρείτε ότι στους Γερμανούς λείπουν τα μπικικίνια για να σκάβουν τούνελ στις πόλεις τους...

    Ας μην μπερδεύομαστε.
    Light Rail δεν σημαίνει Tram. Είναι μικρότερης χωρητικότητας κι συχνότητας συρμοί οι οποίοι μπορούν να έχουν τον δικό τους αποκλειστικό διάδρομο κυκλοφορίας, κι υπόγειο τμήμα εκεί που χρειάζεται.
    Μπορούν μάλιστα να χρησιμοποιούν κι τμήματα γραμμών του υπεραστικού σιδηροδρόμου, επιτυγχάνοντας ακόμα μεγαλύτερη οικονομία απ΄την εξ΄αρχής κατασκευή δικών τους γραμμών
    Δλδ είναι ηλίου φαεινότερο ότι η πόλη της Θεσσαλονίκης είναι τόσο ασφυκτικά δομημένη που δεν μπορείς να στρώσεις γραμμές Τραμ ή τουλάχιστον πολύ δύσκολα και απαιτείται υπόγεια προσπέλαση στο κεντρο της πόλεως, αλλά την περιφέρεια μπορείς να την καλύψεις επιφανειακά για να ρίξεις κατακόρυφα το κόστος κατασκευής.

    Για το λεωφορείο του αεροδρομίου έγραψα τον συνολικό χρόνο μετάβασης, ήτοι χρόνος αναμονής στην στάση + χρόνος ταξιδιού.
    Τα δρομολόγια είναι αραιά με αποτέλεσμα να μαζεύονται δεκάδες άτομα τώρα τον χειμώνα υπό το κρύο, και το λεωφορείο τρώει ένα σωρό φανάρια.
    Τπτ απ' όλα αυτά δεν συμβαίνει αν έχεις γραμμή ελαφρού Μετρό να εξυπηρετεί το αεροδρόμιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 25-03-16 στις 18:33.

Σελ. 154 από 459 ΠρώτηΠρώτη ... 134144149152153154155156159164174 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα νέα των SSD
    Από skel στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 976
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-24, 17:13
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 12:10
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 11:04
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 01:24
  5. Παράπονα για ιούς σε android tablet
    Από JHRoss στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 22:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας