Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα,

    ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό για αλλαγή του υπολογιστή μου και εξετάζω και την πιθανότητα να πάρω έναν imac.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
    ποιά καταστήματα πουλάνε imac κανονικά και με εγγύηση?

    παλαιότερα ήξερα ότι υπήρχε μόνο η rainbow άλλα τώρα γνωρίζω ότι δεν έχει πια το μονοπώλιο και ότι υπάρχουν και άλλες εταιρείες.

    έτσι για να κάνω μια έρευνα αγοράς...

    __________________
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    διχως να θεωρηθει διαφημιση (καλα ντε δεν ειναι πολλες οι macοεταιριες) document με κλειστα ματια...(οι τυποι απαικτοι)

  3. #3
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    διχως να θεωρηθει διαφημιση (καλα ντε δεν ειναι πολλες οι macοεταιριες) document με κλειστα ματια...(οι τυποι απαικτοι)
    δώσε ένα link, και πες μου και άλλες εταιρείες φίλε μου.... καλό θα ήταν να είναι συγκεντρωμένες
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0

  5. #5
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι, έτσι
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    εγω δεν εχω συνεργαστει με αλλες εταιριες πλην document (εννοειται οτι παλιοτερα με rainbow λογω μονοπολιου)

    Ασχετο εκεινη η εκθεση στη Στουρναρη υπαρχει ακομα?

  7. #7
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Απ' ότι βλέπω όμως στη document η τιμή είναι ανάμεσα στις υψηλές της αγοράς.
    Έχει κάτι που να αντισταθμίζει αυτό το αρνητικό στοιχείο;
    http://www.idtg.org - heraldry, genealogy, history and other things

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέσω Rainbow είναι όλα. Η Rainbow αγοράζει και πουλάει στους resellers της. Η σελίδα που παρατέθηκε είναι ο μπούσουλας, αν κάποιος δεν είναι εκεί τότε δεν υπάρχει εγγύηση. Το οποίον σημαίνει ότι σε περίπτωση βλάβης σε καλύπτει μόνο αυτός, με αμφίβολης ποιότητας σέρβις (μπες στο ThesMaC να διαβάσεις ιστορίες!). Η τιμή ενός Mac δεν είναι μόνο αυτά που δίνεις στην αγορά του, είναι και το after sales, και κατά τη γνώμη μου δεν συμφέρει να πάρεις από παραεισαγωγέα. Αν ήμασταν πριν μερικά χρόνια θα σου έλεγα να πάρεις από οπουδήποτε, καθώς το service της Rainbow δεν ήταν το καλύτερο, πλέον όμως δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις από δίκτυο Rainbow, διότι υπάρχουν Authorized Service Providers που σε εξυπηρετούν σε μία ημέρα. Οι τελευταίοι φυσικά θα αρνηθούν κάλυψη εγγύησης σε μηχάνημα που δεν είναι αγορασμένο από το δίκτυο της Rainbow.
    Το στοιχείο που αντισταθμίζει την φαινομενικά υψηλή τιμή είναι το γεγονός ότι μιλάς με ανθρώπους που έχουν εξιδεικευτεί στον Macintosh, είτε σε θέμα πωλήσεων είτε σε θέμα service, καθώς η Apple υπαγορεύει ότι πρέπει να πουλάς μόνο Macintosh για να θεωρείσαι reseller, αλλιώς εμπίπτεις στους retailers. Τεράστια διαφορά. Οι μεν μπορούν να σε καθοδηγήσουν σε σωστή αγορά, να σου λύσουν προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις στις πρώτες ημέρες χρήσης, να προτείνουν λύσεις. Οι δε, βγήκες από την πόρτα και δεν υπάρχεις γι' αυτούς.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  9. #9
    Εγγραφή
    21-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Baudtec TW263R4-A2/B2
    Στη SystemGraph στη Λ.Μεσογείων ΑΨΟΓΗ εξυπηρέτηση, από προσωπική εμπειρία.

    Με το καλό η αγορά..

  10. #10
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Αν κάνεις αγορά από retailer και μετά πάρεις και ένα Applecare αλλάζουν καθόλου τα πράγματα;
    http://www.idtg.org - heraldry, genealogy, history and other things

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Επειδη στο χωρο των μακ ειμαι χρονια και εχω στην ευθηνη για περιπου 60 τετοια μηχανηματα (απο σερβερς μεχρι φορητα) αναρωτιεμαι αν αυτα που γραφουν μερικοι ειναι αληθεια ή στη σφαιρα της φαντασιας τους....

    Σε οτι εχω παρει, ειχα εγγυηση απο Reseller επισης σπανια τα κοματια ειχε αναμιξη η rainbow αλλα κατευθειαν υπηρχε παραγγελια απο Αμερικη (μου διναν μεχρι αριθμο φορτοτικης!) ενω για εξυπηρετηση εχω κατακαιρους ζητησει απιστευτα πραγματα που ομως μου τα φερνανε!!! Τιμες αναφερω οτι το βρηκα καπου αλλου φθηνοτερα, δινω σαιτ και μου μειωνουν την τιμη (ηδη πριν ενα μηνα φιλος ηθελε μακ για δικη του χρηση και με διαβεβαιωσε οτι ετσι εγιναν τα πραγματα).

    (ολα αυτα τα εχω γραψει αρκετες φορες σε σχετικα φορουμ με λεπτομεριες και ονοματα κακων καλων υπαλληλων απο εταιριες)

  12. #12
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη στο χωρο των μακ ειμαι χρονια και εχω στην ευθηνη για περιπου 60 τετοια μηχανηματα (απο σερβερς μεχρι φορητα) αναρωτιεμαι αν αυτα που γραφουν μερικοι ειναι αληθεια ή στη σφαιρα της φαντασιας τους....

    Σε οτι εχω παρει, ειχα εγγυηση απο Reseller επισης σπανια τα κοματια ειχε αναμιξη η rainbow αλλα κατευθειαν υπηρχε παραγγελια απο Αμερικη (μου διναν μεχρι αριθμο φορτοτικης!) ενω για εξυπηρετηση εχω κατακαιρους ζητησει απιστευτα πραγματα που ομως μου τα φερνανε!!! Τιμες αναφερω οτι το βρηκα καπου αλλου φθηνοτερα, δινω σαιτ και μου μειωνουν την τιμη (ηδη πριν ενα μηνα φιλος ηθελε μακ για δικη του χρηση και με διαβεβαιωσε οτι ετσι εγιναν τα πραγματα).

    (ολα αυτα τα εχω γραψει αρκετες φορες σε σχετικα φορουμ με λεπτομεριες και ονοματα κακων καλων υπαλληλων απο εταιριες)
    δηλ. εννοείς ότι αγόρασες απο retailer και είχες κανονικά εγγύηση κλπ έτσι?
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    αν και νομιζω οτι το εχω ξαναγραψει...

    ναι, παιζει να υπαρχει μια μικρη χρεωση αναλογα με το προιον (η εταιρια εχει μεγαλο τεχνικο τμημα)

    δες και εδω http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2831594 που νομιζω οτι εχεις απευθυνθει ηδη

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη στο χωρο των μακ ειμαι χρονια και εχω στην ευθηνη για περιπου 60 τετοια μηχανηματα (απο σερβερς μεχρι φορητα) αναρωτιεμαι αν αυτα που γραφουν μερικοι ειναι αληθεια ή στη σφαιρα της φαντασιας τους....

    Σε οτι εχω παρει, ειχα εγγυηση απο Reseller επισης σπανια τα κοματια ειχε αναμιξη η rainbow αλλα κατευθειαν υπηρχε παραγγελια απο Αμερικη (μου διναν μεχρι αριθμο φορτοτικης!) ενω για εξυπηρετηση εχω κατακαιρους ζητησει απιστευτα πραγματα που ομως μου τα φερνανε!!! Τιμες αναφερω οτι το βρηκα καπου αλλου φθηνοτερα, δινω σαιτ και μου μειωνουν την τιμη (ηδη πριν ενα μηνα φιλος ηθελε μακ για δικη του χρηση και με διαβεβαιωσε οτι ετσι εγιναν τα πραγματα).

    (ολα αυτα τα εχω γραψει αρκετες φορες σε σχετικα φορουμ με λεπτομεριες και ονοματα κακων καλων υπαλληλων απο εταιριες)
    Resellers στην Ελλάδα είναι μόνο το δίκτυο της Rainbow. Αν μιλάς για Reseller, το μηχάνημα έρχεται μέσω Rainbow. Αν μιλάς για παραεισαγωγέα, όπως π.χ. η Systemgraph πριν "μπει στο μαντρί", τότε ναι, έρχεται από Αμερική, UK, Γερμανία ή από όπου αλλού φέρνει ο κάθε ένας. Φυσικά και μπορούν να σου δώσουν αριθμό φορτωτικής διότι ουσιαστικά αγοράζουν από κάποιον στο εξωτερικό. Φυσικά υπάρχουν και παραεισαγωγείς που αγοράζουν κάποια μηχανήματα ΚΑΙ από Rainbow.

    Το ξαναγράφω. Προϊόντα Apple που έχουν αγοραστεί στην Ελλάδα από μη-εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή Rainbow, ΔΕΝ έχουν εγγύηση Apple. Την εγγύησή τους την καλύπτει ΜΟΝΟ ο πωλητής τους, με τον δικό του τρόπο ο καθένας, π.χ. άλλοι έχουν τεχνικούς, άλλοι παίρνουν ανταλλακτικά από e-bay, άλλοι τα στέλνουν από κει που τα πήραν, κτλ.. Υπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ περιπτώσεις άρνησης κάλυψης εγγύησης από τους AASP, και αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Πήρε το παιδάκι ένα MacBook από τον μπαρμπα-Μήτσο και στην βλάβη το πήγε σε AASP, νομίζοντας ότι το πήρε από Apple. Φυσικά ο AASP τον έστειλε πίσω στον Μπαρμπα-Μήτσο…
    AASP=Authorized Service Provider
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως μπορώ να πάρω Internet από τον αδελφό μου;;;
    Από Green Dragon στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-08, 14:41
  2. Μπορώ να πάρω τον ήχο από powerpoint???
    Από nasos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-06, 23:54
  3. Πως μπορώ να πάρω φωτο απο το Powerpoint;
    Από nasos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-06, 15:33
  4. Απο που θα πάρω καλώδιο για router?
    Από petaloudaki στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-05, 12:16
  5. Ποιο modem να παρω απο αυτα που προσφερει ο οτε?
    Από jara στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-04, 17:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας