Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Bing
    Η Μicrosoft αποκάλυψε το νέο οπτικό χαρακτηριστικό την μηχανή αναζήτησής της, την Bing, το οποίο θα βοηθήσει τους χρήστες να βρίσκουν αυτό που ζητάνε ακόμα και αν δεν ξέρουν πως να το αποκαλέσουν. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bing-visual.jpg 
Εμφανίσεις:  72 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 61634Για παράδειγμα, ένας χρήστης ξεκινά μια αναζήτηση για ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και με ένα click πάνω σε μια εικόνα στην "Οπτική Αναζήτηση" (Visual Search Gallery) και μέσα από φίλτρα και ταξινομήσεις όπως μάρκα, τύπος ή megapixels, τα οποία βρίσκονται στο αριστερό μέρος της κύριας οθόνης, μπορεί κάποιος να περιορίσει σημαντικά τις επιλογές του.

    Περνώντας τον κέρσορα πάνω από μια φωτογραφία, εισάγεται αυτόματα ο όρος αναζήτησής της (φωτογραφίας) στο πεδίο αναζήτησης καθώς επίσης και μερικές πρόσθετες πληροφορίες ακριβώς από κάτω του, οπότε με ένα click μπορείτε να δείτε άμεσα τα αποτελέσματα. Φυσικά η Οπτική Αναζήτηση (Visual Search) δεν αποσκοπεί στο να γίνει ο πρώτος σταθμός των χρηστών που ψάχνουν για πληροφορίες, ούτε σκοπεύει σε σημαντικό μερίδιο αγοράς. Εύκολα όμως μπορεί κανείς να δει πως μια τέτοια δυνατότητα μπορεί να βοηθήσει σε μια ποικιλία θεμάτων που τα σκεφτόμαστε οπτικά. Οι κατηγορίες στην σελίδα οπτικής αναζήτησης συμπεριλαμβάνουν ράτσες σκύλων, αυτοκίνητα, ταινίες, προσωπικότητες, ακόμα και πόλεις, μεταξύ άλλων.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Nielsen.gif 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  4,3 KB 
ID: 61635Το νέο αυτό χαρακτηριστικό είναι μια από τις πολλές βελτιώσεις που έχει ανακοινώσει η Microsoft τους τελευταίους μήνες ώστε να διαφοροποιηθεί από τους ανταγωνιστές της και να αρπάξει ένα πρόσθετο μερίδιο αγοράς. Τα τελευταία στατιστικά μεγέθη από την Nielsen που αφορούν τις δέκα καλύτερες μηχανές αναζήτησης με έδρα τις H.Π.Α. δείχνουν πως η Bing είναι η ταχύτερα αναπτυσσόμενη, με συνολικά 1,1 δισεκατομμύριο αναζητήσεις τον Αύγουστο. Αυτό μεταφράζεται σε 10,7 τοις εκατό του μεριδίου της αγοράς μηχανών αναζήτησης και ένα άλμα κατά 22,1 τοις εκατό από τον περασμένο Ιούλιο.



    Του Jose Vilches, TechSpot.com
    Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου, 2009, 12:09 PM EST


    Σημείωση: Την ώρα της μετάφρασης, τα links που παρέθετε το άρθρο (http://www.bing.com/visualsearch) δεν λειτουργούσαν οπότε δεν προστέθηκαν. Αντ'αυτού, υπάρχει στα σχετικά άρθρα, το link από το blog της Bing από τις 14 Σεπτεμβρίου που αναφέρεται σε αυτήν τη νέα δυνατότητα.


    Πηγή: techspot.com


    Σχετικά Άρθρα:
    To blog της Bing για το Visual Search: bing.com
    Η έρευνα της Nielsen: cnet.com

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Είναι μια εξαιρετική μηχανή αναζήτησης η Bing !
    Από την πρώτη μέρα της την χρησιμοποιώ εκτενώς, και εντατικά μέσα από την Search Bar του ΙΕ 8.
    Δεν με έχει απογοητεύσει καθόλου, ενώ ελάχιστες φορές που κατέφυγα στο μικρό κουμπάκι δίπλα της για να γυρίσω σε Google τα αποτελέσματα ήταν ίδια.

    Τώρα που θα γίνει merge σύντομα με την μηχανή της Yahoo! θα είμαστε τζετ !

    Καλό είναι να υπάρχει πάντα αντίπαλο δέος για όφελος όλων.

    Bing it !
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Με τρομάζει πολύ το ενδεχόμενο να πάρει η microsoft ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς του
    internet. Όλες οι πιθανές cloud εφαρμογές που θα φτιάξει θα είναι με silverlight και τρελά
    δεμένες στο monopoly OS.

    Αν και η google απλά θα κάνει γράψει λογισμικό όπως μόνο αυτή ξέρει και τα υπόλοιπα
    θα είναι ιστορία.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τρομάζει πολύ το ενδεχόμενο να πάρει η microsoft ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς του
    internet. Όλες οι πιθανές cloud εφαρμογές που θα φτιάξει θα είναι με silverlight και τρελά
    δεμένες στο monopoly OS.

    Αν και η google απλά θα κάνει γράψει λογισμικό όπως μόνο αυτή ξέρει και τα υπόλοιπα
    θα είναι ιστορία.
    Και την Google την τρομάζει...
    http://www.microsoft.com/azure/default.mspx
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Εύχομαι μαζί με τα αυξάνοντα ποσοστά χρήσης να έρθει και η βελτίωση. Προσωπικά, δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου τόσο καλά με την Bing όσο την κάνω με το Google. Δεν έχει την ίδια «εξυπνάδα». Είναι σαν να μου κρύβει κάποια πράγματα. Προτιμώ στα αποτελέσματα μου να έχω και λίγη (έως πολλή) σαβούρα, παρά να είναι «αποστειρωμένα», αλλά να μην βρίσκω αυτό που θέλω. Ίσως να είναι και θέμα δικής μου νοοτροπίας και μεθοδολογίας στην αναζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 17-09-09 στις 02:59.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύχομαι μαζί με τα αυξάνοντα ποσοστά χρήσης να έρθει και η βελτίωση. Προσωπικά, δεν μπορώ να κάνω την δουλειά τόσο καλά όσο την κάνω με το Google. Δεν έχει την ίδια «εξυπνάδα». Είναι σαν να μου κρύβει κάποια πράγματα. Προτιμώ στα αποτελέσματα μου να έχω και λίγη (έως πολλή) σαβούρα, παρά να είναι «αποστειρωμένα», αλλά να μην βρίσκω αυτό που θέλω. Ίσως να είναι και θέμα δικής μου νοοτροπίας.
    Mπορείς να έχεις 2 μηχανές αναζήτησης στον Browser και να τις εκμεταλλεύεσαι και τις 2.
    Πάντως η κατηγοριοποίηση δίπλα που κάνει η Bing βοηθάει τρομερά.
    Όλα αυτά στην US έκδοση πάντα που είναι η πλήρης.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά στην US έκδοση πάντα που είναι η πλήρης.
    To θέμα είναι να λέει 'Greece' πάνω δεξιά και να'ναι πλήρη τα αποτελέσματα. Εώς τότε, απλά είναι beta το Bing και .. δευτέρας επιλογής για μας.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα είναι να λέει 'Greece' πάνω δεξιά και να'ναι πλήρη τα αποτελέσματα. Εώς τότε, απλά είναι beta το Bing και .. δευτέρας επιλογής για μας.
    Σώπα μωρέ Flamelab.
    Δεν μπορείς να εκτελέσεις αναζήτηση για ελληνικές σελίδες από το US ;
    Ποιος σου απαγόρεψε ;

    Δηλαδή τόσο απαραίτητα σου είναι τα ελληνικά σαν μενού ;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σώπα μωρέ Flamelab.
    Δεν μπορείς να εκτελέσεις αναζήτηση για ελληνικές σελίδες από το US ;
    Ποιος σου απαγόρεψε ;

    Δηλαδή τόσο απαραίτητα σου είναι τα ελληνικά σαν μενού ;
    Εγώ είπαμε, ναι, ξέρω να το φτιάξω. Ο άλλος που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα, όμως, όχι.

    Έχω ξαναπεί την γνώμη μου, και κάποιο search engine που αγνοεί τη χώρα στην οποία βρίσκομαι, δεν το σέβομαι όσο εκείνο που δεν θα την αγνοεί. Κι ας μου "κάνει τη χάρη" να μου επιτρέπει στα preferences να επιλέξω "United States".
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είπαμε, ναι, ξέρω να το φτιάξω. Ο άλλος που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα, όμως, όχι.

    Έχω ξαναπεί την γνώμη μου, και κάποιο search engine που αγνοεί τη χώρα στην οποία βρίσκομαι, δεν το σέβομαι όσο εκείνο που δεν θα την αγνοεί. Κι ας μου "κάνει τη χάρη" να μου επιτρέπει στα preferences να επιλέξω "United States".
    Σύμφωνοι για τον μη-ψυλλιασμένο.
    Αλλά αν είναι να δοκιμάσεις ένα οποιαδήποτε προιόν και να δεις αν σου ταιριάζει πρέπει να του αφιερώσεις λίγο χρόνο να δεις τι μπορεί να προσφέρει.
    Το ελληνικό έχει ακόμη Beta, δυστυχώς.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι για τον μη-ψυλλιασμένο.
    Αλλά αν είναι να δοκιμάσεις ένα οποιαδήποτε προιόν και να δεις αν σου ταιριάζει πρέπει να του αφιερώσεις λίγο χρόνο να δεις τι μπορεί να προσφέρει.
    Το ελληνικό έχει ακόμη Beta, δυστυχώς.
    Η Microsoft δεν έβγαλε πρώτη της φορά search engine. Ξεκίνησε από το msn search, πέρασε στο live search και τώρα στο bing.
    Στην ουσία είναι το ίδιο search engine, με άλλο όνομα. Αποφάσισαν (μετά από πολλά χρόνια) να δώσουν περισσότερη δυναμική στο search engine, και καλά έκαναν.
    Όμως πάντα τα αποτελέσματα ή ήταν άσχετα (msn search, live search) (μα μιλάμε για άσχετα, και λίγα) ή περιορίζονται σε μία χώρα (bing). Εάν θες να κάνεις αναζήτηση για κάτι location specific, δεν μπορείς. Δηλαδή, πες ψάχνω για πιτσαρίες και σουβλατζίδικα εδώ τριγύρω, τί να βρω ; Μέσω bing ; Δεν γίνεται. Θα βγάλει άσχετα αποτελέσματα.
    Βing (United States prefs)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bing.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  114,8 KB 
ID: 61636

    Βing (Greece prefs)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bing_el.png 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  116,4 KB 
ID: 61638

    Google
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  google.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  92,6 KB 
ID: 61637


    Oι περισσότεροι που ξέρω κάνουν search με ελληνικούς όρους και ψάχνουν για πράγματα εντός Ελλάδος (από blogs μέχρι e shops κλπ). Καλύτερα δηλαδή να μη βάζουμε σαν κριτήριο όσους ξέρουν από PC (μα εννοώ να ξέρουν, όχι "δήθεν ξέρουν") και ξέρουν επίσης τί να κάνουν, αλλά αυτούς που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.

    Επομένως, επειδή για αυτούς που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα, το Bing δεν προσφέρει τα απαιτούμενα χωρίς αλλαγές στα preferences (το θέμα είναι να βγάζει νορμάλ αποτελέσματα και για την χώρα στην οποία γίνονται searches χωρίς αλλαγές στα preferences), δεν είναι usable για την Ελλάδα (γι'αυτό έκανα bold αυτό που έγραψες) όπως και για όλες τις άλλες χώρες στις οποίες το Bing localised δεν εμφανίζει σωστά αποτελέσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 17-09-09 στις 04:05.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Λίγο που δοκίμασα το Bing δεν το βρήκα καλύτερο απο το google. Το αντίθετο....
    Αυτό το feature με την οπτική αναζήτηση είναι ωραίο, αλλά δε σκοπεύω να βάλω silverlight μόνο και μόνο γι αυτό. Αν κάποια στιγμή γίνει απαραίτητο όπως το flash, βλέπουμε.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα πάντως στο "Κουραμπάς Ιωάννινα" το σουβλατζίδικο μια χαρά στα ελληνικά το βρίσκει !
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Πάντως το επάνω το αντιλήφθηκα όταν κάποιος συγγενής είχε update σε XP (άρχισε να περνάει το SP3)* και του πέρασε ο IE8, κι έκανε το Bing default. Ε, του'βγαζε ό,τι να'ναι, (δεν είχε πάρει χαμπάρι ότι δεν είναι το google, όπως πρόσεξα ότι κι άλλοι το έπαθαν αυτό αργότερα, μα αν είναι δυνατόν, δεν βλέπουν ότι γράφει BING εκεί πάνω ; ), ρώτησε, του'πα, άλλαξε σε Google, τέλειωσε το θέμα.


    Spoiler:
    *ναι, επίσης, πολύς κόσμος, δεν έχει καν αντιληφθεί ότι πρέπει να κρατά το σύστημά του updated. Ας μη το σχολιάσω καλύτερα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Γι αυτό μέχρι να γίνει πλήρες το Localization αν κάποιον τον ενδιαφέρει κάνει ένα κλικ δίπλα απλώς.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pitsa.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  19,9 KB 
ID: 61639

    H δύναμη των επιλογών.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο Google Chrome αποκτά 10% μερίδιο αγοράς στους browsers
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 19:56
  2. Το μερίδιο αγοράς της AMD ξεπέρασε το 20%
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-06, 00:13
  3. Μεριδιο αγορας των ISP
    Από teddyboy στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-05, 07:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας