Σελ. 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 176
  1. #61
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tormendor
    Οι θεωρητικές παραδοχές περί χρήματος και η σχέση με τον άνθρωπο ή τις επιπτώσεις που έχει το χρήμα στη ζωή μας είναι ένα ζήτημα με τεράστιο εύρος. Όχι τόσο διότι η παραμετροι των αιτιών που ωθούν τον άνθρωπο να κερδίζει περισσότερα και να στρέφεται στην υλιστική απόλαυση, είναι πολλές, αλλά επειδή το χρήμα αποτελεί την κινητήριο δύναμη του κόσμου και ενέχεται σε όλες τις ανθρώπινες συναλλαγες. Έπειτα η φύση του ανθρώπου χαρακτηρίζεται από την πλεονεξία σε ατομικό επίπεδο από τον επεκτατισμό σε κοινωνικό ή κρατικό. Πίσω από αυτά λανθάνει η ανάγκη του ανθρώπου για επιβολή. Ασφαλώς η επιβολή εμπεριέχεται στην έννοια της εξουσίασης και της κυριαρχίας, μία ενστικτώδης λειτουργία των ζωντανών οργανισμών (όχι μόνο του ανθρώπου). Η διαφορά του ανθρώπου από τα ζώα έγκειται -πέρα των άλλων και στη διαστροφή και το ανικανοποίητο. Επομένως μιλώντας για το χρήμα και τον άνθρωπο το πρώτο αποτελεί το μέσο για την κυριαρχία του ανθρώπου την επιβολή και -ίσως να φανεί παράδοξο- την εξέλιξη της ανθρωπότητας. Ο λόγος ότι το χρήμα είναι ίσως το πιο απτό μέσο επιβολής βρίσκει την εξήγηση του στο γεγονός ότι ο άνθρωπος είναι το μόνο ον στη γη που δεν έχει κανένα σωματικό προσόν, σε αντίθεση μετα ζώα, ώστε να κυριαρχήσει και να εξουσιάσει το είδος του. Έχει μόνο το μυαλό, τον ορθολογισμό...

    Θεωρώ λοιπόν ότι οι απαντήσεις δεν είναι αμήχανες αλλά αυθόρμητες και προσιδιάζουν στην φύση του ανθρώπου. Δε πιστεύω ότι -ανεξαρτήτως ηλικίας- θα υπήρχε κάποιος που εάν του περισσέυαν ή του έρχονταν ουρανοκατέβατα 1.000.000 ευρώ θα έμπαινε στην διαδικασία σκέψης να επενδύσει, όχι για να κερδίσει περισσότερα, αλλά για να βοηθήσει την κοινωνία, να προάγει την εργασία, να βγάλει από τη μιζέρια μερικούς ανέργους κλπ κλπ. Θεωρώ επίσης ότι κι οι φιλανθρωπίες είναι μέρος της διαδικασίας του μυαλού μας να νιώθουμε τύψεις...Δεν παραβλέπω βέβαια ότι μέρος των χρηματων θα διατεθεί για την κάλυψη των αναγκών ή εκκρεμοτήτων, αλλά κανόνα αποτελεί ότι αυξάνονται παράλληλα και οι ανάγκες όσο αυξάνεται η οικονομική δυνατότητα του ατόμου.

    Συγγνώμη ρε παιδιά που τα βλέπω τόσο ωμά και κυνικά τα πράγματα. Προσπαθώ να αφήσω απέξω τον αλτρουισμό μου, την ιδεολογία μου και τις αρχές μου, ώστε έτσι να "συλλάβω" την ενστικτώδη μου αντίδραση στη σκέψη πως μου 'ρχονται 1.000.000 ευρώ!
    Γενικότερα δεν μου αρέσει ο κυνισμός γιατί όπως και πολλά extremes έτσι και αυτό είναι από την φύση του λανθασμένο. Υπάρχουν άτομα που θα συμπεριφερθούν όπως είπες... Θα τους φάει η μαρμάγκα όμως όταν ανακαλύψουν ότι ξόδεψαν και την τελευταία δεκάρα από το μύριο στο τελευταίο ηλίθιο καταναλωτικό πράγμα που αγόρασαν, ή τους έμειναν τόσα λίγα που δεν τους φτάνουν ούτε να συντηρήσουν αυτά που αγόρασαν.

    Άλλοι πάλι που παιδέυτηκαν στην ζωή τους ίσως να έχουν επίγνωση της νεοαποχτηθήσας αγοραστικής δύναμής τους και χρησιμοποιήσουν αυτά τα χρήματα για να ξεκινήσουν κάτι που πάντα ήθελαν να κάνουν και δεν μπορούσαν και αυτό το κάτι να μεγαλώσει και να αξίζει 10 φορές όσο εκείνο το μύριο που κέρδισαν τότε και ου το κάθε εξής. Αν το κάναν πολλοί αυτό θα έδινε δουλειά στους ανέργους και θα έκανε καλύτερο το κοινωνικό μας σύνολο.

    Το οποίο κοινωνικό σύνολο είναι όπως υπόθηκε και από κάποιον άλλον προηγουμένως, είναι μία έννοια άγνωστη για αυτούς που όσο μπανάλ και να ακούγεται, τα βρήκαν έτοιμα και δεν ξέρουν τι να τα κάνουν. Ή μήπως θαρείς παραδείγματος χάρην η Αθηνά Ωνάση έχει το ίδιο μυαλό, πονηριά, απατεωνιά που είχε ο παππούς της; Ούτε κατά διάνοια, ο παππούς της έκανε πολλά λεφτά αλλά άφησε πίσω του και κάποια πράγματα, ανέβασε πάρα πολύ την εφοπλιστική δύναμη της χώρας μας, άφησε μία ολυμπιακή (άσχετα πως την καταντήσαν αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα) και έφερε ψωμί σε πολλές οικογένειες.

    Τέσπα αν απογοητευόμαστε όλοι και σκεφτόμαστε τόσο κυνικά όσο το κείμενό σου ίσως να είναι τελικά προτιμότερο αν κερδίσει κανείς μας αυτό το μύριο να πάει να το δώσει όλο και να αγοράσει μία βίλλα σε ένα νησή του Αιγαίου και να κάτσει εκεί να ψαρεύει μακρυά από τα βάσανα του κόσμου. Λυπάμαι όμως.

  2. #62
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αν μου ερχοντουσαν ξαφνικα (τα κερδιζα) χωρις να τα εχω δημιουργησει θα αισθανομουν πολυ δυστυχισμενος. Δεν ειμαι μαθημενος σε τετοιου ειδους ζωη, δεν θα μπορουσα ουτε να τα διαχειριστω σωστα (δεν θα τα ετρωγα αλλα δεν θα ηξερα που να τα επενδυσω καταλληλα με γνωμωνα το καλο το δικο μου και των αλλων κατα δευτερευοντα ρολο). Δεν θα μου αρεσε η αλλαγη στην ζωη μου, θα ενιωθα ψευτικος και καθε στιγμη θα την απολαμβανει το χρημα που εχω και οχι εγω.
    Βεβαια ενα κατα πολυ μικροτερο ποσο θα το βολευα μια χαρα.

  3. #63
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Θα έψαχνα σπόνσορες για να σπονσοράρουν το event.
    Με τα χρήματα από τους σπόνσορες θα νοίκιαζα για μία μέρα ένα από τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ φορτηγά (liebherr/komatsu) που χρησιμοποιούνται για ορυχεία (http://www.liebherr.com/me/en/47597.asp)
    Θα υποχρέωνα πολλές τράπεζες μαζί να μου "χαλάσουν" το 1 εκ. ευρώ σε κέρματα του ενός cent.
    Με αυτά θα γέμιζα το φορτηγό και θα το πήγαινα σε μία αλάνατην οποία θα νοίκιαζα με τα λεφτά από τους σπόνσορες.
    Μετά, θα έκανα μια γερή διαφήμηση (λεφτά από σπόνσορες είπαμε!) για ένα event για παιδιά που ήθελαν να καταλάβουν ΠΩΣ ΣΤΟ #@*($#@*( ΕΚΑΝΕ ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΕ ΚΕΡΜΑΤΑ Ο ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚΝΤΑΚ.
    Όλα τα ιδρύματα για τα παιδιά, είσοδος δωρεάν.
    Γονείς με κάποιο αντίτιμο.

    Στο τέλος της ημέρας, οι τράπεζες κάνουν μια αποκερμάτιση (defrag) στο fragαρισμένο εκατομμύριο το οποίο μένει στα ιδρύματα για τα παιδιά. Τα έσοδα από την εκδήλωση πάνε κατά 1/4 για την ενίσχυση του φιλανρθωπικού ιδρύματος Intrakid (ναι, θυγατρική της Intracom -α ρε Θείε, από παντού τα παίρνεις!!) που απασχολεί παιδιά πλούσιων γονέων και τους μαθαίνει εποικοδομητικά χόμπυ όπως το γκολφ, κατά άλλο 1/4 στην μετοχοποιημένη ΠΑΕ ολυμπιακός γιατί οι κακομοίρηδες εκεί πέρα παίζουν με τις κάλτσες τους γιατί δεν έχουνε λεφτά ούτε για παπούτσια (ΩΞΩ ΣΟΛΙΝΤ!!!), τα άλλα 2/4 στο 1ο Λύκειο Ν. Σμύρνης για να πάρει με πλειοδοτικό(όχι μειωδοτικό -πού ακούστηκε αυτό εδώ πέρα!!!) διαγωνισμό τελευταίας τεχνολογίας 486(με 4ΜΒ ram για να μην παρεξηγηθούμε) για την αίθουσα πληροφορικής για τα οποία θα πετύχει σύμβαση με τη Microsoft να τους εγκαταστήσουν windows/office 2003 (ε, vista δεν κάθονται, είναι 64bitα!) και εγώ σπίτι μου στις 6 και 20 το πρωί να ψάχνω για καινούρια μυνήματα στο adslgr.com
    Καληνύχτα σας!

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  4. #64
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    ΧΑχαχΑχΑχαΧαχΑΧαχαχαΧαχαχαχΑχαχα........

    BlindG ορεξουλες βλεπω εχεις


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  5. #65
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Αν μου ερχοντουσαν ξαφνικα (τα κερδιζα) χωρις να τα εχω δημιουργησει θα αισθανομουν πολυ δυστυχισμενος. Δεν ειμαι μαθημενος σε τετοιου ειδους ζωη, δεν θα μπορουσα ουτε να τα διαχειριστω σωστα (δεν θα τα ετρωγα αλλα δεν θα ηξερα που να τα επενδυσω καταλληλα με γνωμωνα το καλο το δικο μου και των αλλων κατα δευτερευοντα ρολο). Δεν θα μου αρεσε η αλλαγη στην ζωη μου, θα ενιωθα ψευτικος και καθε στιγμη θα την απολαμβανει το χρημα που εχω και οχι εγω.
    Βεβαια ενα κατα πολυ μικροτερο ποσο θα το βολευα μια χαρα.
    patentman, επειδη και εγω δεν θελω να εισαι δυστηχισμενος, και να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου, οταν θα τα κερδισεις μπορεις να μου στειλες PM, να ερθω να τα παρω εγω, και ασε με εμενα μετα να δυστηχω, και εσυ να εισαι ευτιχισμενος!.
    Τελικα ειμαι Αλτρουιστης, παντα μου αρεσει να κανω τους αλλους ευτιχισμενους

  6. #66
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εδω μπαινει η αλαζονια των ανθρωπων, μετα δεν θα εδινα και πολλα, οπως και πολλοι που ισχυριζονται το αντιθετο αυτο στην πραγματικοτητα θα εκαναν.

  7. #67
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Εκεί στο νότο...........
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11db(dB) / 31db(dB)
    Πρώτον: θα αγόραζα ένα σπίτι
    Δεύτερον: θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο
    Τρίτον: θα εξοφλούσα ό,τι οφειλές έχω
    Τέταρτον: ίσως να τα επενδούσα σε μια επιχείρηση

    Αλλα μου φαίνεται ότι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό

  8. #68
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris
    Τέταρτον: ίσως να τα επενδούσα σε μια επιχείρηση
    Σχετικά μ' αυτό, έχω υπόψη μου 1 να σου προτείνω: aDSLgr
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  9. #69
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    ΕΛΕΟC...σχολεία δεν υπάρχουν ;;;; !!!!!

    Ανυπόγραφος

  10. #70
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Υπάρχουν αδφαλώς. Δεν βλέπω όμως τι σχέση έχει αυτό. Ίσως πρέπει να πάω σε 1 από αυτά να ξεστραβωθώ!
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  11. #71
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Εκεί στο νότο...........
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11db(dB) / 31db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZackNV
    Σχετικά μ' αυτό, έχω υπόψη μου 1 να σου προτείνω: aDSLgr
    Τι επένδυση μπορώ να κάνω δηλαδή στο aSDLgr?

  12. #72
    Το avatar του μέλους FODaki
    FODaki Guest
    paris αγορασε το site κανε με τουλαχιστον moderator!!! θα τους διωξουμε ολους και θα κανουμε οτι θελουμε!!!!!LOL
    και ναι ναι ναιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!! θα επιτρεπονται τα greeklish!!!!!!!!!!LOL
    Πλακα κανω παιδια, δεν εχω κανενα παραπονο απο το forum!

  13. #73
    Το avatar του μέλους FODaki
    FODaki Guest
    Λοιπον.... τι θα εκανα με 1000000 ευρω ε?
    μμμμμ....
    θα νοικιαζα μια πριγκιπηκη σουιτα στο Burj Al Arab στο Dubai... www.burjalarab.com (για να εχετε μια ιδεα)
    θα αγοραζα ρουχα, παπουτσια, κοσμηματα, γουνες!!!!ΟΛΑ
    ενα ακριβο αμαξι S class limo ισως, με σοφερ!(και ενα jeep!να υπαρχει)
    θα πηγαινα σε ολες τις tops πρωτευουσες του κοσμου....και θα εκανα μια υπερ-cosmopolitan ζωη!
    ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ!!!

    p.s.: θα δωσω φυσικα την ευκαιρια στον Loyd Banks~G-unit~ να με γνωρισει να με ερωτευθει και να με παντρευτει!!!!

  14. #74
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μαλλον δεν χαιρεσε την ζωη σου οπως ειναι. Βλεπω πως ξερεις ηδη τι θα τα εκανες αρα κατα καποιο τροπο σου λειπουν.
    Να τα βρασω τα λεφτα αν νομιζω οτι θα μου φερουν ευτυχια.
    Πτωχος δεν θελω να ειμαι, οχι πλουσιος.

  15. #75
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Περιοχή
    Στον καιρό...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    18100/860
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Εγω θα αγόραζα μια καλή ψύχτρα για να τα κάνω overclock απο 100 Κιλο Ευρώ (Keu) με πολλαπλασιαστή 10 σε 133 +1/3 Κιλο Ευρώ.
    And thou, Melkor, shalt see that no theme may be played that hath not its uttermost source in me, nor can any alter the music in my despite. For he that attempteth this shall prove but mine instrument in the devising of things more wonderful, which he himself hath not imagined. - Eru Ilúvatar

Σελ. 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-08, 12:24
  2. Μηνύματα: 144
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-07, 13:15
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-06, 22:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας