Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/964
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα!

    Σεπτέμβρης γαρ και κάνω μια προσπάθεια τακτοποίησης και εκκαθάρισης του mailbox, το οποίο περιλαμβάνει 3 λογαριασμούς on και 2 σε άλλους παρόχους. Το ένα email on και ένας άλλος λογαριασμός είναι αυτοί που χρησιμοποιώ για το 90% των emails. Υπάρχει και ένας λογαριασμός webmail για αγορές από internet και χρήση σε sites (ώστε να τρώει αυτός το spamming).

    Παρατηρήθηκαν (συνοπτικά) τα κάτωθι:

    Εδώ και 3 περίπου μήνες υπήρξε μια δραματική αύξηση στο spam σε όλους τους λογαριασμούς της ον (3-10 spam mails/ημέρα) και μόνον της on.
    То σύνολο του όγκου αποτελείται από 2 διαφορετικών τύπων spam.
    1) Emails που έχουν ως διεύθυνση αποστολέα και παραλήπτη τη δική μου διεύθυνση, με αποτέλεσμα να περνούν τα φίλτρα ελέγχου.
    2) Emails για καζίνο που έχουν μια τυχαία διεύθυνση αποστολέα και φανερές διευθύνσεις παραληπτών (δεκάδες), όλες αλφαβητικά από ontelecoms.

    Σκεφτόμουν μήπως σχετίζονται με ένα σφάλμα που είχε παρατηρηθεί πριν από καιρό, το οποίο επέτρεπε να εξαχθούν όλες οι email addresses της ον από την online υπηρεσία του onmail ή κάτι άλλο καινούριο.

    Θέτω αυτόν τον προβληματισμό μιας και μαζί με τη δική μου διεύθυνση βλέπω διευθύνσεις και δεκάδων άλλων ομοιοπαθών. Αν μεταξύ αυτών είναι και νέοι χρήστες, τότε η πρώτη σκέψη (για το onmail) πάει περίπατο...

    Neway, χαιρετισμούς και καλό μας φθινόπωρο!
    Υπομονή....

  2. #2
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Σεπτέμβρης γαρ και κάνω μια προσπάθεια τακτοποίησης και εκκαθάρισης του mailbox, το οποίο περιλαμβάνει 3 λογαριασμούς on και 2 σε άλλους παρόχους. Το ένα email on και ένας άλλος λογαριασμός είναι αυτοί που χρησιμοποιώ για το 90% των emails. Υπάρχει και ένας λογαριασμός webmail για αγορές από internet και χρήση σε sites (ώστε να τρώει αυτός το spamming).

    Παρατηρήθηκαν (συνοπτικά) τα κάτωθι:

    Εδώ και 3 περίπου μήνες υπήρξε μια δραματική αύξηση στο spam σε όλους τους λογαριασμούς της ον (3-10 spam mails/ημέρα) και μόνον της on.
    То σύνολο του όγκου αποτελείται από 2 διαφορετικών τύπων spam.
    1) Emails που έχουν ως διεύθυνση αποστολέα και παραλήπτη τη δική μου διεύθυνση, με αποτέλεσμα να περνούν τα φίλτρα ελέγχου.
    2) Emails για καζίνο που έχουν μια τυχαία διεύθυνση αποστολέα και φανερές διευθύνσεις παραληπτών (δεκάδες), όλες αλφαβητικά από ontelecoms.

    Σκεφτόμουν μήπως σχετίζονται με ένα σφάλμα που είχε παρατηρηθεί πριν από καιρό, το οποίο επέτρεπε να εξαχθούν όλες οι email addresses της ον από την online υπηρεσία του onmail ή κάτι άλλο καινούριο.

    Θέτω αυτόν τον προβληματισμό μιας και μαζί με τη δική μου διεύθυνση βλέπω διευθύνσεις και δεκάδων άλλων ομοιοπαθών. Αν μεταξύ αυτών είναι και νέοι χρήστες, τότε η πρώτη σκέψη (για το onmail) πάει περίπατο...

    Neway, χαιρετισμούς και καλό μας φθινόπωρο!
    Κανένα πρόβλημα σε μένα.
    6 emails + 4 emails ON.
    Spam μόνο στα πρώτα 6.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2002
    Περιοχή
    Πειραια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netfaster AIO 2
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Ενταξει και εγω εχω Spam αλλα δεν οφειλεται στην ΟΝ , ολες εχουν SPAM.
    Φτιαξε ενα Rule και κανε Block τα Mail με θεμα [Spam]

  4. #4
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/964
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε συζητάω για κλασσικό σπαμ. Αυτά που λαμβάνω έχουν αλφαβητικά χρήστες (δεκάδες) μόνο από ontelecoms.
    Τους πρώτους μήνες λειτουργίας του onmail σε κάποια φάση μπορούσες να κατεβάσεις τη λίστα με όλα τα υπάρχοντα mail της on. Ο συνδυασμός αυτών με έβαλε σε κάποια σκέψη.

    Φυσικά και έχω φτιάξει rules για να τα "τακτοποιώ" σχετικά αλλά πρώτη φορά είδα σπαμ που όλοι οι παραλήπτες να είναι ontelecoms.
    Υπομονή....

  5. #5
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το email της ΟΝ και όποτε μπαίνω τραβάω τα μαλλιά μου...
    Αυτή την στιγμή έχει γύρο στα 300 email εκ των οποίων τα 290 είναι spam και τα υπόλοιπα 10 τα newsletter της ΟΝ...

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-2010
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100mb/100mb
    ISP
    Lease Fiber Optic
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    N/A(dB) / N/A(dB)
    Το πρόβλημα με τα spam έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με spam με την Οn, αλλα τελευταία τα spam με το γνωστό θέμα CV: #αριθμός κλπ, γνωστά ΣΕ ΟΛΑ τα Antispam προγράμματα, και αν δεν είναι, το γνωρίζουν οι admins, δεν θα έπρεπε ποτέ να φτάνει σε mailbox χρήστη. Έπρεπε να κόβονται από τον ISP.
    Λυπάμαι αλλά οι mailadmins της On, δεν κάνουν καλά την δουλειά τους. Βάλτε ένα φίλτρο ρε παιδιά στο subject!!!
    Ημαρτον!

  7. #7
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Powerstat Wifi 6
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πρόβλημα αφορά τους πρώτους συνδρομητές της on, τότε που είχε διαπιστωθεί το πρόβλημα της "φανερής" λίστας που αναφερεται παραπάνω.
    Είμαι συνδρομητής της on από την αρχή της σχεδόν. Λαμβάνω πολλά spam μόνο στα 2 πρώτα mailboxes μου. Τα 2 τελευταία που φτιάχτηκαν αργότερα δεν έχουν καθόλου.

    Επίσης έχω την εντύπωση ότι μόλις στο τέλος του χρόνου σταματήσουν να προωθούνται τα mails από το domain ontelecoms στο on θα σταματήσει τελείως το φαινόμενο.

Παρόμοια Θέματα

  1. spam mail και αλλαγη
    Από netstorm στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 13:17
  2. Spam e-mail
    Από n_agrios στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 15:08
  3. OTENET mail server και Spam mails
    Από Νικαετός στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 14:01
  4. e-mail: Viruses, spam και λύσεις...
    Από JohnGR στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 142
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-04, 23:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας