Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    -----
    Ειχα την εντυπωση οτι οταν ''πεφτει'' ο server το ρουτερ κανει επανασυνδεση.Ισχυει;
    Αν αναφέρεσαι στο server που φιλοξενείται το site που θέλεις, απλά ο browser σου λέει ότι δεν μπόρεσε να συνδεθεί.
    Αν αναφέρεσαι στο DNS Server, κάνει κανένα πεντάλεπτο προσπάθεια πριν σου πει could not resolve www.xxxxxxxxx.com ή κάτι τέτοιο, αλλά δε νομίζω ότι κάνει επανασύνδεση ο router. Με μια μικρή επιφύλαξη, δεδομένου ότι είχα πολύ καιρό να το δω (αφότου ανακάλυψα το openDNS).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nyannaco : 07-05-10 στις 18:47.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.009
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    33(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ TELLAS 2PLAY ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ Ν'ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ, ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΣΤΙΚΑΚΙ ADSM. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ "ΚΟΛΛΑΕΙ" Η' ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΠΧ FACEBOOK, MSN, MAIL ΚΛΠ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ -> ΜΕΝΩ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΗΜΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΣΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΑ 1100kbps ΛΗΨΗΣ, ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ? ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ 1-2ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΑΝΑΝΟΙΓΩ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 30ΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ WIND ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΦΤΑΙ ΤΟ PC KAI ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΕΠΑΦΗ. ΤΟ PC MOY EINAI OΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ACER ASPIRE M5810 ΜΕ 4 ΘΥΡΕΣ USB ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΑ WINDOWS7. TO ΒΓΑΖΩ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΔΕΙΧΝΩ. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΥΡΕΣ USB ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΕΠΑΦΗ. ΕΙΠΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 50ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ. ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΡΑΙΑ.ΤΙ ΤΑΤΧΥΤΗΤΕΣ ΘΑ ΠΙΑΝΩ ΓΙΑ 24ΑΡΑ ADSL ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ? ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΑ WINDOWS7?

  3. #18
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράκληση να μην γράφεις κεφαλαία, εκτός του ότι είναι πιο κουραστικό στο διάβασμα είναι και σαν να φωνάζεις στο internet.
    Σχετικά με το πρόβλημά σου, τώρα, στη μικρή μου εμπειρία από ADSM (της Wind, με XP Pro στο laptop) δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα. Με υποψιάζει για πρόβλημα/ασυμβατότητα του driver του stick με τα W7, αλλά βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Πάντως τα περί κακής επαφής κλπ μου ακούγονται λίγο μπούρδα (αυτά λένε πάντα).
    Οσο για το τί ταχύτητες θα πιάνεις στα 50 μέτρα από το DSLAM (υποθέτω ότι αυτό εννοείς), και με γραμμή χωρίς κάποιο σοβαρό πρόβλημα: εξαρτάται από τον πάροχο. Με ΟΤΕ ή κάποιο "σοβαρό" εναλλακτικό, 24MBps καρφί. Με Tellas, αν τα πιάσεις μάλλον θα είσαι ο πρώτος. Περιμένουμε με μεγάλη περιέργεια να μας πεις όταν ενεργοποιηθείς!

  4. #19
    Εγγραφή
    03-08-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13849 Kbps/999 Kbps
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Gennet Oxygen Router
    SNR / Attn
    10(dB) / 12.5(dB)
    Εγώ υποθέτω ότι θα πιάνει μια 16αρα Mbps, αφού η Τελλάς βάζει ταβάνια.

    Κι εγώ είμαι 100 μέτρα από τον ΟΤΕ, αλλά με πάει από το κακό στο χειρότερο η Τελλάς σε συγχρονισμό.
    Και δεν έχω καμία όρεξη να μαλώνω. Αφού είναι βλαμμένοι και δεν καταλαβαίνουν ότι θα χάσουν πελάτες σύντομα με αυτήν την τακτική.

    Όσο για το ρούτερ είναι ανεξάρτητο από το λειτουργικό. Δουλεύει παντού.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    (Συνέχεια από τα #10 και #12)
    Εβαλα το παλιό μου ρούτερ που είχε ξεμείνει από το connx. Τρίτη μέρα σήμερα που δουλεύει τζάμι, χωρίς αποσυνδέσεις (ρούτερ ===> λάπτοπ εννοώ).

    Καταλαβαίνω ότι θέλουν να εξαντλήσουν όλες τις πιθανότητες λάθους προτού δεχτούν το συγκεκριμένο Oxygen ως ελαττωματικό, αλλά με μπούρδες όπως «φταίνε τα πολλά ρούτερ στη γειτονιά», «αλλάξτε το SSID σε κάτι άλλο» και «βάλτε WEP αντί για WPA» το μόνο που κάνουν είναι να εκνευρίζουν τον πελάτη.
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  6. #21
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.009
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    33(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαλημερα σε ολους. Ζητω συγνωμη για την προηγουμενη επιστολη μου που εγραφα με κεφαλαια. Τωρα μαθαινω να γραφω σε υπολογιστη και γενικα να τον χειριζομαι. Δεν το κατεχω ακομη το αντικειμενο. Τα προβληματα με το ADSM στικακι συνεχιζονται. Την προηγουμενη βδομαδα αφου εκανα μια σχετικη φασαρια μεσα στη WIND, εφερα εναν "ειδικο" (τρομαρα τους!) απο το μαγαζι στο σπιτι μου για να το δει με τα ματια του. Αφου ξανακολλησε το στικακι εξαντλησε ολα τα επιχειρηματα που ειχε. Δικαιολογουνται τα αδικαιολογητα ρε παιδια? Θελω να πιστευω οτι καταλαβε την αγανακτηση μου! Την αλλη βδομαδα κατα πασα πιθανοτητα, ανοιγει η κανονικη συνδεση 2PLAY ADSL24. Αν εχω και τοτε προβληματα, πχ χαμηλες ταχυτητες, κολληματα και αθλια εξυπηρετηση, και γενικα να μην ανταποκρινονται τα οσα διαφημιζουν, μπορω ν'αευθυνθω καπου? Πχ στο ΙΝΚΑ?

  7. #22
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    φιλε graal
    Αυτό το thread (θέμα συζήτησης) είναι για το ασύρματο wi-fi router της Tellas/Wind, το Oxygen, και όχι για την ADSM υπηρεσία με το στικάκι.
    Κάνε μια αναζήτηση στο υποφόρουμ της Wind και βρες αν υπάρχει ήδη thread για την ADSM υπηρεσία, αν δεν υπάρχει, άνοιξε ένα νέο.
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    08-02-2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    εγω δεν εχω προβλημα

  9. #24
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.009
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    33(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαλησπερα σε ολους. Τελικα εβαλα κι εγω το ρουτερ Gennet Oxygen της Tellas. Δουλευε μια χαρα ωσπου μετα απο μια βδομαδα αρχισε να αποσυνδεει. Για να ειμαι πιο σαφης, η λυχνια που ειναι τερμα δεξια για το ιντερνετ, εσβηνε εντελως, μετα αναβοσβηνε κοκκινη, στη συνεχεια αναβοσβηνε πρασινη και στη συνεχεια σταθερη πρασινη. Και ξανα απ'την αρχη. Αρχισε να με τρελαινει και τους πηρα τηλεφωνο. Τελικα την βλακεια την ειχα κανει εγω. Ειχα πατησει το reset μια μερα που το σκαλιζα και το αφησα ετσι. Τελος καλα ολα καλα. Τωρα εχει συγχρονισει στα 16349,30kb για ληψη και 999kb αποστολη. Σημα προς θορυβο 7,90dB Τοπικο, 10,50dB Απομακρυσμενο. Εξασθενιση γραμμης 11dB Tοπικο, 1,5dB Απομακρυσμενο. Ισχυς Εκπομπης 0,3dB Τοπικο 8,3dB απομακρυσμενο. Με αυτες τις ρυθμισεις δουλευει μια χαρα, δεν αποσυνδεσε ξανα και εχω δει μεχρι και 1,5Mb/s download στο μtorrent. Επειδη δεν σκαμπαζω απ'αυτα και τι σημαινουν, δεν το ξαναπειραζω και τελειωνει η ιστορια. Ειμαι πληρως καλυμενος και αυτο μου αρκει.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-07-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ κάθε σαββατοκύριακο έχω πρόβλημα με το internet .Με πετάει έξω και μετά από 3 ώρες έχω κανονικά internet . Ξέχασα να πω ο,τι στην αρχή είχα τα προβλήματα , να έμπαινα στο internet την ημέρα 2-3 ώρες μετά με πέταγε έξω , είχα πάρει την TELLAS άπειρες φορές και έπαιρνα τηλέφωνο 5-6 φορές την ημέρα ,με το που το σήκωναν ήξεραν ότι ήμουν εγώ.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Το όξυζεν είναι για κλάμματα πάντως. Εμένα μου έκανε περίεργα κόλπα, κάτι συχνές αποσυνδέσεις διάρκειας 2-3 λεπτών και επαναφορά χωρίς να αναβοσβήσει κάποιο λαμπάκι, απλά δεν "έδινε" ίντερνετ, το έβγαλα και έβαλα το σαζέμ που είχα από τον ΟΤΕ και από τότε απροβλημάτιστα. Άρα το ρούτερ που μου έδωσε η τελλάς ήταν σκάρτο...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Nεο router OxyGen απο Tellas
    Από chaos38 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-09, 23:32
  2. Router ή Modem για Tellas Zisto DSL
    Από ax8os.arouris στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 00:26
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 11:39
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 15:37
  5. Ένα Modem/router για Tellas
    Από epicouros στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-05, 23:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας