Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω αφήσει βιδωμένες αυτές τις 2 βίδες με την κόκκινη υπόδειξη, όταν πάω να βιδώσω αυτές τις τρείς με την μπλέ υπόδειξη αρχίζουν τα προβλήματα. (ξέρω, θα μου πείτε ότι έπρεπε να βάλω αντίθετα τα χρώματα.. sorry)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SDC13798.JPG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  151,1 KB 
ID: 61911

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SDC13802.JPG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  171,4 KB 
ID: 61912

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SDC13803.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  148,8 KB 
ID: 61913

    Σχόλια?

    Γ.


    @aa144, ξέχασα να σου απαντήσω ότι το μηχάνημα το αγοράσαι μέσα από εδώ από το φόρουμ, από τον φίλο που το πήρα, ήταν ολοκαίνουργιο και ήδη συναρμολογημένο. Επειδή ήθελα άλλο κουτί το μεταμοσχεύσαμε μαζί σε άλλο χρησιμοποιώντας τα ίδια υλικά. Μου έκανε και με το πρώτο κουτί όμως τα ίδια και για αυτό μου άλλαξε τις μνήμες με άλλες. Δεν έχω κανένα παράπονο από την εξυπηρέτηση του και για να πώ την αλήθεια δεν τον ξαναενόχλησα μετά με τα προβλήματα καθώς ντρεπόμουν μιας που το πήρα πολύ φτηνά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiannis99 : 23-09-09 στις 22:56.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Με βάση αυτά που βλέπω, και επειδή οι ψύκτρες αυτού του τύπου προκαλούν καμπύλωση στο τυπωμένο κύκλωμα στο σημείο του επεξεργαστή, όταν βάλεις τις βίδες που αναφέρεις ότι προκαλούν την εμφάνιση του προβλήματος, τότε δημιουργείς νέο σημείο καμπύλωσης κατά μήκος του πρώτου βύσματος PCI express, εκεί που έχεις την VGA σου, πρακτικά (και επειδή το βύσμα PCI express είναι χαμηλότερου προφίλ από το κλασικό PCI, άρα αντέχει λιγότερο σε δυνάμεις συστροφής) προκαλείς μικρή χαλάρωση στη σύσφιξη του βύσματος, προφανώς τόση ώστε να μην πατάει καλά η κάρτα οθόνης, τα συμπτώματα που έχεις είναι τυπικά μιας τέτοιας κατάστασης, ενώ αν βγάλεις εντελώς έξω την κάρτα οθόνης, τότε το μηχάνημα θα σφυρίζει στην εκκίνηση γιατί το καταλαβαίνει ότι λείπει, αν όμως δεν πατάει καλά, τότε απλά δεν ξεκινάει χωρίς να κάνει κανέναν ήχο.

    Αν το πρόβλημα παραμένει και όταν βάλεις την VGA στο δεύτερο βύσμα που έχει το M/B τότε απλά άστο χωρίς βίδες για κάποιο διάστημα για παρακολούθηση. Όμως, στο συγκεκριμένο M/B έχει παρουσιαστεί θέμα με το (πρώτο) βύσμα PCI express που αντιμετωπίζεται σε πολλές περιπτώσεις με τον τρόπο καθαρισμού του βύσματος της VGA που έχω αναφέρει, από την άλλη πλευρά, αν χρησιμοποιηθεί το δεύτερο βύσμα που είναι πιο μακρυά από το σημείο καμπής και άρα δεν επηρεάζεται, τότε συνήθως υπάρχει πρόβλημα με το μήκος του καλωδίου IDE αφού το βύσμα του είναι τοποθετημένο στο πιο λάθος σημείο που θα μπορούσε να τοποθετηθεί και το καλώδιο δεν φτάνει εύκολα εκεί που πρέπει. Το πολύ πολύ θα πάρεις ένα μακρύ καλώδιο IDE.

    Παρόλα αυτά, η δοκιμή που θα έκανα σε αυτό το μηχάνημα είναι καταρχήν στο δεύτερο βύσμα PCI express αρχικά χωρίς βίδες και μετά με όλες τις βίδες στη θέση τους.

    (Κατανοητό γιατί το πήρες τόσο φθηνά... )

    ........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 5 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Από ότι βλέπω, ήδη διαθέτεις μακρύ καλώδιο IDE, άρα κάνεις τη δοκιμή στο δεύτερο βύσμα PCI express χωρίς πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 24-09-09 στις 10:28. Αιτία: auto merged post
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  3. #33
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Andreaslar,

    Τι δίσκους έχεις βάλλει πάνω; Να υποθέσω Seagate; Αν είχες SATA DVDRW μάλλον θα είχες προβλήματα.
    Έχω
    1 IDE Maxtor 80Gb (αρχαίο)
    1 IDE LG DVD-RW
    1 SATA II WD 320GB (OS)
    2 SATA II WD 640GB
    1 SATA II Seagate 750GB
    2 SATA II Samsung 1TB

    Μάλλον γι αυτό δεν εχω SATA DVD-RW :P (βασικά λυπάμαι να χαλάσω σατα σλοτ )

  4. #34
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω
    1 IDE Maxtor 80Gb (αρχαίο)
    1 IDE LG DVD-RW
    1 SATA II WD 320GB (OS)
    2 SATA II WD 640GB
    1 SATA II Seagate 750GB
    2 SATA II Samsung 1TB

    Μάλλον γι αυτό δεν εχω SATA DVD-RW :P (βασικά λυπάμαι να χαλάσω σατα σλοτ )
    Αφού σου δουλεύουν τα WD είσαι τυχερός. Στο δικό μου (και πολλών άλλων αν έχεις διαβάσει στο forums της ASUS και γενικά σε σχετικά φόρουμ) δουλεύουν μόνο τα Seagates. Επειδή λέγεται, και έχει μερικώς αναγνωριστεί και από την Intel, ότι υπάρχει μια ασυμβατότητα του SATA controller με πολλούς δίσκους (σε κάποιο power save χαρακτηριστικό του SATA II), αναρωτιέμαι μήπως τελικά κάτι έχουν βελτιώσει στα WD, αν τα έχεις αγοράσει πρόσφατα, και η κατάσταση είναι καλύτερη.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    ο 320Gb apo 10/2007 και μετά ανα 3μηνο και δίσκο τους WD, οι 2 τελευταίοι που πήρα έιναι οι Samsung

    Εγώ έχω ακούσει για προβλήματα με το raid της μητρικής....Και σκεφτομαι να κάνω σε κανένα μηνα :S

    Με λίγα λόγια πάντως, είμαι υπερ-ευχαριστημένος και με κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια...

  6. #36
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση αυτά που βλέπω, και επειδή οι ψύκτρες αυτού του τύπου προκαλούν καμπύλωση στο τυπωμένο κύκλωμα στο σημείο του επεξεργαστή, όταν βάλεις τις βίδες που αναφέρεις ότι προκαλούν την εμφάνιση του προβλήματος, τότε δημιουργείς νέο σημείο καμπύλωσης κατά μήκος του πρώτου βύσματος PCI express, εκεί που έχεις την VGA σου, πρακτικά (και επειδή το βύσμα PCI express είναι χαμηλότερου προφίλ από το κλασικό PCI, άρα αντέχει λιγότερο σε δυνάμεις συστροφής) προκαλείς μικρή χαλάρωση στη σύσφιξη του βύσματος, προφανώς τόση ώστε να μην πατάει καλά η κάρτα οθόνης, τα συμπτώματα που έχεις είναι τυπικά μιας τέτοιας κατάστασης, ενώ αν βγάλεις εντελώς έξω την κάρτα οθόνης, τότε το μηχάνημα θα σφυρίζει στην εκκίνηση γιατί το καταλαβαίνει ότι λείπει, αν όμως δεν πατάει καλά, τότε απλά δεν ξεκινάει χωρίς να κάνει κανέναν ήχο.

    Αν το πρόβλημα παραμένει και όταν βάλεις την VGA στο δεύτερο βύσμα που έχει το M/B τότε απλά άστο χωρίς βίδες για κάποιο διάστημα για παρακολούθηση. Όμως, στο συγκεκριμένο M/B έχει παρουσιαστεί θέμα με το (πρώτο) βύσμα PCI express που αντιμετωπίζεται σε πολλές περιπτώσεις με τον τρόπο καθαρισμού του βύσματος της VGA που έχω αναφέρει, από την άλλη πλευρά, αν χρησιμοποιηθεί το δεύτερο βύσμα που είναι πιο μακρυά από το σημείο καμπής και άρα δεν επηρεάζεται, τότε συνήθως υπάρχει πρόβλημα με το μήκος του καλωδίου IDE αφού το βύσμα του είναι τοποθετημένο στο πιο λάθος σημείο που θα μπορούσε να τοποθετηθεί και το καλώδιο δεν φτάνει εύκολα εκεί που πρέπει. Το πολύ πολύ θα πάρεις ένα μακρύ καλώδιο IDE.

    Παρόλα αυτά, η δοκιμή που θα έκανα σε αυτό το μηχάνημα είναι καταρχήν στο δεύτερο βύσμα PCI express αρχικά χωρίς βίδες και μετά με όλες τις βίδες στη θέση τους.

    (Κατανοητό γιατί το πήρες τόσο φθηνά... )

    Από ότι βλέπω, ήδη διαθέτεις μακρύ καλώδιο IDE, άρα κάνεις τη δοκιμή στο δεύτερο βύσμα PCI express χωρίς πρόβλημα.


    Καλημέρα σε όλους,

    Μόλις γύρισα από το ταξίδι μου και το έπος "P5K, Πότε bootάρει, πότε δεν bootάρει", ξεκινάει και πάλι δυναμικά,

    Φίλε aa144, respect! η αποτύπωση του πιθανού προβλήματος με όρους στατικής μηχανικής είναι όλα τα λεφτά! ! αρχιτέκτονας είσαι στο επάγγελμα?

    Λοιπόν, σήμερα θα δοκιμάσω την πρόταση σου και θα δούμε τα αποτελέσαμτα, φαίνεται ότι το ΣΚ θα αφιερωθεί στους υπολογιστές και την δικτυακή υποδομή της οικίας. Ήδη αντικατέστησα το ρούτερ της ΟΝ με ένα καινούργιο και έφαγα κανένα τέταρτο για να το ρυθμίσω οπότε τώρα θα ασχοληθώ με την P5K.

    Ευχαριστώ και πάλι και εις αναμονή της επόμενης ανταπόκρισης από το πεδίο της μάχης!

    Γιάννης

  7. #37
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    UPDATE:

    Λοιπόν συνάδελφοι,

    Πέρασε ένα ΣαββατοΚύριακο με συνεχή ανοιγοκλεισίματα του PCίου μετά από αυτήν την ανεπάντεχη λύση του ξεβιδώματος των βιδών.

    Η εξήγηση που τόσο γλαφυρά περιγράφει ο aa144 κρίνεται εκ του αποτελέσματος ότι έχει βάση.
    Στο μηχάνημα δεν άλλαξα τίποτα, άφησα το Μ/Β με 2 βίδες στερεωμένο και έκτοτε δούλεψε σωστά στις 24 από τις 26 προσπάθειες. Στις 2 που δεν πήρε αμέσως και δεν μπήκε σε διαδικασία post του έκανα reset και μετά πήρε κανονικά.

    Δεν προχώρησα στο να αλλάξω θέση στην κάρτα γραφικών όπως πρότεινε ο aa144, γιατί θα έπρεπε να βγάλω άλλο ένα λαμάκι από το κουτί και γιατί είπα να εξαντλήσω τις δοκιμές έτσι όπως δούλεψε την πρώτη φορά. Ακόμη δεν έχω δοκιμάσει να βιδώσω κάποια ακόμη βίδα και μάλλον δεν πρόκειται και να το κάνω.

    Ομολογώ, ότι ξαφνιάστηκα πάρα πολύ από την περίεργη λύση στο πρόβλημα και παρ' όλο που τώρα δουλεύει, θεωρώ ότι το board είναι πολύ ασταθές και χαμηλής ποιότητας και όπως καταλαβαίνετε η πίστη μου σε αυτό έχει κλονισθεί σοβαρά.

    Εκτιμώ ότι σύντομα θα αρχίσω να αναζητώ κάποιο άλλο για να το αντικαταστήσω.

    Να σας ευχαριστήσω και πάλι για το ενδιαφέρον (και ιδιαίτερα τον φίλο aa144) για την βοήθειά σας.

    Φιλικά,
    Γιάννης





    ( μου φαίνεται λίγο περίεργο να ευχαριστώ με το nick name τον aa144, τον Andreaslar, τον dhmk και τα άλλα παιδιά που διάβασαν και απάντησαν στο post μου. Βάλτε κανένα όνομα ρε σείς!)

  8. #38
    Εγγραφή
    27-09-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχεις αλλάξει μπαταρία ποτέ σου;

  9. #39
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xnoudas_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις αλλάξει μπαταρία ποτέ σου;

    my friend xnoudas, αν και το ΜΒ είναι καινούργιο την άλλαξα με άλλη όταν αναβάθμισα το bios.

    Γ.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Σε πόση ώρα bootάρει ο υπολογιστής σας ?
    Από bail77 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-09, 02:49
  2. Δεν bootάρει η κάρτα γραφικών...
    Από Nick2k2 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-09, 01:07
  3. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 18:30
  4. Bootάρει από την κάρτα Ethernet!
    Από arkoudos_apsu στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 04:28
  5. Δεν bootάρει HELP!
    Από tony montana στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-07, 15:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας