Αν διαβάσετε εδώ, θα δείτε ότι το πρόβλημα των χαμηλών ταχυτήτων που είχα, οφείλετε στο router. Οπότε είμαι προς αναζήτηση καινούριου.
Αυτό που έχω τώρα είναι το zyxel P-660H-D3. Είναι ενσύρματο, αλλά τώρα θέλω να πάρω ασύρματο. Ένας υπολογιστής υπάρχει στο σπίτι, σταθερός και θα συνδέεται ενσύρματα, αλλά το ασύρματο το θέλω για να συνδέω το κινητό (όταν θα χρειάζομαι updates) ή τίποτα άλλο και αργότερα σκέφτομαι να αγοράσω και κάποιο netbook. Εδώ να αναφέρω ότι η γραμμή μου είναι isdn.
Επειδή δεν είχα ποτέ ασύρματο router, δε γνωρίζω πόσο είναι εύκολο να συνδέω και να αποσυνδέω το ασύρματο. Μέσα στο forum διάβασα ότι κάποιος ζητούσε router με κουμπάκι για να ενεργοποιεί και απενεργοποιεί το ασύρματο. Να υποθέσω για λόγους ευκολίας; Αν δεν έχει κουμπάκι, πόσο δύσκολη/εύκολη είναι η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του ασύρματου;
Όσο αφορά τη χρήση του υπολογιστή, όχι τίποτα εξειδικευμένες καταστάσεις. Browsing πολύ (youtube και γενικά flash video sites), μtorrent και αραιά και που live tv streaming.
Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 100 ευρώ. Τι μου προτείνετε;