Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Ο sdikr κλείδωσε πρόσφατα ένα νήμα το οποίο αναφερόταν σε πρακτικές jailbreak του iPhone. Ήθελα λοιπόν να επισημάνω πως το jaibreak μέχρι στιγμής, παρά των προσπαθειών της Apple, δεν έχει κριθεί παράνομο. Γι' αυτό και υπάρχουν πάρα πολλά site με walkthrough οδηγούς όπου η διακίνηση των jailbreak εργαλείων γίνεται κανονικά.
    Παράνομη είναι η διακίνηση του patched firmware γι΄αυτό και ο χρήστης που θέλει να ξεκλειδώσει το κινητό του πρέπει να το κάνει μόνος του.
    Επιπλέον ξεκλειδώνοντας το κινητό ακυρώνεται και η εγγύηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εμένα με παραξένεψε αυτό το κλείδωμα, καθώς, αν δεν κάνω λάθος, σε παλιότερα νήματα που αναφέρονται ξεκάθαρα σε jailbreaking/unlocking δεν έγινε καμμία ενέργεια.

    Τώρα, όσον αφορά τη νομιμότητα του jailbreaking...
    , είμαι κάπου ανάμεσα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους StGeon
    StGeon Guest
    To jailbreaking αποτελεί τροποποίηση του λογισμικού της Apple. Ασχέτως με τον αν δεν έχουν μπει στην διαδικασία να κυνηγάνε με μηνύσεις, το κλειστό λογισμικό δεν τροποποιείται.

    Αυτά υπάρχουν στους όρους χρήσης που αποδεχόμαστε, αλλά κανένας δεν διαβάζει....

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    δηλ. αν εγώ θέλω να αλλάξω το λογισμικό του τηλεφώνου μου είναι παράνομο? Δικό μου είναι, το πλήρωσα αν θέλω του αλλάζω λογισμικό αν θέλω το βάφω μπλέ ή κίτρινο.

    Βεβαίως και χάνω την εγγύηση καλής λειτουργίας.
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  5. #5
    Εγγραφή
    27-06-2009
    Περιοχή
    Napoli
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    παιδια επειδη εγω δημιουργησα αυτο το thread παραξενευτηκα οταν ο admin μου το κλειδωσε καθως απο οτι ειχα δει υπαρχαν πολλα αλλα θεματα που αναφερονταν σε jailbreak ,κατι το οποιο δεν ειναι παρανομο...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλ. αν εγώ θέλω να αλλάξω το λογισμικό του τηλεφώνου μου είναι παράνομο? Δικό μου είναι, το πλήρωσα αν θέλω του αλλάζω λογισμικό αν θέλω το βάφω μπλέ ή κίτρινο.

    Βεβαίως και χάνω την εγγύηση καλής λειτουργίας.
    Oxi δεν εχει σημασια που το πληρωσες. Αν διαβασεις τους ορους θα δεις. Κανονικα ειναι παρανομο. Αυτο ειναι το ασχημο με το κλειστο λογισμικο
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    27-06-2009
    Περιοχή
    Napoli
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Παιδια το jailbreak δεν ειναι παρανομο καθως δεν παραποιει το λογισμικο της apple..ειναι σαν να κατεβαζεισ μια εφαρμογη απο app store.και να την κανεισ εγκατασταση..που ειναι το παρανομο....το αυθεντικο λογισμικο παραμενει,,,και οσω για το Θεμα που εκανα και εγεινε lock τοτε θα επρεπε και τα υπολοιπα thread που αναφερονται σε jailbreak να γινουν και αυτα lock....

  8. #8
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καταλάβετε το επιτέλους όσοι το λέτε, οι όροι χρήσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ για να υπάρχει παρανομία αν δεν τηρηθούν! Αμάν πια! Είναι μια ιδιωτική συμφωνία, που μάλιστα επιβάλλεται από το ένα μέρος στο δεύτερο, το οποίο έχει μόνο δύο επιλογές, να τους δεχθεί ή όχι. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος αντίστοιχος με το DMCA των ΗΠΑ, που απαγορεύει την επέμβαση στο λογισμικό...

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλάβετε το επιτέλους όσοι το λέτε, οι όροι χρήσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ για να υπάρχει παρανομία αν δεν τηρηθούν! Αμάν πια! Είναι μια ιδιωτική συμφωνία, που μάλιστα επιβάλλεται από το ένα μέρος στο δεύτερο, το οποίο έχει μόνο δύο επιλογές, να τους δεχθεί ή όχι. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος αντίστοιχος με το DMCA των ΗΠΑ, που απαγορεύει την επέμβαση στο λογισμικό...
    Ακριβώς.

  10. #10
    Το avatar του μέλους StGeon
    StGeon Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλάβετε το επιτέλους όσοι το λέτε, οι όροι χρήσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ για να υπάρχει παρανομία αν δεν τηρηθούν! Αμάν πια! Είναι μια ιδιωτική συμφωνία, που μάλιστα επιβάλλεται από το ένα μέρος στο δεύτερο, το οποίο έχει μόνο δύο επιλογές, να τους δεχθεί ή όχι. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος αντίστοιχος με το DMCA των ΗΠΑ, που απαγορεύει την επέμβαση στο λογισμικό...
    Ακριβώς έτσι είναι take it or leave it.
    • Φυσικά και υπάρχει Ελληνική νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα(2121/1993) που στηρίζεται σε κοινοτική οδηγία... ναι εφαρμόζεται και στο Software. το google είναι φίλος σου.
    • Η ακεραιότητα λοιπόν ενός έργου προστατεύεται από την νομοθεσία
    • Η παραβίαση μιας ιδιωτικής συμφωνίας δεν είναι παράτυπη μόνο όταν οι όροι της είναι καταχρηστικοί δλδ παραβιάζουν άλλο νόμο

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τα πνευματικά δικαιώματα τι δουλειά έχουν; Αν πάρω ένα λογισμικό και του κάνω reverse engineering (ας πούμε δηλαδή, γιατί εγώ προσωπικά ελάχιστα πράγματα ξέρω από προγραμματισμό) για να δω πως δουλεύει, πως αυτό έχει σχέση με πνευματικά δικαιώματα; Αν ήμουν στην Αμερική μπορεί να με τρέχανε στον εισαγγελέα (βλέπε DMCA που ακριβώς αυτό απαγορεύει), αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι ανάλογο...

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οποιαδήποτε απορία για κλείδωμα ή διαγραφή μηνύματος ή θέματος θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (PM) ή e-mail στους αρμόδιους Συντονιστές ή τον Διαχειριστή και όχι με δημιουργία θέματος (thread) ή μηνύματος (post).

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια έπειτα από "jailbrake", χάσιμο σήματος GSM-3G...
    Από axinosgr στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 19:46
  2. Είναι παράνομο ή όχι?
    Από emr στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-08, 20:57
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-08, 20:10
  4. Πρόβλημα; (ίσως και όχι . . .) [τελικά ΟΧΙ ]
    Από aria στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-07, 13:05
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 11:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας