Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.637
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Το καλοκαίρι κάναμε μία σύνδεση internet on the go 5 GB με 30 ευρώ πάγιο το μήνα. Ο πωλήτης στο οτε-shop όπως και το 1212 μας διαβεβαίωσαν ότι μετά από 3 μήνες μπορούμε να αλλάξουμε πάγιο προς τα κάτω, προς όποιο πακέτο θέλαμε. Αυτός ήταν και ο λόγος που το πήραμε, διότι στους 3 μήνες μπορούσαμε να πάμε στο βασικό με τα 3,5 ευρώ.
    Σήμερα πήρα τηλέφωνο στο 1212 για την αλλαγή και μετά από αναμονή για να μιλήσει ο υπάλληλος με κάποιον ανώτερο μου λένε ότι η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνει μόνο μετά από 7 μήνες μετά από την ενημέρωση που τους έκαναν στις 3/9!Αμέσως τους έθεσα ως θέμα ότι δεν μπορεί να γίνει μονομερής αλλαγή όρων σύμβασης. Άλλα έλεγαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα τηλεφωνικά!
    Πήγα λοιπόν στο κατάστημα του ΟΤΕ που έκανα και τη σύνδεση για να διαμαρτυρηθώ και μου είπαν ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν με πολλούς πελάτες και πολλές συνδέσεις και ότι η Cosmote τους έχει δημιουργήσει πρόβλημα καθότι όλοι πάνε εκνευρισμένοι και οι ίδιοι φυσικά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα εκτός από το να τους στείλουν σε κατάστημα Cosmote.
    Πάω λοιπόν στο κατάστημα Cosmote, όπου μου άλλαξαν επιτόπου το συμβόλαιο στο βασικό πάγιο των 3,5 ευρώ

    Φυσικά η μονομερής αλλαγή όρων σύμβασης ειναι παράνομη, και ο πελάτης σε τέτοια περίπτωση έχει δικαίωμα υπαναχώρησης. Παρόλα αυτά η Cosmote επέλεξε να το κάνει και φυσικά να μην ενημερώσει τους πελάτες και να λέει σε εκείνους που τηλεφωνούν στο 1212 ότι η αλλαγή παγίου προς τα κάτω δεν γίνεται. Φυσικά, κάποιοι θα το αφήσουν εκεί και θα περιμένουν άλλους 4 μήνες με μια υπηρεσία που δεν τη χρειάζονται πλέον!
    Χωρίς φυσικά να μπορεί κανείς να το αποδείξει, το μυαλό αυτόματα πάει στο ότι πολλοί έκαναν τη σύνδεση για το καλοκαίρι με σκοπό να πάνε στα 3,5 ευρώ μετά τις διακοπές, οπότε βλέποντας την απώλεια χρημάτων η Cosmote άλλαξε τον όρο αυτό χωρίς καμία ενημέρωση

  2. #2
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    καλά κάνεις και το αναφέρεις γιατί πιστεύω πολλοί θα την πάτησαν έτσι. Άμα αρχίσουμε και φωνάζουμε πολύ "κάποιος" θα ακούσει

  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport plus
    Angry
    Αγόρασα το καλοκαίρι μια ασύρματη σύνδεση internet on the go από το Πλαίσιο με τη λογική ότι μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα σε 3 μήνες. Τώρα επικοινωνώ τόσο με Cosmote όσο και με Πλαίσιο και μου λένε ότι άλλαξε η πολιτική εδώ και ένα μήνα και η αλλαγή προγράμματος μπορεί να γίνει εντός 8 μηνών. Αμφότεροι, αποποιούνται της ευθύνης και με παραπέμπει ο ένας στον άλλο. Με άλλα λόγια, η αλλαγή ισχύει... αναδρομικά και για όσους είχαν πραγματοποιήσει αγορά με το προηγούμενο καθεστώς. Κανονική εξαπάτηση των καταναλωτών δηλαδή.

    Και συν τοις άλλοις, η σύνδεση δεν με εξυπηρέτησε ποτέ (έπιανε με 10kbps όποτε έπιανε και με συνεχείς αποσυνδέσεις).

    Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Υπάρχει μήνυμα για το ίδιο θέμα από άλλο μέλος που δικαιώθηκε πηγαίνοντας νομίζω σε κεντρικό κατάστημα Cosmote.
    Προσπαθώ να βρώ το μήνυμα.

    ........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 13 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Δεν μπορώ να βρω το μήνυμα, ωστόσο να ξέρεις ότι για τη σύνδεσή σου εφαρμόζονται οι όροι που ήταν σε ισχύ όταν την πήρες. Οπότε δοκίμασε σε κατάστημα Cosmote (καλύτερα στα κεντρικά στο Μαρούσι) και επέμεινε για να γίνει στο 3 μηνο, διαφορετικά ζήτα να σου απαντήσουν εγγράφως και ενημέρωσέ τους ότι θα προβείς σε καταγγελία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 02-11-09 στις 13:22. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16274/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10,9(dB) / 14.0(dB)
    Αν υπάρχουν όροι συμβολαίου υπογεγραμμένοι από σένα μάλλον θα σε βοηθήσουν. Δεν είχα ποτέ Internet on the go, αλλά φαντάζομαι ότι όταν το αγόρασες μάλλον θα υπέγραψες κάπου, όπου και θα είχε τους όρους του συβολαίου. Μέσα σε αυτούς τους όρους θα ανάφερε και η αλλαγή προγράμματος μετά από 3 μήνες που λες. Αφού έχεις υπογράψει για 3μηνο νομίζω ότι αυτό δικαιούσε. Ρίξτους μια ματία και μάλλον θα βρείς το δίκιο σου.

  6. #6
    γεια σας! θα ηθελα την βοηθεια σας! συγνωμη αν το μυνημα ειναι σε λαθος ενοτητα αλλα ειμαι νεος στο forum. εχω κανει την συνδεση cosmote internet on the go 5GB με ημερα ενεργοποιηση 8-4-2009. θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως γινεται με την διακοπη?
    τι ποσο θα χρειαστει να πληρωσω?

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από traverso Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας! θα ηθελα την βοηθεια σας! συγνωμη αν το μυνημα ειναι σε λαθος ενοτητα αλλα ειμαι νεος στο forum. εχω κανει την συνδεση cosmote internet on the go 5GB με ημερα ενεργοποιηση 8-4-2009. θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως γινεται με την διακοπη?
    τι ποσο θα χρειαστει να πληρωσω?
    Αν το διακόψεις θα χρειαστεί να πληρώσεις το αναπόσβεστο ποσό της επιδότησης για το USB modem.
    Π.χ. αν το τιμολόγησαν π.χ. €150, θα πληρώσεις €150 μείον το ποσό που έχει αποσβεστεί.
    Οπότε ρώτα σε ένα κατάστημα Cosmote ποιό είναι το ποσό που θα πρέπει να πληρώσεις αν διακόψεις τη σύνδεση τώρα.

    Εναλλακτικά, προφανώς τον Απρίλιο που εκανες τη σύνδεση ίσχυε η υποβάθμιση πακέτου στο 3 μηνο χωρίς χρέωση, οπότε με αυτό τον όρο μπορείς να αλλάξεις πακέτο στο Basic με πάγιο €3,50/μήνα (και να πάψεις να το χρησιμοποιείς) μέχρι να συμπληρωθεί 12μηνο οπότε και θα το διακόψεις.

  8. #8
    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! πηρα τηλ στην cosmote και μου ειπε οτι η πολιτικη της εταιρειας εχει αλλαξει και οτι για να γινει αυτο ( 3.50Ε) πρεπει να περασουν 8 μηνες

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από traverso Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! πηρα τηλ στην cosmote και μου ειπε οτι η πολιτικη της εταιρειας εχει αλλαξει και οτι για να γινει αυτο ( 3.50Ε) πρεπει να περασουν 8 μηνες
    Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το θέμα αυτό από την αρχή του...
    3 μηνύματα ακόμα είναι!

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Διάβασε τους όρους του συμβολαίου, εάν αναφέρει μέσα οτι οι όροι μπορούν να τροποποιηθούν χωρίς καμία ενημέρωση προς εσένα την πάτησες.


  11. #11
    Εγγραφή
    28-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport plus
    Τελικά πήγα στο κατάστημα Cosmote στην Πανεπιστημίου, και αφού αρχικά μου είπαν ότι δεν μπορώ να το αλλάξω, επέμεινα λέγοντας ότι μου είχαν πει κατά την αγορά ότι μπορώ να το αλλάξω σε τρεις μήνες, και ένας πωλητής έστειλε ειδικό αίτημα στα κεντρικά.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-03-2005
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98955/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
    Router
    ZYXEL
    SNR / Attn
    2(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από traverso Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας! θα ηθελα την βοηθεια σας! συγνωμη αν το μυνημα ειναι σε λαθος ενοτητα αλλα ειμαι νεος στο forum. εχω κανει την συνδεση cosmote internet on the go 5GB με ημερα ενεργοποιηση 8-4-2009. θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως γινεται με την διακοπη?
    τι ποσο θα χρειαστει να πληρωσω?
    χεχ Πολύ καλή ερώτηση... Έχω το on the go 5gb με σύμβαση αορίστου απο τον Αυγουστο. Ενώ η ενεργοποίηση έγινε αυτομάτως την στιγμή που έκανα την αίτηση και παρέλαβα τη σίμ καρτούλα, υπέβαλλα αίτηση πρίν απο ένα μήνα για διακοπή.
    Ακόμα περιμένω να γίνει η διακοπή που αιτήθηκα. Προχτές πήρα στο 1212 για να δώ σε ποιό σημείο ήμαστε μου είπαν οτι στις 20 του Οκτωβρίου παρέλαβαν την αίτηση στα κεντρικά και οτι θα πάρει μέχρι και ένα μήνα ακόμη απο τη στιγμή που παρέλαβαν την αίτηση για να διακοπεί το πρόγραμμα. Είναι απίστευτοι.
    Με το έτσι θέλω να πληρώσω ένα δίμηνο επιπλέον...

  13. #13
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shark82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε τους όρους του συμβολαίου, εάν αναφέρει μέσα οτι οι όροι μπορούν να τροποποιηθούν χωρίς καμία ενημέρωση προς εσένα την πάτησες.

    Ένας όρος μπορεί να λέει ότι αν διακόψεις θα πρέπει να μείνεις νυστικός για 10 μέρες για τιμωρία. Αυτός ο όρος αν υπάρχει ονομάζεται "καταχρηστικός".

    Δε μπορεί να γίνει μονομερής αλλαγή σε ένα συμβόλαιο, και αν γίνει, μπορεί να σπάσει το συμβολαίου χωρίς κυρώσεις απο τον πελάτη.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.637
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Εγώ ήμουν που είχα τέτοιο πρόβλημα. Όντως πήγα και γκρίνιαξα στο κατάστημα cosmote και το έκαναν. Μου ήρθε και λογαριασμός και όντως ήταν 3 ευρώ

  15. #15
    ποτε ειχες κανει ενεργοποιηση? εγω εχω κανει 8-4-2009. εσυ που πηγες? σε ποιο καταστημα να παω? θα μπορεσω να καταφερω κατι ρωταω γιατι μεχρι στιγμης εχω απογοητευτει?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 18:08
  2. αλλαγη προγραμματος
    Από liana στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-08, 00:01
  3. αλλαγή σύμβασης
    Από http στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 11:02
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αλλαγή όρων σύμβασης Hol.
    Από artinpet στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 23:58
  5. αλλαγή προγράμματος
    Από raspoutiv στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-07, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας