Σελ. 432 από 432 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432
Εμφάνιση 6.466-6.470 από 6470
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις!
    Δεν έχω Gentoo,αλλά στο δικό μου μηχάνημα με r8168 μετά από κάθε kernel update δεν είχα ίντερνετ.
    Το απεγκατέστησα και γλίτωσα.
    Χαίρομαι που σου λύσα κι εσένα το δικό σου πρόβλημα!

Δεν ξέρω για ποιο λόγο είχα το r8169 και όχι το r8168, αλλά ήταν τόσο απλό και παιδευόμουν μήνες ολόκληρους με linux-firmare, kernel versions, pm-utils, elogind και consolekit και δεν συμμαζεύεται!

Είναι πρόκληση μερικές φορές η φάση, αλλά σε αποζημιώνει στο τέλος

Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Νομίζω το r8169 module ειναι το default στον κέρνελ.
    Αν έχεις realtec χρησιμοποιεί το r1868,το οποίο με τον hardened kernel δεν δούλευε,τουλάχιστον σε μένα.

Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Νομίζω το r8169 module ειναι το default στον κέρνελ.
    Αν έχεις realtec χρησιμοποιεί το r1868,το οποίο με τον hardened kernel δεν δούλευε,τουλάχιστον σε μένα.
    Κατάλαβα. Κοίτα τι προβλήματα δημιουργεί ένα module (στα αμέτρητα)...

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα (όχι που θα μ'άφηνε το gentoo να χαλαρώσω μία μέρα...)!!

Οι ελληνικοί χαρακτήρες μου εμφανίζονται πλέον έτσι:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210114_124725.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  57,7 KB 
ID: 223419

Έκανα locale-gen, τίποτα.

Τώρα κάνω rebuild το glibc με "compile-locales" use flag, μπας και διορθωθεί. Τι να πω... δεν μπήκε καλά το 2021 για το σύστημά μου...

Ok. Το έλυσα κι αυτό. Έπρεπε να δώσω "export LC_ALL="en_US.UTF-8"". Άντε να δω τι άλλο θα μου "ξημερώσει"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 14-01-21 στις 14:58.

Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούσα το r8169 ενώ ήθελε το r8168.

Εγκατέστησα το πακέτο για το r8168 (υπάρχει σαν πακέτο στο tree, ενώ το r8169 είναι μέσα στον kernel), έκανα blacklist το r8169 και autoload το r8168 και λειτουργεί κανονικά το resume με το elogind

Τώρα, μπορώ να κοιμηθώ ήρεμος

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια Ημίθεε.
    Να σαι καλά αλλά εγώ δεν ανέφερα τίποτα για r8168. Μόνο σους το έλυσες

Κοίτα να δεις!
    Δεν έχω Gentoo,αλλά στο δικό μου μηχάνημα με r8168 μετά από κάθε kernel update δεν είχα ίντερνετ.
    Το απεγκατέστησα και γλίτωσα.
    Και εγώ το ίδιο μόνο που το πήγα ένα βήμα παραπέρα. Η κάρτα μου δεν υποστηριζόταν από το r8169 (ή είχε προβλήματα, δεν θυμάμαι), πήγα στο r8168 και εκεί είχα ένα κάρο προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαζά. Δεν πολύ θυμάμαι ακριβώς τι γινόταν αλλά είχα φάει πολύ πρήξιμο. Από τότε, ποτέ ξανά πρωτάθλημα στον Πειραιάrealtek κάρτα που έλεγε και ένα παλιό σύνθημα αλλά μόνο intel για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αρχικά είχα πάρει μια pci που έπαιζε εντελώς απροβλημάτιστα (και με καλύτερο latency και jumbo frames και ό,τι ήθελες) με το e1000 οδηγό και από από εκεί και έπειτα τα σκάω λίγο παραπάνω και παίρνω πάντα μητρική με intel chipset κάρτα δικτύου. Το κακό είναι ότι χάνεις τις λίγο πιο φτηνές στα 50-80 ευρώ και πρέπει να πας σε 90-100+ για να βρεις intel ethernet αλλά μια φορά στα 15 χρόνια που θα αλλάξω pc δεν με πειράζει.

Αν, δε, μπορώ να βρω μητρική που να έχει και dr led τότε ακόμη καλύτερα αλλά όσο πάει είναι και πιο δυσεύρετες. Μόνο οι Asrock έχουν, και εκείνο σε λίγα Intel μοντέλα και σε ακόμη πιο λίγα Ryzen μοντέλα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω... δεν μπήκε καλά το 2021 για το σύστημά μου...

Ok. Το έλυσα κι αυτό. Έπρεπε να δώσω "export LC_ALL="en_US.UTF-8"". Άντε να δω τι άλλο θα μου "ξημερώσει"
    Αυτό τώρα πως το έπαθες; Δεν μπορεί στα καλά καθούμενα να άλλαξε το locale που είχες δηλώσει. Θεωρητικά χρειάζεσαι el_GR.UTF-8 αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλά UTF-8 locales είναι link στο en_US οπότε είναι το ίδιο.

Edit: Πάντως κάτι γίνεται με το μηχάνημά σου. Όποτε έχεις χρόνο, δες τι αρχεία έχεις πειράξει στο /etc μήπως υπάρχουν καταχωρήσεις που δημιουργούν προβλήματα. Τραχιά βήματα που μου ήρθαν στο μυαλό (σίγουρα ελλειπή):

Κώδικας:
    1) Έλεγχος αν αναγνωρίζεται σωστά το προφίλ
    % eselect profile list

2) Έλεγχος για περιττές και λανθασμένες καταχωρήσεις
    % eix-test-obsolete  (πολλά ψευδώς θετικά αποτελέσματα)

3) Εύρεση αρχείων που έχεις πειράξει και έλεγχος αυτών
    # equery check -o '*'
      Όσα αρχεία στο /etc σου βγάλει ότι δεν ταιριάζει το MD5 τους, σημαίνει ότι κάτι έχεις πειράξει σε αυτά οπότε κοίταξε τα

4) Εύρεση νέων αρχείων της portage που έχεις δημιουργήσει εσύ και έλεγχος αυτών
      Αφού είναι νέα δεν θα είναι καταγεγραμμένα σε κανένα πακέτο οπότε ψάχνεις για "orphans"
    # qfile -o $(find /etc -type f) 
    Αγνοείς αρχεία που δημιουργούνται αυτόματα πχ machine-id, passwd-, profile.env, ld.so.cache, κτλ
    και κοιτάς τα υπόλοιπα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 14-01-21 στις 15:53.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

"Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά αλλά εγώ δεν ανέφερα τίποτα για r8168. Μόνο σους το έλυσες
    Το γνωρίζω! Όμως σαν βοήθεια εκλαμβάνω την όποια προσπάθεια στο να λυθεί το πρόβλημά μου. Κι εσύ μου έδωσες ώθηση στο να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Και εγώ το ίδιο μόνο που το πήγα ένα βήμα παραπέρα. Η κάρτα μου δεν υποστηριζόταν από το r8169 (ή είχε προβλήματα, δεν θυμάμαι), πήγα στο r8168 και εκεί είχα ένα κάρο προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαζά. Δεν πολύ θυμάμαι ακριβώς τι γινόταν αλλά είχα φάει πολύ πρήξιμο. Από τότε, ποτέ ξανά πρωτάθλημα στον Πειραιάrealtek κάρτα που έλεγε και ένα παλιό σύνθημα αλλά μόνο intel για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αρχικά είχα πάρει μια pci που έπαιζε εντελώς απροβλημάτιστα (και με καλύτερο latency και jumbo frames και ό,τι ήθελες) με το e1000 οδηγό και από από εκεί και έπειτα τα σκάω λίγο παραπάνω και παίρνω πάντα μητρική με intel chipset κάρτα δικτύου. Το κακό είναι ότι χάνεις τις λίγο πιο φτηνές στα 50-80 ευρώ και πρέπει να πας σε 90-100+ για να βρεις intel ethernet αλλά μια φορά στα 15 χρόνια που θα αλλάξω pc δεν με πειράζει.

Αν, δε, μπορώ να βρω μητρική που να έχει και dr led τότε ακόμη καλύτερα αλλά όσο πάει είναι και πιο δυσεύρετες. Μόνο οι Asrock έχουν, και εκείνο σε λίγα Intel μοντέλα και σε ακόμη πιο λίγα Ryzen μοντέλα.
    Συμφωνώ. Αλλά στην προκειμένη, δεν μπορούσα να απομονώσω την αιτία του προβλήματος! Όλα ήταν στο παιχνίδι: drivers κάρτας γραφικών, κάρτα δικτύου, kernel config, 1002 πράγματα. Μιλάμε παιδεύτηκα μήνες για να βρω τον ένοχο, κι αυτό εντελώς συγκυριακά! Έτυχε να πέσω σε ένα thread που ανέφερε περί r8168!

Αυτό τώρα πως το έπαθες; Δεν μπορεί στα καλά καθούμενα να άλλαξε το locale που είχες δηλώσει. Θεωρητικά χρειάζεσαι el_GR.UTF-8 αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλά UTF-8 locales είναι link στο en_US οπότε είναι το ίδιο.
    Δεν ξέρω, ειλικρινά με τρελαίνει αυτό το πράγμα! Ενδεχομένως να το είχα καιρό απορρυθμισμένο, απλά έτυχε τώρα να το διαπιστώσω!

Edit: Πάντως κάτι γίνεται με το μηχάνημά σου. Όποτε έχεις χρόνο, δες τι αρχεία έχεις πειράξει στο /etc μήπως υπάρχουν καταχωρήσεις που δημιουργούν προβλήματα.
    Πίστεψέ με, την εγκατάσταση τη συντηρώ όσο γίνεται! Δεν έχω κάνει περίεργες παρεμβάσεις.

Τραχιά βήματα που μου ήρθαν στο μυαλό (σίγουρα ελλειπή):

Κώδικας:
    1) Έλεγχος αν αναγνωρίζεται σωστά το προφίλ
    % eselect profile list

2) Έλεγχος για περιττές και λανθασμένες καταχωρήσεις
    % eix-test-obsolete  (πολλά ψευδώς θετικά αποτελέσματα)

3) Εύρεση αρχείων που έχεις πειράξει και έλεγχος αυτών
    # equery check -o '*'
      Όσα αρχεία στο /etc σου βγάλει ότι δεν ταιριάζει το MD5 τους, σημαίνει ότι κάτι έχεις πειράξει σε αυτά οπότε κοίταξε τα

4) Εύρεση νέων αρχείων της portage που έχεις δημιουργήσει εσύ και έλεγχος αυτών
      Αφού είναι νέα δεν θα είναι καταγεγραμμένα σε κανένα πακέτο οπότε ψάχνεις για "orphans"
    # qfile -o $(find /etc -type f) 
    Αγνοείς αρχεία που δημιουργούνται αυτόματα πχ machine-id, passwd-, profile.env, ld.so.cache, κτλ
    και κοιτάς τα υπόλοιπα
    Ευχαριστώ για τα tips. Η αλήθεια είναι πως πολλά απ'αυτά δεν τα γνώριζα, θα τα σημειώσω στα tips μου να 'χω να χάνω κι άλλο το χρόνο μου στα ρεπό και τις άδειές μου

Σελ. 432 από 432 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432

Παρόμοια Θέματα

1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές