Σελ. 434 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 414424429432433434435436439444454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.496-6.510 από 7206
  1. #6496
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ο τρόπος χρήσης θα είναι ο ίδιος.

    Μπορείς από τώρα να λερώσεις τα χέρια σου αν θες, είναι ήδη διαθέσιμο σε ~.
    Μπα, δεν βιάζομαι. Όταν έρθει η ώρα, θα το κάνω.

    Γενικώς, αποφεύγω να βάζω πακέτα απ'το unstable branch πλέον.

    Εγκαθιστώ πακέτα που βρίσκονται αποκλειστικά στο unstable branch και δεν υπάρχουν καθόλου στο stable.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #6497
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, δεν βιάζομαι. Όταν έρθει η ώρα, θα το κάνω.

    Γενικώς, αποφεύγω να βάζω πακέτα απ'το unstable branch πλέον.

    Εγκαθιστώ πακέτα που βρίσκονται αποκλειστικά στο unstable branch και δεν υπάρχουν καθόλου στο stable.
    Στο συγκεκριμένο δεν έχεις κανένα φόβο γιατί είναι ακριβώς το ίδιο πακέτο (από την άλλη βέβαια δεν έχεις και λόγο να αναβαθμίσεις σε αυτό αφού είναι ολόιδιο). Αν δεις στον κατάλογο x11-base/xorg-server/files/ θα δεις ότι υπάρχουν κάποια άσχετα αρχεία που παρέχονταν από το gentoo και λόγω xdm τα κότσαραν με το πακέτο xorg-server. Αυτά τα ίδια ακριβώς αρχεία πλέον δίνονται ως ξεχωριστό πακέτο. Αν κατάλαβα καλά, η αλλαγή έγινε ώστε τα αρχεία εκκίνησης να μην έχουν σαν εξάρτηση τον xorg-server.

    Κώδικας:
    % qlist display-man 
    Τα σημαντικά είναι τα παρακάτω
    /etc/init.d/display-manager-setup
    /etc/init.d/display-manager
    /etc/conf.d/display-manager
    /usr/bin/startDM
    
    % diff -u initd.d/display-manager-setup /var/db/repos/gentoo/x11-base/xorg-server/files/xdm-setup.initd-1 
    Ολόιδιο εκτός από αλλαγή της παραμέτρου nox σε nogui
    
    % diff -u init.d/display-manager /var/db/repos/gentoo/x11-base/xorg-server/files/xdm.initd-11 
    Ολόιδιο εκτός από αφαίρεση του consolekit και πρόσθεση πρόνοιας για τον greetd
    και εκτέλεσης του startDM από την νέα του θέση στο /usr/bin
    
    % diff -u conf.d/display-manager /var/db/repos/gentoo/x11-base/xorg-server/files/xdm.confd-4 
    Ολόιδιο εκτός από βελτίωση των σχολίων
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #6498
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμένο δεν έχεις κανένα φόβο γιατί είναι ακριβώς το ίδιο πακέτο (από την άλλη βέβαια δεν έχεις και λόγο να αναβαθμίσεις σε αυτό αφού είναι ολόιδιο). Αν δεις στον κατάλογο x11-base/xorg-server/files/ θα δεις ότι υπάρχουν κάποια άσχετα αρχεία που παρέχονταν από το gentoo και λόγω xdm τα κότσαραν με το πακέτο xorg-server. Αυτά τα ίδια ακριβώς αρχεία πλέον δίνονται ως ξεχωριστό πακέτο. Αν κατάλαβα καλά, η αλλαγή έγινε ώστε τα αρχεία εκκίνησης να μην έχουν σαν εξάρτηση τον xorg-server.

    Κώδικας:
    % qlist display-man 
    Τα σημαντικά είναι τα παρακάτω
    /etc/init.d/display-manager-setup
    /etc/init.d/display-manager
    /etc/conf.d/display-manager
    /usr/bin/startDM
    
    % diff -u initd.d/display-manager-setup /var/db/repos/gentoo/x11-base/xorg-server/files/xdm-setup.initd-1 
    Ολόιδιο εκτός από αλλαγή της παραμέτρου nox σε nogui
    
    % diff -u init.d/display-manager /var/db/repos/gentoo/x11-base/xorg-server/files/xdm.initd-11 
    Ολόιδιο εκτός από αφαίρεση του consolekit και πρόσθεση πρόνοιας για τον greetd
    και εκτέλεσης του startDM από την νέα του θέση στο /usr/bin
    
    % diff -u conf.d/display-manager /var/db/repos/gentoo/x11-base/xorg-server/files/xdm.confd-4 
    Ολόιδιο εκτός από βελτίωση των σχολίων
    Δεν φοβάμαι, απλώς δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ. Δεν θα μου προσφέρει κάτι επιπλέον, οπότε no worries.

    Ναι, μάλλον για να απεμπλακούν τα αρχεία απ'τον xorg το κάνουν αυτό.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #6499
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ερώτηση. Δεν είναι γύρω από το Gentoo, αλλά δε θέλω να ανοίξω νέο νήμα.

    Έχω το NAS, στο οποίο έχω φτιάξει SMB shares (επειδή πρέπει να μπορώ να το δω και από τα Windows). Έχω φτιάξει στο /etc/systemd/system .mount αρχεία για κάθε χρήστη (share) που το κάθε PC από το LAN κάνει mount κάτω από το /mnt/shares/<χρήστης> τοπικά στο PC. Παράδειγμα του .mount αρχείου:

    Κώδικας:
    [Unit]
    Description=Mount Share at boot (XXX)
    Requires=network-online.target
    After=network-online.target
    
    [Mount]
    What=//NAS/XXX
    Where=/mnt/shares/XXX
    Type=cifs
    Options=credentials=/home/XXX/.smbpass,iocharset=utf8,rw,vers=3.0,uid=1000,gid=100,dir_mode=0700,_netdev
    TimeoutSec=5
    
    [Install]
    WantedBy=multi-user.target
    Αντίστοιχα, υπάρχει και το .automount αρχείο:

    Κώδικας:
    [Unit]
    Description=Automount Share at boot (XXX)
    
    [Automount]
    Where=/mnt/shares/XXX
    
    [Install]
    WantedBy=multi-user.target
    Τι θέμα έχω με το παραπάνω. Όσο το NAS είναι ανοικτό, όλα καλά. Το έχω βάλει όμως να κλείνει κάποια στιγμή το βράδυ. Ε, αφού κλείσει, έτσι και πας να ανοίξεις από ένα PC πχ. το Dolphin (ή όποια άλλη εφαρμογή), αυτό από πίσω προσπαθεί να κάνει mount τα shares και κολλάει.

    Το ιδανικό για εμένα είναι να γινόταν το mount στην πρώτη προσπέλαση που πάει να γίνει (έτσι κι αλλιώς όπως είναι τώρα γίνεται mount στην εκκίνηση, λόγω του .automount) και σε περίπτωση που δεν το βρίσκει, να τελειώνει γρήγορα, γιατί το σύστημα φαίνεται σα να έχει κολλήσει.

    Καμιά ιδέα για το παραπάνω σχήμα;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #6500
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση. Δεν είναι γύρω από το Gentoo, αλλά δε θέλω να ανοίξω νέο νήμα.

    Έχω το NAS, στο οποίο έχω φτιάξει SMB shares (επειδή πρέπει να μπορώ να το δω και από τα Windows). Έχω φτιάξει στο /etc/systemd/system .mount αρχεία για κάθε χρήστη (share) που το κάθε PC από το LAN κάνει mount κάτω από το /mnt/shares/<χρήστης> τοπικά στο PC. Παράδειγμα του .mount αρχείου:

    Κώδικας:
    [Unit]
    Description=Mount Share at boot (XXX)
    Requires=network-online.target
    After=network-online.target
    
    [Mount]
    What=//NAS/XXX
    Where=/mnt/shares/XXX
    Type=cifs
    Options=credentials=/home/XXX/.smbpass,iocharset=utf8,rw,vers=3.0,uid=1000,gid=100,dir_mode=0700,_netdev
    TimeoutSec=5
    
    [Install]
    WantedBy=multi-user.target
    Αντίστοιχα, υπάρχει και το .automount αρχείο:

    Κώδικας:
    [Unit]
    Description=Automount Share at boot (XXX)
    
    [Automount]
    Where=/mnt/shares/XXX
    
    [Install]
    WantedBy=multi-user.target
    Τι θέμα έχω με το παραπάνω. Όσο το NAS είναι ανοικτό, όλα καλά. Το έχω βάλει όμως να κλείνει κάποια στιγμή το βράδυ. Ε, αφού κλείσει, έτσι και πας να ανοίξεις από ένα PC πχ. το Dolphin (ή όποια άλλη εφαρμογή), αυτό από πίσω προσπαθεί να κάνει mount τα shares και κολλάει.

    Το ιδανικό για εμένα είναι να γινόταν το mount στην πρώτη προσπέλαση που πάει να γίνει (έτσι κι αλλιώς όπως είναι τώρα γίνεται mount στην εκκίνηση, λόγω του .automount) και σε περίπτωση που δεν το βρίσκει, να τελειώνει γρήγορα, γιατί το σύστημα φαίνεται σα να έχει κολλήσει.

    Καμιά ιδέα για το παραπάνω σχήμα;
    Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω με nfs shares απ'τον nas μου. Αν για κάποιο λόγο χαθεί η σύνδεση/το κλείσω χειροκίνητα/κλπ, ο dolphin σκαλώνει.

    Τι φάση με τα .mount αρχεία; Δεν έχεις περασμένα τα shares στο /etc/fstab;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6501
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Χρειάζονται και τα δύο services;

  7. #6502
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω με nfs shares απ'τον nas μου. Αν για κάποιο λόγο χαθεί η σύνδεση/το κλείσω χειροκίνητα/κλπ, ο dolphin σκαλώνει.

    Τι φάση με τα .mount αρχεία; Δεν έχεις περασμένα τα shares στο /etc/fstab;
    Είναι το mount από το systemd.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζονται και τα δύο services;
    Από αυτά που είχα διαβάσει ναι, ένα είναι το mount και το άλλο αυτό που υλοποιεί το auto-mount. Βέβαια μπορεί και να μην κατάλαβα κάτι σωστά...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #6503
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι όπως το βλέπω το δεύτερο κάνει το ίδιο απλά δεν είναι τόσο πλήρες.

    Το journalctl τι δείχνει;

  9. #6504
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που είχα διαβάσει ναι, ένα είναι το mount και το άλλο αυτό που υλοποιεί το auto-mount. Βέβαια μπορεί και να μην κατάλαβα κάτι σωστά...
    Προσωπικά θα έστηνα κλασσικό autofs με auto.master και automount maps χωρίς τα .mount του systemd. Έτσι το κάνουμε στη δουλειά εδώ και χρόνια, έτσι το έχω σπίτι και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Δοκιμασμένη λύση που ΔΟΥΛΕΥΕΙ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #6505
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θα έστηνα κλασσικό autofs με auto.master και automount maps χωρίς τα .mount του systemd. Έτσι το κάνουμε στη δουλειά εδώ και χρόνια, έτσι το έχω σπίτι και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Δοκιμασμένη λύση που ΔΟΥΛΕΥΕΙ
    Δώσε κανά link για διάβασμα, έχεις κάτι πρόχειρο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως το βλέπω το δεύτερο κάνει το ίδιο απλά δεν είναι τόσο πλήρες.

    Το journalctl τι δείχνει;
    Δείχνει Attempting to mount /mnt/shares/<bla bla bla>...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #6506
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε κανά link για διάβασμα, έχεις κάτι πρόχειρο;
    Κατευθείαν από το wiki της διανομή σας

    https://wiki.gentoo.org/wiki/AutoFS
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #6507
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πριν λίγο μπήκε ο gcc 10.2 ως stable...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #6508
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έχει σετάρει κανείς KVM στο Gentoo; Τι kernel config options χρειάζεται; Το κάνω και όταν πάει να μπουτάρει, πετάει kernel panic. Η CPU έχει virtualization extensions εννοείται (i5 8600)...

    Είπα να δοκιμάσω να δω τι γίνεται, αλλά μπα...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6509
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει σετάρει κανείς KVM στο Gentoo; Τι kernel config options χρειάζεται; Το κάνω και όταν πάει να μπουτάρει, πετάει kernel panic. Η CPU έχει virtualization extensions εννοείται (i5 8600)...

    Είπα να δοκιμάσω να δω τι γίνεται, αλλά μπα...
    Περίεργο. Εγώ επειδή μου την είχε δώσει το VBox, χρησιμοποιώ χρόνια qemu με kvm και δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο για να τρέξει. Κάτσε να δω τι έχω στο config.

    Κώδικας:
    Virtualization -> Kernel-based Virtual Machine (KVM) support (CONFIG_KVM)
                      -> KVM for Intel κτλ (CONFIG_KVM_INTEL)
    Και τα δύο σε modules τα έχω. Νομίζω πως για τη βασική δουλειά χρειάζονται μόνο αυτά τα δύο. Με αυτό θα έχεις μόνο βασικό δίκτυο από τον guest προς τα έξω.

    Επίσης έχω ενεργοποιημένες τις παρακάτω επιλογές αλλά δεν θυμάμαι σε τι βοηθάνε
    Κώδικας:
    Device drivers -> Virtio drivers -> PCI driver for virtio devices (CONFIG_VIRTIO_PCI)
    Device drivers -> Virtio drivers -> Virtio balloon driver (CONFIG_VIRTIO_BALLOON)

    Πάμε τώρα σε άλλα πράγματα:

    1) Αν θέλεις οι διάφοροι guests να έχουν πραγματικές ip και επικοινωνούν με τον host και μεταξύ τους, θέλεις στον πυρήνα του host σου την αντίστοιχη υποστήριξη πχ bridge, tun / tap, κτλ ανάλογα με το πώς θα το στήσεις.
    (Όταν πας να χτίσεις τον qemu, η portage ελέγχει το .config σου και σου λέει αν σου λείπει κάτι)

    Κώδικας:
    Device Drivers -> Network device support -> Universal TUN/TAP device κτλ (CONFIG_TUN)
    2) Ο qemu υλοποιεί κάποιες συσκευές πχ intel κάρτα δικτύου 1000άρια, ICH sata ελεκτή, κτλ. Αν οι guests θα είναι linux / bsd (που έχουν αντίστοιχους οδηγούς), μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες "ειδικές" συσκευές που μειώνουν το overhead και υλοποιούν μόνο τα βασικά που χρειάζεται μια virtual συσκευή.
    2α) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί για emulation intel κάρτας, μια virtio κάρτα δικτύου. Για να γίνει αυτό πρέπει ο πυρήνας του host σου να έχει ενεργοποιημένη την
    Κώδικας:
    Device Drivers -> VHOST drivers -> Host kernel accelerator for virtio net (CONFIG_VHOST_NET)
    Αν η guest διανομή που θα περάσεις είναι gentoo ή για κάποιο λόγο κάνεις εσύ compile τον πυρήνα, θα πρέπει να περιέχει αντίστοιχα τον παρακάτω οδηγό.
    Κώδικας:
    Device Drivers -> Network device support -> Virtio network driver (CONFIG_VIRTIO_NET)
    2β)
    Αντί για emulated SATA, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντίστοιχα μια εικονική scsi συσκευή για την οποία χρειάζεσαι στον πυρήνα του guest (νομίζω στον host δεν χρειάζεσαι τίποτα)
    Κώδικας:
    Device drivers -> SCSI device support -> SCSI low-level drivers -> virtio-scsi support (CONFIG_SCSI_VIRTIO)
    3) Ανάλογα με την κάρτα γραφικών που θα επιλέξεις να κάνεις emulation θα χρειαστείς τον αντίστοιχο οδηγό στον guest (πχ CONFIG_DRM_BOCHS)

    Αυτά βλέπω στο .config μου. Για αρχή ξέχνα όσα έγραψα και βάλε μόνο τα δύο KVM που είπα στην αρχή.

    Τι guest πας να τρέξεις και πώς τρέχεις τον qemu;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #6510
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τα κατάφερα τελικά, μετά από διάφορες δοκιμές. Έχω την εντύπωση ότι έφταιγε το ότι έβαλα την intel gpu ως pass-through (σε άρθρο διάβασα ότι όταν πας να το κάνεις αυτό, χρειάζεσαι και 2η gpu...).

    Πάμε βήμα-βήμα στα παρακάτω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο. Εγώ επειδή μου την είχε δώσει το VBox, χρησιμοποιώ χρόνια qemu με kvm και δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο για να τρέξει. Κάτσε να δω τι έχω στο config.

    Κώδικας:
    Virtualization -> Kernel-based Virtual Machine (KVM) support (CONFIG_KVM)
                      -> KVM for Intel κτλ (CONFIG_KVM_INTEL)
    Και τα δύο σε modules τα έχω. Νομίζω πως για τη βασική δουλειά χρειάζονται μόνο αυτά τα δύο. Με αυτό θα έχεις μόνο βασικό δίκτυο από τον guest προς τα έξω.
    Τα έχω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχω ενεργοποιημένες τις παρακάτω επιλογές αλλά δεν θυμάμαι σε τι βοηθάνε
    Κώδικας:
    Device drivers -> Virtio drivers -> PCI driver for virtio devices (CONFIG_VIRTIO_PCI)
    Device drivers -> Virtio drivers -> Virtio balloon driver (CONFIG_VIRTIO_BALLOON)
    Το πρώτο το έχω, το δεύτερο όχι. Έχω την εντύπωση ότι το ballooning χρειάζεται ως guest μόνο, μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε τώρα σε άλλα πράγματα:

    1) Αν θέλεις οι διάφοροι guests να έχουν πραγματικές ip και επικοινωνούν με τον host και μεταξύ τους, θέλεις στον πυρήνα του host σου την αντίστοιχη υποστήριξη πχ bridge, tun / tap, κτλ ανάλογα με το πώς θα το στήσεις.
    (Όταν πας να χτίσεις τον qemu, η portage ελέγχει το .config σου και σου λέει αν σου λείπει κάτι)

    Κώδικας:
    Device Drivers -> Network device support -> Universal TUN/TAP device κτλ (CONFIG_TUN)
    Το έχω ως module αυτό. Προφανώς και θέλω τα guests να επικοινωνούν με τον έξω κόσμο, χρειάζομαι και bridged interface, αλλά και NAT. Για να χρησιμοποιείς στα guest bridging, NAT, κτλ. τι σόι configuration χρειάζεται στο host; Υπόψιν είμαι με systemd...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Ο qemu υλοποιεί κάποιες συσκευές πχ intel κάρτα δικτύου 1000άρια, ICH sata ελεκτή, κτλ. Αν οι guests θα είναι linux / bsd (που έχουν αντίστοιχους οδηγούς), μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες "ειδικές" συσκευές που μειώνουν το overhead και υλοποιούν μόνο τα βασικά που χρειάζεται μια virtual συσκευή.
    2α) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί για emulation intel κάρτας, μια virtio κάρτα δικτύου. Για να γίνει αυτό πρέπει ο πυρήνας του host σου να έχει ενεργοποιημένη την
    Κώδικας:
    Device Drivers -> VHOST drivers -> Host kernel accelerator for virtio net (CONFIG_VHOST_NET)
    Κι αυτό το έχω ως module.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η guest διανομή που θα περάσεις είναι gentoo ή για κάποιο λόγο κάνεις εσύ compile τον πυρήνα, θα πρέπει να περιέχει αντίστοιχα τον παρακάτω οδηγό.
    Κώδικας:
    Device Drivers -> Network device support -> Virtio network driver (CONFIG_VIRTIO_NET)
    Αυτό για το guest OS μόνο; Βασικά σε guest δε θα βάλω ποτέ Gentoo, αφού το έχω στο βασικό σύστημα, οπότε οποιαδήποτε άλλη διανομή και να βάλεις λογικά ό,τι χρειάζεται θα το έχει ως module. Το θέμα είναι στα Windows τι γίνεται...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2β)
    Αντί για emulated SATA, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντίστοιχα μια εικονική scsi συσκευή για την οποία χρειάζεσαι στον πυρήνα του guest (νομίζω στον host δεν χρειάζεσαι τίποτα)
    Κώδικας:
    Device drivers -> SCSI device support -> SCSI low-level drivers -> virtio-scsi support (CONFIG_SCSI_VIRTIO)
    3) Ανάλογα με την κάρτα γραφικών που θα επιλέξεις να κάνεις emulation θα χρειαστείς τον αντίστοιχο οδηγό στον guest (πχ CONFIG_DRM_BOCHS)
    Παίζω με την Intel GPU του i5. Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για τα guest OSes;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά βλέπω στο .config μου. Για αρχή ξέχνα όσα έγραψα και βάλε μόνο τα δύο KVM που είπα στην αρχή.

    Τι guest πας να τρέξεις και πώς τρέχεις τον qemu;
    Θέλω να αντικαταστήσω εν τέλει το Virtualbox. Εκεί έχω Windows VM (7, 8.1, 10, 2012 R2), ένα VM με το Tumbleweed και ίσως να έπαιζα λίγο με κανά FreeBSD.

    Σε Windows guests, τι σόι drivers πρέπει να εγκαταστήσω για να παίζει (αντίστοιχα όπως κάνουμε με το virtualbox additions, vmware tools, κτλ.); Αν δίνεις στο μηχάνημα virtio συσκευές, θα παίξουν στα Windows με κάποιους drivers;

    Σαν qemu interface έβαλα το virt-manager, καλό φαίνεται μέχρι τώρα...

    Όπως και να 'χει, η βοήθειά σου πολύτιμη όπως πάντα!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 434 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 414424429432433434435436439444454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας