Σελ. 446 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 426436441444445446447448451456466 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.676-6.690 από 7205
  1. #6676
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι, εγώ είμαι με systemd, σε 4 συστήματα. Τι θέμα έχεις;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #6677
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    έχω ένα μικρό πρόβλημα με το wpa_suplicant, όταν ξεκινάει σαν systemd service δεν λειτουργεί, όταν το τρέχω "χειροκίνητα" παίζει μια χαρά, αλλά έχω βρει κάποιες πληροφορίες στο διαδίκτυο για αυτό. Γενικά μιλάω σαν εμπειρία πως είναι;
    Έχει κανείς άλλος την εντύπωση ότι βαδίζουμε προς τα εκεί; θυμάμαι που περάσαμε σε elogind, τώρα εγκαταλείπουμε το eudev, αύριο ποιος ξέρει τι.
    το openrc μπορώ πλέον να το κάνω depclean??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pap : 25-08-21 στις 11:43.

  3. #6678
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τώρα το συγκεκριμένο δεν το έχω καν. Ίσως όταν πάει να ξεκινήσει έχει κάτι άλλο ως εξάρτηση που δεν περιγράφεται στο αρχείο της υπηρεσίας και αποτυγχάνει κατά την διαδικασία εκκίνησης του υπολογιστή.

    Γενικά δεν έχω θέμα, είναι στρωμένο θα έλεγα.

    Για το πρόβλημα που έχεις, θα πρέπει να ψάξεις στο bugzilla και στο Gentoo forum ίσως... Στη χειρότερη, άνοιξε ο ίδιος bug.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #6679
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το συγκεκριμένο δεν το έχω καν. Ίσως όταν πάει να ξεκινήσει έχει κάτι άλλο ως εξάρτηση που δεν περιγράφεται στο αρχείο της υπηρεσίας και αποτυγχάνει κατά την διαδικασία εκκίνησης του υπολογιστή.

    Γενικά δεν έχω θέμα, είναι στρωμένο θα έλεγα.

    Για το πρόβλημα που έχεις, θα πρέπει να ψάξεις στο bugzilla και στο Gentoo forum ίσως... Στη χειρότερη, άνοιξε ο ίδιος bug.
    ok ευχαριστώ παιδιά

  5. #6680
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ένα μικρό πρόβλημα με το wpa_suplicant, όταν ξεκινάει σαν systemd service δεν λειτουργεί, όταν το τρέχω "χειροκίνητα" παίζει μια χαρά, αλλά έχω βρει κάποιες πληροφορίες στο διαδίκτυο για αυτό. Γενικά μιλάω σαν εμπειρία πως είναι;
    Θα πω βλακεία αλλά μήπως η υπηρεσία τρέχει πριν να φορτωθεί το module της ασύρματης κάρτας οπότε και για αυτό δεν τρέχει;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6681
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πω βλακεία αλλά μήπως η υπηρεσία τρέχει πριν να φορτωθεί το module της ασύρματης κάρτας οπότε και για αυτό δεν τρέχει;
    Ευχαριστώ, με το
    Κώδικας:
    ip addr
    πράγματι "no carrier" γράφει το wlp5s0.
    θα το δω τώρα που θα πάω σπίτι, τελευταία φορά πάντως που άνοιξα τον υπολογιστή το έτρεξα "χειροκίνητα" και ησύχασα

  7. #6682
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πω βλακεία αλλά μήπως η υπηρεσία τρέχει πριν να φορτωθεί το module της ασύρματης κάρτας οπότε και για αυτό δεν τρέχει;
    Ναι, αυτό εννοούσα κι εγώ στο παραπάνω μήνυμά μου. Μήπως πάει να τρέξει και υπάρχει προαπαιτούμενο που δεν έχει τρέξει ήδη.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #6683
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα παιδιά.

    Να ρωτήσω, τη παλέψατε με τη μετάβαση του crypt από τη glibc σε ανεξάρτητη βιβλιοθήκη (libxcrypt) στο testing (~); Να πω εδώ είχα προειδοποιηθεί να έχω ενημερωμένο σύστημα αλλά κατάφερα να γίνει χαμός.

    Εσείς;
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  9. #6684
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μια χαρά. Ακολούθησα τις οδηγίες και δούλεψε. Όλες τις μεγάλες αναβαθμίσεις προσπαθώ να τις σπάω σε κομμάτια ώστε να ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος.

  10. #6685
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Ωραία, άρα υπάρχει ελπίδα. Όταν λες όμως τις σπάς σε κομμάτια, τι κάνεις δηλαδή; Θέλω να πω ένα σετ είναι το world, δεν είναι ότι είναι σωστό να κάνεις πχ
    Κώδικας:
    emerge -avuND $(qlist -IC some_category/*)
    μετά με τη σειρά άλλη κατηγορία
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  11. #6686
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα δω τη λίστα με τα προγράμματα και θα αναβαθμίσω αναλόγως. Πχ η glibc δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το vim. Θα προσπαθήσω να αναβαθμίσω τα πολύ σημαντικά προγράμματα για να είμαι όσο το δυνατόν σίγουρος ότι δε θα έχω πρόβλημα και μετά το σύνολο. Βέβαια δεν είναι πάντα εφικτό κάτι τέτοιο. Πχ πριν λίγο καιρό υπήρχαν τόσες μαζεμένες αναβαθμίσεις στην python που δεν δούλευε τίποτα. Αναγκάστηκα να κάνω όλο το @world μια και καλή.

  12. #6687
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ερώτηση: «καθαρίζετε» το σύστημά σας; Δηλαδή βγάζετε εξαρτήσεις που δεν χρειάζονται πλέον; Αν ναι, πως; Εγώ σήμερα πχ. έβγαλα όλα τα πακέτα στην κατηγορία dev-python (έπεσε στο 1/4 σχεδόν), dev-perl (στο 1/3 περίπου εδώ) και μετά έβαλα ό,τι είχε να βάλει το emerge -vpDN world. Υπάρχει κάποιος ποιο "sic" τρόπος να το κάνω αυτό;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #6688
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: «καθαρίζετε» το σύστημά σας; Δηλαδή βγάζετε εξαρτήσεις που δεν χρειάζονται πλέον; Αν ναι, πως; Εγώ σήμερα πχ. έβγαλα όλα τα πακέτα στην κατηγορία dev-python (έπεσε στο 1/4 σχεδόν), dev-perl (στο 1/3 περίπου εδώ) και μετά έβαλα ό,τι είχε να βάλει το emerge -vpDN world. Υπάρχει κάποιος ποιο "sic" τρόπος να το κάνω αυτό;
    Build εξαρτήσεις δεν τις βγάζω πλέον. Ένα φεγγάρι είχα αλλάξει την παράμετρο ώστε οι build εξαρτήσεις να μην θεωρούνται εξαρτήσεις οπότε το depclean τις αφαιρούσε (πχ rake, rust, autoconf, κτλ). Βαρέθηκα όμως να τις αφαιρώ και να τις ξαναβάζω οπότε επανέφερα την παράμετρο στο κανονικό που είναι να τις κρατάει.

    Τις runtime εξαρτήσεις τις αφαιρώ απλά με το depclean χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι χειροκίνητο. Εσένα όλα αυτά τα python και perl δεν στις εμφάνιζε ότι μπορούν να αφαιρεθούν;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #6689
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσένα όλα αυτά τα python και perl δεν στις εμφάνιζε ότι μπορούν να αφαιρεθούν;
    Η αλήθεια είναι ότι το φοβάμαι το depclean, πήγε να αφαιρέσει πολύ πράμα κανά 2 φορές που δοκίμασα να το τρέξω και δεν το τρέχω... Θα κάνω καμιά προσπάθεια πάλι.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #6690
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι το φοβάμαι το depclean, πήγε να αφαιρέσει πολύ πράμα κανά 2 φορές που δοκίμασα να το τρέξω και δεν το τρέχω... Θα κάνω καμιά προσπάθεια πάλι.
    Δεν θυμάμαι το depclean να δημιουργούσε προβλήματα και να έβγαζε κάτι που δεν πρέπει. Βγάζει μόνο τα πακέτα που δεν χρειάζεται κανένα πρόγραμμα από το world. Μπορεί όμως να μην μου έτυχε.

    Τρέξε depclean με το --ask (αν δεν το έχεις ήδη στο DEFAULT_OPTS) και θα σου πει τι θέλει να βγάλει. Αν δεις να πάει να σου βγάλει κάτι σημαντικό (πχ το kwrite, το vim, κτλ), σημαίνει ότι ξέχασες να το βάλεις στο world. Τρέξε "emerge --noreplace τάδε" για να μπει στο world και μετά ξανατρέξε το depclean. Τώρα θα έχει λιγότερα αποτελέσματα. Συνέχισε το ίδιο με τα υπόλοιπα. Αν τα αποτελέσματα δεν έχουν κάτι σημαντικό που είσαι σίγουρος ότι δεν θα έπρεπε να το βγάλει, τότε 99% είναι οκ να τα διώξεις. Αν θέλεις βάλε την έξοδο της depclean εδώ να δούμε τι βγάζει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 446 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 426436441444445446447448451456466 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας