Σελ. 260 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 240250255258259260261262265270280 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.886-3.900 από 7206
  1. #3886
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τελευταία έστησα το collectd στο laptop για να δω λίγο τα bottleneck μου.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι πως στο root partition μου, το laptop έγραφε κάθε μέρα περίπου 70GiB αλλά διάβαζε μόνο 7.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα, το δημιουργούσε το postfix που το είχα κακορυθμισμένο εδώ και λίγες μέρες σε συνδυασμό με ένα cron job που είχε ξεχάσει το webmin στο σύστημά μου πριν 2 χρόνια που το δοκίμαζα. Το cronjob ήταν στο "/var/spool/cron/crontabs/root", όπου δεν μπορούσα να το βρω με τίποτα και έτρεχε ανά 2 λεπτά νομίζω και φυσικά αποτύγχανε αφού το webmin δεν υπήρχε. Κατόπιν έστελνε email για την αποτυχία και το postfix μην μπορώντας να το στείλει, ξανάγραφε όλη την queue.

    Αφού τα έφτιαξα αυτά, το laptop έπεσε στα 36GiB writes ανά μέρα. Εδώ είναι το αστείο. Αυτά προέρχονταν από το collectd το οποίο από default καταγράφει κάθε 10sec, γράφει στο δίσκο κάθε 120sec και εγώ του είχα ενεργοποιήσει ό,τι plugin είχε και δεν είχε με τα πάντα όλα μέσα.

    Εν ολίγοις το monitoring σύστημα δημιουργούσε τα προβλήματα που έκανε ταυτόχρονα debug.

    - - - Updated - - -

    Με την ευκαιρία, μια ωραία παρουσίαση που βρήκα χθες. Είναι για τα εργαλεία και μεθοδολογίες ανάλυσης για την απόδοση Linux συστημάτων.


    http://joyent.com/blog/linux-perform...k-at-scale-11x
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #3887
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έχει γίνει μεσανατολικό στο bug για τους τρέχοντες nvidia drivers που δεν γίνονταν build με τον 3.8.0. Το θέμα είναι ότι οι τωρινοί drivers δεν υποστηρίζουν επίσημα από την Nvidia ούτε τον 3.7. Άργησε η nvidia με τους drivers αυτούς και της ξέφυγε και ο 3.8. Το θέμα με το build λυνόταν σχετικά απλά, με μια απλή προσθήκη γραμμής (ένα -I statement) και ενώ ένας developer έκανε commit το patch και έκλεισε το bug, ο cardoe (άλλος developer που πρέπει να είναι και ο συντηρητής του πακέτου) το έκανε revert και το γύρισε στο resolved, won't fix. Μετά μπαίνει ένας χρήστης και λέει ότι κάτι τόσο απλό θα μπορούσε να γίνει commit. Ο cardoe απαντάει ότι επειδή οι nvidia drivers είναι κλειστοί, πρέπει επίσημα στο portage να υπάρχει τέτοιο configuration που να υποστηρίζεται από την Nvidia, προκειμένου σε περίπτωση hardware προβλήματος, να μπορεί ο χρήστης να βρει το δίκιο του, οπότε ένα τέτοιο patch χαλάει τη δουλειά αυτή, γιατί είναι σα να κάνει τους drivers να υποστηρίζουν επίσημα τον 3.8 (βέβαια από την άλλη πώς γίνονται build με τον 3.7, μάλλον δεν βγάλανε κάποιο θέμα εξαρχής). Βέβαια βάζοντας τους drivers, από τον 3.7 ακόμη, βγάζει μήνυμα στο τέλος που λέει ότι επίσημα δεν υποστηρίζονται πυρήνες >=3.7. Ο χρήστης λέει λοιπόν να γίνει commit και να υπάρχει κάποιο είδος flag που να το ενεργοποιεί. Πέσανε κάτι μπιχτές και στο τέλος βλέπω ότι ο cardoe παρατείται από τη συντήρηση των nvidia-drivers.

    Τελικά πιστεύω ότι ο cardoe έχει δίκιο. Εσείς πώς το βλέπετε; Hwoarang;

    - - - Updated - - -

    Μόλις το βγάλανε εκτός δημόσιας πρόσβασης (το bug). Hwoarang, μπορείς να δεις τι γίνεται;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ευκαιρία, μια ωραία παρουσίαση που βρήκα χθες. Είναι για τα εργαλεία και μεθοδολογίες ανάλυσης για την απόδοση Linux συστημάτων.

    http://joyent.com/blog/linux-perform...k-at-scale-11x
    Πραγματικά πολύ ωραία παρουσίαση (κοιτάζοντες τις διαφάνειες μόνο). Έχει πολύ πράμα από εργαλεία για να χρησιμοποιήσει κανείς και να καταλάβει που χωλαίνει ένα σύστημα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #3888
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελικά πιστεύω ότι ο cardoe έχει δίκιο. Εσείς πώς το βλέπετε; Hwoarang;

    - - - Updated - - -

    Μόλις το βγάλανε εκτός δημόσιας πρόσβασης (το bug). Hwoarang, μπορείς να δεις τι γίνεται;

    - - - Updated - - -
    Εχει δίκιο ο Cardoe. Αν το binary πακετο λεει οτι δεν παίζει με τον Χ kernel (και όντως δεν γίνεται build) πάει να πει ότι κάτι άλλαξε το API/ABI και υπάρχει κίνδυνος για runtime failures. Αυτά παθαίνεις όταν έχεις binary πακετάκια και θέλεις και τα τελευταία OSS παράλληλα.
    Εγώ το έκανα restrict το bug μέχρι να ηρεμήσουν λίγο.

  4. #3889
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά, κι αν θέλει κάποιος ας το φτιάξει σε κάποιο overlay στην τελική για την πάρτη του.

  5. #3890
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    @Hwoarang, τελικά ο cardoe παραιτήθηκε από τη συντήρηση των nvidia drivers;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #3891
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Hwoarang, τελικά ο cardoe παραιτήθηκε από τη συντήρηση των nvidia drivers;
    Yep. Το πακέτο είχε έτσι κι αλλιώς 3 maintainers οπότε don't worry δεν θα μείνει παρατημένο

  7. #3892
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Προσοχή λίγο στην αναβάθμιση σε apache 2.4 (όσοι τον χρησιμοποιείτε). Διαβάστε το elog post install, γιατί περιέχει modules που πρέπει να ενεργοποιηθούν και είναι μάλλον νέα στον 2.4 (ή κάποια από αυτά). Για την ακρίβεια, σε μένα μου έβγαλε τα:

    authn_core, authz_core, unixd και socache_shmcb

    Αυτά τα 4 λέει ότι είναι απαιτούμενα στο default configuration, άρα βάλτε τα έτσι κι αλλιώς στο APACHE2_MODULES.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #3893
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Στον 2.4.4-r1 έβαλαν επιτέλους και το proxy_fcgi για να δουλεύουμε τον Apache με php-fpm.

    Συστήνεται ανεπιφύλακτα. Το μόνο που δεν μου λειτουργεί είναι το webdav/caldav του OwnCloud.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #3894
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι, μη φας, έχει γλαρόσουπα... Χορεύοντας με τις ορέξεις ορισμένων Gentoo devs.

    Σήμερα ξαναγύρισαν τον stable στο 2.2.24. Ορίστε το σχετικό bug.

    Μου τη δίνει όταν πέφτω σε αυτή την «τρύπα» (~ -> stable -> ~).

    Άντε να ξαναφτιάχνεις τα configs...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #3895
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Λολ. Πήγαν στο 2.4.4 γιατί ήταν ο μόνος την στιγμή του CVE που ήταν πατσαρισμένος. Αλλά πράγματι είναι μεγάλο upgrade, οπότε δεν έπρεπε να γίνει έτσι απλά. Εσύ έπεσες στην περίπτωση που έστησες τον server σου στις 5-6 μέρες που υπήρχε αυτό το θέμα.

    Να σου πω, κράτα τον 2.4.4-r1. Έχει μόνο 2 dependencies και είναι και τα 2 σε stable πακέτα. Και λειτουργεί άψογα και σε production περιβάλλον.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #3896
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δεν είχα θέμα στο vps, στο PC (που γράφω τώρα) ήταν το θέμα. Επειδή σε κάτι τέτοια upgrades πρέπει να περιμένεις λίγο, δεν προχώρησα σε upgrade στο vps, σοφή κίνηση όπως τελικά αποδείχτηκε.

    Στο bug γράφει ότι ο 2.2.24 δεν επηρεαζόταν από το CVE. Λαλακία του άλλου που τον έκανε stable.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #3897
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους ! Νέα έκδοση nvidia-drivers-313.26 compatible με τον kernel-3.8. Άντε ξεκολήσαμε από τον kernel-3.7.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  13. #3898
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    KDE 4.10.1. Μπας και δούμε κανά bug διορθωμένο...

    - - - Updated - - -

    Τι σπάσιμο νεύρων Θεέ μου! Έχει λάθος checksum το libkworkspace και το ξανακατεβάζει συνέχεια, γιατί δε φέρνει το σωστό μέγεθος αρχείου. Του λες ebuild manifest και το ξανακατεβάζει πάλι, για να δει ότι είναι λάθος και το ξανακατεβάζει από την αρχή. Ένα ατέρμονο loop. ΕΛΕΟC!!!!!!!!!!!!!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #3899
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τώρα το είδα, η Google χρησιμοποιεί το portage για να χτίζει το ChromeOS. Respect!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #3900
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ο flameeyes τα πήρε με ορισμένα θέματα με το Gentoo και παραιτείται για το επόμενο διάστημα από την ενασχόλησή του με αυτό. Δείτε το post του στο G+.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 260 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 240250255258259260261262265270280 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας