Σελ. 396 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 376386391394395396397398401406416 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.926-5.940 από 7206
  1. #5926
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Η 62 του Firefox βγήκε σήμερα. Εκεί στην χώρα του Gentoo package tree, μπορεί να τον δούμε (τον 62) όταν βγει η 64...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #5927
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 62 του Firefox βγήκε σήμερα. Εκεί στην χώρα του Gentoo package tree, μπορεί να τον δούμε (τον 62) όταν βγει η 64...
    Τους τρόμαξες. Πριν λίγο που έκανα sync μπήκε ο 62άρης. Στην αρχή νόμισα ότι μπήκε στην mozilla overlay αλλά μπήκε στο κεντρικό tree.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #5928
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εντάξει, είπαμε, εθελοντικά είναι, αλλά είσαι maintainer ενός σημαντικού πακέτου. Κάνε κάτι να κινηθεί το πράμα, 2 μήνες είχε να γίνει commit στο directory του firefox και βγήκαν 2 εκδόσεις ενδιάμεσα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #5929
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Σε ένα άλλο PC που είχα μέχρι τώρα open-rc, το γύρισα σε systemd, αλλά ξεκινώντας το sddm, βγάζει μαύρη οθόνη. Το ίδιο θέμα είχα και στο δικό μου PC, αλλά δεν θυμάμαι τι είχα κάνει και πως το είχα λύσει. Ξέρει κανείς...;

    - - - Updated - - -

    Το βρήκα... Λάθος CFLAGS...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #5930
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα άλλο PC που είχα μέχρι τώρα open-rc, το γύρισα σε systemd, αλλά ξεκινώντας το sddm, βγάζει μαύρη οθόνη. Το ίδιο θέμα είχα και στο δικό μου PC, αλλά δεν θυμάμαι τι είχα κάνει και πως το είχα λύσει. Ξέρει κανείς...;

    - - - Updated - - -

    Το βρήκα... Λάθος CFLAGS...
    Τι έφταιγε δηλαδή ? Πώς οι cflags έκαναν το sddm να μην τρέχει ?

    Επειδή δεν νομίζω να πάει το μυαλό κάποιου στις cflags σε παρόμοια περίπτωση, να το ξέρουμε τι έφταιγε.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #5931
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πήγα να τρέξω το δοκιμαστικό
    Κώδικας:
    sddm-greeter --theme /usr/share/sddm/themes/breeze
    για να δω τι κάνει κι εκεί πετούσε ένα λάθος η Qt που ψάχνοντάς το είδα ότι είχα unsupported flag (rtm) για τον επεξεργαστή (άρα CFLAGS). Πώς μου ξέφυγε αυτό, δεν ξέρω. Με το που έβγαλα το flag, έκανα rebuild τα qtcore και sddm, έπαιξε μετά.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #5932
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Firefox 62.0.2 στο portage, με νέο flag το lto, το clang και το geckodriver. Ενεργοποίησα το lto (το clang το είχε από μόνο του). Το geckodriver δεν κατάλαβα τι είναι...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #5933
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Firefox 62.0.2 στο portage, με νέο flag το lto, το clang και το geckodriver. Ενεργοποίησα το lto (το clang το είχε από μόνο του). Το geckodriver δεν κατάλαβα τι είναι...
    Το πέρασα και εγώ το πρωί. Και να φανταστείς είδα το LTO και δεν σκέφτηκα να το ενεργοποιήσω Είδα πρώτα την σημαία clang και σκέφτηκα "ωραία άντε πλέον δεν θα θέλει clang" αλλά τελικά την θέλει. Το μόνο που αλλάζει η σημαία είναι το linking να γίνεται μέσω lld. Μετά νευρίασα και ξέχασα εντελώς το lto

    Ενώ συμπαθώ πολύ το llvm / clang δεν βλέπω την ώρα να το αφαιρέσω να γλυτώσω το compile του (ειδικά επειδή μόλις το κάνω compile θα θυμηθεί κάποιος dev ότι ξέχασε κάτι στο ebuild και θα βγει -r1, -r2, κτλ και άντε ξανά πάλι από την αρχή). if only να μην το χρησιμοποιούσε η mesa και ο firefox.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #5934
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μπα, εγώ την πάτησα. Μου χτυπάει. Δεν βλέπω ανοικτό bug, έχει ένα ανοικτό για την 62.0.2, αλλά δεν πρέπει να συσχετίζεται με αυτό το θέμα που αντιμετώπισα εγώ. Ανοίγω bug report και προς το παρόν απενεργοποιώ το lto.

    Ναι, το lto έφταιγε. Χτίστηκε κανονικά χωρίς αυτό.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #5935
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έκανα update χθες και μπήκαν οι nvidia-drivers 410.57. Τι πανωλεθρία ήταν αυτή! Επιστροφή με συνοπτικές στην 396.54.

    Έχω παλιά nvidia (GT650M) και έχει διάφορα προβληματάκια.

    1. Εδώ και χρόνια το μηχάνημα κολλάει στο boot αν είναι παρόν το /opt/bin/nvidia-smi. Οπότε μετά από κάθε upgrade, το σβήνω.
    2. Μέχρι κάποιες εκδόσεις πριν, αν ξεκινούσε το laptop με οθόνη συνδεδεμένη μέσω VGA, κρέμαγε! Έπρεπε πρώτα να ξεκινήσει ο X και μετά να συνδέσω την VGA.
    3. Στους 410.57 φαίνεται να επανήλθε αγριεμένο. Τώρα κολλάει και όταν έχω συνδεδεμένη οθόνη μέσω HDMI στο boot.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #5936
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα update χθες και μπήκαν οι nvidia-drivers 410.57. Τι πανωλεθρία ήταν αυτή! Επιστροφή με συνοπτικές στην 396.54.

    Έχω παλιά nvidia (GT650M) και έχει διάφορα προβληματάκια.

    1. Εδώ και χρόνια το μηχάνημα κολλάει στο boot αν είναι παρόν το /opt/bin/nvidia-smi. Οπότε μετά από κάθε upgrade, το σβήνω.
    2. Μέχρι κάποιες εκδόσεις πριν, αν ξεκινούσε το laptop με οθόνη συνδεδεμένη μέσω VGA, κρέμαγε! Έπρεπε πρώτα να ξεκινήσει ο X και μετά να συνδέσω την VGA.
    3. Στους 410.57 φαίνεται να επανήλθε αγριεμένο. Τώρα κολλάει και όταν έχω συνδεδεμένη οθόνη μέσω HDMI στο boot.
    Με κίνδυνο να πω κάτι που έχεις ακούσει 15 φορές και έχει καταντήσει ενοχλητικό, δοκίμασες τον nouveau μήπως παίζει τζάμι και δεν χρειάζεται να πρήζεσαι με τον binary ? Χωρίς να ξέρω τι κατάσταση έχει η κάρτα και με ομολογουμένως απειροελάχιστο ψάξιμο, ίσως να δουλεύει καλά. Φαίνεται ότι η 650M είναι kepler και έχει κωδικό όνομα NVE7. Στο feature matrix δείχνει να έχουν ολοκληρωθεί τα πάντα εκτός κλασικά το power management που είναι WIP. Στο matrix της ίδιας της power management δείχνει μόνο το reclocking να μην παίζει ακόμη (οπότε λογικά θα είναι κολλημένη στο μικρότερο state και δεν θα μπορείς να κάνεις οτιδήποτε είναι βαρύ).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #5937
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κίνδυνο να πω κάτι που έχεις ακούσει 15 φορές και έχει καταντήσει ενοχλητικό, δοκίμασες τον nouveau μήπως παίζει τζάμι και δεν χρειάζεται να πρήζεσαι με τον binary ? Χωρίς να ξέρω τι κατάσταση έχει η κάρτα και με ομολογουμένως απειροελάχιστο ψάξιμο, ίσως να δουλεύει καλά. Φαίνεται ότι η 650M είναι kepler και έχει κωδικό όνομα NVE7. Στο feature matrix δείχνει να έχουν ολοκληρωθεί τα πάντα εκτός κλασικά το power management που είναι WIP. Στο matrix της ίδιας της power management δείχνει μόνο το reclocking να μην παίζει ακόμη (οπότε λογικά θα είναι κολλημένη στο μικρότερο state και δεν θα μπορείς να κάνεις οτιδήποτε είναι βαρύ).
    +1

    Αν δε κάνεις κάτι βαρύ, βάλε τον nouveau να ησυχάσεις...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #5938
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το έχω σκεφτεί αλλά είχα μια ανησυχητική εμπειρία πριν 5μιση χρόνια. Το προηγούμενο laptop είχε επίσης nvidia και το τελευταίο+ χρόνο της ζωής του το είχα με nouveau.
    Το κακόμοιρο χάλασε πάνω στα 3μιση χρόνια, ένα dimm της μνήμης της κάρτας γραφικών άρχισε να δίνει errors, οπότε κρεμούσε το σύστημα γραφικών και φυσικά δεν ήταν κάτι που φτιαχνόταν. Έκτοτε αναρωτιέμαι μήπως ήταν η κακή διαχείριση ενέργειας του nouveau.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #5939
    Εγγραφή
    08-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και σε μενα με gtx1070 εκανε hang τελειως το συστημα οταν ηταν να εμφανισει τον display manager μετα το boot.
    Στα xorg.logs βρηκα οτι δεν ξεκινουσε το nvidia module ("Failed to initialize nvidia kernel module"), οπως και αν κανω με το χερι "modpropbe nvidia".
    Anyways, μασκαρισμα απο μενα η 410.57..

  15. #5940
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    [offtopic rant]
    Δυστυχώς αυτό είναι κλασικό πρόβλημα με τα out-of-tree modules. Η τεράστια μανούρα με την υποστήριξη νέων πυρήνων και τα προβλήματα που προκύπτουν με mismatches σε api και κρεμάσματα και ποιος ξέρει τι.

    Όταν άλλαξα την gtx460 που είχα τον binary nvidia (κατά τα άλλα όλα έπαιζαν οκ με τον κλειστό. κανένα παράπονο) και πήγα στην sapphire κάτι amd κάρτα με τον ανοιχτό οδηγό ησύχασε το κεφάλι μου. Το ίδιο πρόβλημα έχουν όσοι χρησιμοποιούν reiser4, zfs, τον out-of-tree οδηγό r8168 για realtek δίκτυο, κτλ. Τουλάχιστον η nvidia τα φτιάχνει σχετικά γρήγορα.

    Αυτός είναι ένας από τους λόγους που με κρατάει μακρυά από το zfs. Ο 4.18 πυρήνας βγήκε στις 12 Αυγούστου και το OpenZFS το υποστήριξε με την έκδοση 0.7.10 στις 5 Σεπτεμβρίου (και αν λάβουμε υπόψιν ότι είχε ένα bug και δεν προτείνεται να χρησιμοποιηθεί, τότε υποστηρίχθηκε με την 0.7.11 στις 14 Σεπτεμβρίου).
    [/offtopic rant]

    [offtopic rant 2]
    Τι σκατά γίνεται με την AMD. Ήθελα πριν καιρό να αγοράσω μια RX560 και είχε 100 ευρώ. Είχα δουλειά οπότε λέω θα την πάρω το βράδυ. Γυρνάω σπίτι το βράδυ και την βλέπω στα 130 ευρώ. Ακόμη και σε αυτές τις τιμές εξαφανίστηκαν όλες και τώρα κυκλοφορούν στα 140 ευρώ κάτι άλλες εκδόσεις που είναι κομμένες και έχουν 896 πυρήνες αντί για 1024 (και κανονικά θα έπρεπε να ονομάζονται 560D και όχι 560).

    Θα φέρει καμιά κάρτα η AMD να αγοράσουμε ?
    [/offtopic rant 2]
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 396 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 376386391394395396397398401406416 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας