Σελ. 463 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.931-6.945 από 7205
  1. #6931
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.661
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που προχωράει το emerge, βλέπω πχ. το εξής:

    Κώδικας:
    .....@hermes /bin $ ll gzip*
     0 lrwxrwxrwx 1 root root    14 Δεκ  29 21:15 gzip -> gzip-reference
    96 -rwxr-xr-x 1 root root 97920 Δεκ  29 21:15 gzip-reference
    .....@hermes /bin $ qfile gzip-reference
    app-arch/gzip: /bin/gzip-reference
    Δηλαδή έκανε symlink προς το gzip-reference το gzip, που ουσιαστικά είναι το κλασικό gzip λόγω του USE flag από το app-alternatives/gzip πακέτο. Θα μπορούσα πχ. να βάλω το pigz:

    Κώδικας:
    emerge -vp app-alternatives/gzip
    
    These are the packages that would be merged, in order:
    
    Calculating dependencies                              ... done!
    [ebuild   R    ] app-alternatives/gzip-0::gentoo  USE="reference (split-usr) -pigz" 0 KiB
    
    Total: 1 package (1 reinstall), Size of downloads: 0 KiB
    Το use case είναι να έχεις ένα script (κώδικα) που τρέχει σε όλα τα συστήματα με το κλασικό gzip, αλλά από πίσω να έχεις διαφορετική υλοποίηση, πχ. το pigz στο δικό μου υπολογιστή και το κλασικό gzip στο δικό σου. Αν δεν υπήρχε αυτό, θα έπρεπε να έχεις πρόβλεψη στο script να χρησιμοποιείς το gzip ή το pigz.

    Ψιλά πράματα θα μου πεις, αλλά εντάξει, είναι μια βόλεψη.
    Ευχαριστώ, τώρα βγάζω νόημα. Όχι μόνο ψιλοπράγματα, αλλά θα δουλεύει μόνο σε gentoo συστήματα με αυτό τον τρόπο, οπότε κερδίζεις ακόμα λιγότερα. Whatever, κάποιοι το ήθελαν προφανώς, οπότε καλώς το δημιούργησαν.

  2. #6932
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ε προφανώς είναι Gentoo specific. Δεν είναι ότι δε δούλευε το σύστημα μέχρι τώρα χωρίς αυτό, μην τρελαθούμε κιόλας. Είναι απλά μια επιπλέον βόλεψη.

    Βέβαια με το shell δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει, οι υλοποιήσεις των shell από όσο γνωρίζω είναι ασύμβατες μεταξύ τους, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να έχεις symlink το /bin/sh...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6933
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Hardened/Toolchain#Changes

    Διαφορές hardened με vanilla.

  4. #6934
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δουλεύει κανείς Wayland στο Gentoo του; Αν ναι, με ποιο window manager, σε τι κάρτα (κλειστός/ανοικτός driver); Έχει προβλήματα;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #6935
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει κανείς Wayland στο Gentoo του; Αν ναι, με ποιο window manager, σε τι κάρτα (κλειστός/ανοικτός driver); Έχει προβλήματα;
    Χαχα. Δεν θα το πιστέψεις! Μόλις τώρα δοκίμαζα το wayland

    KDE με Kwin, amdgpu driver.

    Το δούλεψα καμία ωρίτσα. Ενώ δείχνει smooth και ανώτερο από τον X, έχει τα θεματάκια του.

    Που και που μου κράσαρε το plasmashell χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Επίσης ο firefox μου κράσαρε κανα 2 φορές, ενώ σε X ποτέ δεν κρασάρει.

    Ένα σημαντικό drawback για μένα, είναι πως δεν δουλεύει το krfb (vnc server) και το χρειάζομαι.

    Θέλει λίγο καιρό ακόμα για να στρώσει πιστεύω, έχουν κάνει καλή δουλειά so far, έτσι όπως το είδα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6936
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έχουμε gcc 12.2 στο portage, stable.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoofyX : 26-01-23 στις 17:20.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6937
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.661
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε gcc 12.2 στο portage, stable.
    Την έχω βάλει εδώ και καμία βδομάδα, κανένα θέμα.

  8. #6938
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι... Έκανα παπαριά με ένα μηχάνημα. Επειδή μαζί με τον 12άρη gcc, είχε και update στον 11.3 και από λάθος command line, έβγαλα τον 11 χωρίς να μπει ο 12 (αυτό για να γλιτώσω το επιπλέον update του 11άρη)... Οπότε το μηχάνημα έμεινε χωρίς gcc... Χωρίς kernel θα ήταν καλύτερα, θα είχα έναν παλιό.

    Πήρα από μηχάνημα άλλο το binary package του gcc, το ανέβασα στο αρχικό μηχάνημα και έκανα emerge τη συγκεκριμένη έκδοση από εκεί, οπότε όλα οκ.

    Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: Υπάρχει τρόπος όταν μπαίνει (emerge) συγκεκριμένο πακέτο (πχ. gcc) να χτίζει παράλληλα και το binary package ώστε να υπάρχει backup στο σύστημα; Είδα λίγο στο wiki, αλλά έχει καθολικό χτίσιμο των πακέτων, που δεν το θέλω...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #6939
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι... Έκανα παπαριά με ένα μηχάνημα. Επειδή μαζί με τον 12άρη gcc, είχε και update στον 11.3 και από λάθος command line, έβγαλα τον 11 χωρίς να μπει ο 12 (αυτό για να γλιτώσω το επιπλέον update του 11άρη)... Οπότε το μηχάνημα έμεινε χωρίς gcc... Χωρίς kernel θα ήταν καλύτερα, θα είχα έναν παλιό.

    Πήρα από μηχάνημα άλλο το binary package του gcc, το ανέβασα στο αρχικό μηχάνημα και έκανα emerge τη συγκεκριμένη έκδοση από εκεί, οπότε όλα οκ.

    Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: Υπάρχει τρόπος όταν μπαίνει (emerge) συγκεκριμένο πακέτο (πχ. gcc) να χτίζει παράλληλα και το binary package ώστε να υπάρχει backup στο σύστημα; Είδα λίγο στο wiki, αλλά έχει καθολικό χτίσιμο των πακέτων, που δεν το θέλω...
    Μπορείς να δώσεις ένα quickpkg <<ονομα πακετου>> και να στο φτιάξει στο pkgbuild dir που θα 'χεις ορίσει στο make.conf (δεν χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το buildpkg στα FEATURES του portage.

    Έτσι κάνω εγώ με τα μεγάλα πακέτα ή όταν - για κάποιο λόγο - θέλω να κάνω uninstall κάποιο πακέτο για κάποια δοκιμή και να το ξαναβάλω χωρίς χτίσιμο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #6940
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι οκ, χειροκίνητα ξέρω πως γίνεται. Το θέμα είναι να χτίζει αυτόματα και το binary αφού τελειώσει με επιτυχία το emerge.

    Στη χειρότερη θα το κάνω με το χέρι, αλλά λέω μήπως τελικά υπάρχει τρόπος για αυτοματισμό.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #6941
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ, χειροκίνητα ξέρω πως γίνεται. Το θέμα είναι να χτίζει αυτόματα και το binary αφού τελειώσει με επιτυχία το emerge.

    Στη χειρότερη θα το κάνω με το χέρι, αλλά λέω μήπως τελικά υπάρχει τρόπος για αυτοματισμό.
    Α αυτό δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά οκ, πόσες φορές θα χτίσεις τon gcc ώστε να είναι ζόρι να δώσεις χειροκίνητα χτίσιμο;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #6942
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: Υπάρχει τρόπος όταν μπαίνει (emerge) συγκεκριμένο πακέτο (πχ. gcc) να χτίζει παράλληλα και το binary package ώστε να υπάρχει backup στο σύστημα; Είδα λίγο στο wiki, αλλά έχει καθολικό χτίσιμο των πακέτων, που δεν το θέλω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ, χειροκίνητα ξέρω πως γίνεται. Το θέμα είναι να χτίζει αυτόματα και το binary αφού τελειώσει με επιτυχία το emerge.

    Στη χειρότερη θα το κάνω με το χέρι, αλλά λέω μήπως τελικά υπάρχει τρόπος για αυτοματισμό.
    Θέλεις δηλαδή ενώ, για κάποιο λόγο, δεν έχεις ενεργοποιήσει ολικά την δημιουργία πακέτων, να σου φτιάχνει πακέτα μόνο για το gcc;

    Αν ναι, με το package.env δεν σου δουλεύει; Η portage σου επιτρέπει με το package.env να ορίζεις ειδικές ρυθμίσεις για συγκεκριμένα πακέτα ή να κάνεις override γενικές ρυθμίσεις που έχεις στο make.conf. Εγώ για παράδειγμα το χρησιμοποιούσα για να ανοίγω debug σε συγκεκριμένα πακέτα ή να κλείνω το LTO σε πακέτα που δεν έπαιζαν με αυτό επειδή το είχα ενεργοποιημένο ολικά.

    Κώδικας:
    # cat /etc/portage/env/buildpkg.conf
    # to onoma den paizei rolo arkei na teleionie se .conf
    FEATURES="buildpkg"
    
    # cat /etc/portage/package.env
    sys-devel/gcc buildpkg.conf
    Δοκίμασε το παραπάνω. Δοκίμασε το φυσικά με κάποιο μικρό πρόγραμμα πρώτα για να δεις αν θα σου φτιάξει πακέτο και μετά αλλάζεις την καταχώρηση σε gcc.

    Στο package.env δηλαδή βάζεις το όνομα κάποιου πακέτου της portage και δίπλα ποια "env" αρχεία θέλεις να χρησιμοποιούν. Τα αρχεία αυτά τα δημιουργείς στον κατάλογο portage/env και τους βάζεις μέσα ό,τι θέλεις να ρυθμίσεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #6943
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις δηλαδή ενώ, για κάποιο λόγο, δεν έχεις ενεργοποιήσει ολικά την δημιουργία πακέτων, να σου φτιάχνει πακέτα μόνο για το gcc;

    Αν ναι, με το package.env δεν σου δουλεύει; Η portage σου επιτρέπει με το package.env να ορίζεις ειδικές ρυθμίσεις για συγκεκριμένα πακέτα ή να κάνεις override γενικές ρυθμίσεις που έχεις στο make.conf. Εγώ για παράδειγμα το χρησιμοποιούσα για να ανοίγω debug σε συγκεκριμένα πακέτα ή να κλείνω το LTO σε πακέτα που δεν έπαιζαν με αυτό επειδή το είχα ενεργοποιημένο ολικά.

    Κώδικας:
    # cat /etc/portage/env/buildpkg.conf
    # to onoma den paizei rolo arkei na teleionie se .conf
    FEATURES="buildpkg"
    
    # cat /etc/portage/package.env
    sys-devel/gcc buildpkg.conf
    Δοκίμασε το παραπάνω. Δοκίμασε το φυσικά με κάποιο μικρό πρόγραμμα πρώτα για να δεις αν θα σου φτιάξει πακέτο και μετά αλλάζεις την καταχώρηση σε gcc.

    Στο package.env δηλαδή βάζεις το όνομα κάποιου πακέτου της portage και δίπλα ποια "env" αρχεία θέλεις να χρησιμοποιούν. Τα αρχεία αυτά τα δημιουργείς στον κατάλογο portage/env και τους βάζεις μέσα ό,τι θέλεις να ρυθμίσεις.
    Το ήξερα το package.env, απλά θεώρησα ότι μάλλον δε θα παίξει. Ωστόσο, από τη στιγμή που βάζεις μέσα όποια μεταβλητή περιβάλλοντος θες, έβαλα το
    Κώδικας:
    FEATURES="buildpkg"
    και δουλεύει κανονικά! Το δοκίμασα με το bash και είδα ότι φτιάχνει το binary μια χαρά.

    Ευχαριστώ @imitheos!

    Και για να πω τι έκανα ακριβώς: Έχω το αρχείο package.env στο /etc/portage μέσα στο οποίο έβαλα το
    Κώδικας:
    app-shells/bash build_binpkg.conf
    Στο φάκελο /etc/portage/env έχω ένα απλό αρχείο build_binpkg.conf που έχει μέσα τα εξής:
    Κώδικας:
    FEATURES="buildpkg"
    Έτσι, για όποιο πακέτο θέλω binary package, αρκεί να το προσθέσω στο package.env και με το που τελειώνει το emerge, το δημιουργεί.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6944
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.661
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Oh no!

    !!! The following installed packages are masked:
    - app-admin/gkrellm-2.3.11-r1::gentoo (masked by: package.mask)
    /var/db/repos/gentoo/profiles/package.mask:
    # Michał Górny <mgorny@gentoo.org> (2023-01-27)
    # GKrellM and a variety of plugins. It's unmaintained for some time.
    # Upstream homepage is gone, and the whole suite is collecting dust
    # and patches. There is no ongoing effort on porting to GTK+3.
    # Removal on 2023-02-26. Bug #892251.
    Τι εναλλακτικές έχω;

  15. #6945
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Γιατί λέει "upstream homepage is gone", αφού βλέπω ότι το http://gkrellm.srcbox.net υπάρχει κανονικά.

    Τώρα βλέπω ότι στο ebuild αναφέρει το http://www.gkrellm.net ως homepage...

    Για εναλλακτικές, ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.topbestalternatives.com/gkrellm/
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 463 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας