Σελ. 438 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 418428433436437438439440443448458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.556-6.570 από 7205
  1. #6556
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις ενεργοποιημένα τα "παλιά" "thick manifests" τα οποία καταχωρούσαν πληροφορίες μεγέθους / checksum και για τα ebuilds αντί για μόνο τα sources. Αν ανοίξεις στους δύο καταλόγους το Manifest, δεν έχει μέσα τα μεγέθη να τα αλλάξεις (πχ να λέει 658 και να το κάνεις 657). Αν έχεις εγκατεστημένο το repoman, νομίζω πώς η εντολή repoman manifest στον κάθε κατάλογο θα στα κάνει μόνο του όλα.
    Μπορεί να σβήσει το παλιό manifest και να δώσει

    Κώδικας:
    ebuild package-name manifest
    και να του δημιουργήσει καινούργιο.

    Εναλλακτικά, θα πρέπει να ανοίξει το υπάρχον Manifest με editor και εκεί μέσα έχει το hash του κάθε ebuild και το μέγεθος σε bytes.

    Μπορεί να το τροποποιήσει τα hashes με το νέο μέγεθος, αν και πιο εύκολο είναι να δώσει την εντολή ώστε να φτιάξει νέο manifest.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #6557
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις ενεργοποιημένα τα "παλιά" "thick manifests" τα οποία καταχωρούσαν πληροφορίες μεγέθους / checksum και για τα ebuilds αντί για μόνο τα sources. Αν ανοίξεις στους δύο καταλόγους το Manifest, δεν έχει μέσα τα μεγέθη να τα αλλάξεις (πχ να λέει 658 και να το κάνεις 657). Αν έχεις εγκατεστημένο το repoman, νομίζω πώς η εντολή repoman manifest στον κάθε κατάλογο θα στα κάνει μόνο του όλα.


    - - - Updated - - -

    Ουφ! Τώρα όταν πάω να κάνω update με emerge παίρνω αυτό:

    Κώδικας:
    !!! The following installed packages are masked:
    - x11-libs/libXp-1.0.3::local (masked by: invalid: DEPEND: Invalid atom (Invalid use dep: ''), token 1 in '/var/db/pkg/x11-libs/libXp-1.0.3/DEPEND', invalid: RDEPEND: Invalid atom (Invalid use dep: ''), token 1 in '/var/db/pkg/x11-libs/libXp-1.0.3/RDEPEND')
    For more information, see the MASKED PACKAGES section in the emerge
    man page or refer to the Gentoo Handbook.

  3. #6558
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Ναι φυσικά και το ebuild τάδε.ebuild manifest που πρότεινε ο Gentoo θα σου κάνει την δουλειά χωρίς να χρειάζεται να έχεις στημένο το repoman. Το repoman είναι overkill μόνο για τα manifests απλά στο μυαλό μου συνέδεσα το "έχω τοπική overlay" με το "έχω στημένο το repoman ώστε να τρέχω τα τεστς που λένε αν είναι δόκιμα τα ebuilds, κάνω commit, κτλ".

    Edit: Για ανέβασε ή εδώ σε code tags ή σε κάποιο pastebin λίγο το ebuild να δούμε. Πολλές φορές λόγω αναβαθμίσεων στα EAPI χρειάζονται μικρο-αλλαγές.

    Άκυρο, το βρήκα από το ιστορικό του git-tree. Η πρώτη αλλαγή που έκανα ήταν το "inherit xorg-2" στο νέο "inherit xorg-3" και αυτό έλυσε το πρόβλημα που έγραψες με το autotools-multilib. Από εκεί και πέρα παίρνω το μήνυμα με το invalid dep που σου έβγαλε αλλά μόνο όταν αλλάξω το XORG_MULTILIB σε no όπως είδα ότι έκανες. Αυτό το κάνεις για κάποιο λόγο και δεν το αφήνεις όπως έχει;

    Με MULTILIB=no λοιπόν, δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει το [${MULTILIB_USEDEP}] για αυτό σου βγάζει invalid dep. Αν σβήσεις αυτό (δηλαδή αλλάξεις τις καταχωρήσεις σε σκέτο >=x11-libs/libX11-1.6.2 ώστε να φύγουν οι αγκύλες με το multilib) θα πρέπει να παίξει ξανά σωστά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 12-04-21 στις 19:03.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #6559
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ο προγραμματιστής μέσα μου επαναστατεί με αυτά που λες! Θα έπρεπε να είναι ένα empty string η τιμή του ${MULTILIB_USEDEP} όταν έχω XORG_MULTILIB=no. Αρνούμαι να κάνω αυτή την αλλαγή, είναι ενάντια στις αρχές μου.

    Spoiler:
    Εννοείται την έκανα, και τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα, ευχαριστώ πολύ!

  5. #6560
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Σήμερα έκανα το switch από xdm σε display-manager, ύστερα από γενικό update του συστήματός μου.

    Όλα πήγαν καλά. Κανένα πρόβλημα. Το νέο script (display-manager) "σήκωσε" το KDE X11 session μου απροβλημάτιστα, χωρίς reboot.

    Είχα ένα άγχος γιατί έκανα update γύρω στα 100 πακέτα που τα περισσότερα εξ'αυτών αφορούσαν το KDE και το xorg
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6561
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έκανα το switch από xdm σε display-manager, ύστερα από γενικό update του συστήματός μου.

    Όλα πήγαν καλά. Κανένα πρόβλημα. Το νέο script (display-manager) "σήκωσε" το KDE X11 session μου απροβλημάτιστα, χωρίς reboot.

    Είχα ένα άγχος γιατί έκανα update γύρω στα 100 πακέτα που τα περισσότερα εξ'αυτών αφορούσαν το KDE και το xorg
    Και εδώ το ίδιο, 2 μηχανήματα (το ένα virtual) δεν είχαν θέμα.

  7. #6562
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κάθε πότε γενικά κάνετε sync στο σύστημα; Στο σταθερό (που χρησιμοποιώ εγώ) κάνω συνήθως μια φορά τη βδομάδα, στα άλλα που χρησιμοποιούν γυναίκα και παιδιά, όποτε μπαίνουν μέσα κάνω ένα sync από μακριά και κάνει μόνο του στο background, αυτό μπορεί πέρα παρά μέρα.

    Σήμερα έκανα πριν λίγο σε αυτό που κάθομαι τώρα και βλέπω έχει αρκετά πακέτα (>100). Έχει μέσα νέο kde-frameworks, οπότε κάνει αρκετό πράμα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #6563
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε πότε γενικά κάνετε sync στο σύστημα; Στο σταθερό (που χρησιμοποιώ εγώ) κάνω συνήθως μια φορά τη βδομάδα, στα άλλα που χρησιμοποιούν γυναίκα και παιδιά, όποτε μπαίνουν μέσα κάνω ένα sync από μακριά και κάνει μόνο του στο background, αυτό μπορεί πέρα παρά μέρα.

    Σήμερα έκανα πριν λίγο σε αυτό που κάθομαι τώρα και βλέπω έχει αρκετά πακέτα (>100). Έχει μέσα νέο kde-frameworks, οπότε κάνει αρκετό πράμα.
    Κάνω κάθε μέρα, αλλά επιλέγω τι θα εγκαταστήσω, πότε.

    Δηλαδή αν δω να σκάνε 100 πακέτα όπως αυτές τις μέρες λόγω kde, συνήθως αναβαθμίζω επιλεκτικά αυτά που θέλω (πχ, firefox, signal, κλπ) και όταν έχω χρόνο, κάνω ολική αναβάθμιση.

    Πάντα κάνω ολική αναβάθμιση όταν έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο γιατί κάτι μπορεί να πάει στραβά και να χρειαστεί να ψαχτώ.

    Και πριν κάνω το update, παίρνω κι ένα image backup με το fsarchive.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #6564
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Και εγώ θεωρητικά κάθε σάββατο αλλά πρακτικά πιο συχνά. Μερικές φορές βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω οπότε τρέχω ένα eix-sync και βλέπω τι παίζει, και όπως είπε ο gentoo, κάνω emerge -1 τα μικρά και αφήνω τα μεγάλα για άλλη φορά.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #6565
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Βασικά έχω το καλό ότι έχω τα άλλα PC που κάνω πρώτα sync, βλέπω γενικά τι πακέτα έρχονται και τότε θα κάνω sync και σε αυτό που κάθομαι εγώ, αν χρειάζομαι κάτι να ενημερωθεί και στο δικό μου που το χρειάζομαι.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #6566
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε πότε γενικά κάνετε sync στο σύστημα; Στο σταθερό (που χρησιμοποιώ εγώ) κάνω συνήθως μια φορά τη βδομάδα, στα άλλα που χρησιμοποιούν γυναίκα και παιδιά, όποτε μπαίνουν μέσα κάνω ένα sync από μακριά και κάνει μόνο του στο background, αυτό μπορεί πέρα παρά μέρα.

    Σήμερα έκανα πριν λίγο σε αυτό που κάθομαι τώρα και βλέπω έχει αρκετά πακέτα (>100). Έχει μέσα νέο kde-frameworks, οπότε κάνει αρκετό πράμα.
    Γενικά κάθε μέρα, εκτός αν το ξεχάσω. Το σύστημά μου το χρησιμοποιώ για gateway κυρίως, οπότε δεν με πειράζει να κάνει compile τις ώρες που δουλεύω, γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις του.

    - - - Updated - - -

    Έχω πέσει πάνω σε αυτό το bug, αλλά δεν βλέπω να ασχολείται κανείς, μάλλον γιατί το συγκεκριμένο πακέτο έχει λίγους χρήστες. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω;

  12. #6567
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Να πεις κι εσύ ένα "me too" και να ανεβάσεις το build.log σου και τα σχετικά...;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #6568
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν νομίζω να κουνήσει κανέναν, αλλά θα το κάνω. Αναρωτιόμουνα αν μπορώ να βρω τι φταίει...

  14. #6569
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να κουνήσει κανέναν, αλλά θα το κάνω. Αναρωτιόμουνα αν μπορώ να βρω τι φταίει...
    Τι έκδοση compiler χρησιμοποιείς; Κάποια στιγμή άλλαξε η έκδοση openmpi και πρέπει ο κώδικας να το υποστηρίζει (ή κάτι τέτοιο). Μία από τις αλλαγές είναι ότι οι μεταβλητές που δηλώνονται ως "const" δεν γίνονται αυτόματα shared όπως πριν. Σίγουρα το περιγράφω λάθος αλλά σε γενικές γραμμές κάτι έγινε πιο strict στον gcc (και στον clang ? ) με συνέπεια να μην παίζει ο κώδικας. Σε κάθε νέα major έκδοση gcc, ανοίγει ένα bug το οποίο blockάρει τον gcc μέχρι να λυθούν τέτοια bugs με βάση την "porting to GCC X" τεκμηρίωση του gcc αλλά μάλλον αυτό το πρόγραμμα δεν το χρησιμοποιεί κανείς οπότε ξέφυγε. Τι μπορείς λοιπόν να κάνεις με βαθμό από πιο δόκιμο - δύσκολο σε λιγότερο δόκιμο αλλά πιο εύκολο:

    1) Να δεις ποιες μεταβλητές δηλώνονται ως const (πχ το fp_stderr) και να δεις σε κάθε μία αν πρέπει να δηλωθεί ως shared ή να φύγει το const. Ειδικά έτσι που είναι γραμμένος ο κώδικας δεν νομίζω να είναι εύκολο να το κάνει κάποιος που δεν έχει ευχέρεια με τον κώδικα.
    2) Να αφαιρέσεις το default(none) από κάθε δήλωση parallel. Αυτό είναι πολύ πιο εύκολο και μπορεί να γίνει απλά με ένα sed.
    Κώδικας:
    diff --git a/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild b/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild
    index f4733a08d8..67a1b68648 100644
    --- a/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild
    +++ b/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild
    @@ -43,6 +43,8 @@ src_configure() {
     		$(use_enable openmp) \
     		$(use_enable static-libs static) \
     		$(use_enable udunits udunits2)
    +
    +	sed -ie "s#default(none) ##" $(grep -r "default(none)"|cut -d: -f1|sort -u)
     }
     
     src_install() {
    3) Να απενεργοποιήσεις την σημαία openmp ώστε να παρακαμφθεί όλος αυτός ο "προβληματικός" κώδικας αλλά να μην έχεις παραλληλία.

    Δοκίμασα τοπικά σε εμένα τα 2, 3 και το πρόγραμμα γίνεται σωστά compile και στις δύο περιπτώσεις αλλά δεν ξέρω τι κάνει οπότε δεν μπορώ να τεστάρω αν λειτουργεί σωστά.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #6570
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έκδοση compiler χρησιμοποιείς; Κάποια στιγμή άλλαξε η έκδοση openmpi και πρέπει ο κώδικας να το υποστηρίζει (ή κάτι τέτοιο). Μία από τις αλλαγές είναι ότι οι μεταβλητές που δηλώνονται ως "const" δεν γίνονται αυτόματα shared όπως πριν. Σίγουρα το περιγράφω λάθος αλλά σε γενικές γραμμές κάτι έγινε πιο strict στον gcc (και στον clang ? ) με συνέπεια να μην παίζει ο κώδικας. Σε κάθε νέα major έκδοση gcc, ανοίγει ένα bug το οποίο blockάρει τον gcc μέχρι να λυθούν τέτοια bugs με βάση την "porting to GCC X" τεκμηρίωση του gcc αλλά μάλλον αυτό το πρόγραμμα δεν το χρησιμοποιεί κανείς οπότε ξέφυγε. Τι μπορείς λοιπόν να κάνεις με βαθμό από πιο δόκιμο - δύσκολο σε λιγότερο δόκιμο αλλά πιο εύκολο:

    1) Να δεις ποιες μεταβλητές δηλώνονται ως const (πχ το fp_stderr) και να δεις σε κάθε μία αν πρέπει να δηλωθεί ως shared ή να φύγει το const. Ειδικά έτσι που είναι γραμμένος ο κώδικας δεν νομίζω να είναι εύκολο να το κάνει κάποιος που δεν έχει ευχέρεια με τον κώδικα.
    2) Να αφαιρέσεις το default(none) από κάθε δήλωση parallel. Αυτό είναι πολύ πιο εύκολο και μπορεί να γίνει απλά με ένα sed.
    Κώδικας:
    diff --git a/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild b/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild
    index f4733a08d8..67a1b68648 100644
    --- a/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild
    +++ b/sci-misc/nco/nco-4.5.1-r2.ebuild
    @@ -43,6 +43,8 @@ src_configure() {
     		$(use_enable openmp) \
     		$(use_enable static-libs static) \
     		$(use_enable udunits udunits2)
    +
    +	sed -ie "s#default(none) ##" $(grep -r "default(none)"|cut -d: -f1|sort -u)
     }
     
     src_install() {
    3) Να απενεργοποιήσεις την σημαία openmp ώστε να παρακαμφθεί όλος αυτός ο "προβληματικός" κώδικας αλλά να μην έχεις παραλληλία.

    Δοκίμασα τοπικά σε εμένα τα 2, 3 και το πρόγραμμα γίνεται σωστά compile και στις δύο περιπτώσεις αλλά δεν ξέρω τι κάνει οπότε δεν μπορώ να τεστάρω αν λειτουργεί σωστά.
    Όπως πάντα,

    Θα δοκιμάσω το 3. Δεν με ενδιαφέρει η παραλληλία σε αυτό το πρόγραμμα, του οποίου το bottleneck είναι το Ι/Ο. Έχω πετύχει και αλλού τις αλλαγές του openmpi που με βασανίζουν, σε ορισμένες περιπτώσεις απλά γύρισα σε mpich... Χρησιμοποιώ gcc 10.

    - - - Updated - - -

    -openmp did the trick

Σελ. 438 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 418428433436437438439440443448458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας