Σελ. 454 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 434444449452453454455456459464474 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.796-6.810 από 7205
  1. #6796
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Η δικη μου μικρη εμπειρια στην python ειναι ακριβως οπως την περιγραφει ο imitheos, πρωτη φορα βλεπω γλωσσα με τοσο κακη αναπτυξη, σε καθε νεα εκδοση καποιας βιβλιοθηκης πρεπει να ξαναφραψεις κωδικα, απαραδεκτο και φυσικα αντιστροφως αναλογο της ευκολιας στην χρηση της (δεν φανταζομουν ποτε εφαρμογη που τρεχει στην 3.4 πχ να μην τρεχει στην 3.9, επισης και η αποσφαλματωση ειναι εξαιρετικα δυσκολη)
    Βεβαια η java που και αυτη ειναι διερμηνευομενη δεν εχει τοσο σοβαρο προβλημα, αν εξαιρεσεις το αλμα απο jdk 8 και μετα (streams κτλ)

  2. #6797
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικη μου μικρη εμπειρια στην python ειναι ακριβως οπως την περιγραφει ο imitheos, πρωτη φορα βλεπω γλωσσα με τοσο κακη αναπτυξη, σε καθε νεα εκδοση καποιας βιβλιοθηκης πρεπει να ξαναφραψεις κωδικα, απαραδεκτο και φυσικα αντιστροφως αναλογο της ευκολιας στην χρηση της (δεν φανταζομουν ποτε εφαρμογη που τρεχει στην 3.4 πχ να μην τρεχει στην 3.9, επισης και η αποσφαλματωση ειναι εξαιρετικα δυσκολη)
    Βεβαια η java που και αυτη ειναι διερμηνευομενη δεν εχει τοσο σοβαρο προβλημα, αν εξαιρεσεις το αλμα απο jdk 8 και μετα (streams κτλ)
    Μάλλον θα είμαι λάθος, αλλά το ίδιο δεν είχε γίνει και με την Perl;; Πέρασαν πολλά, πολλά χρόνια μέχρι να σταθεροποιηθεί με την έκδοση 5.x
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #6798
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τόσο μπάχαλο με την Python; Εδώ γινόταν υποτίθεται χαμός από την μετάβαση από 2.x σε 3 και τώρα ακόμα ακόμα και μεταξύ των εκδόσεων των 3.x υπάρχει θέμα; Απαράδεκτον! (που έλεγε και ο Βέγγος)
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #6799
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν σας ενδιαφέρει η γνώμη μου για την python: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vomit.gif 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  2,7 KB 
ID: 232847

  5. #6800
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σας ενδιαφέρει η γνώμη μου για την python: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vomit.gif 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  2,7 KB 
ID: 232847
    Γιατί;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6801
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί;;;
    Πολύ μεγάλη και off topic συζήτηση, αλλά εν συντομία:
    - ΠΟΛΥ αργή. Προφανώς δεν μιλάω για πράγματα που δεν είναι φτιαγμένη να κάνει, αλλά ακόμα και μία γραφική παράσταση με matplotlib να κάνεις θέλει πολλαπλάσιο χρόνο σε σχέση με το αγαπημένο μου software, IDL.
    - Πάρα πολλά addons για να κάνεις το παραμικρό, που κάνει δύσκολο να εγκατασταθεί ένα ίδιο περιβάλλον σε άλλο υπολογιστή. Είναι δυνατόν να θες addon (numpy) απλά και μόνο για να έχεις arrays; Αυτό το πρόβλημα κάνει σχεδόν αδύνατο να μοιραστώ τον κώδικά μου με άλλους, γιατί απλά θα τους βασανίζω με το να βρουν τα addons που χρησιμοποιώ.
    - Έχει διεισδύσει παντού, και έχει μερικούς πορωμένους που θα σκότωναν για χάρη της, το οποίο είναι στα όρια του παραλόγου.
    - Όποτε αναφέρω τα παραπάνω, μου λένε ότι δεν γράφω κώδικα "the python way". Σοβαρά; Την κρατάω λάθος; Ξέρω τι να αποφύγω στον κώδικά μου (πχ loops).
    - Απουσία enddo/endif/endwhile, κλπ. ΛΑΤΡΕΥΩ το indentation enforcement, μακάρι και άλλες γλώσσες να το είχαν, αλλά γιατί να πρέπει να ψάχνω στην αρχή τι "κλείνει" όταν αλλάζει το indentation; Μπορεί η αρχή να είναι 100άδες σειρές πίσω.

  7. #6802
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μεγάλη και off topic συζήτηση, αλλά εν συντομία:
    - ΠΟΛΥ αργή. Προφανώς δεν μιλάω για πράγματα που δεν είναι φτιαγμένη να κάνει, αλλά ακόμα και μία γραφική παράσταση με matplotlib να κάνεις θέλει πολλαπλάσιο χρόνο σε σχέση με το αγαπημένο μου software, IDL.
    - Πάρα πολλά addons για να κάνεις το παραμικρό, που κάνει δύσκολο να εγκατασταθεί ένα ίδιο περιβάλλον σε άλλο υπολογιστή. Είναι δυνατόν να θες addon (numpy) απλά και μόνο για να έχεις arrays; Αυτό το πρόβλημα κάνει σχεδόν αδύνατο να μοιραστώ τον κώδικά μου με άλλους, γιατί απλά θα τους βασανίζω με το να βρουν τα addons που χρησιμοποιώ.
    - Έχει διεισδύσει παντού, και έχει μερικούς πορωμένους που θα σκότωναν για χάρη της, το οποίο είναι στα όρια του παραλόγου.
    - Όποτε αναφέρω τα παραπάνω, μου λένε ότι δεν γράφω κώδικα "the python way". Σοβαρά; Την κρατάω λάθος; Ξέρω τι να αποφύγω στον κώδικά μου (πχ loops).
    - Απουσία enddo/endif/endwhile, κλπ. ΛΑΤΡΕΥΩ το indentation enforcement, μακάρι και άλλες γλώσσες να το είχαν, αλλά γιατί να πρέπει να ψάχνω στην αρχή τι "κλείνει" όταν αλλάζει το indentation; Μπορεί η αρχή να είναι 100άδες σειρές πίσω.
    Κατάλαβα. Προσωπικά, ψιλο-αδιάφορα μου φαίνονται τα παραπάνω, μιας και δεν είμαι προγραμματιστής. Στον τομέα μου (IT Infrastructure) πιο πολύ με ενδιαφέρει το γεγονός ότι μαθαίνεται εύκολα, ο python κώδικας επίσης διαβάζεται εύκολα και από κάποιον άσχετο (όχι όπως το στριμάδι η Perl ), έχει βιβλιοθήκες/SDKs για τα πάντα/τρέχει παντού (έτσι δε δεσμεύεσαι στο shell κάθε λειτουργικού), προσφέρει αυτοματοποίηση για τα πάντα πέρα από επίπεδο λειτουργικών συστημάτων (πχ, cloud, networks, κτλ), ενώ μπορεί να συνδυαστεί και με άλλα εργαλεία ή APIs (πχ, Ansible, RESTful, κτλ). Για έναν ΙΤ σαν και του λόγου μου όλα τα παραπάνω είναι win, win, win! Πρέπει όμως να στρωθώ να τη μάθω καλύτερα, γιατί είμαι σε νηπιακό στάδιο ακόμα Μόλις τελειώσω κάτι training σε AWS (γμ τα cloud μου ), ο επόμενος στόχος είναι Python
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #6803
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα είμαι λάθος, αλλά το ίδιο δεν είχε γίνει και με την Perl;; Πέρασαν πολλά, πολλά χρόνια μέχρι να σταθεροποιηθεί με την έκδοση 5.x
    δεν ασχολήθηκα ποτέ με perl, δεν την ξέρω καθόλου πέραν του ότι είναι στριφνή. Τώρα η python εντάξει έχει και τα καλά της, έχει κάτι frameworks ισχυρότατα πχ django ενώ παράγει πολύ εργό με λίγες γραμμές (πράγμα το οποίο είναι και η κύρια αιτία της δυσκολίας στο debbuging), κατά τ' άλλα την βρίσκω ιδιαίτερα πρακτική για μικρό-εφαρμογές που γράφω για χρήση στη εταιρεία που δουλεύω.
    Μόλις τελειώσω κάτι training σε AWS (γμ τα cloud μου )
    τι ακριβώς κάνεις για aws είχα πάρει ένα μάθημα στο udemy αλλά πανάκριβη η aws για μικρά εγχειρήματα.

  9. #6804
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η ευκολία διαβάσματος του κώδικα της python και οι λίγες γραμμές που απαιτούνται της επέτρεψαν να γιγαντωθεί τόσο. Έχει ξεπεράσει κατά πολύ τη χρήση για την οποία σχεδιάστηκε αρκετά. Η αλήθεια είναι ότι θέλω να της δώσω μία ευκαιρία ακόμα, κυρίως για τα jupyter notebooks που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και φαίνονται ισχυρότατα. Ίσως βρω χρόνο μία μέρα.

  10. #6805
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    γράφεις "τεχνητή νοημοσύνη" με 10 γραμμές κώδικα και τρεις βιβλιοθήκες, αυτό βεβαια δεν έινια απαραίτητα καλό

  11. #6806
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    γράφεις "τεχνητή νοημοσύνη" με 10 γραμμές κώδικα και τρεις βιβλιοθήκες, αυτό βεβαια δεν έινια απαραίτητα καλό
    Αυτό σχολίασα πριν σαν αρνητικό.

    Στην C υπάρχει η αντίθετη κατάσταση. Ίσως επειδή δεν υπάρχει κάποιο κεντρικό "αποθετήριο" για να βρίσκεις βιβλιοθήκες, ίσως επειδή οι προγραμματιστές έχουν συνηθίσει να γράφουν κώδικα ακόμη και για τα πιο απλά, κάθε project έχει δική του υλοποίηση strings, hash tables, κτλ.

    Οι python, ruby, κτλ είναι στο άλλο άκρο. Λόγω κεντρικών αποθετηρίων, βρίσκεις εύκολα και χρησιμοποιείς εύκολα βιβλιοθήκες οπότε για το παραμικρό εισάγονται βιβλιοθήκες. Να πω ένα ακραίο παράδειγμα. Έχεις ένα πρόγραμμα που στην αρχή του εμφανίζει ένα μήνυμα με τον τίτλο του. Βλέπει ο dev μια βιβλιοθήκη που τυπώνει strings με χρώματα ουράνιου τόξου -> "α καλή μαγκιά. ας την χρησιμοποιήσω". Άιντε μία παραπάνω εξάρτηση τσάμπα. Για ψύλλου πήδημα, εισαγωγή εξαρτήσεων. Λόγω των πολλών εξαρτήσεων υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να σπάσει κάτι. Αν λάβουμε υπόψιν και την φύση των interpreted γλωσσών, η πιθανότητα αυτή αυξάνεται. Σε C, θα πας να χτίσεις ένα πρόγραμμα με μία νέα έκδοση της βιβλιοθήκης και ίσως αποτύχει το χτίσιμο και δεις ότι δεν παίζει σωστά. Σε μια interpreted γλώσσα, θα αναβαθμίσεις την εξάρτηση, και θα καταλάβεις μετά από καιρό ότι δεν παίζει.

    Σε ruby από χρόνια έβλεπα σπασίματα. Μέχρι και μικρά προγράμματα όπως το jekyll που χρησιμοποιούσαμε για τα github pages, είχανε σπάσει 5-6 φορές λόγω των εξαρτήσεων του. Για αυτό πολλά προγράμματα είχανε locked εκδόσεις που δοκιμάζανε ότι παίζει σωστά και κάθε τόσο ανανέωναν τις εκδόσεις που θέλανε.

    Σε python δεν το είχα δει αυτό (από τότε τουλάχιστον) αλλά σιγά σιγά και η python εκεί πηγαίνει. Η python έχει το πρόσθετο κακό ότι, όπως είπατε πολλοί, είναι παντού ενώ η ruby δεν είναι τόσο σε κρίσιμα προγράμματα διαχείρισης.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #6807
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ακριβώς κάνεις για aws είχα πάρει ένα μάθημα στο udemy αλλά πανάκριβη η aws για μικρά εγχειρήματα.
    Από acloud.guru (το πληρώνει η δουλειά ). Περί cloud κόστους (και cloud γενικότερα), μεγάλη κουβέντα ανοίγεις!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #6808
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ακυρο ειχα καποια conflits μετα απο ενημερωση αλλα τελικα τα ελυσα με ενα backtrack=100
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pap : 11-12-21 στις 11:19.

  14. #6809
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πείτε μου ότι περιμένατε κάποτε να δείτε το παρακάτω στο Linux να τρελαθώ:

    * www-client/microsoft-edge
    Available versions: 96.0.1054.62^msd {KERNEL="linux"}
    Homepage: https://www.microsoft.com/en-us/edge
    Description: The web browser from Microsoft
    Ε ρε πως αλλάζουν οι εποχές...

    Καλά Χριστούγεννα!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #6810
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε μου ότι περιμένατε κάποτε να δείτε το παρακάτω στο Linux να τρελαθώ:



    Ε ρε πως αλλάζουν οι εποχές...

    Καλά Χριστούγεννα!
    www-client/microsoft-edge >> /etc/portage/package.mask

Σελ. 454 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 434444449452453454455456459464474 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας