Σελ. 451 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 431441446449450451452453456461471 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.751-6.765 από 7205
  1. #6751
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, ποια είναι η ρύθμιση στο "Play DRM-controlled content" που έχει ο firefox σας; Χτες πήγα να δω ένα έργο από το Amazon prime video και δεν έπαιζε, και μετά από γκουγκλάρισμα ανακάλυψα ότι πρέπει να ενεργοποιήσω την παραπάνω επιλογή. Μου κάνει εντύπωση γιατί στα windows ήταν ενεργοποιημένη από προεπιλογή, γιατί σε linux είναι ανάποδα; Αν παίζει ρόλο, χρησιμοποιώ firefox-bin.
    Ενεργοποιημένη απο default είναι εδώ (Fedora Silverblue).

  2. #6752
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, ποια είναι η ρύθμιση στο "Play DRM-controlled content" που έχει ο firefox σας; Χτες πήγα να δω ένα έργο από το Amazon prime video και δεν έπαιζε, και μετά από γκουγκλάρισμα ανακάλυψα ότι πρέπει να ενεργοποιήσω την παραπάνω επιλογή. Μου κάνει εντύπωση γιατί στα windows ήταν ενεργοποιημένη από προεπιλογή, γιατί σε linux είναι ανάποδα; Αν παίζει ρόλο, χρησιμοποιώ firefox-bin.
    Σε εμένα είναι απενεργοποιημένο και γενικά παίζει Youtube. Μήπως σε συγκεκριμένα video (με DRM) θα πρέπει να είναι ενεργό για να παίξει;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6753
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα είναι απενεργοποιημένο και γενικά παίζει Youtube. Μήπως σε συγκεκριμένα video (με DRM) θα πρέπει να είναι ενεργό για να παίξει;
    Και εδώ έπαιζε τα πάντα, ακόμα και Netflix που φαντάζομαι είναι τίγκα στα DRM, πρώτη φορά μου έτυχε. Τι να πω, ίσως η συγκεκριμένη ταινία χρησιμοποιούσε κάτι περίεργο.

  4. #6754
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Χρειάζομαι βοήθεια σε python related πρόβλημα, στην προσπάθεια αναβάθμισης του gentoo του NAS μου.

    Για κάποιο περίεργο λόγο, μου σκάει το παρακάτω η python, σε οτιδήποτε προσπαθώ να χτίσω:
    Spoiler:

    Κώδικας:
     * python3_8: running distutils-r1_run_phase distutils-r1_python_compile
    python3.8 setup.py build -j 4
    Traceback (most recent call last):
    File "setup.py", line 33, in <module>
    setup(
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/setuptools/__init__.py", line 153, in setup
    return distutils.core.setup(**attrs)
    File "/usr/lib/python3.8/distutils/core.py", line 108, in setup
    _setup_distribution = dist = klass(attrs)
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/setuptools/dist.py", line 455, in __init__
    _Distribution.__init__(self, {
    File "/usr/lib/python3.8/distutils/dist.py", line 292, in __init__
    self.finalize_options()
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/setuptools/dist.py", line 806, in finalize_options
    for ep in sorted(eps, key=by_order):
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/setuptools/dist.py", line 805, in <lambda>
    eps = map(lambda e: e.load(), pkg_resources.iter_entry_points(group))
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/pkg_resources/__init__.py", line 2449, in load
    self.require(*args, **kwargs)
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/pkg_resources/__init__.py", line 2472, in require
    items = working_set.resolve(reqs, env, installer, extras=self.extras)
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/pkg_resources/__init__.py", line 772, in resolve
    raise DistributionNotFound(req, requirers)
    pkg_resources.DistributionNotFound: The 'packaging>=20.0' distribution was not found and is required by the application


    Δεν έκανα κάτι περίεργο στον τρόπο update.

    Δοκίμασα να αναβαθμίσω με binary πακέτα τα οποία έχτισα στο gentoo του desktop μου, μπας και λυθεί το πρόβλημα, αλλά φευ!

    Αρχικά, ήμουν με python_target_9 αλλά δοκίμασα να το γυρίσω και σε 8, μπας και, αλλά τζίφος.

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    ΥΓ. Αυτή η κ@λοpython μου βγάζει την ψυχή κάθε φορά
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #6755
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    File "/usr/lib/python3.8/site-packages/setuptools/__init__.py", line 153, in setup
    pkg_resources.DistributionNotFound: The 'packaging>=20.0' distribution was not found and is required by the application [/CODE][/SPOILER]
    Αν τρέξεις eix dev-python/packaging, το δείχνει να είναι εγκατεστημένο; Αν όχι, εγκατέστησε το. Αλλιώς δεν ξέρω τι φταίει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6756
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τρέξεις eix dev-python/packaging, το δείχνει να είναι εγκατεστημένο; Αν όχι, εγκατέστησε το. Αλλιώς δεν ξέρω τι φταίει.
    Ναι. Το σκέφτηκα αυτό και το εγκατέστησα μέσω binary που έχτισα απ'το desktop.

    Δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασα να χτίσω σε binaries όλα τα python related πακέτα, πάλι το πρόβλημα συνεχίζει.

    Τι να πω, στα καλά του καθουμένου πάλι

    Θα επιχειρήσω να ξαναπεράσω την python από το stage3, μπας και.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #6757
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    portage ενημερωμένος; ή τίποτε μπλεξίματα pip με portage?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pap : 30-11-21 στις 11:49.

  8. #6758
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Το σκέφτηκα αυτό και το εγκατέστησα μέσω binary που έχτισα απ'το desktop.

    Δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασα να χτίσω σε binaries όλα τα python related πακέτα, πάλι το πρόβλημα συνεχίζει.
    Binary που έχτισες αλλού, μπορείς να είσαι σχετικά σίγουρος ότι θα παίξει μόνο αν είναι C. Σε C++, python, whatever, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Στο desktop έχεις ακριβώς την ίδια έκδοση python; Αν τρέξεις "qlist packaging" ή "equery f packaging" σου εμφανίζει αρχεία για την έκδοση python που χρειάζεσαι; (πχ στο /usr/lib/python3.8 εφόσον λες ότι έκανες μετάβαση στην 3.8 από 3.9).

    Edit: Περίμενε πρώτα να ακούσεις από κάποιον άλλον. Μην βιαστείς να κάνεις αυτό που θα πω παρακάτω γιατί μπορεί να μη σε βοηθήσει και να σε μπλέξει περισσότερο. Αν όμως, τρέξεις αυτό που είπα παραπάνω και δεις να υπάρχουν προβλήματα με τις εκδόσεις, μπορείς να τρέξεις κάτι σαν το παρακάτω:

    Κώδικας:
    # emerge -1 python python-exec $(qlist -IeC |grep dev-python)
    Αυτό θα σου ξαναχτίσει όλα τα προγράμματα υποδομής που χρειάζονται για python. Ανάλογα με το πόσα προγράμματα έχεις χτισμένα, ίσως υπάρχουν blocks και πρέπει να χτιστούν και άλλα προγράμματα (όλα όσα έχουν αρχεία στον κατάλογο /usr/lib/python3.?). Αν μπορείς να αφαιρέσεις και ό,τι custom PYTHON_TARGETS έχεις στήσει στο make.conf, τότε θα είναι ακόμη καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 30-11-21 στις 13:35.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #6759
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    # emerge -1 python python-exec $(qlist -IeC |grep dev-python)
    Αυτό θα σου ξαναχτίσει όλα τα προγράμματα υποδομής που χρειάζονται για python. Ανάλογα με το πόσα προγράμματα έχεις χτισμένα, ίσως υπάρχουν blocks και πρέπει να χτιστούν και άλλα προγράμματα (όλα όσα έχουν αρχεία στον κατάλογο /usr/lib/python3.?). Αν μπορείς να αφαιρέσεις και ό,τι custom PYTHON_TARGETS έχεις στήσει στο make.conf, τότε θα είναι ακόμη καλύτερα.
    Τι κακό μπορεί να κάνει το παραπάνω; Ίσα ίσα που θα χτίσει ό,τι πακέτο υπάρχει, για όλες τις PYTHON_TARGETS εκδόσεις, σωστά;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #6760
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κακό μπορεί να κάνει το παραπάνω; Ίσα ίσα που θα χτίσει ό,τι πακέτο υπάρχει, για όλες τις PYTHON_TARGETS εκδόσεις, σωστά;
    Στην perl πολλές φορές κάποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί locked εξαρτήσεις οπότε αν δεν βάλεις να χτίσει όλα τα πακέτα μαζί, παίρνεις blocks τύπου "το foo πρόγραμμα θέλει έκδοση 11 αλλά εσύ πας να βάλεις την έκδοση 12". Δεν θυμάμαι αν γίνεται το ίδιο και στην python. Αν γίνεται αυτό, τότε δεν αρκεί να έχεις μόνο όλα τα dev-python αλλά πρέπει να προσθέσεις και τα υπόλοιπα προγράμματα.

    Στην python νομίζω πως δεν χρειάζεται αυτό αλλά α) δεν ξέρω αν πείραξε τα PYTHON_TARGETS και τί έβαλε οπότε ίσως να δημιουγεί προβλήματα, β) άλλαξε έκδοση python είτε πειράζοντας τα PYTHON_TARGETS ή ακόμη χειρότερα φέρνοντας binary προγράμματα χωρίς να ξέρουμε τι έκανε με τα προγράμματα που χρειάζονται python (είναι χτισμένα και με 3.8 και με 3.9; μόνο με μία από τις 2; ), γ) είναι το pc του gentoo που δεν παίζει σωστά το qt, το gtk, η python, κτλ
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #6761
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Συγγνώμη που δεν απάντησα όλη μέρα παιδιά, έτρεχα σε κάτι δουλειές...

    Θα εφαρμώσω τις προτάσεις σας και θα επανέλθω. Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Binary που έχτισες αλλού, μπορείς να είσαι σχετικά σίγουρος ότι θα παίξει μόνο αν είναι C. Σε C++, python, whatever, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Στο desktop έχεις ακριβώς την ίδια έκδοση python; Αν τρέξεις "qlist packaging" ή "equery f packaging" σου εμφανίζει αρχεία για την έκδοση python που χρειάζεσαι; (πχ στο /usr/lib/python3.8 εφόσον λες ότι έκανες μετάβαση στην 3.8 από 3.9).

    Edit: Περίμενε πρώτα να ακούσεις από κάποιον άλλον. Μην βιαστείς να κάνεις αυτό που θα πω παρακάτω γιατί μπορεί να μη σε βοηθήσει και να σε μπλέξει περισσότερο. Αν όμως, τρέξεις αυτό που είπα παραπάνω και δεις να υπάρχουν προβλήματα με τις εκδόσεις, μπορείς να τρέξεις κάτι σαν το παρακάτω:

    Κώδικας:
    # emerge -1 python python-exec $(qlist -IeC |grep dev-python)

    Αυτό θα σου ξαναχτίσει όλα τα προγράμματα υποδομής που χρειάζονται για python. Ανάλογα με το πόσα προγράμματα έχεις χτισμένα, ίσως υπάρχουν blocks και πρέπει να χτιστούν και άλλα προγράμματα (όλα όσα έχουν αρχεία στον κατάλογο /usr/lib/python3.?). Αν μπορείς να αφαιρέσεις και ό,τι custom PYTHON_TARGETS έχεις στήσει στο make.conf, τότε θα είναι ακόμη καλύτερα.

    Λοιπόν. Στο desktop έχω python 3.9 και 3.8 και στον server μόνο 3.8.

    Tα binary πακέτα που χτίζω στο desktop και τα εγκαθιστώ στον server, τα χτίζω με python3.8.

    Έτρεξα την εντολή που ανέφερες και μου έβγαλε μόνο 2 πακέτα για rebuild.

    Τα έχτισα σε binaries και τα εγκατεστησα απ'το desktop, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

    Δεν έχω blocks και στο make.conf είχα δοκιμάσει και χθες να αφαιρέσω εντελώς το PYTHON_TARGETS. Καμία διαφορά...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην perl πολλές φορές κάποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί locked εξαρτήσεις οπότε αν δεν βάλεις να χτίσει όλα τα πακέτα μαζί, παίρνεις blocks τύπου "το foo πρόγραμμα θέλει έκδοση 11 αλλά εσύ πας να βάλεις την έκδοση 12". Δεν θυμάμαι αν γίνεται το ίδιο και στην python. Αν γίνεται αυτό, τότε δεν αρκεί να έχεις μόνο όλα τα dev-python αλλά πρέπει να προσθέσεις και τα υπόλοιπα προγράμματα.

    Στην python νομίζω πως δεν χρειάζεται αυτό αλλά α) δεν ξέρω αν πείραξε τα PYTHON_TARGETS και τί έβαλε οπότε ίσως να δημιουγεί προβλήματα, β) άλλαξε έκδοση python είτε πειράζοντας τα PYTHON_TARGETS ή ακόμη χειρότερα φέρνοντας binary προγράμματα χωρίς να ξέρουμε τι έκανε με τα προγράμματα που χρειάζονται python (είναι χτισμένα και με 3.8 και με 3.9; μόνο με μία από τις 2; ), γ) είναι το pc του gentoo που δεν παίζει σωστά το qt, το gtk, η python, κτλ
    Δεν είχα βάλει περίεργα python targets. Για την ακρίβεια, ό,τι είχα στο desktop, αυτό είχα και στον server.

    Τα binaries τα έχτισα ακριβώς όπως τα ζητάει ο σερβερ. Εξάλλου, ακόμα κι ένα flag να είχα χτίσει διαφορετικά, ο portage αρνείται να το εγκαταστήσει στον server.

    Πρέπει τα flags και τα python targets να είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι στον server.

    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Απ'το πουθενά έσκασε αυτό το κουλό πρόβλημα.

    Πριν κανά 3μηνο είχα κάνει ολικό update (είχα αλλάξει και hardware στον server) και όλα είχαν κυλήσει ομαλά.

    ΥΓ. Ψάχνω να βρω τον οδηγό που εγκαθιστάς χειροκίνητα το portage, αλλά δεν το βρίσκω....
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #6762
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Δεν ξέρω τι να προτείνω.

    Δοκίμασα να προσπαθήσω να αναπαράγω το μήνυμα λάθους που παίρνεις αλλά δεν ξέρω python οπότε δεν μπορώ να την χαλάσω αρκετά για να το πάρω.

    Κώδικας:
    #!/usr/bin/python
    import sys
    
    from pkg_resources.extern import packaging
    
    def main(args=None):
        print("Hello")
    
    
    if __name__ == "__main__":
        main()
    Έγραψα αυτό σε ένα αρχείο test.py αλλά μάλλον δεν είναι αρκετό για να αναπαράξει το πρόβλημα. Τρέχοντας μέσω strace, βλέπω ότι πρώτα πάει να ανοίξει τα αρχεία στο /usr/lib/python3.9/site-packages/pkg_resources/_vendor/packaging. Αν δεν υπάρχει αυτό, πάει να ανοίξει το egg από site-packages/packaging-21.0-κτλ-egg-info, μετά το σκέτο packaging και πρέπει να μην υπάρχει κανένα από αυτά για να μην παίξει.

    Το πιο πιθανό είναι να μην σε βοηθήσει, αλλά _αν_ δεν βαριέσαι, σώσε στο NAS το παραπάνω σε ένα αρχείο test.py και τρέξε το και πες μας αν τρέχει ή αν εμφανίζει μηνύματα λάθους. Αν τρέξει, τότε δεν είναι σωστό testcase και δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω. Αν όμως κολλήσει και σου βγάλει το μήνυμα λάθους που πήρες και πριν, τότε τρέξε το μέσω strace (πχ strace test.py |& grep packaging) για να δούμε τι πάει να προσπελάσει και δεν το βρίσκει. Καμμιά φορά δημιουργούνται θέματα με τα PYTHONPATH και πού πρέπει να βρει τα αρχεία.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #6763
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι να προτείνω.

    Δοκίμασα να προσπαθήσω να αναπαράγω το μήνυμα λάθους που παίρνεις αλλά δεν ξέρω python οπότε δεν μπορώ να την χαλάσω αρκετά για να το πάρω.

    Κώδικας:
    #!/usr/bin/python
    import sys
    
    from pkg_resources.extern import packaging
    
    def main(args=None):
        print("Hello")
    
    
    if __name__ == "__main__":
        main()
    Έγραψα αυτό σε ένα αρχείο test.py αλλά μάλλον δεν είναι αρκετό για να αναπαράξει το πρόβλημα. Τρέχοντας μέσω strace, βλέπω ότι πρώτα πάει να ανοίξει τα αρχεία στο /usr/lib/python3.9/site-packages/pkg_resources/_vendor/packaging. Αν δεν υπάρχει αυτό, πάει να ανοίξει το egg από site-packages/packaging-21.0-κτλ-egg-info, μετά το σκέτο packaging και πρέπει να μην υπάρχει κανένα από αυτά για να μην παίξει.

    Το πιο πιθανό είναι να μην σε βοηθήσει, αλλά _αν_ δεν βαριέσαι, σώσε στο NAS το παραπάνω σε ένα αρχείο test.py και τρέξε το και πες μας αν τρέχει ή αν εμφανίζει μηνύματα λάθους. Αν τρέξει, τότε δεν είναι σωστό testcase και δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω. Αν όμως κολλήσει και σου βγάλει το μήνυμα λάθους που πήρες και πριν, τότε τρέξε το μέσω strace (πχ strace test.py |& grep packaging) για να δούμε τι πάει να προσπελάσει και δεν το βρίσκει. Καμμιά φορά δημιουργούνται θέματα με τα PYTHONPATH και πού πρέπει να βρει τα αρχεία.
    Αν το τρέξω έτσι:

    ./test.py

    εμφανίζει το Hello.

    Αν το τρέξω όπως μου λες strace test.py |& grep packaging ή και σκέτο strace test.py, μου εμφανίζει:

    strace: Can't stat 'test.py': No such file or directory

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το ψάξιμο πάντως

    Την εγκατάσταση αυτή την έχω από

    Fri Sep 10 14:43:48 2010

    Θα προσπαθήσω να τη σώσω, είναι μουσειακό είδος

    Σκέφτομαι κάτι άλλο τώρα, αν και μάλλον χαζό.


    Έχω εγκατεστημένα τα εξής python και python-related πακέτα:

    app-eselect/eselect-python
    dev-lang/python
    dev-lang/python-exec
    dev-lang/python-exec-conf
    dev-python/dnspython

    Αν τα απεγκαταστήσω όλα και τα ξαναεγκαταστήσω, υπάρχει περίπτωση να στρώσει;

    Βασικά, θα μπορώ μέσω portage να εγκαταστήσω ξανά τις binary εκδοχές τους ή δεν μπορεί να κάνει καμία εγκατάσταση;

    - - - Updated - - -

    Μάλλον το έλυσα το πρόβλημα, αλλά στο εντελώς άκυρο!

    Είπα να εγκαταστήσω την python2.7 και το πρόβλημα λύθηκε!

    Το αστείο είναι ότι την python2.7 την είχα "πετάξει" απ'το σύστημα εδώ και πολύ καιρό!

    Βασικά δεν είναι το μόνο που έκανα. Έπειτα ξαναεγκατέστησα την python3.9, η οποία κατάφερε και χτίστηκε στον server, χωρίς να χρειαστεί να την περάσω ως binary.

    Τώρα, έχοντας ενεργή την 3.9 ξανά, μου ζητάει να ξανακάνει rebuild καμιά 50αριά πακέτα.

    So far, so good. Δείχνει να λειτουργεί σωστά.

    Α ρε gentoo, θα μας τρελάνεις

    Still a better lovestory than twilight

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όμως
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #6764
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παρεμπιπτόντως, σήμερα που έκανα sync σε ένα μηχάνημα, πέρασε stable η Python 3.10.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #6765
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Εγκαταστάθηκε update του pip και μετά δεν τρέχει καμία εντολή του emerge. Ακόμα και αν δοκιμάσω να τρέξω την ίδια εντολή ξανά και ξανά, παίρνω διαφορετικά σφάλματα! WTF?

Σελ. 451 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 431441446449450451452453456461471 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας