Σελ. 418 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 398408413416417418419420423428438 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.256-6.270 από 7206
  1. #6256
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το USE a52 είναι ενεργοποιημένο;
    Δυστυχώς ναι, αλλά τίποτα...

    - - - Updated - - -

    Κάτσε γιατί έφαγα φλασιά. Ξεκίνησα το vlc από κονσόλα και μου βγάζει ήχο! Με διπλό κλικ στο mkv δεν βγάζει! Είναι δυνατόν;;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #6257
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Όταν σκάει νέο update στην qt και το kde, μ@μιέται ο Δίας κάθε φορά

    Ενώ έκανα update όλα τα εγκατεστημένα stable πακέτα, δεν φορτώνει το kde και το error στην κονσόλα αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται η μίξη διαφορετικών qt εκδόσεων.

    Ναι αλλά δεν έχω ανενημέρωτα πακέτα. Δοκίμασα να εγκαταστήσω απ'το unstable branch τις εκδόσεις των kde πακέτων .70 (αντί του .67) και πάλι τίποτα.

    Αυτά να μην είχε το portage και θα ταν υπέροχο
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #6258
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παρόμοιο θέμα είχα κι εγώ με το φορητό, δε μου φόρτωνε σωστά το plasma-desktop. Έλειπε νομίζω ένα πακέτο της Qt (ή νομίζω το ίδιο το plasma-desktop). Δες μήπως κάποιο θέλει upgrade. Εκτός αν είναι το qtwebengine... Εκείνο δε χρειάζεται να το κάνεις upgrade για να έχεις desktop, κτλ., αλλά αν χρειαστεί, καλό ξημέρωμα.

    Δες τι θέλει upgrade με
    Κώδικας:
    eix -cCI kde-plasma|fgrep "[U"
    και
    Κώδικας:
    eix -cCI dev-qt|fgrep "[U"
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #6259
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόμοιο θέμα είχα κι εγώ με το φορητό, δε μου φόρτωνε σωστά το plasma-desktop. Έλειπε νομίζω ένα πακέτο της Qt (ή νομίζω το ίδιο το plasma-desktop). Δες μήπως κάποιο θέλει upgrade. Εκτός αν είναι το qtwebengine... Εκείνο δε χρειάζεται να το κάνεις upgrade για να έχεις desktop, κτλ., αλλά αν χρειαστεί, καλό ξημέρωμα.

    Δες τι θέλει upgrade με
    Κώδικας:
    eix -cCI kde-plasma|fgrep "[U"
    και
    Κώδικας:
    eix -cCI dev-qt|fgrep "[U"
    Ναι, κάτι πρέπει να μην ρύθμισαν σωστά στα dependencies, δεν εξηγείται αλλιώς. Έχει ξανασυμβεί και στο παρελθόν, πάλευα με blocks και λοιπά ευτράπελα...

    Το qtwebengine σίγουρα δεν το χρειάζομαι, δεν χρησιμοποιώ κάποιο πακέτο που να το έχει σαν dependency.

    Θα δοκιμάσω τη λύση που προτείνεις και θα επανέλθω. Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Δυστυχώς δεν ξέρω τι σκ@τ@ έχουν κάνει με το qt αλλά το update μου τίναξε το KDE στον αέρα

    Ότι και να δοκίμασα δεν έφτιαξε το πρόβλημα. Αναγκάστηκα να περάσω xfce προσωρινά για να έχω γραφικό περιβάλλον.

    Έλεος. Μόλις καταφέρω να επιλύσω το πρόβλημα, θα πετάξω όλα τα qt πακέτα στο mask και θα τα αφήσω να ριμαξουν...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #6260
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Το έχω πάθει και εγώ με το qbittorrent και άλλες εφαρμογές. Οποιαδήποτε Qt5 εφαρμογή τρέξεις, το qt5 φορτώνει κάποια plugins και αν κάποιο έχει διαφορετική έκδοση, βαράει μήνυμα λάθους. Αν δεν κάνω λάθος, αυτό είναι ρητή πολιτική των Qt devs. Το κακό είναι ότι ακόμη και 2 plugins να θέλει η εφαρμογή σου από τα 30 του qt, θα πάει να τα φορτώσει όλα και δεν θα σε αφήσει να την τρέξεις. Κάτι τέτοιο νομίζω. Δεν θυμάμαι.

    Κώδικας:
    eix -I dev-qt/
    Αν τρέξεις το παραπάνω (με την / στο τέλος), σου βγάζει κάποιο που να είναι διαφορετική έκδοση; Σε εμένα πχ είναι όλα 5.14.2 εκτός από αυτά που δεν ακολουθούν αυτό το μοντέλο (qtchooser, qtlockedfile, qtsingleapplication)

    Edit: Όταν γίνεται κάτι τέτοιο και θέλεις κάποιο προσωρινό desktop, nothing beats fluxbox. Και το enlightenment είναι πολύ καλό αλλά αφενός δεν είναι του γούστου πολλών αφετέρου έχει κάποιες εξαρτήσεις ενώ το fluxbox δεν έχει καμμία και χτίζεται σε 4 secs.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6261
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν ξέρω τι σκ@τ@ έχουν κάνει με το qt αλλά το update μου τίναξε το KDE στον αέρα

    Ότι και να δοκίμασα δεν έφτιαξε το πρόβλημα. Αναγκάστηκα να περάσω xfce προσωρινά για να έχω γραφικό περιβάλλον.

    Έλεος. Μόλις καταφέρω να επιλύσω το πρόβλημα, θα πετάξω όλα τα qt πακέτα στο mask και θα τα αφήσω να ριμαξουν...
    Κάποιο πακέτο δεν έχει γίνει upgrade. Δοκίμασε αυτό που λέει ο imitheos για τα dev-qt, kde-plasma και kde-apps. Με το που θα το κάνεις αυτό το πακέτο upgrade, θα λυθεί το πρόβλημά σου.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6262
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω πάθει και εγώ με το qbittorrent και άλλες εφαρμογές. Οποιαδήποτε Qt5 εφαρμογή τρέξεις, το qt5 φορτώνει κάποια plugins και αν κάποιο έχει διαφορετική έκδοση, βαράει μήνυμα λάθους. Αν δεν κάνω λάθος, αυτό είναι ρητή πολιτική των Qt devs. Το κακό είναι ότι ακόμη και 2 plugins να θέλει η εφαρμογή σου από τα 30 του qt, θα πάει να τα φορτώσει όλα και δεν θα σε αφήσει να την τρέξεις. Κάτι τέτοιο νομίζω. Δεν θυμάμαι.

    Κώδικας:
    eix -I dev-qt/
    Αν τρέξεις το παραπάνω (με την / στο τέλος), σου βγάζει κάποιο που να είναι διαφορετική έκδοση; Σε εμένα πχ είναι όλα 5.14.2 εκτός από αυτά που δεν ακολουθούν αυτό το μοντέλο (qtchooser, qtlockedfile, qtsingleapplication)
    Το έτρεξα, αλλά όλα τα αποτελέσματα ήταν στην ίδια έκδοση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Όταν γίνεται κάτι τέτοιο και θέλεις κάποιο προσωρινό desktop, nothing beats fluxbox. Και το enlightenment είναι πολύ καλό αλλά αφενός δεν είναι του γούστου πολλών αφετέρου έχει κάποιες εξαρτήσεις ενώ το fluxbox δεν έχει καμμία και χτίζεται σε 4 secs.
    Ναι, τα γνωρίζω. Απλώς κάποτε έτρεχα και xfce και είπα με την ευκαιρία να το τσεκάρω, 24 πακέτα όλα κι όλα, οπότε είπα why not?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο πακέτο δεν έχει γίνει upgrade. Δοκίμασε αυτό που λέει ο imitheos για τα dev-qt, kde-plasma και kde-apps. Με το που θα το κάνεις αυτό το πακέτο upgrade, θα λυθεί το πρόβλημά σου.
    Δυστυχώς δεν ξέρω τι έχει παιχτεί στο σύστημά μου και δεν νιώθει...

    Επειδή την εγκατάσταση σκοπεύω να τη διατηρήσω ως έχει, επιχειρώ κάτι που ίσως και να μην είναι απαραίτητο αλλά το θεωρώ ως την έσχατη λύση.

    Ξήλωσα ότι είχε σχέση με qt, kde και εφαρμογές που εξαρτώνται απ'την qt, έσβησα χειροκίνητα ότι lib μου έκανε preserve το portage και τα ξανατραβάω απ'την αρχή. Θεωρώ πως έτσι θα είμαι σίγουρος πως δεν ξεχάστηκε κάτι ώστε να προκαλεί το conflict.

    Όταν τελειώσει - κάποτε - το compilation, θα σας πω το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ για τις ιδέες σας πάντως
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #6263
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πριν τα κάνεις όλα αυτά, έτρεξες revdep-rebuild; Ίσως εκείνο να σου έλυνε το θέμα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #6264
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν τα κάνεις όλα αυτά, έτρεξες revdep-rebuild; Ίσως εκείνο να σου έλυνε το θέμα.
    Κι αυτό το έτρεξα. Δεν βρήκε κάτι. Και emerge @preserved-rebuild έκανα. Τίποτα.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να το προκάλεσε. Σκέφτομαι μήπως έχω καταστρέψει εν μέρει το portage και δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά τα dependencies, τι να πω (από παλιότερο πρόβλημα αν θυμάσαι).

    Πάντως δεν με πειράζει. Ευκαιρία να ξεσκαρτάρω κάτι περιττά πακέτα που τα είχα και κάθονταν.

    Το αστείο είναι ότι άρχισε να με ψήνει το xfce πάλι

    - - - Updated - - -

    Όλα εντάξει. Αφού τα έβγαλα όλα και τα ξαναπέρασα, διορθώθηκε το πρόβλημα.

    Ξανά update την qt, μόλις βγει το εμβόλιο του coronavirus
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #6265
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Κοίταξε στο /etc/portage μήπως έχεις τίποτα flags ή keywords και δες και στο world τι έχεις μέσα από qt. Χωρίς να μπορώ να το πω με 100% σιγουριά και χωρίς φυσικά να σου λύνει το πρόβλημα αυτό που θα πω, τα ebuilds του qt είναι σχεδόν πάντα προσεγμένα. Το λέω αυτό γιατί συχνά-πυκνά όταν τρέχω eix-diff, έχει τύχει να scrollάρει η οθόνη και στο τέλος να δω μεταξύ άλλων πχ [U]qtcore και τρέχω emerge -1 δείνα τάδε qtcore παραδείνα κτλ. Όποτε το έκανα αυτό (και μέχρι πρότεινος έτρεχα unstable qt), μου έβγαλε ένα κάρο blocks ότι πχ το qtgui 5.14.1 θέλει το qtcore 5.14.1 αλλά η αναβάθμιση πάει να βάλει το 5.14.2. Ομοίως για όλα τα υπόλοιπα του qt και δεν με άφησε ποτέ να αναβαθμίσω μερικώς το qt όσο backtrack και να ορίσεις. Το block λύνεται αν γράψω emerge -1 qtcore qtgui qtκτλ οπότε αναβαθμίζονται όλα με την μία. Το ίδιο μου κάνει η portage και στην perl και σε άλλες υποδομές που οι εκδόσεις είναι αλληλένδετες μεταξύ τους.

    Σε συνδυασμό με αυτό που είπες ότι είχες πρόβλημα με την portage, μου δίνεται η εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι τοπικό δικό σου ότι δηλαδή ίσως έχεις κάτι λάθος στο /etc/portage ή στο world.


    Λόγω της φύσης του gentoo μερικές φορές γίνονται τρελά πράγματα Εμένα ένα τρελό που γίνεται είναι ότι βαράει segfault η gemrb στον ήχο openal. Ενώ παρακολουθώ το git tree και την κάνω συνεχώς compile, την χρησιμοποιούσα κυρίως από tumbleweed οπότε δεν παρατήρησα για καιρό ότι στο gentoo κρασάρει. Αν την κάνω compile χωρίς LTO, τότε παίζει τζάμι. Τις προάλλες με έπιασε κάτι και είπα να βγάλω το nolto env και να βρω τι φταίει. Τελικά δεν φταίει μόνο το LTO αλλά ο συνδυασμός LTO με as-needed. Έκανα compile με ακριβώς τις ίδιες flags στο tumbleweed και παίζει σωστά. Λέω θα το τρέξω με το gdb να δω που βαράει. Κάνω compile openal και gemrb με debugging symbols και τελικά κρασάρει σε μια γραμμή "std::thread τάδε" δηλαδή κρασάρει στην libstdc++ του gcc.

    Άκου τώρα τρέλα. Δοκίμασα εκδόσεις 8.X και 9.X του gcc και κολλάει άρα φταίει το gemrb, σωστά; Επίσης threads χρησιμοποιεί ολόκληρο το σύμπαν και κολλάει μόνο αυτό το πρόγραμμα και μόνο με τον συνδυασμό LTO και as-neeeded. Άρα φταίει σίγουρα αυτό. Αντέγραψα στο /tmp την libstdc++ από το tumbleweed και το slackware και θέτοντας LD_LIBRARY_PATH για να χρησιμοποιήσει αυτές, και στις δύο περιπτώσεις παίζει τζάμι.

    Άρα κάτι δεν λειτουργεί σωστά στον gcc του gentoo; Και αυτό γίνεται trigger μόνο σε ένα obscure πρόγραμμα όταν threads χρησιμοποιούν τα πάντα και τα κοάλα;


    Υπάρχουν δηλαδή και πιο τρελά πράγματα
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #6266
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γεια σας παίδες! Ακόμα στην version 1.0 είμαστε; :P
    Μετά από 1,5 (ή παραπάνω?) χρόνια χωρίς Gentoo (έπαιζα με MXLinux και Debian καταστάσεις), αποφάσισα να ξαναπεράσω Gentoo. Μάταιος κόπος για το παλιό PC μου...Η εγκατάσταση έχει γίνει πραγματικός Γολγοθάς πλέον και ακόμα κι αν καταφέρει κάποιος να ξεπεράσει τον σκόπελο του manually compiled πυρήνα (χωρίς να βγει σε kernel panic) ή του genkernel που κάνει ...σχεδόν 2 μέρες για να κτιστεί (ούτε της Άρτας το γεφύρι να ήταν!), φθάνει στο τείχος του llvm, το οποίο χτίζει 2035 σχεδόν πακέτα και κάπου στα 1350 μουλαρώνει και σταματά, οπότε κλαις για το καμένο ρεύμα άλλων 2 επιπλέον ημερών!
    Κι ενώ βρίσκομαι στο παλιό pc μου, μ' ένα Gentoo χωρίς xorg-server & drivers, ελέω llvm, ανακάλυψα ένα DVD έκπληξη, με το οποίο εγκαθιστάς το Funtoo μέσω Calamares! Ονομάζεται Unofficial Funtoo και σε βγάζει σε live περιβάλλον με xfce4 και την δυνατότητα εγκατάστασης του λειτουργικού με λίγα κλικ!!!
    Έπιασα λοιπόν και το μπούταρα σ' ένα άλλο μου μηχάνημα, μπήκα στο live περιβάλλον, βρήκα τον ...Καλαμάρη, ξεκίνησα την εγκατάσταση και αφού αυτή ολοκληρώθηκε, επανεκκίνησα τον υπολογιστή. Βγήκα σε κονσόλα και μ' ενα απλό "Startx" σε περιβάλλον xfce4!!! Γυμνό μεν, αλλά xfce!
    Ενημέρωσα το σύστημα με ego sync και emerge -uaDN @world, πέρασα Firefox και πολλά άλλα καλούδια, σουλούπωσα λίγο την εμφάνιση του xfce και βρέθηκα με έτοιμο Funtoo χωρίς ιδρώτα και αίμα!
    Μόνα προβλήματα: Δεν βγαίνει ο LightDM παρά τις ρυθμίσεις (μια βγαίνει, τρεις δεν βγαίνει), πέρασα Lxdm (μια από τα ίδια), Πολλές φορές μπαίνω με startx και κάποιες άλλες με exec startxfce4 ή xinit (όπως του καπνίσει). Και το κυριότερο: Πήγα να περάσω κάποια USE flags στο /etc/portage/make.conf και ο nano μού έδειξε ένα κενό αρχείο! Πήγα με τον Thunar ως root και βρήκα ένα symlink με το όνομα του make.conf! Και στο portage, αλλά και στο /etc! (Πού είναι το αρχείο; Οέο
    Να κανα-δυό στιγμιότυπα από το νέο μου Funtoo!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  my funtoo_2020-05-26_14-03-51.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  444,5 KB 
ID: 215496
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-27_00-13-18.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  277,5 KB 
ID: 215497
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rpil : 28-05-20 στις 12:23.

  12. #6267
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Καλά πόσο παλιό PC έχεις; Εγώ έχω gentoo σε virtualbox και χτίζω πυρήνα με genkernel σε περίπου 20 λεπτά.

  13. #6268
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μάλλον είναι όλα ως modules. Κι εγώ δεν το πίστευα, αλλά μπορεί να αργήσει πολύ αν το κάνεις έτσι. Πρέπει να κόψει πολύ πράμα από το config για να μη του αργεί.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6269
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Κοίταξε στο /etc/portage μήπως έχεις τίποτα flags ή keywords και δες και στο world τι έχεις μέσα από qt. Χωρίς να μπορώ να το πω με 100% σιγουριά και χωρίς φυσικά να σου λύνει το πρόβλημα αυτό που θα πω, τα ebuilds του qt είναι σχεδόν πάντα προσεγμένα. Το λέω αυτό γιατί συχνά-πυκνά όταν τρέχω eix-diff, έχει τύχει να scrollάρει η οθόνη και στο τέλος να δω μεταξύ άλλων πχ [U]qtcore και τρέχω emerge -1 δείνα τάδε qtcore παραδείνα κτλ. Όποτε το έκανα αυτό (και μέχρι πρότεινος έτρεχα unstable qt), μου έβγαλε ένα κάρο blocks ότι πχ το qtgui 5.14.1 θέλει το qtcore 5.14.1 αλλά η αναβάθμιση πάει να βάλει το 5.14.2. Ομοίως για όλα τα υπόλοιπα του qt και δεν με άφησε ποτέ να αναβαθμίσω μερικώς το qt όσο backtrack και να ορίσεις. Το block λύνεται αν γράψω emerge -1 qtcore qtgui qtκτλ οπότε αναβαθμίζονται όλα με την μία. Το ίδιο μου κάνει η portage και στην perl και σε άλλες υποδομές που οι εκδόσεις είναι αλληλένδετες μεταξύ τους.

    Σε συνδυασμό με αυτό που είπες ότι είχες πρόβλημα με την portage, μου δίνεται η εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι τοπικό δικό σου ότι δηλαδή ίσως έχεις κάτι λάθος στο /etc/portage ή στο world.


    Λόγω της φύσης του gentoo μερικές φορές γίνονται τρελά πράγματα Εμένα ένα τρελό που γίνεται είναι ότι βαράει segfault η gemrb στον ήχο openal. Ενώ παρακολουθώ το git tree και την κάνω συνεχώς compile, την χρησιμοποιούσα κυρίως από tumbleweed οπότε δεν παρατήρησα για καιρό ότι στο gentoo κρασάρει. Αν την κάνω compile χωρίς LTO, τότε παίζει τζάμι. Τις προάλλες με έπιασε κάτι και είπα να βγάλω το nolto env και να βρω τι φταίει. Τελικά δεν φταίει μόνο το LTO αλλά ο συνδυασμός LTO με as-needed. Έκανα compile με ακριβώς τις ίδιες flags στο tumbleweed και παίζει σωστά. Λέω θα το τρέξω με το gdb να δω που βαράει. Κάνω compile openal και gemrb με debugging symbols και τελικά κρασάρει σε μια γραμμή "std::thread τάδε" δηλαδή κρασάρει στην libstdc++ του gcc.

    Άκου τώρα τρέλα. Δοκίμασα εκδόσεις 8.X και 9.X του gcc και κολλάει άρα φταίει το gemrb, σωστά; Επίσης threads χρησιμοποιεί ολόκληρο το σύμπαν και κολλάει μόνο αυτό το πρόγραμμα και μόνο με τον συνδυασμό LTO και as-neeeded. Άρα φταίει σίγουρα αυτό. Αντέγραψα στο /tmp την libstdc++ από το tumbleweed και το slackware και θέτοντας LD_LIBRARY_PATH για να χρησιμοποιήσει αυτές, και στις δύο περιπτώσεις παίζει τζάμι.

    Άρα κάτι δεν λειτουργεί σωστά στον gcc του gentoo; Και αυτό γίνεται trigger μόνο σε ένα obscure πρόγραμμα όταν threads χρησιμοποιούν τα πάντα και τα κοάλα;


    Υπάρχουν δηλαδή και πιο τρελά πράγματα
    Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όχι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο use/word/mask/unmask, τα έχω πολύ προσεγμένα και τα τσεκάρω συχνά-πυκνά για να διορθώσω τυχόν obsolete πακέτα, κλπ.

    Το πρόβλημά μου λύθηκε με τον "άσχημο" τρόπο, απεγκαθιστώντας όλα τα qt πακέτα και τα πακέτα του kde (αν και δεν χρειαζόταν πιθανώς να αφαιρεθούν τα kde πακέτα, αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος) και επανεγκαθιστώντας τα.

    Με την ευκαιρία αυτή, ξεφορτώθηκα και καμία 100αριά πακέτα που δεν τα πολυχρειαζόμουν.

    Τώρα απέκτησα άλλο πρόβλημα. Ξαφνικά δεν μπορώ να τρέξω τον waterfox (τον οποίο τον έτρεχα εκτός portage, στο opt, με απευθείας κατέβασμα του bz2 από το site.

    Τόσο καιρό έτρεχε νορμάλ και ξαφνικά αρνείται να εκκινήσει (υπόψιν, το εκτελέσιμο τρέχει κανονικά γιατί μου εμφανίζει τον migration wizard) και στη κονσόλα μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:

    Κώδικας:
    console.log: "Loaded BootstrapLoader"
    *** UTM:SVC TimerManager:registerTimer - id: xpi-signature-verification
    Segmentation fault
    Απ'ότι κατάλαβα, πρέπει να παίζει κάποιο θέμα με τα addons.

    Ό,τι και να δοκίμασα (νέο προφίλ, σβήσιμο του compatibility.ini, κλπ) δεν έλυσε το πρόβλημα.

    Με τον firefox-bin δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα, επομένως πρέπει να είναι waterfox-specific.

    Δοκίμασα και παλαιότερη έκδοση, κι εκεί τα ίδια.

    Σε windows δεν έχει αυτό το πρόβλημα που επίσης δοκίμασα.

    Ώρες-ώρες το GNU μπορεί να σε τρελάνει όταν σου σκάει απανωτά θέματα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #6270
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Μηνύματα
    741
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά πόσο παλιό PC έχεις; Εγώ έχω gentoo σε virtualbox και χτίζω πυρήνα με genkernel σε περίπου 20 λεπτά.
    Ε, είναι αρκετά παλιό. Έτρεχε όμως Gentoo/Funtoo παλαιότερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον είναι όλα ως modules. Κι εγώ δεν το πίστευα, αλλά μπορεί να αργήσει πολύ αν το κάνεις έτσι. Πρέπει να κόψει πολύ πράμα από το config για να μη του αργεί.
    Ο πυρήνας, χτίστηκε με τον Genkernel. Το πρόβλημα τώρα είναι η llvm με τα 2035 παράγωγα! Το compile σταματά κάπου στα 1350 και δεν πάει παρακάτω, Τα υπόλοιπα πακέτα του xorg εξαρτώνται από αυτήν, άρα τσάμπα η εγκατάσταση, υποθέτω, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

    Το άλλο θέμα είναι, στο Funtoo που δεν βρίσκω το make.conf τι γίνεται... Πώς να διαχειριστώ το αρχείο αν δεν ξέρω που κατοικοεδρεύει;
    Σας παραθέτω screens από τα αρχεία /usr/share/portage/config (όπου βρήκα κάποια make, αλλά όχι το βασικό file) και τα /etc και /etc/portage όπου τα αρχεία εμφανίζονται ως symlinks.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-28_14-06-19.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  45,9 KB 
ID: 215503 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-28_14-06-56.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  54,3 KB 
ID: 215504 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-28_14-07-33.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  51,1 KB 
ID: 215505

Σελ. 418 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 398408413416417418419420423428438 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας