Σελ. 448 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 428438443446447448449450453458468 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.706-6.720 από 7206
  1. #6706
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην το κατάλαβα καλά, αλλά τα κλειδιά δεν είναι της μορφής 2 εδώ και άπειρα χρόνια; Έτσι που το κατάλαβα εγώ, αυτό που δεν χρησιμοποιείται πλέον είναι ο SHA1 για επικοινωνία μεταξύ client - server. Οπότε θα έχεις πρόβλημα μόνο αν έχεις ένα παλιό client που στέλνει SHA1 σε ένα καινούριο server (ο οποίος έχει κάνει deprecate τον SHA1 και δεν τον υποστηρίζει) ή αν έχεις ένα νέο client (ο οποίος στέλνει SHA256 επειδή έχει κάνει deprecate τον SHA1) και στέλνεις σε ένα παλιό server ο οποίος δεν υποστήριζε τότε SHA256.

    Τα κλειδιά δεν τα πειράζεις καθόλου. Μπορεί βέβαια να κατάλαβα άλλα αντί άλλων.
    Μακάρι να μη χρειαστεί, γιατί είναι ψιλομπελάς να τα ξαναρυθμίζω όλα και να τα αντικαθιστώ στις συσκευές μου.

    Πάντως, θυμάμαι σε κάποια φάση πριν 1-2 χρόνια, που δεν μπορούσα να συνδεθώ στον server επειδή είχα παλιά έκδοση ssh εκεί.

    Κι έκτοτε, φροντίζω να αναβαθμίζω το openssh (και οτιδήποτε έχει να κάνει με πρωτόκολλα ασφαλείας) στον server. Το υπόλοιπο σύστημα το αναβαθμίζω συνήθως ανά 6μηνο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #6707
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην το κατάλαβα καλά, αλλά τα κλειδιά δεν είναι της μορφής 2 εδώ και άπειρα χρόνια; Έτσι που το κατάλαβα εγώ, αυτό που δεν χρησιμοποιείται πλέον είναι ο SHA1 για επικοινωνία μεταξύ client - server. Οπότε θα έχεις πρόβλημα μόνο αν έχεις ένα παλιό client που στέλνει SHA1 σε ένα καινούριο server (ο οποίος έχει κάνει deprecate τον SHA1 και δεν τον υποστηρίζει) ή αν έχεις ένα νέο client (ο οποίος στέλνει SHA256 επειδή έχει κάνει deprecate τον SHA1) και στέλνεις σε ένα παλιό server ο οποίος δεν υποστήριζε τότε SHA256.

    Τα κλειδιά δεν τα πειράζεις καθόλου. Μπορεί βέβαια να κατάλαβα άλλα αντί άλλων.
    Και εγώ αυτό κατάλαβα, απλά καταργούν κάτι αρχαίο, αλλά επειδή τα public keys τα φτιάχνεις μία φορά και μετά τα ξεχνάς, όλο και κάποιος μπορεί να έχει ξεμείνει. Εγώ ας πούμε έχω σε ένα υπολογιστή ένα id_dsa.pub με ημερομηνία 2010

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    eselect news read all νομίζω είναι αυτό που ψάχνεις.

    Ναι. Τώρα που το ξανατσέκαρα, αυτή είναι η εντολή.

  3. #6708
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    gcc 11 (stable) στο portage...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #6709
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Για να μην αναβάθμισει σε php8 ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να κάνω mask η απλά php7 στο make.conf είναι οκ;

  5. #6710
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Mask το php:8.0 και είσαι οκ προς το παρόν.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #6711
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κουτσομπολιά:
    2021-10-18-libxcrypt-migration-stable
    Title migrating from glibc[crypt] to libxcrypt in stable
    Author Andreas K. Hüttel <dilfridge@gentoo.org>
    Author Sam James <sam@gentoo.org>
    Posted 2021-10-18
    Revision 1

    The implementation of libcrypt.so within glibc has been deprecated
    for a long time and will be removed in the near future.

    For this reason, we are following other distributions (where
    this has been tested for years already) and switching to the
    external libxcrypt implementation, now also in stable installations.

    This will be a regular update, and in nearly all cases you
    will not have to take any action and not observe any problems.

    We do recommend, however, that your system is *fully* up
    to date first. This is a standard recommendation but in this
    specific case, it is useful to have a simplified depgraph
    to ensure that Portage is able to smoothly calculate
    an upgrade path.

    That is, please take the opportunity to fully upgrade your
    systems now, before the migration occurs, to simplify matters.

    This change will occur on 2021-11-01 for stable users.
    ~arch users by default should already have switched.

    If for whatever reason you do *not* wish to switch now -
    which is only delaying the inevitable - you
    need to take the following steps:
    * unmask and enable the crypt USE flag of sys-libs/glibc
    * mask the system USE flag of sys-libs/libxcrypt
    * mask >=virtual/libcrypt-2

    If you wish to manually migrate now, there are a series
    of steps described on the wiki (see below), but the outline is:
    * unforce the crypt USE flag of sys-libs/glibc and disable it
    * unmask the system and split-usr (if applicable) USE flag of sys-libs/libxcrypt
    and enable it
    * unmask ~virtual/libcrypt-2

    Please note that if you last changed your password before ~2008,
    it may be using md5crypt or similar other weak mechanisms in /etc/shadow;
    a bug in PAM [0][1] may mean that you were unable to login. We recommend
    using "passwd" to change/refresh your password so it is using modern
    methods. A new version of PAM has been added to the tree to resolve this issue.

    In some cases, Portage may schedule a rebuild of certain packages in an
    incorrect order [2]. If building a package fails, please try upgrading
    libcrypt and libxcrypt first:

    # emerge -v1 virtual/libcrypt sys-libs/libxcrypt

    And then continue the world upgrade with Portage's "--keep-going=y".

    For more information or troubleshooting tips, please see:
    * https://wiki.gentoo.org/wiki/Project...implementation
    * https://bugs.gentoo.org/699422

    [0] https://bugs.gentoo.org/802267
    [1] https://bugs.gentoo.org/802807
    [2] https://bugs.gentoo.org/802210
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6712
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Redcore Linux
    https://9to5linux.com/redcore-linux-...ith-linux-5-14
    Το ξέρετε; Καμιά γνώμη επ'αυτού;

  8. #6713
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Redcore Linux
    https://9to5linux.com/redcore-linux-...ith-linux-5-14
    Το ξέρετε; Καμιά γνώμη επ'αυτού;
    Προσωπικά δεν το έχω ακούσει. Διάβασα όμως ότι βασίζεται στο Kagaion ή κάπως έτσι, το οποίο βασιζόταν στο sabayon. Το sabayon το είχα ακούσει και το είχα δει λίγο αλλά δεν μου είχε αρέσει. Το κακό με αυτές τις διανομές είναι ότι έχουν εγγενή προβλήματα.

    Αν μια διανομή προορίζεται σαν "gentoo installcd" δηλαδή να σου δώσει ένα headstart ώστε να έχεις γρήγορα ένα βασικό γραφικό σύστημα χωρίς να χρειάζεται να χτίσεις kernel, xorg, kde, κτλ και μετά είναι απλό gentoo, τότε οκ το δέχομαι γιατί γλυτώνεις τον αρχικό χρόνο που έχεις να χτίσεις 500 πακέτα μαζί.

    Πολλές φορές όμως, φέρνουν δικά τους εργαλεία ώστε να μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα binary πακέτα χωρίς να χτίζεις. Αυτό όμως έχει εγγενή προβλήματα, όπως είπα πριν:
    1) Αν δεν αλλάξεις την configuration και τρέχεις απλά τα binary πακέτα, τότε τι διαφορά έχει σε σχέση με το να βάλεις πχ debian; Τα πακέτα θα χτιστούν αναγκαστικά με κάποιο γενικό march ώστε να τρέχουν παντού οπότε το μόνο που κερδίζεις είναι ίσως λίγο λιγότερο bloated πακέτα λόγω ότι τα πακέτα θα χτιστούν μόνο με τις σημαίες USE που είναι ενεργοποιημένες από το Gentoo. Και πάλι όμως δεν έχει διαφορά από πχ debian.

    2) Αν πειράξεις την configuration για κάποια πακέτα και χρησιμοποιείς binary για τα υπόλοιπα, συνήθως γ...ται ο δίας. Το είχα δοκιμάσει τότε στο sabayon και όλο έβγαιναν προβλήματα γιατί έμπλεκε το entropy με το emerge και τις εξαρτήσεις των binary πακέτων. Ίσως, βέβαια, να έκανα λάθος εγώ και να μην έκανα τη διαδικασία σωστά.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #6714
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Thanks, imitheos.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μια διανομή προορίζεται σαν "gentoo installcd" δηλαδή να σου δώσει ένα headstart ώστε να έχεις γρήγορα ένα βασικό γραφικό σύστημα χωρίς να χρειάζεται να χτίσεις kernel, xorg, kde, κτλ και μετά είναι απλό gentoo, τότε οκ το δέχομαι γιατί γλυτώνεις τον αρχικό χρόνο που έχεις να χτίσεις 500 πακέτα μαζί.
    Σε αυτή την περίπτωση θα είχε ενδιαφέρον.

  10. #6715
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Μετά από τυπικό update, ξαφνικά δεν μου εμφανίζει πουθενά το virtualbox (το εμφανίζει εγκατεστημένο στον portage και δούλευε μέχρι πρότινος).

    Όταν πάω να το "τρέξω" απ'το πλήρες path, δεν κάνει τίποτα.

    Πολύ περίεργο, δεν μου έχει ξανατύχει. Να σχετίζεται κάποιο lib; Καμιά python;

    Δοκίμασα και να το ξαναχτίσω, μαζί με όλα τα συνοδευτικά του (modules, extensions, κλπ), αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #6716
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    qlist virtualbox ή equery f virtualbox δεν εμφανίζουν αρχεία του πακέτου; Το εκτελέσιμο που τρέχεις από το full path υπάρχει και δεν απλά δεν τρέχει ή δεν υπάρχει καθόλου;

    Δεν έγραψες αρκετές πληροφορίες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #6717
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    qlist virtualbox ή equery f virtualbox δεν εμφανίζουν αρχεία του πακέτου; Το εκτελέσιμο που τρέχεις από το full path υπάρχει και δεν απλά δεν τρέχει ή δεν υπάρχει καθόλου;

    Δεν έγραψες αρκετές πληροφορίες.
    Υπάρχουν όλα τα αρχεία κανονικά. Απλώς δεν ξεκινάει τίποτα.

    Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία να δώσω.

    Τώρα που δοκίμασα να το τρέξω ως root, μου εμφανίζει αυτό:

    Κώδικας:
    VirtualBox
    Qt WARNING: QStandardPaths: runtime directory '/run/user/1000' is not owned by UID 0, but a directory permissions 0700 owned by UID 1000 GID 1000
    Qt WARNING: QStandardPaths: runtime directory '/run/user/1000' is not owned by UID 0, but a directory permissions 0700 owned by UID 1000 GID 1000
    Είναι θέμα permissions μάλλον.

    EDIT. Οκ, το έλυσα το πρόβλημα. Για κάποιο λόγο ο χρήστης μου δεν ήταν στους vboxusers. Μόλις τον πρόσθεσα, όλα οκ.

    Παράξενο όμως γιατί δεν είχα κάνει κάποια αλλαγή σε αυτό, είχα την εντύπωση ότι και πριν τον είχα στους vboxusers.

    Τι να πω, περίεργα πράγματα....
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #6718
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    VirtualBox
    Qt WARNING: QStandardPaths: runtime directory '/run/user/1000' is not owned by UID 0, but a directory permissions 0700 owned by UID 1000 GID 1000
    Qt WARNING: QStandardPaths: runtime directory '/run/user/1000' is not owned by UID 0, but a directory permissions 0700 owned by UID 1000 GID 1000
    Είναι θέμα permissions μάλλον.

    EDIT. Οκ, το έλυσα το πρόβλημα. Για κάποιο λόγο ο χρήστης μου δεν ήταν στους vboxusers. Μόλις τον πρόσθεσα, όλα οκ.

    Παράξενο όμως γιατί δεν είχα κάνει κάποια αλλαγή σε αυτό, είχα την εντύπωση ότι και πριν τον είχα στους vboxusers.
    Μήπως άλλαξε κάτι στην security και από εκεί που επιτρεπόταν να το τρέξεις χωρίς να είσαι στους vboxusers, τώρα πρέπει να είσαι; Έτσι στη τύχη το λέω, δεν το γνωρίζω.

    Όσον αφορά το θέμα αδειών που είπες για το /run/user, εικάζω ότι έτρεξες su και όχι "su -" οπότε κληρονόμησες όλο το περιβάλλον του χρήστη για αυτό είχες σαν xdg_runtime το /run/user/1000. Ένας μικρός αριθμός προγραμμάτων (συνήθως που έχουν σχέση με την ασφάλεια πχ το gnupg) ελέγχουν αν ο κατάλογος που προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις ανήκει σε εσένα και έχει τις σωστές άδειες και σε ενημερώνουν.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #6719
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως άλλαξε κάτι στην security και από εκεί που επιτρεπόταν να το τρέξεις χωρίς να είσαι στους vboxusers, τώρα πρέπει να είσαι; Έτσι στη τύχη το λέω, δεν το γνωρίζω.
    Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι αν είχα τον χρήστη μου στους vboxusers τόσο καιρό. Να βγήκε μόνος του, δεν ξέρω αν είναι εφικτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το θέμα αδειών που είπες για το /run/user, εικάζω ότι έτρεξες su και όχι "su -" οπότε κληρονόμησες όλο το περιβάλλον του χρήστη για αυτό είχες σαν xdg_runtime το /run/user/1000. Ένας μικρός αριθμός προγραμμάτων (συνήθως που έχουν σχέση με την ασφάλεια πχ το gnupg) ελέγχουν αν ο κατάλογος που προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις ανήκει σε εσένα και έχει τις σωστές άδειες και σε ενημερώνουν.
    Ναι, συνήθως με σκέτο su παίρνω root rights.

    Μπορώ να το διορθώσω αυτό; Είναι εκνευριστικό καμία φορά
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #6720
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, συνήθως με σκέτο su παίρνω root rights.

    Μπορώ να το διορθώσω αυτό; Είναι εκνευριστικό καμία φορά
    Μπορείς τρέχοντας "su -" και να μην τρέχεις σκέτο su

    Όπως λες, στο 99% των περιπτώσεων θέλεις να έχεις το περιβάλλον που θα είχες αν έκανες login σαν root (ή όποιου χρήστη κάνεις su σε) οπότε θα έπρεπε αυτή να είναι η μανίσια λειτουργία και να πρέπει να βάλεις κάποια παράμετρο για να διατηρήσει το περιβάλλον του χρήστη. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι. Υποθέτω για ιστορικούς λόγους συμβατότητας.

    [Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας]
    Η μόνη περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποιος χρήστης να έχει πρόβλημα, να μην παίζει κάτι (όπως πχ στη δική σου περίπτωση) αλλά το πρόβλημα να γίνεται trigger μόνο σε αυτόν και διαβάζοντας τα αρχεία του shell του, να μην βρίσκεις κάτι που να το δικαιολογεί. Έτσι μπορείς να κάνεις su και να διατηρήσεις ολόκληρο το περιβάλλον του ώστε να μπορέσεις να κάνεις trigger το πρόβλημα. Σε μηχάνημα με 400-500 χρήστες το οποίο διαχειριζόμουν για 7-8 χρόνια, μόλις μία φορά μου έτυχε αυτό. Και σε μια τέτοια περίπτωση ακόμη δεν συστήνεται να το κάνεις γιατί δεν είναι ασφαλές. Μπορεί ο χρήστης να έχει PATH=/home/user/τάδε:υπόλοιπο$PATH και να έχει μέσα ένα ls το οποίο να rootάρει το μηχάνημα, οπότε τρέχοντας ls, τρέχεις το binary του.
    [/Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας]
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 448 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 428438443446447448449450453458468 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας