Σελ. 401 από 479 ΠρώτηΠρώτη ... 381391396399400401402403406411421 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.001-6.015 από 7180
  1. #6001
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μεταξύ άλλων, κάνουν bump το stable icu από 0.63.1 σε 0.64 και παραπονιέται το libreoffice-bin (επίσης stable) ότι θέλει το icu-0.63.1 και φυσικά το πρώτο δεν μπαίνει. Εκτός του γεγονότος ότι αν κάνεις upgrade το icu τον έχεις πιει κανονικά (θέλουν rebuild πολλά πακέτα...), από την άλλη δεν συνεννοούνται μεταξύ τους οι devs για να βγάλουν νέα release του libreoffice-bin που να έχει γίνει compile με το icu 0.64. Αναγκάστηκα και έκανα compile το source πακέτο επειδή χρειαζόμουν να ανοίξω ένα odt πακέτο (και είχα ήδη κάνει upgrade το icu αφού έβγαλα το -bin πακέτο...).

    Έχει αρχίσει να με κουράζει το Gentoo...

    Άσχετο. Τα διάφορα mitigations για Spectre, l1tf, mds και δε συμμαζεύεται τα έχετε ενεργά στο PC του σπιτιού σας; Εγώ όχι, γιατί λυπάμαι τις επιδόσεις που χάνει ο επεξεργαστής, γνωρίζοντας βέβαια ότι μιλάμε για ένα μηχάνημα που είναι ελεγχόμενο στο τι τρέχει και από ποιον...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #6002
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγκάστηκα και έκανα compile το source πακέτο επειδή χρειαζόμουν να ανοίξω ένα odt πακέτο (και είχα ήδη κάνει upgrade το icu αφού έβγαλα το -bin πακέτο...).
    Χαρά στο κουράγιο σου. Κάνει ακόμη μία ημέρα να γίνει compile;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αρχίσει να με κουράζει το Gentoo...
    Excuse me sir, do you have a moment to talk about our lord and savior OpenSUSE Tumbleweed ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο. Τα διάφορα mitigations για Spectre, l1tf, mds και δε συμμαζεύεται τα έχετε ενεργά στο PC του σπιτιού σας; Εγώ όχι, γιατί λυπάμαι τις επιδόσεις που χάνει ο επεξεργαστής, γνωρίζοντας βέβαια ότι μιλάμε για ένα μηχάνημα που είναι ελεγχόμενο στο τι τρέχει και από ποιον...
    Εγώ στο i5 τα έχω αφήσει όλα ανοιχτά όπως είναι από την μάνα τους οαφενός λόγω βαρεμάρας, αφετέρου δεν ξέρω κατά πόσο είναι ελεγχόμενη η κατάσταση. Είναι σίγουρο ότι δεν θα βγει κάποιο javascript που ανυποψίαστα να τρέχει σε κάποια σελίδα που χρησιμοποιείς συχνά; Είναι βέβαια δύσκολα exploit που χρειάζονται χαμηλού επιπέδου access και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με JS αλλά ποιος ξέρει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #6003
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρά στο κουράγιο σου. Κάνει ακόμη μία ημέρα να γίνει compile;
    Σε μένα κάνει περίπου 35-40' (i5 8600).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Excuse me sir, do you have a moment to talk about our lord and savior OpenSUSE Tumbleweed ?
    Ίσως να το δω μια μέρα σε κάποιο vm...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #6004
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.631
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Excuse me sir, do you have a moment to talk about our lord and savior OpenSUSE Tumbleweed ?
    Μη μου βάζεις ιδέες και δεν έχω χρόνο... Γιατί πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο;

  5. #6005
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μου βάζεις ιδέες και δεν έχω χρόνο... Γιατί πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο;
    Πώς εννοείς το "γιατί αξίζει το κόπο" ; Σίγουρα έχω παρερμηνεύσει την ερώτησή σου αλλά διαβάζεται σαν να έγραψα για κάποια niche διανομή και ρωτάς "γιατί πιστεύεις ότι αξίζει να ασχοληθώ με το niche Χ όταν υπάρχει το Ψ".

    Όπως γνωρίζεις, οι περισσότερες διανομές είναι πολύ πάνω από αξιοπρεπείς και ως επί τον πλείστον ξεχνάς ότι υπάρχουν. Με το σκεπτικό ότι θέλουμε να αποφύγουμε την χρονοβόρα διαδικασία του compiling, είτε μιλάμε για Fedora, Arch, OpenSUSE, Mint, κτλ καμμία δεν είναι λάθος επιλογή. Οι διαφορές τους είναι πιο πολύ στα σημεία. Όλες οι διανομές είναι τόσο καλές που έχουμε φτάσει στο σημείο οδηγοί στο διαδίκτυο να γράφουν "ποιο χρώμα σου αρέσει; μπλε -> fedora, πράσινο -> opensuse"


    Spoiler:

    Σε σχέση με Gentoo / Arch είναι και αυτό rolling οπότε έχει πάντα σχετικά νέες εκδόσεις προγραμμάτων έτσι ενδείκνυται για gaming, desktop / laptop με νέο hardware, γενικά για τα πάντα. Μια θετική διαφορά έναντι των προαναφερθέντων είναι το OpenQA. Το OpenQA είναι μια αυτοματοποιημένη σουίτα δοκιμών που πρέπει να περάσει ένα snapshot πριν γίνει release. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να προλαμβάνονται πολλά προβλήματα που πχ στο Arch θα ξεφύγουν. Κάθε φορά που ξεφεύγει κάτι και δημιουργείται πρόβλημα, μπαίνει ένα νέο τεστ ώστε να κάνει catch το πρόβλημα από εδώ και πέρα.

    Αν διαβάσεις δηλώσεις ατόμων του OpenSUSE, αυτό το παρουσιάζουν σαν το τελειότερο πράγμα στο κόσμο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο πανάκεια όσο το παρουσιάζουν και δεν μπορεί να προλάβει τα πάντα. Θα χρειαστεί κάποιες φορές να επιλύσεις προβλήματα που θα δημιουργηθούν, όπως φυσικά κάνουμε και στο gentoo πότε-πότε και σε όλες τις rolling. Βοηθάει όμως το OpenQA.

    Ένα αρνητικό που έχει το Tumbleweed είναι το OpenQA Οι αλλαγές γίνονται queue και αφού περάσουν τα τεστ βγαίνει 1 snapshot κάθε ημέρα (για security updates εννοείται υπάρχει το update repository στο οποίο μπαίνουν άμεσα τα πακέτα παρακάμπτοντας την παραπάνω διαδικασία των snapshots). Σε μεγάλες αλλαγές που μπορεί να αποτύχουν κάποια τεστ, μπορεί να έχεις 2 μόνο snapshots σε μία εβδομάδα αντί για 5. Τυχαίνει δηλαδή να μείνει πίσω σε εκδόσεις προγραμμάτων σε σχέση με Gentoo / Arch που έχουν συνεχή ροή. Ίσως βέβαια αυτό να μην είναι και τόσο αρνητικό. Και στα Gentoo / Arch υπάρχει κόσμος που κάνει update κάθε σάββατο.

    Σε σχέση με Fedora έχω δει να έχουν λίγο πιο sane πακέτα σε σχέση με εξαρτήσεις. Στο fedora το ίδιο πακέτο έχει 4-5 fedora-specific εξαρτήσεις παραπάνω. Αν μιλάμε για το OpenSUSE leap, τότε οι εκδόσεις των προγραμμάτων θα είναι πιο παλιές από το Fedora.

    Ο πυρήνας του είναι χτισμένος με λίγο πιο server / συντηρητικές / παρωχημένες επιλογές σε σχέση με Fedora / Arch που έχουν πιο sane επιλογές (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου. ίσως χτίζω λάθος τον πυρήνα τόσα χρόνια).

    Όλοι λένε ότι έχει την καλύτερη υλοποίηση kde plasma από όλες τις διανομές αν και δεν βλέπω τι διαφορετικό μπορούν να έχουν κάνει σε σχέση με τις άλλες διανομές πέρα από το (υποκειμενικά) πολύ ομορφότερο branding.

    Αν θέλεις κάτι που δεν υπάρχει στα repos, παίζεις με υποδομή rpm (rpmbuild ή καλύτερα osc). Όπως καταλαβαίνεις, η διαδικασία δεν είναι τόσο εύκολη όσο στο gentoo που είναι γελοίο να γράψεις ebuilds σε ένα local repo / overlay. Δεν είναι όμως δύσκολη.

    Τα πακέτα χτίζονται με τον τελευταίο gcc και με ενεργοποιημένες επιλογές ασφαλείας όπως stack-clash, stack-protector, pie, κτλ δηλαδή παρόμοια με όσους τρέχουμε gentoo hardened (νομίζω και στο fedora γίνεται αυτό) με συνέπεια να αποφεύγονται κάποια exploits. Τώρα τελευταία μάλιστα το phoronix είχε τρέξει κάποια τεστ για ένα πρόβλημα και στο tumbleweed δεν έπαιζε το exploit. Σκέφονται κάποια στιγμή να ενεργοποιήσουν και το LTO.

    Τώρα μόλις πατήσω send, θα θυμηθώ άλλα 10 πράγματα να γράψω.

    Η bottom line είναι ότι δεν βλέπω κάποιο λόγο να απορρίψει κανείς το tumbleweed αν ψάχνει για binary διανομή. Συνήθως τα φώτα πέφτουν πάνω σε Fedora για develepers που θέλουν σχετικά νέες εκδόσεις και release μοντέλο και σε Arch για power users που θέλουν συνεχόμενη ροή. Και το tumbleweed όμως είναι πολύ καλή λύση κάπου ανάμεσα στα δύο. Νεώτερες εκδόσεις από fedora, (θεωρητικά) πιο stable από Arch.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 30-05-19 στις 20:26.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6006
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Αν ποτέ το γυρνούσα σε κάτι άλλο, μάλλον OpenSUSE θα ήταν και συγκεκριμένα το Tumbleweed. Αν και τελευταία στη δουλειά παίζω με Ubuntu 18.04 LTS και το έχω συμπαθήσει, αλλά δε με βλέπω στο desktop να είχα ποτέ Ubuntu.

    Νομίζω για το Tumbleweed δουλεύει ο Greg...

    Τα Fedora, RedHat ποτέ δε τα χώνεψα ιδιαίτερα... Αλλά είπαμε, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6007
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.631
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ευχαριστώ ημίθεε, είσαι θεός αυτή την απάντηση ακριβώς έψαχνα.

    Αντίθετα με τον GoofyX, δεν θα πήγαινα ποτέ σε Ubuntu, αλλά το Red Hat που είχα δουλέψει πολλά χρόνια πίσω μου άρεσε. Είχα δουλέψει και Suse (προ open-) πριν πολύ καιρό επίσης, με καλές εντυπώσεις. Έχουν περάσει τόσα χρόνια όμως από τότε, σίγουρα πρέπει να μάθω αυτές τις διανομές από την αρχή και να αποκτήσω νέα άποψη. Στη δουλειά με αναγκάζουν να δουλεύω σε CentOS και τους μισώ για αυτό. Θα ήθελα να δοκιμάσω Arch, αλλά που να βρω χρόνο... Αναγκάζομαι λοιπόν να δουλεύω gentoo και να χτίζω rust, firefox, etc. βρίζοντας!

  8. #6008
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω για το Tumbleweed δουλεύει ο Greg...
    Έχω την εντύπωση ότι έχει φύγει εδώ και χρόνια. Ήταν ο maintainer του παλιού tumbleweed. Όταν ξεκίνησε το tumbleweed ήταν ένα έξτρα repository το οποίο ενεργοποιούσες μαζί με τα κανονικά repos της release και αναβάθμιζε διάφορα προγράμματα. Αυτό όμως δημιουργούσε προβλήματα και έτσι το μετέτρεψαν σε κανονική διανομή με το ίδιο απλά όνομα. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά σε ένα συνέδριο υπήρχε ένα talk (νομίζω του ίδιου του Greg) που εξηγούσε τι ακριβώς έγινε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ ημίθεε, είσαι θεός αυτή την απάντηση ακριβώς έψαχνα.

    αλλά το Red Hat που είχα δουλέψει πολλά χρόνια πίσω μου άρεσε. Είχα δουλέψει και Suse (προ open-) πριν πολύ καιρό επίσης, με καλές εντυπώσεις. Έχουν περάσει τόσα χρόνια όμως από τότε, σίγουρα πρέπει να μάθω αυτές τις διανομές από την αρχή και να αποκτήσω νέα άποψη.
    Εγώ προτίμησα το opensuse γιατί πολύ παλιά όταν είχε προτοβγει το fedora (τότε fedora core) ήταν πολύ χάλια από σταθερότητα (τουλάχιστον στο hw που το είχα δοκιμάσει εγώ) ενώ το opensuse ήταν σταθερό. Επίσης ένας άλλος (ομολογουμένως χαζός) λόγος ήταν γιατί μου την έδωσε η συμπεριφορά των devs του fedora όσον αφορά το cdrecord.

    Spoiler:

    Ένα φεγγάρι είχε γίνει κάτι με την άδεια του cdrecord και όπως πάντα κάποιοι από το debian αποφάσισαν να το κάνουν fork και να το συντηρούν οι ίδιοι. Όπερ και εγένετο το gpl cdrkit το οποίο ενσωμάτωσαν πολλές διανομές. Έλα όμως που ήταν μια παπαριά και μισή. Δεν αναπτύχθηκε ποτέ, είχε ένα κάρο bugs, δεν έπαιζε καθόλου με bluray, ψιλοέπαιζε με dvd και έπαιζε καλά μόνο με cd, κτλ. Κάποιος έκανε bug report στο fedora να μεταβούν στο cdrecord γιατί δεν μπορεί να δουλέψει με το cdrkit και μετά από μεγάλη συζήτηση πήρε την απάντηηση από το fedora-legal ότι τα προγράμματα έρχονται με disclaimer ότι δεν έχουν support οπότε δεν είναι και τόσο σημαντικό ότι το cdrkit δεν δουλεύει. Αρκεί που είναι gpl. Πόσο πιο ηλίθια συμπεριφορά δηλαδή; Βάζουμε την ορθότητα και τις τυπικούρες πάνω από τους χρήστες.

    Φυσικά υπάρχουν repos που μπορείς να ενεργοποιήσεις πανεύκολα για να έχεις το cdrecord αλλά μου την έδωσε τότε και επειδή είμαι τρελός πείσμωσα και είπα δεν πρόκειται να βάλω fedora. Και ακόμη και σήμερα η fedora συνεχίζει να παρέχει μόνο το cdrkit. Θα μου πεις γιατί δεν έγινε ντόρος και να τους κράξουν οι χρήστες. Έτυχε τέτοια περίοδο που πολύς κόσμος είχε ακόμη cd οπότε έκανε δουλειά με το cdrkit, μετά τα dvd ψιλοέπαιζαν σε κάποια writers, και μετά άρχισε σε πολλές χώρες να φθείνει η χρήση οπτικών μέσων και να χρησιμοποιούν σκληρούς για backup οπότε το γεγονός ότι το cdrkit ήταν για τον πούτσο δεν έγινε και πολύ αντιληπτό.


    Πλέον και οι δύο διανομές είναι μια χαρά. Είναι τι χρώμα σου αρέσει όπως είπα πριν (στο ένα θα τρέχεις dnf foo ενώ στο άλλο zypper foo. btw πέρα από χαμηλού επιπέδου θέματα αρχιτεκτονικής, και τα δύο χρησιμοποιούν την libsolv και δουλεύουν στο περίπου με τον ίδιο τρόπο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 30-05-19 στις 23:46.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #6009
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.631
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Όταν είχε πρωτοβγει το fedora ήταν το beta-testing του Red Hat. Συμφωνώ ότι έχουν αλλάξει πολλά από τότε.

    Νομίζω ξεφύγαμε λίγο από το θέμα

  10. #6010
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Προσωπικά δε βλέπω καμιά διαφορά πλέον στις διάφορες διανομές για την καθημερινή χρήση. Όλοι οι package managers δουλεύουν μια χαρά πλέον, κάποιες μικρές διαφορές εδώ κι εκεί για τα διάφορα services (paths, conf files, κτλ) ή για πράγματα που 99% δε φαίνονται και πολύ σπάνια θα απασχολήσουν. Απλώς πλέον υπάρχουν δυο κατηγορίες: Σερβεροδιανομές ή καλύτερα διανομές για τον επιχειρηματικό κόσμο (RHEL, SLES, Ubuntu LTS, Debian Stable) που καλύπτουν ανάγκες τόσο στο server όσο και στο desktop κομμάτι και διανομές για τον απλό/μέσο χρήστη.

    Προσωπικά θέλω να το γυρίσω σε KDE Neon/Ubuntu LTS μετά από ~10 χρόνια στη Σουζάνα. Ο λόγος είναι μόνο και μόνο για την πληθώρα deb πακέτων/repositories που υπάρχουν εκτός των επίσημων Ubuntu/Debian. Είναι το μόνο που με «ενοχλεί» στη Σούζη. Τις περισσότερες φορές πρέπει να ψάχνομαι στο OBS (κάτι αντίστοιχο με το ppa του Ubuntu, όχι ακριβώς όμως) αν δεν υπάρχει πακέτο στα επίσημα repositories ή στο Packman ή αν ο dev κάποιας εφαρμογής (που πήρε το μάτι μου και θέλω να δοκιμάσω/χρησιμοποιήσω) δεν προσφέρει rpm. Κατά τ' άλλα μια χαρά είναι το openSUSE
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #6011
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  12. #6012
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Αυτή την στιγμή περνάω Gentoo (prefixed) σε mac os και σας ρωτάω να μου πείτε ποια διανομή - γατάκι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Μέχρι και στα παραθύρια με την βοήθεια του cygwin μπορώ να έχω gentoo και portage.

    Για να μην πω ότι στο επόμενο smartphone θα παίξω επίσης με prefixed installation.

    Source code rules

    Άραγε η Τassimo τι αρχιτεκτονική να έχει;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mακάρι να είχε τέτοια πακέτα στο Gentoo ιδίως CAD/CAM/CAE software που θέλω λόγω επαγγέλματος. Όποτε προσπάθησα να βελτιώσω κάτι τέτοιο από το scientific overlay ή δεν θα αναπτύσοταν το λογισμικό (δεν φταίει η διανομή βέβαια) ή θα ήταν πολύ περίπλοκο να κάνεις ebuild (πχ το Elmer FEM είχε ένα κάρο χωριστά modules σαν την Qt) κτλ.
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  13. #6013
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Σας έχω κι άλλα...
    Βάλτε "Astra" (και θα'χετε τον ουρανό με τ'άστρα)
    https://www.zdnet.com/article/russia...h-astra-linux/

  14. #6014
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας έχω κι άλλα...
    Βάλτε "Astra" (και θα'χετε τον ουρανό με τ'άστρα)
    https://www.zdnet.com/article/russia...h-astra-linux/
    Άντε ρε με πρώην καγκεμπίτες θα μπλέξουμε... Να πεις ήταν της NSA ...
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  15. #6015
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ άλλων, κάνουν bump το stable icu από 0.63.1 σε 0.64 και παραπονιέται το libreoffice-bin (επίσης stable) ότι θέλει το icu-0.63.1 και φυσικά το πρώτο δεν μπαίνει. Εκτός του γεγονότος ότι αν κάνεις upgrade το icu τον έχεις πιει κανονικά (θέλουν rebuild πολλά πακέτα...), από την άλλη δεν συνεννοούνται μεταξύ τους οι devs για να βγάλουν νέα release του libreoffice-bin που να έχει γίνει compile με το icu 0.64. Αναγκάστηκα και έκανα compile το source πακέτο επειδή χρειαζόμουν να ανοίξω ένα odt πακέτο (και είχα ήδη κάνει upgrade το icu αφού έβγαλα το -bin πακέτο...).
    Εν τω μεταξύ, τόσο καιρό μετά και ακόμα περιμένουμε το libreoffice-bin-6.2.4.2 που υποτίθεται ετοιμαζόταν, με βάση τα λεγόμενα του developer, να βγει σε binary. Δηλαδή έχουμε ένα stable υποτίθεται σύστημα με broken dependencies και δεν λένε οι -μπιπ- developers να βγάλουν ένα libreoffice-bin-6.1.5.2 χτισμένο με την icu-64.2 (έγραψα λάθος version στο αρχικό μήνυμα). Τι να πεις τώρα...

    Το σχετικό bug είναι εδώ.

    Και ένα κουτσομπολιό:

    2019-06-05-amd64-17-1-profiles-are-now-stable
    Title amd64 17.1 profiles are now stable
    Author Michał Górny <mgorny@gentoo.org>
    Posted 2019-06-05
    Revision 1

    A new set of 17.1 amd64 profiles has been added to the Gentoo
    repository in Dec 2017. These profiles switch to a more standard
    'no SYMLINK_LIB' multilib layout, and require explicit migration as
    described below. They are considered stable at the moment, and we would
    like to request all users to upgrade their systems. The old profiles
    will be deprecated in the near future.

    In the new profiles, the lib->lib64 compatibility symlink is removed.
    64-bit libraries need to be installed directly to lib64. /lib
    and /usr/lib become real directories, that are used for cross-arch
    and native non-library packages (gcc, clang) and 32-bit libraries
    on the multilib profile (which improves compatibility with prebuilt x86
    packages).

    Migration from both 13.0 and 17.0 profiles is supported. In case
    of the former, reading the news item for 17.0 upgrade [1]
    is recommended.

    The migration is performed using app-portage/unsymlink-lib tool.
    The following steps can be used to upgrade your system:

    1. Sync and upgrade your system to the newest package versions
    to reduce the risk of issues.

    2. If you are still running a 13.0 profile, select gcc 6.4.0 or later
    as the system compiler, source /etc/profile and reinstall libtool:

    # gcc-config -l
    [1] x86_64-pc-linux-gnu-5.5.0 *
    [2] x86_64-pc-linux-gnu-8.3.0
    # gcc-config 2
    # . /etc/profile
    # emerge -1v libtool

    3. Install the tool:

    # emerge -1v app-portage/unsymlink-lib

    4. Run 'unsymlink-lib --analyze' and check the output for obvious
    mistakes. If you need to perform any changes to the system, remember
    to run 'unsymlink-lib --analyze' again afterwards.

    [past this point do not call emerge or modify /usr manually]

    5. This is a very good time to make a backup.

    6. Run 'unsymlink-lib --migrate'. You can add '--pretend' first to see
    what is going to happen.

    7. Reboot your system. Check if important programs work.
    In particular, verify that e.g. 'emerge --info' works (but do not
    install anything). If you hit any serious problems, you can use
    'unsymlink-lib --rollback' to revert the changes and return to
    step 4.

    8. Run 'unsymlink-lib --finish'. You can add '--pretend' first to see
    what is going to happen but note that you're going to see a very long
    list of files to remove.

    9. Switch the profile, e.g.:

    # eselect profile set default/linux/amd64/17.1/desktop

    [at this point you can start using emerge again]

    10. Rebuild the toolchain:

    # emerge -1v sys-devel/gcc:8.3.0
    [ repeat for other slots you will be using ]
    [ if you are upgrading from 13.0 profile, also: ]
    # emerge -1v sys-devel/binutils
    # emerge -1v sys-libs/glibc

    11. If you are using a multilib profile, rebuild all 32-bit packages.
    This can be done using:

    # emerge -1v /lib32 /usr/lib32

    Alternatively, if you are switching from one of the 13.0 profiles
    you can rebuild all packages as detailed in the 17.0 news item:

    # emerge -ev @world

    12. Once the last 32-bit package is rebuilt, your package manager
    should remove the orphaned /lib32 and /usr/lib32 symlinks. If that
    does not happen, remove them manually:

    # rm /lib32 /usr/lib32

    For known issues, please see bug #506276 [2]. If you have any problems
    with the new profiles or the migration procedure, please report a bug
    and make it block the tracker.

    For more information on the layout, please see the wiki article
    on AMD64 multilib layouts [3].

    [1] https://gentoo.org/support/news-item...-profiles.html
    [2] https://bugs.gentoo.org/506276
    [3] https://wiki.gentoo.org/wiki/Project...ultilib_layout
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 401 από 479 ΠρώτηΠρώτη ... 381391396399400401402403406411421 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας