Σελ. 427 από 479 ΠρώτηΠρώτη ... 407417422425426427428429432437447 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.391-6.405 από 7180
  1. #6391
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος ο @imitheos
    το emerge -av1 γκρινιαξε αλλα με το που εβαλα το USE flag εκανε rebuild setuptools και update certifi

    αλλά εφόσον το ίδιο το emerge έχει βάλει τα πακέτα χωρίς κάποιο flag απο εμένα δεν θα έπρεπε να τα κάνει update;

    edit: τωρα που κοιταω το man page μήπως πρεπε να ειχα βαλει το -e switch
    Κώδικας:
    --emptytree, -e
        Reinstalls target atoms and their entire deep dependency tree, as though no packages are currently installed. You should run this with --pretend first to make sure the result is what you expect.
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να κάνεις αλλά το -e είναι για πολύ ειδικές περιπτώσεις και 99% δεν είναι αυτό που θέλεις. Το -e θα θεωρήσει ότι δεν έχεις τίποτα εγκατεστημένο οπότε θα πάει να σου χτίσει το σύμπαν. Πάρε το πιο απλό προγραμματάκι που έχεις εγκατεστημένο και δες διαφορά ανάμεσα σε -pv και -pve για να καταλάβεις τι κάνει. Πχ
    Κώδικας:
    % emerge -pv zsh |grep Total
    Total: 1 package (1 reinstall), Size of downloads: 3119 KiB
    
    % emerge -pve zsh |grep Total 
    Total: 326 packages (4 upgrades, 1 downgrade, 321 reinstalls), Size of downloads: 448033 KiB
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #6392
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    εννοούσα αν δεν είχα δημιουργήσει το /etc/portage/pacakge.use/setuptools αλλά είχα βάλει το -e switch που συμπεριφέρεται αν το κατάλαβα σωστά, πως δεν έχεις τίποτα εγκατεστημένο θα είχε κάνει αναβάθμιση το certifi?


    το ειδα οτι κανει rebuild το συμπαν

    Κώδικας:
     #emerge -pve setuptools | grep Total
    Total: 125 packages (125 reinstalls), Size of downloads: 17,458 KiB
    Κώδικας:
     # emerge -pv setuptools | grep Total
    Total: 1 package (1 reinstall), Size of downloads: 0 KiB

  3. #6393
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Αν θυμάστε κάποια στιγμή είχα ρωτήσει εδώ αν έχει κανείς πρόβλημα με το δίκτυο μετά το resume, το οποίο είχε προκύψει μετά την αναβάθμιση στο systemd-246. Όντως υπήρχε ανοικτό bug που διορθώθηκε με patch. Το έχω βάλει στο /etc/portage/patches, προσωρινά μέχρι να βγει η νέα έκδοση. Θα ανοίξω και bug report να το κάνουν include το patch.

    Χωρίς το patch, χρειάζεται να κάνεις restart το systemd-networkd μετά το resume και όλα στρώνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoofyX : 02-11-20 στις 22:45.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #6394
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάστε κάποια στιγμή είχα ρωτήσει εδώ αν έχει κανείς πρόβλημα με το δίκτυο μετά το resume, το οποίο είχε προκύψει μετά την αναβάθμιση στο systemd-246. Όντως υπήρχε ανοικτό bug που διορθώθηκε με patch. Το έχω βάλει στο /etc/portage/patches, προσωρινά μέχρι να βγει η νέα έκδοση. Θα ανοίξω και bug report να το κάνουν include το patch.

    Χωρίς το patch, χρειάζεται να κάνεις restart το systemd-networkd μετά το resume και όλα στρώνουν.
    Εγώ που είμαι με openrc λογικά δεν χρειάζεται να το βάλω.

    Εγώ πάλι, έχω άλλο πρόβλημα.

    Αν αφαιρέσω το consolekit και χρησιμοποιήσω το elogind, δεν μπορώ να κάνω resume από sleep με amdgpu, κι αναγκαστικά το κρατάω ενώ έχει βγει ήδη απ'το portage tree...

    Δεν ρισκάρω να χάσω το πολύτιμο resume...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #6395
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Βγήκε τελικά το νέο firmware για τα νέα προβλήματα των Intel επεξεργαστών. Πέρασε ήδη και στο portage tree. Περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ.

    With these 40 security advisories for November 2020 they are addressing 95 vulnerabilities. There are security advisories relating to the Converged Security and Management Engine (CSME) as well as the Intel Wireless Bluetooth support -- including a "critical" vulnerability that could lead to escalation of privileges via the LAN.
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι feasible κάποια exploit αλλά το να σπάσεις το KASLR και την AES κρυπτογράφηση ακούγεται πολύ σοβαρό. Με ένα πολύ μικρό ψάξιμο στα advisories που φαίνονται στο github πρέπει να πιάνει από skylake και πάνω γιατί όλα λένε 6th generation, 7th, κτλ.

    Έκανα reboot και στον Haswell μου το revision έμεινε 28 όπως πριν. Έκανα και κάποια χαζοbenchmark πριν και μετά για να το επιβεβαιώσω και όντως δεν μειώθηκαν οι επιδόσεις. Δεν χρειαζόταν εννοείται αφού δεν υπήρχε νέο firmware revision αλλά όποιος καεί στο γάλα, ... :P
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6396
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα reboot και στον Haswell μου το revision έμεινε 28 όπως πριν. Έκανα και κάποια χαζοbenchmark πριν και μετά για να το επιβεβαιώσω και όντως δεν μειώθηκαν οι επιδόσεις. Δεν χρειαζόταν εννοείται αφού δεν υπήρχε νέο firmware revision αλλά όποιος καεί στο γάλα, ... :P
    Ευτυχώς...πόση υποβάθμιση να αντέξουμε πια;Δεν φτάνει που έχουμε off το hyper-threading...

  7. #6397
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έλεος με την Intel. Τουλάχιστον μην ρίχνουν τις επιδόσεις (όχι αισθητά), γιατί το έχουμε παραξηλώσει...

    Μετά θα είναι η σειρά της AMD...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #6398
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    @imitheos... Δεν ξέρω αν σε ξαναρώτησα (μάλλον ναι), αλλά ποιά είναι η άποψή σου για το OpenSUSE Tumbleweed; Σίγουρα θα το έχεις δει...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #6399
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    @imitheos... Δεν ξέρω αν σε ξαναρώτησα (μάλλον ναι), αλλά ποιά είναι η άποψή σου για το OpenSUSE Tumbleweed; Σίγουρα θα το έχεις δει...
    Το τρέχω σε αυτό το μηχάνημα που είμαι τώρα Το έχω κάνει plug κιόλας σε πολλά νήματα σαν εναλλακτικό του Arch (ίσως και αυτό το νήμα κιόλας). Τι θέλεις να ρωτήσεις;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #6400
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Γενικά ποια είναι η εντύπωσή σου ως διανομή Linux.

    Δεν ξέρω, μερικές φορές σκέφτομαι να φύγω από το Gentoo. Κάποιες φορές το compilation των πακέτων με κουράζει και σκέφτομαι να μεταβώ σε binary διανομή. Κοιτάω από εδώ κι από εκεί για πλάκα περισσότερο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κάτσει...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #6401
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ποια είναι η εντύπωσή σου ως διανομή Linux.

    Δεν ξέρω, μερικές φορές σκέφτομαι να φύγω από το Gentoo. Κάποιες φορές το compilation των πακέτων με κουράζει και σκέφτομαι να μεταβώ σε binary διανομή. Κοιτάω από εδώ κι από εκεί για πλάκα περισσότερο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κάτσει...
    Η εντύπωσή μου είναι πολύ θετική. Πιο "sane" πακέτα από fedora χωρίς 15 μη-απαραίτητες εξαρτήσεις (τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου μη-απαραίτητες). Πιο stable από Arch (όσο μπορώ να το κρίνω αυτό). Γλυτώνεις εννοείται το compiling και ειδικά έτσι όπως έχει "ανοίξει" η ανάπτυξη των προγραμμάτων, γλυτώνεις από ένα κάρο dev προγράμματα που στο gentoo αν και δεν τα χρησιμοποιείς ποτέ, είσαι αναγκασμένος να τα έχεις. Δεν χρειάζεσαι ruby για το rake, δεν χρειάζεσαι make / cmake / ninja, rust για librsvg και firefox, κτλ. Από την άλλη πλευρά είσαι αναγκασμένος να έχες full εξαρτήσεις επειδή ως binary διανομή που απευθύνεται σε πολύ κόσμο, όλα τα πακέτα είναι χτισμένα με full εξαρτήσεις.

    Μια διαφορά που έχει με το Arch / Gentoo και άλλες rolling διανομές είναι το OpenQA. Σε άλλες rolling διανομές, ο maintainer ενός πακέτου βλέπει ότι βγήκε νέα έκδοση, την κάνει compile και την ανεβάζει στο repo (εννοείται πως παραλείπω ένα κάρο στάδια δοκιμών). Αν για πάραδειγμα, κάνεις κάθε eix-sync κάθε 2 λεπτά, κάθε 2 λεπτά θα βλέπεις και updates. Γίνονται μεν δοκιμές από τον maintainer αλλά δεν δοκιμάζονται τα πακέτα πώς αλληλεπιδρούν με ολόκληρο το σύστημα.

    Στο openSUSE υπάρχει το repository με όνομα Factory. Αυτό είναι το rolling αποθετήριο στο οποίο μπαίνει κάθε πακέτο όταν υπάρχει νέα του έκδοση και η λειτουργία του είναι όπως αυτή που περιέγραψα πριν. Αυτό το αποθετήριο δεν το χρησιμοποιεί κανείς τελικός χρήστης. Κάθε ημέρα δημιουργείται ένα "snapshot" αυτού του αποθετηρίου το οποίο μετά δοκιμάζεται σε ένα κάρο τεστς όπως εγκατάσταση σε vm (έχουν πιαστεί πολλά bugs αλληλεπίδρασης πχ του grub με τον systemd, του systemd με κάτι άλλο, κτλ) και αν περάσουν τα τεστς, τότε αυτή η snapshot γίνεται publish στο επίσημο αποθετήριο που λέγεται Tumbleweed. Έτσι λοιπόν το Tumbleweed είναι εν δυνάμει πιο stable επειδή αυτό που παίρνεις είναι ένα δεμένο μεταξύ του σύστημα.

    Αυτό το OpenQA θα το δεις να μαρκετάρεται από πολλούς devs σαν το καλύτερο πράγμα μετά τον τροχό. Ενώ είναι σίγουρα καλύτερο από το μοντέλο των Arch / Gentoo, δεν είναι τόσο καταπληκτικό όσο παρουσιάζεται και πολλές φορές ξεφεύγει κάτι το οποίο σπάει το σύστημα. Επίσης αυτή η λειτουργία έχει ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Έχεις (ίσως) ένα snapshot κάθε ημέρα οπότε δεν παίρνεις τα πακέτα όσο γρήγορα θα έρθουν στο Arch ή στο Gentoo. Ίσως να μην σε ενοχλεί αυτό γιατί και σε άλλες rolling διανομές κάποιοι αναβαθμίζουν πχ κάθε σάββατο.

    Από εκεί και πέρα, αν θέλεις κάτι πάρα πολύ γρήγορα, μπορείς να χρησιμοποιείς και τα staging αποθετηρία τα οποία περιέχουν τις τελευταίες εκδόσεις πριν αυτές δοκιμαστούν από την OpenQA και δημοσιευτούν σαν snapshot.

    Ένα άλλο μαρκετίστικο το οποίο αναπαράγεται από πολλούς χρήστες για χρόνια και εμένα μου φαίνεται χαζό είναι "το opensuse έχει την καλύτερη υλοποίηση kde". Τι καλύτερο έχει δηλαδή από τις άλλες διανομές; Πόσο διαφορετικά να το χτίζουν πια; Το μόνο διαφορετικό είναι το πολύ όμορφο branding που δίνουν.

    Όλες οι "μεγάλες" διανομές είναι πολύ καλές και αυτό που δίνουν είναι αρκετά "polished". Σαν τελικός χρήστης δεν νομίζω ότι θα δεις μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε Arch / Fedora /OpenSUSE απλά για εμένα το tumbleweed έχει κάποια μικρά touches που το φέρνουν πρώτο ανέμεσα σε ίσους (πχ μπορείς να μπλοκάρεις πακέτα στο zypper που στο dnf δεν γίνεται και διάφορα τέτοια). Το zypper, μια και το ανέφερα, είναι πολύ γρήγορο (Απείρως πιο γρήγορο από dnf / apt και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πιο γρήγορο και από το pacman που οι archάδες συνέχεια λένε ότι είναι τρομερά γρήγορο). Βάλε το σε ένα VM και δοκίμασε το για κάποιες ημέρες. Τώρα που είπα βάλε το, θυμήθηκα τον εγκαταστάτη. Ο εγκαταστάτης του είναι 100 χρόνια μπροστά από τον anaconda ή οποιονδήποτε τρέχει η fedora που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μπορείς να κάνεις ό,τι custom θέλεις σε partitions, μπορείς να επιλέξεις ένα-ένα τα πακέτα που θα βάλεις, μπορείς 1002 πράγματα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #6402
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Thank you very much!

    Έβαλα σε ένα virtualbox ένα snapshot των τελευταίων ημερών (κατέβασα το network installer και κατέβαζε τα υπόλοιπα από το internet). Επίσης σε άλλο VM έβαλα και το Ubuntu desktop 20.10. Ο εγκαταστάτης του μεν από το δε μέρα με τη νύχτα. Όπως πολύ σωστά λες στο Tumbleweed ρυθμίζεις τα κέρατά σου (τι θα σου βάλει δηλαδή από πακέτα, αλλά και πολλά άλλα). Στο Ubuntu, next, next, μπήκε. Όχι απαραίτητα ότι αυτό είναι κακό, αλλά είναι ενδεικτικό της διαφορετικότητας της φιλοσοφίας μεταξύ τους.

    Καλό το Gentoo, έχω βολευτεί τόσα χρόνια εδώ και 15 χρόνια (...!), έχει πράματα που μου αρέσουν (slots για παράδειγμα), αλλά μερικές φορές το customization με κουράζει, όπως και το compilation των πακέτων (πχ. plasma, qt update, κτλ.). Δεν ξέρω αν τελικά θα μεταβώ σε binary διανομή (μάλλον δεν), αλλά καλό είναι γενικά να βλέπεις τι γίνεται και αλλού και τι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν.

    Στο δικό μου VPS έχω και πάλι Gentoo, αλλά επειδή λειτουργεί ως server, τα πακέτα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με ένα desktop, οπότε το compilation δε σε πειράζει και τόσο και στο κάτω κάτω είναι για πολύ συγκεκριμένη δουλειά. Στη δουλειά στους servers, Debian παντού, εκτός από κανά δυο με Ubuntu server, αλλά το τελευταίο, μου δίνει μια κάπως «βαριά» αίσθηση, ότι είναι bloated πολύ. Ίσως είναι ιδέα μου, αλλά δεν ξέρω, αυτή την αίσθηση μου δίνει.

    Αυτά...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #6403
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα σε ένα virtualbox ένα snapshot των τελευταίων ημερών (κατέβασα το network installer και κατέβαζε τα υπόλοιπα από το internet). Επίσης σε άλλο VM έβαλα και το Ubuntu desktop 20.10. Ο εγκαταστάτης του μεν από το δε μέρα με τη νύχτα. Όπως πολύ σωστά λες στο Tumbleweed ρυθμίζεις τα κέρατά σου (τι θα σου βάλει δηλαδή από πακέτα, αλλά και πολλά άλλα). Στο Ubuntu, next, next, μπήκε. Όχι απαραίτητα ότι αυτό είναι κακό, αλλά είναι ενδεικτικό της διαφορετικότητας της φιλοσοφίας μεταξύ τους.
    Ο εγκαταστάτης είναι ουσιαστικά μια μίνι έκδοση του yast οπότε έχει πάρα πολλές δυνατότητες. Δεν το θυμάμαι στα σίγουρα αλλά νομίζω πως αν δεν σε ενδιαφέρει να πειράξεις, και στο opensuse είναι next, next, τέλος. Και εγώ συνήθως τον net εγκαταστάτη κατεβάζω. Ένα άλλο πράγμα που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι ορισμένες φορές πριν να φορτώσει ο εγκαταστάτης, μετά από το στάδιο 1 από 6, 2 από 6, κτλ, έπαιρνα μήνυμα "υπάρχει νέο image του εγκαταστάτη. θέλεις να το κατεβάσω και να φορτώσω εκείνο;" και το κατέβαζε, και ξαναάρχιζε από την αρχή τα στάδιο 1 από 6. Τώρα έκανε kexec νέο πυρήνα και initramfs, έκανε κάτι άλλο; Δεν κατάλαβα ακριβώς πώς το έκανε χωρίς να κάνει reboot. Υπήρχαν και επιλογές που έβαζες κατά την εκκίνηση του πυρήνα ώστε να μπορείς να τρέξεις κάποιο beta εγκαταστάτη από άλλο url και ένα κάρο επιλογές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό το Gentoo, έχω βολευτεί τόσα χρόνια εδώ και 15 χρόνια (...!), έχει πράματα που μου αρέσουν (slots για παράδειγμα), αλλά μερικές φορές το customization με κουράζει, όπως και το compilation των πακέτων (πχ. plasma, qt update, κτλ.). Δεν ξέρω αν τελικά θα μεταβώ σε binary διανομή (μάλλον δεν), αλλά καλό είναι γενικά να βλέπεις τι γίνεται και αλλού και τι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν.
    Σε ένα βαθμό μπορείς να πετύχεις slots με τα staging αποθετήρια αλλά δεν είναι στο επίπεδο του Gentoo εννοείται. Μια φορά νομίζω με ρώτησες (ή ήταν άλλος; ) για postgresql και php ή κάτι τέτοιο και ενώ αρχικά είπα ότι υπάρχουν 4-5 εκδόσεις στα αποθετήρια, τελικά είδα ότι αυτές ήταν για παλαιότερες εκδόσεις και στο Tumbleewed μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν 1-2, άντε 3. Πάντα ο gcc που παρέχεται (και με τον οποίο χτίζονται τα πάντα) είναι ο νεώτερος και δίνονται άντε και η προηγούμενη έκδοση. Κάτι μάλιστα που μου είχε κάνει εντύπωση όταν το πρωτο-έβαλα ήταν ότι οι εκδόσεις του gcc ήταν πάντα svn475734 αντί για την επίσημη έκδοση και κάθε 4-5 εβδομάδες πήγαιναν σε νεώτερο svn revision. Η suse έχει πολλούς gcc devs οπότε ίσως μπορεί να εγγυηθεί την σταθερότητα συγκεκριμένων χρονικών σημείων του tree.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό μου VPS έχω και πάλι Gentoo, αλλά επειδή λειτουργεί ως server, τα πακέτα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με ένα desktop, οπότε το compilation δε σε πειράζει και τόσο και στο κάτω κάτω είναι για πολύ συγκεκριμένη δουλειά. Στη δουλειά στους servers, Debian παντού, εκτός από κανά δυο με Ubuntu server, αλλά το τελευταίο, μου δίνει μια κάπως «βαριά» αίσθηση, ότι είναι bloated πολύ. Ίσως είναι ιδέα μου, αλλά δεν ξέρω, αυτή την αίσθηση μου δίνει.

    Αυτά...
    Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με ubuntu αλλά πολλοί λένε ότι δίνει βαριά πακέτα (πχ το kde ξεκινάει ένα κάρο υπηρεσίες που άλλες διανομές δεν ξεκινάνε) και επίσης ότι κάνει αυθαίρετες αλλαγές με συνέπεια προγράμματα που παίζουν τζάμι σε debian να έχουν θέματα στο ubuntu (πχ το τελευταίο πρόβλημα ασφαλείας που βγήκε αυτές τις ημέρες αλλά όχι μόνο).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #6404
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    @GoofyX

    Ξεκίνησα με ubuntu (κλασικά), πήγα σε debian, πήγα σε arch, κατέληξα σε gentoo.

    Στο ενδιάμεσο φυσικά δοκίμασα και πολλές άλλες distro, αλλά αυτά που - αναγκάστηκα (με την καλή έννοια) - να μάθω με το gentoo (και το arch βέβαια) πόσα πράγματα και όταν ανακάλυψα τη δύναμη του portage, πραγματικά έριξα άγκυρα εδώ και 12 χρόνια!

    Όσο και να με παιδέψει το gentoo (που μ'έχει παιδέψει κατά καιρούς με προβλήματα που σε άλλες διανομές λειτουργούν out of the box), δεν το αλλάζω με τίποτα!
    Μόνο αν πάψει η ανάπτυξή του. Μόνο τότε (μακάρι να μη συμβεί ποτέ αυτό βέβαια!) θα αλλάξω διανομή, αφού πρώτα το φτάσω μέχρι το σημείο που θα είναι λειτουργικό πριν πνεύσει τα λοίσθια.

    Το gentoo είναι δύναμη. Πιστεύω πως μετά από 15 χρόνια, σε τσιγκλάει μία νέα περιπέτεια, αλλά στο τέλος πιστεύω θα επιστρέψεις στη γνώριμη συνήθεια...

    Πάντως όσονα φορά το compiling, με τους σύγχρονους επεξεργαστές, δεν είναι καν πρόβλημα.
    Εδώ με i3 10+ ετών και πέρα από 5-10 πακέτα, δεν καθυστερεί να χτιστεί το οτιδήποτε
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #6405
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.618
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δουλειά στους servers, Debian παντού, εκτός από κανά δυο με Ubuntu server
    Ubuntu servers; Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου παλικάρι μου; Το ubuntu έχει συγκεκριμένο κοινό, το desktop, όχι τους servers.

Σελ. 427 από 479 ΠρώτηΠρώτη ... 407417422425426427428429432437447 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας