Σελ. 414 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 394404409412413414415416419424434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.196-6.210 από 7206
  1. #6196
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, ίσως. Πάντως πριν είχα το ebuild από το overlay του jorgicio, αλλά στην τελευταία έκδοση (zoom-3.5.374815.0324) είδα ότι και αυτός έβαλε την qtwebengine ως εξάρτηση.

    Αφού μπήκε στο σταθερό, τώρα βλέπω ότι δε δείχνει video, ενώ η πρώτη έκδοση (3.5.361976.0301) έπαιζε μια χαρά.
    Βάλε τότε την παλιά όπως είπε και ο vtester αφού παίζει οκ. Παρεμπιπτώντος κατέβασα και την έκδοση που ανέφερες και έχει και αυτή την qtwebengine ενσωματωμένη οπότε μάλλον θα την δίνουν από εδώ και πέρα πάντα ενσωματωμένη. Δεν θα χρειάζεται να την κάνεις compile ώρες.

    Πολύ πιθανώς να μην σε ενδιαφέρει αλλά κατά σύμπτωση έβαλε ο jwz (ο developer του xscreensaver και παλιά major contributor στον emacs) σήμερα ένα post που βρίζει το zoom για ανήθικες τακτικές (αν κατάλαβα καλά από τη σύνοψη. δεν έκατσα να το διαβάσω).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #6197
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    https://bugs.gentoo.org/669082: ζητούν binary πακέτο για το qtwebengine.

    Πειράζοντας το πακέτο από το overlay του jorgicio και φτιάχνοντας νέο ebuild με την τελευταία έκδοση, παίζει και το βίντεο. Άρα φταίει το «δέσιμο» με τις βιβλιοθήκες του συστήματος και η έλλειψη μιας άλλης βιβλιοθήκης (σχετικό bug).

    Από την άλλη ο Ulrich στο bug έχει δίκιο λέγοντας ότι η Qt 5.9.6 που δίνει το Zoom bundled έχει θέματα ασφαλείας και ότι γενικά είναι στην πολιτική του Gentoo να χρησιμοποιούν τα πακέτα όσο γίνεται τις βιβλιοθήκες συστήματος και όχι τα bundled του πακέτου. Οκ, αλλά με το qtwebengine μας έσκισαν. Στο laptop το ξεκίνησα το πρωί και λίγο πριν τις 5 ώρες compilation (!!!), το έκοψα βλέποντας με το κόλπο με το ebuild του jorgicio παίζει. Ας δώσουν μια binary έκδοση του qtwebengine και το ξανασυζητάμε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6198
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Ζητάνε αλλά οι dev στις απαντήσεις δεν πολύ ψήνονται
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  4. #6199
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://bugs.gentoo.org/669082: ζητούν binary πακέτο για το qtwebengine.

    Πειράζοντας το πακέτο από το overlay του jorgicio και φτιάχνοντας νέο ebuild με την τελευταία έκδοση, παίζει και το βίντεο. Άρα φταίει το «δέσιμο» με τις βιβλιοθήκες του συστήματος και η έλλειψη μιας άλλης βιβλιοθήκης (σχετικό bug).

    Από την άλλη ο Ulrich στο bug έχει δίκιο λέγοντας ότι η Qt 5.9.6 που δίνει το Zoom bundled έχει θέματα ασφαλείας και ότι γενικά είναι στην πολιτική του Gentoo να χρησιμοποιούν τα πακέτα όσο γίνεται τις βιβλιοθήκες συστήματος και όχι τα bundled του πακέτου. Οκ, αλλά με το qtwebengine μας έσκισαν. Στο laptop το ξεκίνησα το πρωί και λίγο πριν τις 5 ώρες compilation (!!!), το έκοψα βλέποντας με το κόλπο με το ebuild του jorgicio παίζει. Ας δώσουν μια binary έκδοση του qtwebengine και το ξανασυζητάμε.
    Κώδικας:
    genlop -t qtwebengine
     * dev-qt/qtwebengine
    
         Tue Jul 30 06:39:35 2019 >>> dev-qt/qtwebengine-5.12.3
           merge time: 9 hours, 19 minutes and 31 seconds.
    
         Sat Sep  7 02:02:11 2019 >>> dev-qt/qtwebengine-5.12.3
           merge time: 14 hours, 37 minutes and 29 seconds.
    
         Tue Oct 29 16:01:44 2019 >>> dev-qt/qtwebengine-5.12.5
           merge time: 18 hours, 7 minutes and 11 seconds.
    Μερικοί χρόνοι από δικά μου merge
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #6200
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    genlop -t qtwebengine
     * dev-qt/qtwebengine
    
         Tue Jul 30 06:39:35 2019 >>> dev-qt/qtwebengine-5.12.3
           merge time: 9 hours, 19 minutes and 31 seconds.
    
         Sat Sep  7 02:02:11 2019 >>> dev-qt/qtwebengine-5.12.3
           merge time: 14 hours, 37 minutes and 29 seconds.
    
         Tue Oct 29 16:01:44 2019 >>> dev-qt/qtwebengine-5.12.5
           merge time: 18 hours, 7 minutes and 11 seconds.
    Μερικοί χρόνοι από δικά μου merge
    Χαρά στο κουράγιο σας. Βγήκε update σε llvm / clang που θέλει καμμιά ώρα και όλο το αναβάλλω να το κάνω, πόσο μάλλον 9 ώρες (ή θεός φυλάξοι 18 ώρες). Θυμάσαι μήπωε γιατί τόσο μεγάλη διαφορά 9 -> 14 -> 18; Είναι λόγω των διαφόρων mitigations που έβγαιναν κατά καιρούς;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6201
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Αν δείτε στο bug, δοκίμασα νέο build του qtwebengine στο κύριο μηχάνημά μου (i5 8600) με ενεργό το flag jumbo-build (δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με το κατάστημα...) και ο χρόνος έπεσε στο μισό. Αν είναι να το κάνετε κι εσείς, ενεργοποιήστε το flag σίγουρα. Θα θέλει όμως πολλή μνήμη, εγώ έχω 16GB, ίσως με 8GB να παίζει, δεν ξέρω.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6202
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρά στο κουράγιο σας. Βγήκε update σε llvm / clang που θέλει καμμιά ώρα και όλο το αναβάλλω να το κάνω, πόσο μάλλον 9 ώρες (ή θεός φυλάξοι 18 ώρες). Θυμάσαι μήπωε γιατί τόσο μεγάλη διαφορά 9 -> 14 -> 18; Είναι λόγω των διαφόρων mitigations που έβγαιναν κατά καιρούς;
    Δεν γνωρίζω γιατί πήρε τόσο πολύ. Αυτά τα rebuilds τα έκανα λόγω empty tree που χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές.

    Δεν με πολυαπασχολεί όμως, απ'τη στιγμή που το αφήνω να κάνει compiling στο background, ας κάνει όσο θέλει.

    Στα 900+ πακέτα που έχω εγκατεστημένα, είναι μετρημένα στα δάχτυλα τα "χρονοβόρα", επομένως δεν με απασχολεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δείτε στο bug, δοκίμασα νέο build του qtwebengine στο κύριο μηχάνημά μου (i5 8600) με ενεργό το flag jumbo-build (δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με το κατάστημα...) και ο χρόνος έπεσε στο μισό. Αν είναι να το κάνετε κι εσείς, ενεργοποιήστε το flag σίγουρα. Θα θέλει όμως πολλή μνήμη, εγώ έχω 16GB, ίσως με 8GB να παίζει, δεν ξέρω.
    Στα 16gb παίζω μπάλα κι εγώ. Θα το 'χω υπόψιν αν χρειαστεί να το ξαναπεράσω.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #6203
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ερώτηση: Το mysql-connector-c, αν το έχετε, ποιά έκδοσή του έχετε; Την 8.0.19; Σε μένα και στα 3 μηχανήματα, δεν γίνεται compile με τίποτα. Έχω ανοικτό bug, αλλά δεν έχω βρει άκρη. Είναι δυνατόν και στα 3 μηχανήματά μου να μη μεταγλωττίζεται; Πείραξα τα C{XX}FLAGS, αλλά τίποτα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #6204
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: Το mysql-connector-c, αν το έχετε, ποιά έκδοσή του έχετε; Την 8.0.19; Σε μένα και στα 3 μηχανήματα, δεν γίνεται compile με τίποτα. Έχω ανοικτό bug, αλλά δεν έχω βρει άκρη. Είναι δυνατόν και στα 3 μηχανήματά μου να μη μεταγλωττίζεται; Πείραξα τα C{XX}FLAGS, αλλά τίποτα.
    Δεν το είχα, αλλά το έκανα compile για πάρτη σου

    Χτίστηκε κανονικά. Η έκδοση dev-db/mysql-connector-c-8.0.19.

    Τα C{XX}FLAGS μου:

    Κώδικας:
    COMMON_FLAGS="-O2 -pipe"
    CFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
    CXXFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
    FCFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
    FFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
    Αν θέλεις, στο ανεβάζω binary να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να βγάλεις άκρη.
    Οι ρυθμίσεις μου το κάνουν να δουλεύει σε οποιοδήποτε σύστημα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #6205
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Και σε εμένα έπαιξε τζάμι σε hardened LTO μάλιστα. Τα μόνα που μου ήρθαν στο μυαλό είναι:

    1) Ninja: Θυμάμαι ότι κάποια έκδοση είχε ένα bug και έκανε miscompile το wayland ή κάτι τέτοιο. Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις και γίνεται compile με όλες.
    Edit: Πρόσεξα ότι σε εσένα το cmake λέει ότι δημιούργησε unix makefile ενώ σε εμένα ninja. Οπότε σε σένα τρέχει απλό make και δεν είχε να κάνει με το ninja έτσι και αλλιώς.
    2) CFLAGS: Έβαλα τα δικά σου και ό,τι άλλες επιλογές βρήκα όπως USE, κτλ αλλά έπαιξε με όλες τις δοκιμές.
    3) LLD: Έκανα vimdiff το build.log σου με το δικό μου και η πρώτη διαφορά που βλέπω είναι η εξής:
    Κώδικας:
    GoofyX
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT - Success
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT - Success
    Imitheos
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT - Failed
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT - Failed
    -- Performing Test C_LD_GOLD_RESULT
    -- Performing Test C_LD_GOLD_RESULT - Success
    -- Performing Test CXX_LD_GOLD_RESULT
    -- Performing Test CXX_LD_GOLD_RESULT - Success
    Ίσως να φταίει κάτι άλλο (δεν κοίταξα από εκεί και κάτω) αλλά μήπως φταίει ότι χτησιμοποιείς το LLD ενώ εγώ (και ίσως και ο gentoo) το GOLD; Πάει πολύς καιρός που έχω ασχοληθεί αλλά το LLD θεωρείται ready to use τώρα; Θυμάμαι ότι παλαιότερα που είχα γυρίσει όλο το σύστημα σε default clang, όλο το stack του LLVM (compiler-rt αντί για libgcc, libc++ αντί για libstdc++, κτλ) θεωρούταν σχεδόν-stable αλλά όλοι πρότειναν να μην ενεργοποιήσεις τον LLD. Εδώ και ο GOLD δεν έκανε compile ένα κάρο προγράμματα.

    Αν δεν βαριέσαι, κάνε μια δοκιμή με GOLD ή gnu LD.

    Edit2: Άσχετο με το παρόν bug αλλά δεν χρειάζεται να δηλώνεις χειροκίνητα στην CFLAGS όλες τις παραμέτρους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατευθείαν ένα προφίλ.
    Κώδικας:
    CFLAGS="-O2 -pipe -mmmx -msse -msse2 -msse3 -mssse3 -mcx16 -msahf -mmovbe -maes -mpclmul -mpopcnt -mabm -mfma -mbmi -msgx -mbmi2 -mavx -mavx2 -msse4.2 -msse4.1 -mlzcnt -mrtm -mhle -mrdrnd -mf16c -mfsgsbase -mrdseed -mprfchw -madx -mfxsr -mxsave -mxsaveopt -mclflushopt -mxsavec -mxsaves --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=9216"
    Αν δεν μου ξέφυγε κάτι, όλες οι παράμετροι που έχεις εκφράζονται από το προφίλ skylake με μόνο λίγες να μένουν που δεν είναι ενεργοποιημένες σε κανένα προφίλ από ό,τι είδα. Οπότε με μικρή επιφύλαξη μήπως έκανα κάποιο λάθος, το παραπάνω μπορεί να γραφτεί ως
    Κώδικας:
    CFLAGS="-O2 -pipe -march=skylake -maes -mabm -mrtm --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=9216"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 31-03-20 στις 18:55.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #6206
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις, στο ανεβάζω binary να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να βγάλεις άκρη.
    Οι ρυθμίσεις μου το κάνουν να δουλεύει σε οποιοδήποτε σύστημα.
    Αν δεν παίξουν οι χακιές που λέει ο imitheos, μάλλον θα το κάνεις... Θα σου πω, thanks anyway.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε εμένα έπαιξε τζάμι σε hardened LTO μάλιστα. Τα μόνα που μου ήρθαν στο μυαλό είναι:

    1) Ninja: Θυμάμαι ότι κάποια έκδοση είχε ένα bug και έκανε miscompile το wayland ή κάτι τέτοιο. Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις και γίνεται compile με όλες.
    Edit: Πρόσεξα ότι σε εσένα το cmake λέει ότι δημιούργησε unix makefile ενώ σε εμένα ninja. Οπότε σε σένα τρέχει απλό make και δεν είχε να κάνει με το ninja έτσι και αλλιώς.
    Το έχω το ninja.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) CFLAGS: Έβαλα τα δικά σου και ό,τι άλλες επιλογές βρήκα όπως USE, κτλ αλλά έπαιξε με όλες τις δοκιμές.
    3) LLD: Έκανα vimdiff το build.log σου με το δικό μου και η πρώτη διαφορά που βλέπω είναι η εξής:
    Κώδικας:
    GoofyX
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT - Success
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT - Success
    Imitheos
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test C_LD_LLD_RESULT - Failed
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT
    -- Performing Test CXX_LD_LLD_RESULT - Failed
    -- Performing Test C_LD_GOLD_RESULT
    -- Performing Test C_LD_GOLD_RESULT - Success
    -- Performing Test CXX_LD_GOLD_RESULT
    -- Performing Test CXX_LD_GOLD_RESULT - Success
    Ίσως να φταίει κάτι άλλο (δεν κοίταξα από εκεί και κάτω) αλλά μήπως φταίει ότι χρησιμοποιείς το LLD ενώ εγώ (και ίσως και ο gentoo) το GOLD; Πάει πολύς καιρός που έχω ασχοληθεί αλλά το LLD θεωρείται ready to use τώρα; Θυμάμαι ότι παλαιότερα που είχα γυρίσει όλο το σύστημα σε default clang, όλο το stack του LLVM (compiler-rt αντί για libgcc, libc++ αντί για libstdc++, κτλ) θεωρούταν σχεδόν-stable αλλά όλοι πρότειναν να μην ενεργοποιήσεις τον LLD. Εδώ και ο GOLD δεν έκανε compile ένα κάρο προγράμματα.

    Αν δεν βαριέσαι, κάνε μια δοκιμή με GOLD ή gnu LD.
    Πώς αλλάζω το linker;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit2: Άσχετο με το παρόν bug αλλά δεν χρειάζεται να δηλώνεις χειροκίνητα στην CFLAGS όλες τις παραμέτρους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατευθείαν ένα προφίλ.
    Κώδικας:
    CFLAGS="-O2 -pipe -mmmx -msse -msse2 -msse3 -mssse3 -mcx16 -msahf -mmovbe -maes -mpclmul -mpopcnt -mabm -mfma -mbmi -msgx -mbmi2 -mavx -mavx2 -msse4.2 -msse4.1 -mlzcnt -mrtm -mhle -mrdrnd -mf16c -mfsgsbase -mrdseed -mprfchw -madx -mfxsr -mxsave -mxsaveopt -mclflushopt -mxsavec -mxsaves --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=9216"
    Αν δεν μου ξέφυγε κάτι, όλες οι παράμετροι που έχεις εκφράζονται από το προφίλ skylake με μόνο λίγες να μένουν που δεν είναι ενεργοποιημένες σε κανένα προφίλ από ό,τι είδα. Οπότε με μικρή επιφύλαξη μήπως έκανα κάποιο λάθος, το παραπάνω μπορεί να γραφτεί ως
    Κώδικας:
    CFLAGS="-O2 -pipe -march=skylake -maes -mabm -mrtm --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=9216"
    Το -march=skylake και -mtune=skylake τα έβαλα εκ των υστέρων στο CFLAGS. Τελοσπάντων, θα δοκιμάσω αυτά που λες και βλέπουμε.

    Ευχαριστώ παίδες!

    - - - Updated - - -

    Εντάξει είναι να τρελαίνεσαι. Ρε συ imithee, δεν πας να υποστηρίξεις κανά Gentoo; Θα σου κόβουμε μισθό. Δηλαδή ένα κωλο-ποστ έριξα εδώ και βρήκες λύση!!! Ο άλλος ο developer στο bug που άνοιξα τι σκατά έκανε; Με το που έβγαλα το lld, έκανε compile κανονικά χωρίς να πειράξω CFLAGS ή δεν ξέρω 'γω τι! Και όχι μου έλεγε να κάνω debug με τον gdb και ό,τι να 'ναι!!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΜΙΘΕΕ!!!!!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #6207
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει είναι να τρελαίνεσαι. Ρε συ imithee, δεν πας να υποστηρίξεις κανά Gentoo; Θα σου κόβουμε μισθό. Δηλαδή ένα κωλο-ποστ έριξα εδώ και βρήκες λύση!!! Ο άλλος ο developer στο bug που άνοιξα τι σκατά έκανε; Με το που έβγαλα το lld, έκανε compile κανονικά χωρίς να πειράξω CFLAGS ή δεν ξέρω 'γω τι! Και όχι μου έλεγε να κάνω debug με τον gdb και ό,τι να 'ναι!!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΜΙΘΕΕ!!!!!
    Σε σχέση με τον Thomas στο bug report, εγώ είχα το πλεονέκτημα ότι μας είπες να δοκιμάσουμε να κάνουμε compile το πακέτο οπότε είπα "δε συγκρίνεις τα logs;" και έκανα vimdiff τα logs μας.

    Χωρίς αυτό δεν υπήρχε καμμία μα καμμία περίπτωση να πάει το μυαλό μου ότι α) θα έχεις εγκαταστήσει τον LLD που δεν είναι και τόσο stable (ειδικά ξέροντας ότι δεν έχεις πολλά ~amd64 προγράμματα) και β) το build system του connector, χωρίς κανένα use flag ή configure flag ή whatever, θα πήγαινε και θα προτιμούσε τον LLD απλά και μόνο επειδή τον βρήκε εγκατεστημένο. Μου έκανε εντύπωση ακόμη και το γεγονός ότι προτίμησε τον GOLD σε σχέση με τον Gnu LD.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #6208
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κουτσομπολιό:

    2020-04-03-deprecation-of-legacy-x11-input-drivers
    Title Deprecation of legacy X11 input drivers
    Author Piotr Karbowski <slashbeast@gentoo.org>
    Posted 2020-04-03
    Revision 2

    The Gentoo X11 Team is announcing the deprecation and future removal of
    the legacy X11 input drivers x11-drivers/xf86-input-mouse and
    x11-drivers/xf86-input-keyboard. As of 2020-05-01 those input drivers
    will be masked for removal.

    These drivers have been deprecated for many years, first by
    xf86-input-evdev and then by xf86-input-libinput.

    The only use for those drivers remain in deployments which intentionally
    opt-out of using udev, as both evdev and libinput require udev during
    runtime, however given that upstream has already removed the Linux
    support from xf86-input-keyboard, future X11 releases will no longer
    support xf86-input-keyboard on Linux rendering those installation
    infeasible to use without udev.

    In order to ensure frictionless upgrade path for future X11 releases, we
    have decided to deprecate those drivers that are not in active use by
    pretty much any installation of Gentoo.

    No action is required from end-users who are already using libinput (or
    evdev). To check which driver is in use, one can use

    $ grep 'Using input driver' ~/.local/share/xorg/Xorg.0.log

    for the systems running xorg-server as regular user (-suid
    +elogind/+systemd) or by running

    # grep 'Using input driver' /var/log/Xorg.0.log

    for those running xorg-server as root.

    If however neither libinput or evdev is in use, one should append
    'libinput' to the INPUT_DEVICES variable inside /etc/portage/make.conf
    while removing 'keyboard' and 'mouse' if present, then update @world
    with new USE flags

    # emerge -N @world
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6209
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Modern desktop environments make use of PAM session tracking for users, login
    sessions and seats. [1] The most user-visible part of that is device and file
    permissions management and reboot/shutdown handling without superuser rights.

    Users with systemd can stop reading here and continue with their daily
    routine.

    ConsoleKit2 is unmaintained upstream for more than two years [2]. There are
    many longstanding bugs and papercuts with consumers that aren't being fixed,
    not least because these code paths receive very little testing.

    Enter the elogind project [3], which is a standalone logind implementation
    based on systemd code, currently maintained by a fellow Gentoo user. We have
    had sys-auth/elogind available in Gentoo since the beginning of 2017, and
    meanwhile it has gained support [4] in KDE Plasma, Gnome [5], Cinnamon, MATE
    and Xfce, as well as most other former consolekit consumers.

    Consequently, the desktop profile is switching away from consolekit to
    elogind. Users of sys-auth/consolekit who selected a different profile should
    consider doing the same. A guide is available [6]. Migration is easy, but any
    existing consolekit session will be broken, and elogind will only begin to work
    on relogin.

    Rely either on the profile, or set USE="elogind -consolekit" in make.conf
    yourself. Make sure there is no consolekit debris in /etc/portage/package.use:

    # grep -R consolekit /etc/portage/package.use

    Rebuild all affected consumers and remove sys-auth/consolekit:

    # emerge --ask --changed-use --deep @world
    # emerge --depclean consolekit

    Optional, but recommended in case of trouble such as missing reboot/shutdown
    capabilities in the display manager:

    # rc-update add elogind boot

    For users of ~/.xinitrc instead of one of the supported DMs, do not forget to
    update accordingly (ck-launch-session is gone without replacement).

    PS: Subsequently, this will lead to the last-riting of sys-power/pm-utils [7]
    which is dead even longer than the original ConsoleKit(1) project. KDE Plasma
    users sticking with sys-auth/consolekit are then going to lose suspend from
    GUI without superuser rights.
    Μεγάλο κρίμα

    Μόλις έκανα το switch διαπίστωσα τα λεγόμενα στο bold κείμενο...

    Επαναφορά στο consolekit λοιπόν, μέχρι νεοτέρας κι ας ελπίσουμε να βρεθεί μια λύση για το suspend γιατί είναι απαραίτητο σε αρκετούς χρήστες θέλω να πιστεύω.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #6210
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλο κρίμα

    Επαναφορά στο consolekit λοιπόν, μέχρι νεοτέρας κι ας ελπίσουμε να βρεθεί μια λύση για το suspend γιατί είναι απαραίτητο σε αρκετούς χρήστες θέλω να πιστεύω.
    Γιατί να γυρίσεις στο consolekit; Είμαι ζαλισμένος και το μυαλό μου δεν λειτουργεί αυτή τη στιγμή αλλά το αντίθετο δεν λέει το bold; Δεν θα έχουν suspend εικονίδιο στο gui όσοι παραμείνουν στο consolekit δεν λέει;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 414 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 394404409412413414415416419424434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας