Σελ. 425 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 405415420423424425426427430435445 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.361-6.375 από 7206
  1. #6361
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έβαλα το update της Qt, δεν είχα κανένα θέμα.
    Κι εγώ ενδεχομένως να μην αντιμετωπίσω κάποιο θέμα, απλά την τελευταία φορά που είχα κάνει update τόσα πακέτα της qt, είχε διαλυθεί το σύμπαν και παιδευόμουν με empty world κλπ.

    Θα επιχειρήσω να το κάνω update όταν θα χω χρόνο μπροστά μου
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #6362
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τι ήθελα και μίλησα. Πάω να κάνω upgrade στο μηχάνημα με το Haswell και μου πετάει το εξής:

    Κώδικας:
    Incompatible processor. This Qt build requires the following features:
        rtm
    Aborted. Incompatible processor: missing feature 0x20000 - rtm.
    Θα δοκιμάσω rebuild το gcc και ξαναδοκιμάζω...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6363
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ήθελα και μίλησα. Πάω να κάνω upgrade στο μηχάνημα με το Haswell και μου πετάει το εξής:

    Κώδικας:
    Incompatible processor. This Qt build requires the following features:
        rtm
    Aborted. Incompatible processor: missing feature 0x20000 - rtm.
    Θα δοκιμάσω rebuild το gcc και ξαναδοκιμάζω...
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να χτίσεις ξανά το qt πρώτα (με -mno-rtm) που είναι πιο γρήγορο από το gcc;

    Έχεις δηλωμένο στο CPU_FLAGS_X86 τίποτα σχετικό με το rtm; Ή μήπως χρησιμοποιείς -march=native στην CFLAGS; Σε εμένα με march=haswell δεν βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα το qt.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #6364
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Στο make.conf έχω το εξής:
    Κώδικας:
    CFLAGS="-O2 -pipe -march=haswell -mtune=haswell -mmmx -msse -msse2 -msse3 -mssse3 -mcx16 -msahf -mmovbe -maes -mpclmul -mpopcnt -mabm -mfma -mbmi -mbmi2 -mavx -mavx2 -msse4.2 -msse4.1 -mlzcnt -mrdrnd -mf16c -mfsgsbase -mfxsr -mxsave -mxsaveopt -mno-rtm --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=6144"
    Το έβαλα τώρα και 2 πακέτα τα πέρασε, αλλά κόλλησε στο 3ο. Θα δω.

    - - - Updated - - -

    Κάνω rebuild το gcc. Τα -mno flags τα αφαιρούσα, επειδή σε ένα πακέτο δημιουργούσαν πρόβλημα, γι' αυτό και έχω το CFLAGS έτσι. Ίσως τελικά να τα θέλει.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #6365
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο make.conf έχω το εξής:
    Κώδικας:
    CFLAGS="-O2 -pipe -march=haswell -mtune=haswell -mmmx -msse -msse2 -msse3 -mssse3 -mcx16 -msahf -mmovbe -maes -mpclmul -mpopcnt -mabm -mfma -mbmi -mbmi2 -mavx -mavx2 -msse4.2 -msse4.1 -mlzcnt -mrdrnd -mf16c -mfsgsbase -mfxsr -mxsave -mxsaveopt -mno-rtm --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=6144"
    Το έβαλα τώρα και 2 πακέτα τα πέρασε, αλλά κόλλησε στο 3ο. Θα δω.
    Κώδικας:
    % gcc -Q --help=target -march=haswell |grep enabled 
      -m128bit-long-double        		[enabled]
      -m64                        		[enabled]
      -m80387                     		[enabled]
      -malign-stringops           		[enabled]
      -mavx                       		[enabled]
      -mavx2                      		[enabled]
      -mbmi                       		[enabled]
      -mbmi2                      		[enabled]
      -mcx16                      		[enabled]
      -mf16c                      		[enabled]
      -mfancy-math-387            		[enabled]
      -mfma                       		[enabled]
      -mfp-ret-in-387             		[enabled]
      -mfsgsbase                  		[enabled]
      -mfxsr                      		[enabled]
      -mglibc                     		[enabled]
      -mhard-float                		[enabled]
      -mhle                       		[enabled]
      -mieee-fp                   		[enabled]
      -mlong-double-80            		[enabled]
      -mlzcnt                     		[enabled]
      -mmmx                       		[enabled]
      -mmovbe                     		[enabled]
      -mpclmul                    		[enabled]
      -mpopcnt                    		[enabled]
      -mpush-args                 		[enabled]
      -mrdrnd                     		[enabled]
      -mred-zone                  		[enabled]
      -msahf                      		[enabled]
      -msse                       		[enabled]
      -msse2                      		[enabled]
      -msse3                      		[enabled]
      -msse4                      		[enabled]
      -msse4.1                    		[enabled]
      -msse4.2                    		[enabled]
      -mssse3                     		[enabled]
      -mstv                       		[enabled]
      -mtls-direct-seg-refs       		[enabled]
      -mvzeroupper                		[enabled]
      -mxsave                     		[enabled]
      -mxsaveopt                  		[enabled]
    Το mtune έχει νόημα μόνο όταν χρησιμοποιείς μικρότερο march οπότε μπορεί να φύγει. Το march ενεργοποιεί τις επιλογές που υποστηρίζουν όλοι οι haswells. Έτσι δεν χρειάζεται να τα δηλώσεις χειροκίνητα και μπορείς να έχεις απλά CFLAGS="-O2 -pipe -march=haswell -maes -mabm -mno-rtm --param l1-cache-size=32 --param l1-cache-line-size=64 --param l2-cache-size=6144".

    Για κάποιο λόγο α) τα aes, abm δεν ενεργοποιούνται (ίσως κάποια haswell μοντέλα δεν τα υποστηρίζουν), β) έχω δει να παράγεται κώδικας που χρησιμοποιεί εντολές aes ακόμη και όταν δεν έχεις δηλώσει το maes (bug ? feature ?) Παρόλα αυτά δεν χάνεις κάτι να τα έχεις δηλωμένα.

    Το -mno-rtm δεν θα έπρεπε να χρειάζεται μια και δεν ενεργοποιείται από την march=haswell. Στο προηγούμενο μήνυμά μου το πρότεινα επειδή δεν ήξερα τι επιλογές χρησιμοποιείς (έχω διαβάσει bugs που ο gcc μπερδευόταν με march=native και ενεργοποιούσε εντολές που δεν υποστηρίζονταν από τον επεξεργαστή). Αφού όμως εμφανίστηκε το πρόβλημα στο qt, άφησε το σαν παράμετρο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6366
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    @@...

    Ακόμα και μετά το gcc rebuild, χτυπάει:

    Κώδικας:
    Incompatible processor. This Qt build requires the following features:
        rtm
    Aborted. Incompatible processor: missing feature 0x20000 - rtm.
    Ό,τι να 'ναι... Η μ@λ@κί@ είναι ότι δεν θα δουλεύει το σύστημα αύριο. Έλεος...

    - - - Updated - - -

    Μασκάρισμα της Qt 5.15 και ο Θεός βοηθός...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6367
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    @@...

    Ακόμα και μετά το gcc rebuild, χτυπάει:

    Κώδικας:
    Incompatible processor. This Qt build requires the following features:
        rtm
    Aborted. Incompatible processor: missing feature 0x20000 - rtm.
    Ό,τι να 'ναι... Η μ@λ@κί@ είναι ότι δεν θα δουλεύει το σύστημα αύριο. Έλεος...

    - - - Updated - - -

    Μασκάρισμα της Qt 5.15 και ο Θεός βοηθός...
    99% θα πω χαζομάρα αλλά διαβάζω ότι το rtm είναι μέρος των tsx εντολών οι οποίες έχουν το γνωστό πρόβλημα στους haswell και δεν λειτουργούν οπότε απενεργοποιήθηκαν μέσω firmware. Το σωστό firmware φορτώνεται είτε από το bios (αν η μητρική έβγαλε bios με το νεώτερο firmware) ή πιο συνήθως μέσω του initramfs. Μήπως έγινε κάτι και δεν σου φορτώθηκε το firmware οπότε ο επεξεργαστής διαφημίζει TSX και σε συνδυασμό με βλακεία του Qt build system ενεργοποιείται το rtm ?

    Κώδικας:
    % head /proc/cpuinfo 
    cpu family	: 6
    model		: 60
    model name	: Intel(R) Core(TM) i5-4570 CPU @ 3.20GHz
    stepping	: 3
    microcode	: 0x28
    
    % dmesg |head
    [    0.000000] microcode: microcode updated early to revision 0x28, date = 2019-11-12
    Σε εμένα παίρνω αυτό το οποίο είναι το νεώτερο firmware για τον δικό μου. Αν το τελευταίο firmware φορτώνεται από το bios, τότε δεν θα δεις το "updated early to τάδε" στο dmesg αλλά θα δεις την έκδοση στο /proc/cpuinfo.

    Όπως είπα στην αρχή, είναι πολύ χλωμό σενάριο και μάλλον λέω χαζομάρες αλλά μια και δεν παίρνει χρόνο να το ελέγξεις, κοίταξε το αν θέλεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #6368
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Το σωστό firmware έχω κι εγώ, το ενσωματώνω στον kernel:

    Κώδικας:
    @hermes ~ $ head /proc/cpuinfo
    processor	: 0
    vendor_id	: GenuineIntel
    cpu family	: 6
    model		: 60
    model name	: Intel(R) Core(TM) i5-4590 CPU @ 3.30GHz
    stepping	: 3
    microcode	: 0x28
    cpu MHz		: 2398.915
    cache size	: 6144 KB
    physical id	: 0
    
    @hermes ~ $ dmesg |head
    [    0.000000] microcode: microcode updated early to revision 0x28, date = 2019-11-12
    [    0.000000] Linux version 5.9.1-gentoo (root@hermes) (gcc (Gentoo 9.3.0-r1 p3) 9.3.0, GNU ld (Gentoo 2.33.1 p2) 2.33.1) #1 SMP Sat Oct 17 17:31:48 EEST 2020
    [    0.000000] Command line: BOOT_IMAGE=/vmlinuz-5.9.1-gentoo root=UUID=2be7fbbd-d50b-48a7-8148-7700131a9e8d ro init=/usr/lib/systemd/systemd
    [    0.000000] KERNEL supported cpus:
    [    0.000000]   Intel GenuineIntel
    [    0.000000] x86/fpu: Supporting XSAVE feature 0x001: 'x87 floating point registers'
    [    0.000000] x86/fpu: Supporting XSAVE feature 0x002: 'SSE registers'
    [    0.000000] x86/fpu: Supporting XSAVE feature 0x004: 'AVX registers'
    [    0.000000] x86/fpu: xstate_offset[2]:  576, xstate_sizes[2]:  256
    [    0.000000] x86/fpu: Enabled xstate features 0x7, context size is 832 bytes, using 'standard' format.
    Με την Qt 5.14 δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Θα δοκιμάσω να κάνω upgrade την qtcore στην 5.15.1 και μετά την qtgui (εκεί μου χτυπούσε). Αν χτυπήσει πάλι, θα υποβάλλω bug report.

    - - - Updated - - -

    Ξεκίνησα να κάνω rebuild το @system, και μετά αφού έκανε κάποια πακέτα, ξεκίνησα πάλι το upgrade στην 5.15.1. Το qtgui το πέρασε τώρα, ίσως να διορθώθηκε το θέμα, θα φανεί στα κοντά.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #6369
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Μόλις έκανα κι εγώ το update της qt-5.15.1.

    Όλα πήγαν υπέροχα, ευτυχώς

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20201020_130425.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  81,7 KB 
ID: 219867
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #6370
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εντάξει. Σήμερα μπήκε update στην libjpeg-turbo και αυτό προκαλεί rebuild στο γ@μω qtwebengine, που θέλει μια ώρα στο PC και κάτι ώρες στα άλλα μηχανήματα και που φυσικά το έκανα προχθές με το upgrade στην 5.15.1. Έλεος...

    Εν τω μεταξύ έχει ανοικτό bug ώστε να προσφέρουν binary package του πακέτου, αλλά @@. Κανείς δεν ασχολείται.

    Και ο μόνος λόγος που το θέλω το πακέτο (έχω ανενεργά όσα flags το ζητούν), είναι το Zoom, επειδή αυτό που δίνει από τη μάνα του είναι παλιά έκδοση και τρύπιο, οπότε το πήραν οι τύποι του Gentoo και χρησιμοποιούν το system qtwebengine, που σημαίνει όμως ότι πρέπει να το βάλεις πρώτα... Τι να πω...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #6371
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει. Σήμερα μπήκε update στην libjpeg-turbo και αυτό προκαλεί rebuild στο γ@μω qtwebengine, που θέλει μια ώρα στο PC και κάτι ώρες στα άλλα μηχανήματα και που φυσικά το έκανα προχθές με το upgrade στην 5.15.1. Έλεος...

    Εν τω μεταξύ έχει ανοικτό bug ώστε να προσφέρουν binary package του πακέτου, αλλά @@. Κανείς δεν ασχολείται.

    Και ο μόνος λόγος που το θέλω το πακέτο (έχω ανενεργά όσα flags το ζητούν), είναι το Zoom, επειδή αυτό που δίνει από τη μάνα του είναι παλιά έκδοση και τρύπιο, οπότε το πήραν οι τύποι του Gentoo και χρησιμοποιούν το system qtwebengine, που σημαίνει όμως ότι πρέπει να το βάλεις πρώτα... Τι να πω...
    Εισαι σίγουρος ότι είναι απαραίτητη η qtwebengine για το zoom; Γιατί εγώ που δοκίμασα από περιέργεια να το κάνω emerge (εικονικά), δεν το ζητάει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20201020_223651.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  120,4 KB 
ID: 219894
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #6372
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει. Σήμερα μπήκε update στην libjpeg-turbo και αυτό προκαλεί rebuild στο γ@μω qtwebengine, που θέλει μια ώρα στο PC και κάτι ώρες στα άλλα μηχανήματα και που φυσικά το έκανα προχθές με το upgrade στην 5.15.1. Έλεος...

    Εν τω μεταξύ έχει ανοικτό bug ώστε να προσφέρουν binary package του πακέτου, αλλά @@. Κανείς δεν ασχολείται.

    Και ο μόνος λόγος που το θέλω το πακέτο (έχω ανενεργά όσα flags το ζητούν), είναι το Zoom, επειδή αυτό που δίνει από τη μάνα του είναι παλιά έκδοση και τρύπιο, οπότε το πήραν οι τύποι του Gentoo και χρησιμοποιούν το system qtwebengine, που σημαίνει όμως ότι πρέπει να το βάλεις πρώτα... Τι να πω...
    Κώδικας:
    % emerge -uND @world
    
    Calculating dependencies... done!
    [ebuild     U  ] media-libs/libvpx-1.9.0:0/6::gentoo [1.8.2:0/6::gentoo] USE="highbitdepth postproc threads -doc -static-libs -svc -test" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 0 KiB
    [ebuild     U ~] dev-lang/rust-bin-1.47.0-r1:stable::gentoo [1.46.0:stable::gentoo] USE="-clippy -doc -rls -rustfmt" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" CPU_FLAGS_X86="sse2" 147356 KiB
    [ebuild     U ~] virtual/rust-1.47.0::gentoo [1.46.0::gentoo] ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 0 KiB
    [ebuild     U  ] net-libs/nodejs-14.11.0::gentoo [14.2.0::gentoo] USE="icu* npm snapshot ssl system-ssl -debug -doc -inspector -pax_kernel -systemtap -test" CPU_FLAGS_X86="sse2" 32598 KiB
    [ebuild     U  ] media-libs/libsndfile-1.0.29_pre2_p20191024::gentoo [1.0.28-r4::gentoo] USE="alsa -minimal -sqlite -static-libs -test" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 705 KiB
    [ebuild     U  ] media-libs/dav1d-0.7.0:0/4::gentoo [0.5.2:0/3::gentoo] USE="10bit 8bit asm" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 599 KiB
    [ebuild  r  U  ] media-libs/libaom-2.0.0:0/2::gentoo [1.0.0-r2:0/0::gentoo] USE="-doc -examples" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" CPU_FLAGS_X86="avx avx2 mmx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2%* ssse3" 3416 KiB
    
    Total: 38 packages (14 upgrades, 2 downgrades, 10 new, 3 in new slots, 9 reinstalls, 1 uninstall), Size of downloads: 719112 KiB
    
    The following packages are causing rebuilds:
    
      (media-libs/libaom-2.0.0:0/2::gentoo, ebuild scheduled for merge) causes rebuilds for:
        (www-client/firefox-81.0.2:0/81::gentoo, ebuild scheduled for merge)
    Κάνε ό,τι κάνω και εγώ. Δεν χτίζω την Ψ βιβλιοθήκη που απαιτεί recompile ενός τεράστιου πακέτου μέχρι να βγει νέα έκδοση αυτού του πακέτου οπότε και τα κάνω όλα μαζί (αν το θυμηθώ φυσικά). Όταν βγει νέος firefox, τότε θα περάσω και τα υπόλοιπα (και το nodejs που θέλει 1 ώρα και είναι απλά build εξάρτηση δεν το αναβαθμίζω ποτέ. αν το ebuild του firefox χρειάζεται νεότερη έκδοση για να χτιστεί, τότε μόνο θα το περάσω).

    Η νέα έκδοση της libjpeg-turbo βγήκε επειδή έχει CVEs που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για exploit; Αν ναι, τότε είναι πιο δύσκολη επιλογή. Αν δεν έχει προβλήματα ασφαλείας και είναι μια απλή αναβάθμιση, άφησε την μέχρι να βγει νέα qtwebengine
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #6373
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι σίγουρος ότι είναι απαραίτητη η qtwebengine για το zoom; Γιατί εγώ που δοκίμασα από περιέργεια να το κάνω emerge (εικονικά), δεν το ζητάει.
    Έχεις πολύ δίκιο! Το ήθελε το libksysguard επειδή είχα το webengine flag ενεργό εκεί και μόλις το έβγαλα δεν το ζήτησε πλέον (το qtwebengine).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    % emerge -uND @world
    
    Calculating dependencies... done!
    [ebuild     U  ] media-libs/libvpx-1.9.0:0/6::gentoo [1.8.2:0/6::gentoo] USE="highbitdepth postproc threads -doc -static-libs -svc -test" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 0 KiB
    [ebuild     U ~] dev-lang/rust-bin-1.47.0-r1:stable::gentoo [1.46.0:stable::gentoo] USE="-clippy -doc -rls -rustfmt" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" CPU_FLAGS_X86="sse2" 147356 KiB
    [ebuild     U ~] virtual/rust-1.47.0::gentoo [1.46.0::gentoo] ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 0 KiB
    [ebuild     U  ] net-libs/nodejs-14.11.0::gentoo [14.2.0::gentoo] USE="icu* npm snapshot ssl system-ssl -debug -doc -inspector -pax_kernel -systemtap -test" CPU_FLAGS_X86="sse2" 32598 KiB
    [ebuild     U  ] media-libs/libsndfile-1.0.29_pre2_p20191024::gentoo [1.0.28-r4::gentoo] USE="alsa -minimal -sqlite -static-libs -test" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 705 KiB
    [ebuild     U  ] media-libs/dav1d-0.7.0:0/4::gentoo [0.5.2:0/3::gentoo] USE="10bit 8bit asm" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" 599 KiB
    [ebuild  r  U  ] media-libs/libaom-2.0.0:0/2::gentoo [1.0.0-r2:0/0::gentoo] USE="-doc -examples" ABI_X86="(64) -32 (-x32)" CPU_FLAGS_X86="avx avx2 mmx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2%* ssse3" 3416 KiB
    
    Total: 38 packages (14 upgrades, 2 downgrades, 10 new, 3 in new slots, 9 reinstalls, 1 uninstall), Size of downloads: 719112 KiB
    
    The following packages are causing rebuilds:
    
      (media-libs/libaom-2.0.0:0/2::gentoo, ebuild scheduled for merge) causes rebuilds for:
        (www-client/firefox-81.0.2:0/81::gentoo, ebuild scheduled for merge)
    Κάνε ό,τι κάνω και εγώ. Δεν χτίζω την Ψ βιβλιοθήκη που απαιτεί recompile ενός τεράστιου πακέτου μέχρι να βγει νέα έκδοση αυτού του πακέτου οπότε και τα κάνω όλα μαζί (αν το θυμηθώ φυσικά). Όταν βγει νέος firefox, τότε θα περάσω και τα υπόλοιπα (και το nodejs που θέλει 1 ώρα και είναι απλά build εξάρτηση δεν το αναβαθμίζω ποτέ. αν το ebuild του firefox χρειάζεται νεότερη έκδοση για να χτιστεί, τότε μόνο θα το περάσω).

    Η νέα έκδοση της libjpeg-turbo βγήκε επειδή έχει CVEs που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για exploit; Αν ναι, τότε είναι πιο δύσκολη επιλογή. Αν δεν έχει προβλήματα ασφαλείας και είναι μια απλή αναβάθμιση, άφησε την μέχρι να βγει νέα qtwebengine
    Σωστό αυτό που λες, αλλά δεν έχει ούτε βδομάδα που μπήκε η 5.15.1, για να δω νέα έκδοση θα περάσει κανά εξάμηνο...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6374
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Κατά φωνή και το πουλί. Έκανα eix-sync τώρα και παίρνω firefox 82 Τώρα θα περιμένω 1-2 ημέρες γιατί συνήθως οι αλλαγές είναι μεγάλες και ξεχνιέται κάτι στο ebuild και μόλις το χτίσω, βγαίνει -r1 και βρίζω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πολύ δίκιο! Το ήθελε το libksysguard επειδή είχα το webengine flag ενεργό εκεί και μόλις το έβγαλα δεν το ζήτησε πλέον (το qtwebengine).
    Μάλλον μόνο εγώ είμαι τόσο τρελός αλλά εγκυκλοπαιδικά, μια φορά στο τόσο, με πιάνει το παρανοϊκό μου και τρέχω emerge -uNDe @world, χωρίς φυσικά να χτίσω το σύστημα ξανά, απλά και μόνο για να δω τι use flags εμφανίζει στο κάθε πρόγραμμα μήπως και μπορώ να αφαιρέσω κάποιο use που μου έχει ξεφύγει και να γλυτώσω κάποια εξάρτηση.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #6375
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πολύ δίκιο! Το ήθελε το libksysguard επειδή είχα το webengine flag ενεργό εκεί και μόλις το έβγαλα δεν το ζήτησε πλέον (το qtwebengine).
    Χαίρομαι που σε βοήθησα να γλιτώσεις από αυτό το κ@λοπακέτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά φωνή και το πουλί. Έκανα eix-sync τώρα και παίρνω firefox 82 Τώρα θα περιμένω 1-2 ημέρες γιατί συνήθως οι αλλαγές είναι μεγάλες και ξεχνιέται κάτι στο ebuild και μόλις το χτίσω, βγαίνει -r1 και βρίζω
    Δεν κατάφερα ποτέ να το χτίσω. Πάντα το bin έβαζα αν και τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ waterfox.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον μόνο εγώ είμαι τόσο τρελός αλλά εγκυκλοπαιδικά, μια φορά στο τόσο, με πιάνει το παρανοϊκό μου και τρέχω emerge -uNDe @world, χωρίς φυσικά να χτίσω το σύστημα ξανά, απλά και μόνο για να δω τι use flags εμφανίζει στο κάθε πρόγραμμα μήπως και μπορώ να αφαιρέσω κάποιο use που μου έχει ξεφύγει και να γλυτώσω κάποια εξάρτηση.
    Εγώ πάλι δίνω eix -Ic και τσεκάρω απ'τα - κοντά - 1000 πακέτα που έχω, ποιά θέλουν update.

    Για κάποιο λόγο μένουν πακέτα που δεν γίνονται update όταν δίνω emerge -avuND world και πρέπει να τα ψάχνω ένα προς ένα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 425 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 405415420423424425426427430435445 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας