Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Σε τοπικό δίκτυο, φτιάχνω σε ενα Ubuntu 22.04 ένα shared folder. Δίνω στο folder από terminal με chmod πλήρη δικαιώματα (nobody:nogroup και rwxrwxrwx).

    Έχω στο δίκτυο ένα Ubuntu 15.10 Αυτό που θέλω είναι να μπαίνω Anonymous από το 15.10 στο folder στο 22.04

    Στο συγκεκριμένο folder, με Anonymous επιλογή δεν με αφήνει. Βλέπει το pc, βλέπει καί το folder, κάνω διπλό κλικ στο κοινόχρηστο folder, αλλά όταν επιλέγω Anonymous, δεν με αφήνει να μπω με μήνυμα:

    "Unable to access location.
    Failed to mount windows share anonymous access. No such file or directory".

    Αντίθετα, εάν σε άλλο κοινόχρηστο folder στο 22.04, και έχοντας βάλει τον χρήστη στην smbshare DB με password, πάω στο 15.10 να μπω με username+password στο κοινόχρηστο folder στο 22.04, εκεί μπαίνει.

    Έχω διαβάσει αρκετά σενάρια και πράγματα που μπορώ να κάνω, σε πολλά blogs, αλλά δεν έχω βρει λύση. Σχεδόν όλα λένε για να κάνω διάφορα στο /etc/samba/smb.conf , να κάνω επανεκκινήσεις στο smbd. Τα κάνω όλα αυτά, αλλά δεν έχω αποτέλεσμα.

    Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στο smb.conf , με κάποιο κώδικα, ενεργοποιείς τον guest account, ώστε να μπορείς να μπεις Anonymous (δηλαδή σαν guest) από το 15.10
    Εκτός και εάν το Anonymous τού 15.10 δεν έχει να κάνει με Guest, και είναι για κάτι άλλο εκεί.

    Έχετε κάποια βοήθεια-ιδέα για το πρόβλημα;

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη εχεις μια προσφατη εκδοση της samba στην 22.04 και μια προϊστορικη στην 15.10, δοκιμασε για αρχη οτι λεει εδω
    https://wiki.archlinux.org/title/sam...lients/devices
    ديميتريس

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας