Σελ. 428 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 408418423426427428429430433438448 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.406-6.420 από 7205
  1. #6406
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GoofyX
    Στο ενδιάμεσο φυσικά δοκίμασα και πολλές άλλες distro, αλλά αυτά που - αναγκάστηκα (με την καλή έννοια) - να μάθω με το gentoo (και το arch βέβαια) πόσα πράγματα και όταν ανακάλυψα τη δύναμη του portage, πραγματικά έριξα άγκυρα εδώ και 12 χρόνια!
    Δεν θέλω να ακουστεί σαν προσωπική επίθεση σε σένα αυτό που θα πω αλλά μου τη δίνει να ακούω "έμαθα με το gentoo", "με το arch θα μάθεις". Αν θέλεις να μάθεις, θα μάθεις και με το Ubuntu και με το Mint ακόμη. Παλιά που υπήρχε εκείνο το site που σατίριζε τους κάγκουρες του Gentoo είχε ένα πολύ καλό που έλεγε κάτι του στυλ "watching shit scroll for hours makes me a guru". Αν δεν θέλεις να μάθεις, με το να βλέπεις την έξοδο του ./configure και του make, δεν κερδίζεις τίποτα.

    Καταλαβαίνω ότι εσύ δεν το είπες με αυτό το σκεπτικό αλλά μου τη δίνει όταν το ακούω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το αλλάζω με τίποτα!
    Μόνο αν πάψει η ανάπτυξή του. Μόνο τότε (μακάρι να μη συμβεί ποτέ αυτό βέβαια!) θα αλλάξω διανομή, αφού πρώτα το φτάσω μέχρι το σημείο που θα είναι λειτουργικό πριν πνεύσει τα λοίσθια.
    Κάποιοι ίσως πουν ότι έχει αρχίσει αυτό να γίνεται (βέβαια μερικοί το βγάζουν πεθαμένο εδώ και χρόνια ). Δεν το λέω σαν μομφή. Με το λίγο κόσμο που έχει (και τον πρόσθετο φόρτο δοκιμών που επιβάλει μια source διανομή), γίνεται καταπληκτική δουλειά. Είναι όμως γεγονός ότι πολλά πακέτα είναι πολύ πίσω στο tree. Ένα φεγγάρι μέχρι και ο firefox ήταν 3-4 εκδόσεις πίσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως μετά από 15 χρόνια, σε τσιγκλάει μία νέα περιπέτεια, αλλά στο τέλος πιστεύω θα επιστρέψεις στη γνώριμη συνήθεια...
    Τον τσιγκλάει η περιπέτεια ή μήπως δουλειά + παιδιά + κτλ δεν του αφήνουν χρόνο και θέλει κάτι που να μην ασχολείται καθόλου; (αν και στο 99% των περιπτώσεων και στο gentoo απλά περιμένεις να τελειώσει το emerge χωρίς να απαιτεί intervention).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #6407
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ubuntu servers; Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου παλικάρι μου; Το ubuntu έχει συγκεκριμένο κοινό, το desktop, όχι τους servers.
    Ήταν συγκεκριμένη χρονική στιγμή που ήταν σε φάση freeze το Buster (ήθελε 2-3 μήνες για να βγει το τελικό) και το Stretch παραήταν παλιό, οπότε πήγαμε σε Ubuntu. Από τη στιγμή που βγήκε το Buster, εκεί πάλι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τσιγκλάει η περιπέτεια ή μήπως δουλειά + παιδιά + κτλ δεν του αφήνουν χρόνο και θέλει κάτι που να μην ασχολείται καθόλου; (αν και στο 99% των περιπτώσεων και στο gentoo απλά περιμένεις να τελειώσει το emerge χωρίς να απαιτεί intervention).
    Καλή η περιπέτεια, αρκεί να έχεις χρόνο... Είναι αυτό που λες. Πχ. τις προάλλες τα παιδιά είχαν και τα δύο τηλεδιάσκεψη με Zoom και ήθελα να κάνω upgrade στην τελευταία έκδοση. Ε, λίγο ο χρόνος του sync, λίγο του να κατεβεί το πακέτο, όλα αυτά όταν βιάζεσαι σε καθυστερούν. Θα πεις και με τη binary έτσι θα ήταν πάλι η διαδικασία; Ναι...

    Η αλήθεια είναι ότι το Gentoo είναι καθαρά community based. Άλλες διανομές είτε έχουν περισσότερο κόσμο (πχ. Debian) από πίσω, είτε έχουν κάποια εταιρία που σπρώχνει το development, οπότε αυτές έχουν και περισσότερη υποστήριξη out of the box. Πχ. πότε βρήκατε Gentoo ebuild για πακέτο που δεν υπάρχει στο portage; Ενώ άλλοι δίνουν πχ. rpm ή deb πακέτα για εγκατάσταση στις αντίστοιχες διανομές.

    Τελοσπάντων, συζήτηση να γίνεται.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6408
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να ακουστεί σαν προσωπική επίθεση σε σένα αυτό που θα πω αλλά μου τη δίνει να ακούω "έμαθα με το gentoo", "με το arch θα μάθεις". Αν θέλεις να μάθεις, θα μάθεις και με το Ubuntu και με το Mint ακόμη. Παλιά που υπήρχε εκείνο το site που σατίριζε τους κάγκουρες του Gentoo είχε ένα πολύ καλό που έλεγε κάτι του στυλ "watching shit scroll for hours makes me a guru". Αν δεν θέλεις να μάθεις, με το να βλέπεις την έξοδο του ./configure και του make, δεν κερδίζεις τίποτα.

    Καταλαβαίνω ότι εσύ δεν το είπες με αυτό το σκεπτικό αλλά μου τη δίνει όταν το ακούω
    Ναι, εννοείται πως δεν το είπα ελιτίστικα. Κάποιοι κάγκουρες όντως το λένε για ποζεριά αλλά συνήθως θα πουν "έβαλα ΤΑ gentoo"

    Πιστεύω πως με τις πιο "χειροποίητες" διανομές, σου δίνεται η ευκαιρία να μάθεις περισσότερα πράγματα και να είσαι πιο ευέλικτος στο να αντιμετωπίζεις πιθανά προβλήματα και αναποδιές.

    Σίγουρα θα μάθεις και με τις έτοιμες διανομές πράγματα, αλλά αν ποτέ (ή σπάνια) δεν χρειαστεί να ασχοληθείες με grub, με kernel, με xorg, με alsa, κλπ και το κυριότερο, αν τα περισσότερα τα ρυθμίζεις απ'το gui και αποφεύγεις τη χρήση κονσόλας, πως θα μάθεις;

    Και πιστεύω επίσης, πως αυτός που θέλει κι έχει δίψα να εμβαθύνει τις γνώσεις του, θα θελήσει να ασχοληθεί με πιο δύσκολες διανομές γι'αυτό το λόγο. Για την περιέργεια και την πρόκληση.

    Αλλά σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τον ρόλο των preconfigured διανομών.
    Κι αυτές χρειάζονται. Για live cd πχ χρησιμοποιώ mint.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι ίσως πουν ότι έχει αρχίσει αυτό να γίνεται (βέβαια μερικοί το βγάζουν πεθαμένο εδώ και χρόνια ). Δεν το λέω σαν μομφή. Με το λίγο κόσμο που έχει (και τον πρόσθετο φόρτο δοκιμών που επιβάλει μια source διανομή), γίνεται καταπληκτική δουλειά. Είναι όμως γεγονός ότι πολλά πακέτα είναι πολύ πίσω στο tree. Ένα φεγγάρι μέχρι και ο firefox ήταν 3-4 εκδόσεις πίσω.
    Πραγματικά κι εγώ θαυμάζω την μέχρι τώρα ανάπτυξη και συντήρηση αυτής της φανταστικής διανομής και θέλω να συνεχίσει να υφίσταται.

    Θεωρώ πως είναι μεγάλο κεφάλαιο σαν διανομή, ιδίως το portage.

    Όσο για τα outdated πακέτα, πέρα από μεμονομένες περιπτώσεις πακέτων, δεν έχω παράπονο. Στο unstable branch έχει αρκετά bleeding edge εκδόσεις, τουλάχιστον γι'αυτά που χρησιμοποιώ εγώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τσιγκλάει η περιπέτεια ή μήπως δουλειά + παιδιά + κτλ δεν του αφήνουν χρόνο και θέλει κάτι που να μην ασχολείται καθόλου; (αν και στο 99% των περιπτώσεων και στο gentoo απλά περιμένεις να τελειώσει το emerge χωρίς να απαιτεί intervention).
    Μεγάλη αλήθεια αυτό. Θα συμφωνήσω. Υπήρξε διάστημα που εργαζόμουν σε απαιτητικές συνθήκες και είχα ελάχιστο διαθέσιμο χρόνο, το είχα παρατήσει το gentoo εντελώς σε desktop ρόλο και ντρέπομαι που το λέω αυτό, αλλά ισχύει.

    Αλλά αν δεν είσαι όλη την ώρα με το sync στο χέρι, κι αν έχεις φέρει μια εγκατάσταση στα μέτρα σου και έχεις και backup, πιστεύω πως δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ντάντεμα.

    Και προγραμματίζεις τα major updates να τα κάνεις κάποιο ΣΚ, κάποια αργία, κλπ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή η περιπέτεια, αρκεί να έχεις χρόνο... Είναι αυτό που λες. Πχ. τις προάλλες τα παιδιά είχαν και τα δύο τηλεδιάσκεψη με Zoom και ήθελα να κάνω upgrade στην τελευταία έκδοση. Ε, λίγο ο χρόνος του sync, λίγο του να κατεβεί το πακέτο, όλα αυτά όταν βιάζεσαι σε καθυστερούν. Θα πεις και με τη binary έτσι θα ήταν πάλι η διαδικασία; Ναι...
    Με τη binary θα ήθελες εκ νέου εγκατάσταση σε κάθε release όμως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι το Gentoo είναι καθαρά community based. Άλλες διανομές είτε έχουν περισσότερο κόσμο (πχ. Debian) από πίσω, είτε έχουν κάποια εταιρία που σπρώχνει το development, οπότε αυτές έχουν και περισσότερη υποστήριξη out of the box. Πχ. πότε βρήκατε Gentoo ebuild για πακέτο που δεν υπάρχει στο portage; Ενώ άλλοι δίνουν πχ. rpm ή deb πακέτα για εγκατάσταση στις αντίστοιχες διανομές.

    Τελοσπάντων, συζήτηση να γίνεται.
    Προσωπικά, όταν δεν βρίσκω ebuild για κάτι που χρειάζομαι, θα κοιτάξω αν υπάρχει σε custom overlay, αλλιώς σαν πρώτη-πρόχειρη φάση για να κάνω τη δουλειά μου θα κατεβάσω το αντίστοιχο deb και θα το κάνω extract στο /opt.

    Μέχρι τώρα, ότι χρειάστηκε να το δουλέψω από extracted deb, δούλεψε μια χαρά.

    Γνωρίζω πως δεν είναι ενδεδειγμένος τρόπος αυτός, αλλά δεν κάνεις μπάχαλο το σύστημα γιατί ότι βάζεις, περιορίζεται στο συγκεκριμένο dir.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #6409
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    είτε έχουν κάποια εταιρία που σπρώχνει το development, οπότε αυτές έχουν και περισσότερη υποστήριξη out of the box
    Μόνο αν είναι κάτι που νοιάζει την εταιρία αλλιώς σιγά μην ασχοληθούν. Π.Χ.
    Chromium - looking for maintainer

    ...

    You need to be able to patch out gcc compilation issues and patch out
    support for Leap as we have too old libs in some cases there.
    In general most of the work can be cherry-picked from Fedora/Gentoo with
    only minor tweaks on our side.
    Το opensuse έχει από πίσω την suse αλλά η δουλειά γίνεται στο gentoo
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #6410
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το κυριότερο, αν τα περισσότερα τα ρυθμίζεις απ'το gui και αποφεύγεις τη χρήση κονσόλας, πως θα μάθεις; ..
    Η χρήση κονσόλας ενδείκνυται κατά τη γνώμη μου όταν

    1. Χρειάζεται να γράψουμε scripts ή macros για αυτοματοποίηση διαδικασιών.
    2. Όταν εκμεταλλευόμαστε τη δυνατότητα του piping, δηλ. η εξαγωγή ενός προγράμματος να είναι εισαγωγή σε ένα άλλο, και έτσι να έχουμε πιο πολλές δυνατότητες.

    Στις υπόλοιπες περιπτώσεις το γραφικό περιβάλλον είναι πιο παραγωγικό, γιατί δίνει ένα overview των επιλογών και δεν χρειάζεται να μάθεις από έξω τα options και τα flags προτού επιλέξεις.

    Μπορεί όμως μια εφαρμογή να είναι gui και cli ταυτόχρονα (πχ. vlc, mpv, ) και να έχεις το best of both worlds ανάλογα με τη χρήση που κάνεις κάθε φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 16-11-20 στις 11:24.

  6. #6411
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση κονσόλας ενδείκνυται κατά τη γνώμη μου όταν

    1. Χρειάζεται να γράψουμε scripts ή macros για αυτοματοποίηση διαδικασιών.
    2. Όταν εκμεταλλευόμαστε τη δυνατότητα του piping, δηλ. η εξαγωγή ενός προγράμματος να είναι εισαγωγή σε ένα άλλο, και έτσι να έχουμε πιο πολλές δυνατότητες.
    Για μένα, η κονσόλα είναι το Α και το Ω στα συστήματά μου (καλά τον server ούτως ή άλλως headless τον τρέχω, δεν υπάρχει η δυνατότητα του GUI).

    Ένας λόγος που δεν θα άλλαζα το GNU με windows (windows χρησιμοποιώ αποκλειστικά για gaming, τίποτ'αλλο), είναι η υπέροχη αίσθηση του να χρησιμοποιείς τις εντολές του linux και των switches. Πραγματική ελευθερία. Ό,τι γουστάρεις να κάνεις και δεν γνωρίζεις, το βλέπεις επί τόπου με ένα man + εντολή ή ένα --help και κάνεις τη δουλειά σου.
    Κι αν η δουλειά σου γίνει σωστά και θέλεις να είναι επαναλαμβανόμενη, το "πετάς" και σ'ένα bash script και το χρησιμοποιείς με ένα δικό σου όνομα που θα του δώσεις.
    Αυτό για μένα είναι ο κύριος τρόπος να δουλεύω το linux.

    Σίγουρα το GUI βοηθάει σε αρκετές περιπτώσεις, κυρίως στην αλληλεπίδραση με τον DM, στα ενδότερα του συστήματος η χρήση κονσόλας είναι σχεδόν μονόδρομος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις υπόλοιπες περιπτώσεις το γραφικό περιβάλλον είναι πιο παραγωγικό, γιατί δίνει ένα overview των επιλογών και δεν χρειάζεται να μάθεις από έξω τα options και τα flags προτού επιλέξεις.
    Δεν χρειάζεται καν να μάθεις απέξω τα switches, τα έχεις στο πιάτο σου, όσες φορές τα χρειαστείς. Και σου γίνονται κτήμα όταν επαναλαμβάνεις τη χρήση τους. Ή τα πετάς σε ένα script και ξεμπερδεύεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί όμως μια εφαρμογή να είναι gui και cli ταυτόχρονα (πχ. vlc, mpv, ) και να έχεις το best of both worlds ανάλογα με τη χρήση που κάνεις κάθε φορά.
    Αυτό είναι το καλύτερο.

    Προσωπικα, θεωρώ πως κάποιος κάνει την μετάβαση στον υπέροχο κόσμο του linux, όταν πάψει να βλέπει την κονσόλα σαν μπαμπούλα.
    Όταν πρωτοξεκίνησα στη φάση, το έβλεπα παντού αυτό για την κονσόλα, το πόσο "δύσκολη" και "άχαρη" είναι.
    Ήμουν διστακτικός δηλαδή, λόγω και αυτής της άποψης που κυκλοφορεί από πολλούς, αλλά μόλις εξοικειώθηκα μαζί της (σχετικά σύντομα καθότι ήμουν και σε μία ηλικία που είχα δίψα για να μάθω νέα πράγματα, ακόμα έχω, αλλά όχι όπως τότε), τη λάτρεψα.

    Και το να μάθεις να μη φοβάσαι την κονσόλα, είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα αν σε ενδιαφέρει γενικότερα το κάτι παραπάνω στα συστήματα.
    Λατρεύω να δουλεύω cli και στο android αν χρειαστεί και σε διάφορα headless projects με pi κλπ.

    Τη μόνη κονσόλα που μισώ πραγματικά και απεχθάνομαι, είναι των windows.
    Κι αυτό δεν το λέω επειδή είναι της MS, απλώς δεν μου κάθισε ποτέ καλά το στήσιμο της συγκεκριμένης φάσης.
    Από τις εντολές μέχρι τον τρόπο που πρέπει να τις κάνεις input, μου φαίνεται έως και σήμερα απωθητικός ο τοπος χρήσης της.
    Αν και γνωρίζω μερικές βασικές εντολές, ποτέ δεν εντρύφησα περαιτέρω. Ίσως γιατί στα windows δεν πολυχρειάζεται κι όλας να δουλεύεις κονσόλα, πέρα από batches κλπ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #6412
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Real men do it keyboard!!

    Όσον αφορά την κονσόλα των windoze -> Powershell. Καμία σχέση με το κλασσικό DOS CLI. Θέλεις βέβαια χρόνο να εξοικειωθείς (προσωπικά όχι, γιατί δε μου χρειάζεται και πολύ). Είναι κάπως διαφορετικό για κάποιον που έχει συνηθίσει για χρόνια στα *nix shells ή το CLI των network switches, κτλ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #6413
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Real men do it keyboard!!

    Όσον αφορά την κονσόλα των windoze -> Powershell. Καμία σχέση με το κλασσικό DOS CLI. Θέλεις βέβαια χρόνο να εξοικειωθείς (προσωπικά όχι, γιατί δε μου χρειάζεται και πολύ). Είναι κάπως διαφορετικό για κάποιον που έχει συνηθίσει για χρόνια στα *nix shells ή το CLI των network switches, κτλ.
    Tο δοκίμασα κι αυτό. Προς το παρόν, ούτε αυτό μου φάνηκε πολύ ευέλικτο. Βέβαια το μπλε background του δίνει μία πιο καλή εικόνα και νομίζω έχει και autocomplete;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #6414
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Είχαμε το zoom στην αρχή, τώρα έχουμε το digikam. Το 7.1.0 απαιτεί το qtwebengine... Έλεος με αυτό το κ...πακέτο.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #6415
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχαμε το zoom στην αρχή, τώρα έχουμε το digikam. Το 7.1.0 απαιτεί το qtwebengine... Έλεος με αυτό το κ...πακέτο.
    Βάλε μια binary διανομή να ησυχάσεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #6416
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ε ναι... Αυτό έλεγα πιο πάνω...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #6417
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι... Αυτό έλεγα πιο πάνω...
    Επειδή το έλεγες πιο πάνω, το είπα κι εγώ (όχι η πρώτη φορά στο παρών νήμα η αλήθεια είναι). Φυσικά σε πειράζω
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #6418
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το έλεγες πιο πάνω, το είπα κι εγώ (όχι η πρώτη φορά στο παρών νήμα η αλήθεια είναι). Φυσικά σε πειράζω
    Ναι βρε, ο τόνος μου δεν ήταν ειρωνικός ή κάτι άλλο. Έτσι όπως το εννοούσα ήταν σα να συμφωνώ μαζί σου.

    Ίσως μου καπνίσει τελικά και βάλω κανά Tumbleweed στο φορητό καμιά ώρα... Αλλά άντε να κάνεις τώρα αλλαγές αυτές τις μέρες που όλοι έχουν τηλεκπαίδευση (Γυμνάσιο-Δημοτικό, τηλεργασία εμείς)... Πού χρόνος για τέτοια.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6419
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ο καθένας ότι τον γουστάρει κι ότι τον βολεύει. Προσωπικά μετά από χρόνια με τη Σουζάνα κατέληξα με KDE Neon, γιατί KDE for the win ενώ ως Ubuntu LTS based βολεύει και για τη δουλειά. Πλέον όλοι οι κατασκευαστές έχουν deb πακέτα του λογισμικού τους για Ubuntu. Επιπλέον ώς Ubuntu based διανομή έχει και επίσημη υποστήριξη για ZFS. Δηλαδή πόσο καλύτερα πια!!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #6420
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ένα σχόλιο για το Tumbleweed μόνο. Πολύ update ρε παιδί, κάθε μέρα έχει πολύ πράμα για ενημέρωση...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 428 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 408418423426427428429430433438448 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας