Σελ. 432 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432433434437442452 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.466-6.480 από 7206
  1. #6466
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις!
    Δεν έχω Gentoo,αλλά στο δικό μου μηχάνημα με r8168 μετά από κάθε kernel update δεν είχα ίντερνετ.
    Το απεγκατέστησα και γλίτωσα.
    Χαίρομαι που σου λύσα κι εσένα το δικό σου πρόβλημα!

    Δεν ξέρω για ποιο λόγο είχα το r8169 και όχι το r8168, αλλά ήταν τόσο απλό και παιδευόμουν μήνες ολόκληρους με linux-firmare, kernel versions, pm-utils, elogind και consolekit και δεν συμμαζεύεται!

    Είναι πρόκληση μερικές φορές η φάση, αλλά σε αποζημιώνει στο τέλος
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #6467
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Νομίζω το r8169 module ειναι το default στον κέρνελ.
    Αν έχεις realtec χρησιμοποιεί το r1868,το οποίο με τον hardened kernel δεν δούλευε,τουλάχιστον σε μένα.

  3. #6468
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το r8169 module ειναι το default στον κέρνελ.
    Αν έχεις realtec χρησιμοποιεί το r1868,το οποίο με τον hardened kernel δεν δούλευε,τουλάχιστον σε μένα.
    Κατάλαβα. Κοίτα τι προβλήματα δημιουργεί ένα module (στα αμέτρητα)...

    Τώρα έχω άλλο πρόβλημα (όχι που θα μ'άφηνε το gentoo να χαλαρώσω μία μέρα...)!!

    Οι ελληνικοί χαρακτήρες μου εμφανίζονται πλέον έτσι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210114_124725.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  57,7 KB 
ID: 223419


    Έκανα locale-gen, τίποτα.

    Τώρα κάνω rebuild το glibc με "compile-locales" use flag, μπας και διορθωθεί. Τι να πω... δεν μπήκε καλά το 2021 για το σύστημά μου...

    Ok. Το έλυσα κι αυτό. Έπρεπε να δώσω "export LC_ALL="en_US.UTF-8"". Άντε να δω τι άλλο θα μου "ξημερώσει"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gentoo : 14-01-21 στις 14:58.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #6469
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούσα το r8169 ενώ ήθελε το r8168.

    Εγκατέστησα το πακέτο για το r8168 (υπάρχει σαν πακέτο στο tree, ενώ το r8169 είναι μέσα στον kernel), έκανα blacklist το r8169 και autoload το r8168 και λειτουργεί κανονικά το resume με το elogind

    Τώρα, μπορώ να κοιμηθώ ήρεμος

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια Ημίθεε.
    Να σαι καλά αλλά εγώ δεν ανέφερα τίποτα για r8168. Μόνο σους το έλυσες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις!
    Δεν έχω Gentoo,αλλά στο δικό μου μηχάνημα με r8168 μετά από κάθε kernel update δεν είχα ίντερνετ.
    Το απεγκατέστησα και γλίτωσα.
    Και εγώ το ίδιο μόνο που το πήγα ένα βήμα παραπέρα. Η κάρτα μου δεν υποστηριζόταν από το r8169 (ή είχε προβλήματα, δεν θυμάμαι), πήγα στο r8168 και εκεί είχα ένα κάρο προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαζά. Δεν πολύ θυμάμαι ακριβώς τι γινόταν αλλά είχα φάει πολύ πρήξιμο. Από τότε, ποτέ ξανά πρωτάθλημα στον Πειραιάrealtek κάρτα που έλεγε και ένα παλιό σύνθημα αλλά μόνο intel για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αρχικά είχα πάρει μια pci που έπαιζε εντελώς απροβλημάτιστα (και με καλύτερο latency και jumbo frames και ό,τι ήθελες) με το e1000 οδηγό και από από εκεί και έπειτα τα σκάω λίγο παραπάνω και παίρνω πάντα μητρική με intel chipset κάρτα δικτύου. Το κακό είναι ότι χάνεις τις λίγο πιο φτηνές στα 50-80 ευρώ και πρέπει να πας σε 90-100+ για να βρεις intel ethernet αλλά μια φορά στα 15 χρόνια που θα αλλάξω pc δεν με πειράζει.

    Αν, δε, μπορώ να βρω μητρική που να έχει και dr led τότε ακόμη καλύτερα αλλά όσο πάει είναι και πιο δυσεύρετες. Μόνο οι Asrock έχουν, και εκείνο σε λίγα Intel μοντέλα και σε ακόμη πιο λίγα Ryzen μοντέλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω... δεν μπήκε καλά το 2021 για το σύστημά μου...

    Ok. Το έλυσα κι αυτό. Έπρεπε να δώσω "export LC_ALL="en_US.UTF-8"". Άντε να δω τι άλλο θα μου "ξημερώσει"
    Αυτό τώρα πως το έπαθες; Δεν μπορεί στα καλά καθούμενα να άλλαξε το locale που είχες δηλώσει. Θεωρητικά χρειάζεσαι el_GR.UTF-8 αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλά UTF-8 locales είναι link στο en_US οπότε είναι το ίδιο.

    Edit: Πάντως κάτι γίνεται με το μηχάνημά σου. Όποτε έχεις χρόνο, δες τι αρχεία έχεις πειράξει στο /etc μήπως υπάρχουν καταχωρήσεις που δημιουργούν προβλήματα. Τραχιά βήματα που μου ήρθαν στο μυαλό (σίγουρα ελλειπή):

    Κώδικας:
    1) Έλεγχος αν αναγνωρίζεται σωστά το προφίλ
    % eselect profile list
    
    2) Έλεγχος για περιττές και λανθασμένες καταχωρήσεις
    % eix-test-obsolete  (πολλά ψευδώς θετικά αποτελέσματα)
    
    3) Εύρεση αρχείων που έχεις πειράξει και έλεγχος αυτών
    # equery check -o '*'
      Όσα αρχεία στο /etc σου βγάλει ότι δεν ταιριάζει το MD5 τους, σημαίνει ότι κάτι έχεις πειράξει σε αυτά οπότε κοίταξε τα
    
    4) Εύρεση νέων αρχείων της portage που έχεις δημιουργήσει εσύ και έλεγχος αυτών
      Αφού είναι νέα δεν θα είναι καταγεγραμμένα σε κανένα πακέτο οπότε ψάχνεις για "orphans"
    # qfile -o $(find /etc -type f) 
    Αγνοείς αρχεία που δημιουργούνται αυτόματα πχ machine-id, passwd-, profile.env, ld.so.cache, κτλ
    και κοιτάς τα υπόλοιπα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 14-01-21 στις 15:53.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #6470
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά αλλά εγώ δεν ανέφερα τίποτα για r8168. Μόνο σους το έλυσες
    Το γνωρίζω! Όμως σαν βοήθεια εκλαμβάνω την όποια προσπάθεια στο να λυθεί το πρόβλημά μου. Κι εσύ μου έδωσες ώθηση στο να το ψάξω λίγο παραπάνω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το ίδιο μόνο που το πήγα ένα βήμα παραπέρα. Η κάρτα μου δεν υποστηριζόταν από το r8169 (ή είχε προβλήματα, δεν θυμάμαι), πήγα στο r8168 και εκεί είχα ένα κάρο προβλήματα με αποσυνδέσεις και χαζά. Δεν πολύ θυμάμαι ακριβώς τι γινόταν αλλά είχα φάει πολύ πρήξιμο. Από τότε, ποτέ ξανά πρωτάθλημα στον Πειραιάrealtek κάρτα που έλεγε και ένα παλιό σύνθημα αλλά μόνο intel για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αρχικά είχα πάρει μια pci που έπαιζε εντελώς απροβλημάτιστα (και με καλύτερο latency και jumbo frames και ό,τι ήθελες) με το e1000 οδηγό και από από εκεί και έπειτα τα σκάω λίγο παραπάνω και παίρνω πάντα μητρική με intel chipset κάρτα δικτύου. Το κακό είναι ότι χάνεις τις λίγο πιο φτηνές στα 50-80 ευρώ και πρέπει να πας σε 90-100+ για να βρεις intel ethernet αλλά μια φορά στα 15 χρόνια που θα αλλάξω pc δεν με πειράζει.

    Αν, δε, μπορώ να βρω μητρική που να έχει και dr led τότε ακόμη καλύτερα αλλά όσο πάει είναι και πιο δυσεύρετες. Μόνο οι Asrock έχουν, και εκείνο σε λίγα Intel μοντέλα και σε ακόμη πιο λίγα Ryzen μοντέλα.
    Συμφωνώ. Αλλά στην προκειμένη, δεν μπορούσα να απομονώσω την αιτία του προβλήματος! Όλα ήταν στο παιχνίδι: drivers κάρτας γραφικών, κάρτα δικτύου, kernel config, 1002 πράγματα. Μιλάμε παιδεύτηκα μήνες για να βρω τον ένοχο, κι αυτό εντελώς συγκυριακά! Έτυχε να πέσω σε ένα thread που ανέφερε περί r8168!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τώρα πως το έπαθες; Δεν μπορεί στα καλά καθούμενα να άλλαξε το locale που είχες δηλώσει. Θεωρητικά χρειάζεσαι el_GR.UTF-8 αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλά UTF-8 locales είναι link στο en_US οπότε είναι το ίδιο.
    Δεν ξέρω, ειλικρινά με τρελαίνει αυτό το πράγμα! Ενδεχομένως να το είχα καιρό απορρυθμισμένο, απλά έτυχε τώρα να το διαπιστώσω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Πάντως κάτι γίνεται με το μηχάνημά σου. Όποτε έχεις χρόνο, δες τι αρχεία έχεις πειράξει στο /etc μήπως υπάρχουν καταχωρήσεις που δημιουργούν προβλήματα.
    Πίστεψέ με, την εγκατάσταση τη συντηρώ όσο γίνεται! Δεν έχω κάνει περίεργες παρεμβάσεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραχιά βήματα που μου ήρθαν στο μυαλό (σίγουρα ελλειπή):

    Κώδικας:
    1) Έλεγχος αν αναγνωρίζεται σωστά το προφίλ
    % eselect profile list
    
    2) Έλεγχος για περιττές και λανθασμένες καταχωρήσεις
    % eix-test-obsolete  (πολλά ψευδώς θετικά αποτελέσματα)
    
    3) Εύρεση αρχείων που έχεις πειράξει και έλεγχος αυτών
    # equery check -o '*'
      Όσα αρχεία στο /etc σου βγάλει ότι δεν ταιριάζει το MD5 τους, σημαίνει ότι κάτι έχεις πειράξει σε αυτά οπότε κοίταξε τα
    
    4) Εύρεση νέων αρχείων της portage που έχεις δημιουργήσει εσύ και έλεγχος αυτών
      Αφού είναι νέα δεν θα είναι καταγεγραμμένα σε κανένα πακέτο οπότε ψάχνεις για "orphans"
    # qfile -o $(find /etc -type f) 
    Αγνοείς αρχεία που δημιουργούνται αυτόματα πχ machine-id, passwd-, profile.env, ld.so.cache, κτλ
    και κοιτάς τα υπόλοιπα
    Ευχαριστώ για τα tips. Η αλήθεια είναι πως πολλά απ'αυτά δεν τα γνώριζα, θα τα σημειώσω στα tips μου να 'χω να χάνω κι άλλο το χρόνο μου στα ρεπό και τις άδειές μου
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6471
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Ένα παληκάρι που έχει Gentoo διάβασε αυτά που γράφτηκαν για την qtwebengine και την realtek κάρτα και μου έστειλε pm σε διπλανό φόρουμ με την εμπειρία του σε Gentoo και μου ζήτησε να την μεταφέρω επειδή δεν έχει λογαριασμό.

    Η σύνθεση είναι AMD Ryzen 9 5950X (16 πυρήνες, 32 νήματα), 32GB Ram tridentz 3600mhz 2X16gb, Gigabyte B550 Vision D η οποία δίνει 2χ Intel Ethernet και 1χ Wifi πάλι Intel.

    Όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα με το μόνο που δεν παίζει out of the box ακόμη είναι οι σένσορες για την θερμοκρασία (έχουν περάσει στον πυρήνα 5.11). Με μια απλή ψύκτρα Noctua, πιάνει 55C σε full compile χωρίς να κάνει θόρυβο. Χωρίς overclocking δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ψύξη γιατί έχει πολύ καλή διαχείριση ρεύματος, κλείνοντας όλους τους πυρήνες και δουλεύοντας σε idle με έναν πυρήνα σε 300MHz συχνότητα και μόλις 5W κατανάλωση (σύμφωνα με ένα πρόγραμμα ryzen master που υπάρχει στα windows).

    Θα μου στείλει μου είπε τα αποτελέσματα του genlop αλλά κανένα από τα μεγάλα πακέτα rust, qtwebengine, llvm, κτλ δεν παίρνουν περισσότερο από 20 λεπτά.

    Όπως του έγραψα, το μηχάνημα είναι σίγουρα απλησίαστο για τους περισσότερους μας (με ένα μικρό ψάξιμο στο skroutz έχουμε mb 250€ cpu 950€) αλλά παρόλα αυτά το βάζω εδώ σε περίπτωση που κάποιος βρίσκεται σε αναζήτηση για κάποιο pc. Λόγω των προβλημάτων που υπήρχαν παλαιότερα με τους 1ους ryzen, σε πολλά φόρα (και στο επίσημο του gentoo) υπάρχουν "βάσεις" του στυλ "έχω τάδε mb και δείνα cpu και δεν κολλάει" για να ξέρει κάποιος τι να προτιμήσει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #6472
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εντάξει, η σύνθεσή του είναι off the charts. Πανάκριβη. Δηλαδή να δώσεις >1300€ για να σου κάνει compile κάτω από 20'; Ευχαριστώ, δε θα πάρω.

    Δεν κατάλαβα γιατί σου έστειλε να γράψεις εδώ. Στη δουλειά μου, υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνουν laptop με 300-350€ για να μπαίνει το παιδί τους για τηλεκπαίδευση κι εδώ μιλάμε τώρα για σύνθεση 1300€+ (cpu+mobo+μνήμη, χώρια τα υπόλοιπα) για να μην αργεί στο compilation. Έχουμε χάσει λίγο την αίσθηση των πραγμάτων.

    Δεν τα γράφω αυτά για να κακολογήσω το παλικάρι αυτό, φαντάζομαι ότι μπορεί να τα δώσει και τα δίνει (κι εγώ αν τα είχα άπλετα, μάλλον θα τα έδινα).

    Τώρα όσον αφορά στους Ryzen, ναι, πλέον θεωρώ ότι η AMD έχει πάρει την πρώτη θέση και ότι η πλατφόρμα της είναι πλέον πολύ καλή. Όντως ένα τέτοιο σύστημα είναι ό,τι πρέπει για το Gentoo.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #6473
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσον αφορά στους Ryzen, ναι, πλέον θεωρώ ότι η AMD έχει πάρει την πρώτη θέση και ότι η πλατφόρμα της είναι πλέον πολύ καλή. Όντως ένα τέτοιο σύστημα είναι ό,τι πρέπει για το Gentoo.
    Έχει κάνει τόσο καλή δουλειά που πάει "αέρα" και στο Clear Linux που θεωρητικά είναι το ισχυρό χαρτί της Intel.

  9. #6474
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ακόμα και αν τα έχεις, δεν ξέρω γιατί να πρέπει κάποιος να δώσει 950 ευρώπουλα μόνο για CPU. Τι θα κάνει δηλαδή σε ένα χρόνο που θα έχει βγει κάτι γρηγορότερο; Θα πουλήσει τον επεξεργαστή μεταχειρισμένο και θα αγοράσει τον ακόμα πιο γρήγορο;

  10. #6475
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Εγώ σας είπα και πιο πάνω (νομίζω). Με τον πιο απλό ryzen (1300) που τον αγόρασα 59€ (απίστευτο; ) Μάιο του 2020, είδα τεράστια διαφορά σε σχέση με τον i3 550 (του 2009).

    Φανταστείτε τι μπορεί να κάνει ένας 2600, ένας 3700, κλπ (όταν οι τιμές επανέλθουν σε φυσιολογικά πλαίσια, αν επανέλθουν δηλαδή).

    Προσωπικα, δεν έχω κανένα παράπονο με τα compiling times. Τώρα γιατί μας πιάνει πρεμουρα για 2-3 πακέτα που είναι πιο βαρια, δεν το καταπαβαινω.

    Οκ, 6 και 12 ώρες compiling για ένα πακέτο είναι υπερβολή, αλλά αποτελεί ούτε το 2% των πακέτων που χτίζω σε μόνιμη βάση. Κι αυτό, με cpu 12ετιας.

    Όταν με το καλό το απαρχαιωμένο αυτό σύστημα τα φτύσει, θα αναβαθμίσω σε ryzen cpu επιπέδου 2600x και άνω και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #6476
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα, δεν έχω κανένα παράπονο με τα compiling times. Τώρα γιατί μας πιάνει πρεμουρα για 2-3 πακέτα που είναι πιο βαρια, δεν το καταπαβαινω.
    Η πρεμούρα με πιάνει, γιατί δε θέλω ένα πακέτο που δεν έχω ζητήσει να το βάλω, που δεν είναι καν εφαρμογή, αλλά βιβλιοθήκη, να κάνει να βράζει το PC (ή φορητό) για 2-3 ώρες. Άλλο πχ. να έκανα compile το Libreoffice, που από επιλογή το έβαλα και υπάρχει binary επιλογή εκεί, άλλο να τραβάει ένα πακέτο ως εξάρτηση το qtwebengine που θέλει τα κέρατά του. Αν ήταν ο χρόνος στα 20-30', δε θα παραπονιόμουν.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #6477
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρεμούρα με πιάνει, γιατί δε θέλω ένα πακέτο που δεν έχω ζητήσει να το βάλω, που δεν είναι καν εφαρμογή, αλλά βιβλιοθήκη, να κάνει να βράζει το PC (ή φορητό) για 2-3 ώρες. Άλλο πχ. να έκανα compile το Libreoffice, που από επιλογή το έβαλα και υπάρχει binary επιλογή εκεί, άλλο να τραβάει ένα πακέτο ως εξάρτηση το qtwebengine που θέλει τα κέρατά του. Αν ήταν ο χρόνος στα 20-30', δε θα παραπονιόμουν.
    Αν έχει frequency stepping ο επεξεργαστής, μπορείς να περιορίσεις τη μέγιστη συχνότητα, έτσι αποφεύγεις τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

    Τώρα, όσον αφορά το να υπάρχει και μια binary εκδοχή, συμφωνώ. Αλλά απ'την άλλη, αν γεμίσει το tree με binary πακέτα, χάνει το source χαρακτήρα της σαν διανομή πιστεύω.

    Τουλάχιστον ας εμφανιστούν σε κανένα overlay.

    Κάθε διανομή με τα "στραβά" της. Προτιμώ να είναι αυτό το πρόβλημα, παρά να παιδεύομαι με τις αδυναμίες των άλλων package managers πχ, σε binary διανομές.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #6478
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει frequency stepping ο επεξεργαστής, μπορείς να περιορίσεις τη μέγιστη συχνότητα, έτσι αποφεύγεις τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

    Τώρα, όσον αφορά το να υπάρχει και μια binary εκδοχή, συμφωνώ. Αλλά απ'την άλλη, αν γεμίσει το tree με binary πακέτα, χάνει το source χαρακτήρα της σαν διανομή πιστεύω.

    Τουλάχιστον ας εμφανιστούν σε κανένα overlay.

    Κάθε διανομή με τα "στραβά" της. Προτιμώ να είναι αυτό το πρόβλημα, παρά να παιδεύομαι με τις αδυναμίες των άλλων package managers πχ, σε binary διανομές.
    Προφανώς και δεν είπε κανείς να γεμίσει binary πακέτα η διανομή, αλλά να δίνει μια επιλογή γι' αυτά που θέλουν ώρες. Δεν μπορείς να δίνεις binary πακέτα για το Libreoffice, Thunderbird, Firefox (ή όποια άλλα) που ο χρόνος compilation είναι πολύ μικρότερος από το qtwebengine και να μην δίνεις γι' αυτό που είναι πολλαπλάσιος. Έχει χρήστες στο bug report που παραπονιούνται για >5-6 ώρες compilation...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6479
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν είπε κανείς να γεμίσει binary πακέτα η διανομή, αλλά να δίνει μια επιλογή γι' αυτά που θέλουν ώρες. Δεν μπορείς να δίνεις binary πακέτα για το Libreoffice, Thunderbird, Firefox (ή όποια άλλα) που ο χρόνος compilation είναι πολύ μικρότερος από το qtwebengine και να μην δίνεις γι' αυτό που είναι πολλαπλάσιος. Έχει χρήστες στο bug report που παραπονιούνται για >5-6 ώρες compilation...
    Μήπως τα προσφερόμενα binary πακέτα δεν τα χτίζουν οι devs του gentoo και απλώς τα παίρνουν έτοιμα από τρίτες πηγές; Γι'αυτό και το license activation στο portage;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #6480
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τα προσφερόμενα binary πακέτα δεν τα χτίζουν οι devs του gentoo και απλώς τα παίρνουν έτοιμα από τρίτες πηγές; Γι'αυτό και το license activation στο portage;
    Για κάποια ισχύει αυτό που λες. Το Libreoffice όμως σίγουρα το χτίζουν οι Gentoo devs και το δίνουν ως binary.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 432 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432433434437442452 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας