Σελ. 398 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 378388393396397398399400403408418 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.956-5.970 από 7206
  1. #5956
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Για "κανονική" δουλειά έχω το Debian. Πριν λίγες μέρες μάλιστα αποφάσισα και το εστησα από την αρχή με gnome. Αλλά θέλω και το κάτι διαφορετικό. Το gentoo πάντα με γοητεύει ακριβώς διότι το κάνεις ότι θες. Ειδικά παλιότερα που το desktop / multimedia ήταν λίγο μπαχαλο εχτιζες τα πάντα όπως ήθελες.

    Τώρα οκ δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη αλλά και πάλι αλλιώς είναι να έχεις κάτι δικό σου.

    Όσο για το suse δε το θέλω αν και ήταν από τις πρώτες διανομές που είχα εγκαταστήσει 20 χρόνια πριν. Ο λόγος καθαρά προσωπικός και λίγο χαζός. Δε θέλω η διανομή μου να είναι "δεμένη" με ένα desktop. Τουλάχιστον οι 3 που προτιμώ είναι σχεδόν ανεξάρτητες. Οκ το Debian έχει μια μικρή προτίμηση στο gnome σαν default gui αλλά μέχρι εκεί. Αν θες όμως δεν το εγκαθιστας και έχεις πλήρες kde χωρίς καμία αλλά υποχρέωση. Ότι άλλο έχω δοκιμάσει είναι σχεδόν δεμένο με κάτι. Είπαμε προσωπικός λόγος.

    Το arch δε το γουστάρω και πολύ ακριβώς επειδή είναι ελιτιστες. Έχουν ένα τρομερό σύστημα, το aur και δεν το υποστηρίζουν όπως πρέπει. Ενώ έχει την καλύτερη φιλοσοφία χάνει σε ανθρώπους. Έχει την ευκολία του Debian και την παραμετροποίηση του gentoo. Αλλα...

    - - - Updated - - -

    Έχω και ένα σχετικα παλιό υπολογιστή οπότε το κάνει πιο δύσκολο να ασχοληθώ έστω και έτσι με το gentoo. Όταν θέλω ένα δεκάλεπτο για ένα πυρήνα τι να ψάξω; Τουλάχιστον έχω αρκετή μνήμη και δεν απασχολεί το δίσκο η μεταγλώττιση.

    Κάποια στιγμή θα του δώσω μια κανονική ευκαιρία όχι σε vm. Ίσως ξεκινήσω με κάτι απλό όπως ένα open box και σιγά σιγά το στήσω.

  2. #5957
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το suse δε το θέλω αν και ήταν από τις πρώτες διανομές που είχα εγκαταστήσει 20 χρόνια πριν. Ο λόγος καθαρά προσωπικός και λίγο χαζός. Δε θέλω η διανομή μου να είναι "δεμένη" με ένα desktop. Τουλάχιστον οι 3 που προτιμώ είναι σχεδόν ανεξάρτητες. Οκ το Debian έχει μια μικρή προτίμηση στο gnome σαν default gui αλλά μέχρι εκεί. Αν θες όμως δεν το εγκαθιστας και έχεις πλήρες kde χωρίς καμία αλλά υποχρέωση. Ότι άλλο έχω δοκιμάσει είναι σχεδόν δεμένο με κάτι. Είπαμε προσωπικός λόγος.
    Κάθε 5-6 ημέρες υπάρχει μια ερώτηση στο reddit και στο φόρουμ του opensuse του στυλ "το opensuse έχει το καλύτερο plasma αλλά πόσο καλό είναι το gnome του; μήπως επειδή δεν δίνεται έμφαση σε αυτό θα βγάζει προβλήματα;" (μερικοί μάλιστα προσθέτουν σαν παράδειγμα ότι η fedora που δίνει έμφαση στο gnome, έχει χάλια plasma) και η απάντηση που δίνεται πάντα είναι "δεν υπάρχει κάποιο επίσημο desktop που να προτείνεται από την διανομή και ότι η ομάδα ανάπτυξης του gnome κάνει εξίσου καταπληκτική δουλειά με αυτήν του plasma". Επίσης ο rbrown τονίζει ότι αυτός χρησιμοποιεί μόνο gnome.

    Δεν έχω δουλέψει ούτε plasma σε fedora ούτε gnome σε opensuse οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω. Τείνω όμως να πιστέψω ότι και το gnome θα είναι εξίσου καλό και απλά τους έχει βγει το όνομα ότι opensuse == plasma. Επίσης, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί "το opensuse έχει το καλύτερο plasma". Πέρα από το πολύ όμορφο branding που έχει παντού το opensuse, τι παραπάνω κάνει δηλαδή όταν παίρνει ακριβώς τα ίδια sources με τους άλλους;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και ένα σχετικα παλιό υπολογιστή οπότε το κάνει πιο δύσκολο να ασχοληθώ έστω και έτσι με το gentoo. Όταν θέλω ένα δεκάλεπτο για ένα πυρήνα τι να ψάξω; Τουλάχιστον έχω αρκετή μνήμη και δεν απασχολεί το δίσκο η μεταγλώττιση.

    Κάποια στιγμή θα του δώσω μια κανονική ευκαιρία όχι σε vm. Ίσως ξεκινήσω με κάτι απλό όπως ένα open box και σιγά σιγά το στήσω.
    Μπορεί μεν να αγαπάμε το gentoo αλλά αν δεν είμαστε κολλημένοι με αυτό. Αν δεν σε βολεύει γιατί να πρηχτείς όταν μπορείς να τρέξεις κάτι άλλο; Δεν είναι η μέκκα το gentoo που σώνει και καλά όλοι πρέπει να το έχουν στήσει. Το θέμα είναι να κάνεις τη δουλειά σου.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #5958
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    +1 ο imitheos.

    Κι επειδή έχω φάει εγώ κόλλημα, γενικά όπου χρησιμοποιείτε κάποιο distro που δεν είναι source based όπως το Gentoo, κάνετε compile τον πυρήνα...;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #5959
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 ο imitheos.

    Κι επειδή έχω φάει εγώ κόλλημα, γενικά όπου χρησιμοποιείτε κάποιο distro που δεν είναι source based όπως το Gentoo, κάνετε compile τον πυρήνα...;
    Εγώ σχεδόν παντού ναι. Είτε γιατί χρειάζομαι νεώτερο πυρήνα από αυτόν που παρέχει η διανομή ή γιατί δεν μου αρέσει κάτι στο config της διανομής ή για να έχω controllers / fs στον πυρήνα και να μην χρειάζομαι initramfs ή για άλλους λόγους.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5960
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μόνο και μόνο που τα εργαλεία διαχείρισης είναι σε qt φτάνει. Είπαμε κόλλημα είναι αυτό. Πέραν της πλάκας. Το Gentoo όπως και το Debian κάποτε θυμάμαι είχαν ένα σκασμό πακέτα. Βέβαια το δεύτερο ακόμη έχει και σπάνια έχω χρειαστεί κάτι εκτός. Το μόνο που βάζω είναι το Gradio και κανένα θέμα. Παλιότερα το Gentoo είχε και αυτό τεράστια βάση λόγω της "ειδικής" φιλοσοφίας του.

    Όσο για τον πυρήνα εγώ δεν κάνω μεταγλώττιση καθώς στο ένα και μοναδικό PC που έχω όλα δουλεύουν μια χαρά. Ακόμη και στο Gentoo το μόνο επιπλέον που επιλέγω είναι οι οδηγοί της κάρτας δικτύου μου και τα διάφορα FS για να μην έχω πρόβλημα όταν θέλω να κάνω προσάρτηση σε άλλα OS.

    Επειδή δεν έχω βρει ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με το Roon στο Linux δεν έχω ασχοληθεί με το USB DAC που έχω και την bitperfect DSD αναπαραγωγή. Εκεί ίσως χρειαστώ μεταγλώττιση καθώς διαβάζω πως θέλει patches για να δουλέψει σωστά.

  6. #5961
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Με την εντολή
    Κώδικας:
    USE="-hardened -pie" crossdev -s4 --portage -v --target avr
    έχω :
    Κώδικας:
    Calculating dependencies  .... done!
    [ebuild   R    ] cross-avr/gcc-8.2.0-r5:8.2.0::crossdev  USE="cxx* jit* (multilib) nls nptl openmp* pgo (pie) (ssp) (-altivec) -debug -doc (-fixed-point) -fortran -go -graphite -hardened* -libssp -mpx -objc -objc++ -objc-gc (-pch) -regression-test -sanitize -systemtap -vanilla -vtv" 0 KiB
    [ebuild   R    ] cross-avr/gcc-7.3.0-r6:7.3.0::crossdev  USE="cilk cxx* jit* (multilib) nls nptl openmp* pgo (pie) (ssp) (-altivec) -debug -doc (-fixed-point) -fortran -go -graphite -hardened -libssp -mpx -objc -objc++ -objc-gc (-pch) -regression-test -sanitize -vanilla -vtv" 0 KiB
    Πως γίνεται να αναγκάσω το portage να δεχτεί το -pie μόνο για τους compilers που περνάει το crossdev, ενώ στο profile είναι default και hardcoded το ανάποδο;
    Με ΜΑΤ και βία δεν βγαίνει πανδημία, Μιχαλάκη και Κούλη.

  7. #5962
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Θέλω να βάλω το handbrake, αλλά έχει μόνο testing και γίνεται ένας ψιλοχαμός:

    Κώδικας:
    emerge -vp media-video/handbrake
    
    These are the packages that would be merged, in order:
    
    Calculating dependencies                     ... done!       
    [ebuild  N    ~] net-libs/srt-1.3.1::gentoo  USE="-doc -gnutls -libressl" ABI_X86="32 (64) (-x32)" 766 KiB
    [ebuild   R   ~] x11-drivers/nvidia-drivers-415.25:0/415::gentoo  USE="X acpi driver kms multilib tools -compat -gtk3 -pax_kernel -static-libs -uvm -wayland" ABI_X86="32* (64) (-x32)" 0 KiB
    [ebuild  N    ~] media-libs/nv-codec-headers-8.1.24.2::gentoo  ABI_X86="32 (64) (-x32)" 53 KiB
    [ebuild     U ~] media-video/ffmpeg-4.1:0/56.58.58::gentoo [3.3.6:0/55.57.57::gentoo] USE="X alsa bzip2 chromium encode fdk fontconfig gmp gpl hardcoded-tables iconv jpeg2k lzma mp3 network opengl openssl postproc pulseaudio sdl speex srt%* svg%* theora threads truetype v4l vdpau vorbis vpx x264 x265 xcb xvid zlib (-altivec) -amr -amrenc (-appkit) -bluray -bs2b -cdio -chromaprint -codec2% -cpudetection -debug -doc -flite -frei0r -fribidi -gcrypt -gme -gnutls -gsm -iec61883 -ieee1394 -jack -kvazaar -ladspa -libaom% -libass -libcaca -libdrm% -libilbc -libressl% -librtmp -libsoxr -libv4l -lv2% (-mipsdspr1) (-mipsdspr2) (-mipsfpu) (-mmal) -modplug -openal -opencl% -openh264 -opus -oss -pic -rubberband -samba -snappy -ssh -static-libs -test -twolame -vaapi -wavpack -webp -zeromq -zimg -zvbi (-nvenc%) (-sofalizer%)" ABI_X86="32 (64) (-x32)" CPU_FLAGS_X86="aes avx avx2 fma3 mmx mmxext sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 -3dnow -3dnowext -fma4 -xop" FFTOOLS="aviocat cws2fws ffescape ffeval ffhash fourcc2pixfmt graph2dot ismindex pktdumper qt-faststart sidxindex trasher" VIDEO_CARDS="nvidia%*" 10437 KiB
    [ebuild  N    ~] media-video/handbrake-1.1.2::gentoo  USE="fdk gstreamer gtk x265 -libav -libav-aac" 14933 KiB
    
    Total: 5 packages (1 upgrade, 3 new, 1 reinstall), Size of downloads: 26188 KiB
    
    !!! Multiple package instances within a single package slot have been pulled
    !!! into the dependency graph, resulting in a slot conflict:
    
    media-video/ffmpeg:0
    
      (media-video/ffmpeg-4.1:0/56.58.58::gentoo, ebuild scheduled for merge) pulled in by
        >=media-video/ffmpeg-3.4:0=[fdk?] required by (media-video/handbrake-1.1.2:0/0::gentoo, ebuild scheduled for merge)
        ^^                   ^^^^^^                                                                                                                                                                  
    
      (media-video/ffmpeg-3.3.6:0/55.57.57::gentoo, installed) pulled in by
        >=media-video/ffmpeg-3.2.6:0/55.57.57=[abi_x86_32(-),abi_x86_64(-)] required by (media-plugins/gst-plugins-libav-1.14.1:1.0/1.0::gentoo, installed)
                                  ^^^^^^^^^^^^                                                                                                                                                 
        <media-video/ffmpeg-4 required by (media-plugins/gst-plugins-libav-1.14.1:1.0/1.0::gentoo, installed)
        ^                   ^                                                                                                                                       
    
    
    It may be possible to solve this problem by using package.mask to
    prevent one of those packages from being selected. However, it is also
    possible that conflicting dependencies exist such that they are
    impossible to satisfy simultaneously.  If such a conflict exists in
    the dependencies of two different packages, then those packages can
    not be installed simultaneously.
    
    For more information, see MASKED PACKAGES section in the emerge man
    page or refer to the Gentoo Handbook.
    
    
    The following keyword changes are necessary to proceed:
     (see "package.accept_keywords" in the portage(5) man page for more details)
    # required by kde-apps/k3b-18.08.3::gentoo[-libav,ffmpeg]
    # required by @selected
    # required by @world (argument)
    =media-video/ffmpeg-4.1 ~amd64
    # required by media-video/ffmpeg-4.1::gentoo[srt]
    # required by media-video/handbrake-1.1.2::gentoo[-libav]
    # required by media-video/handbrake (argument)
    =net-libs/srt-1.3.1 ~amd64
    # required by media-video/ffmpeg-4.1::gentoo[video_cards_nvidia]
    # required by media-video/handbrake-1.1.2::gentoo[-libav]
    # required by media-video/handbrake (argument)
    =media-libs/nv-codec-headers-8.1.24.2 ~amd64
    
    The following USE changes are necessary to proceed:
     (see "package.use" in the portage(5) man page for more details)
    # required by media-libs/nv-codec-headers-8.1.24.2::gentoo
    # required by media-video/ffmpeg-4.1::gentoo[video_cards_nvidia]
    # required by media-video/handbrake-1.1.2::gentoo[-libav]
    # required by media-video/handbrake (argument)
    >=x11-drivers/nvidia-drivers-415.25 abi_x86_32
    # required by media-video/ffmpeg-4.1::gentoo[srt]
    # required by media-video/handbrake-1.1.2::gentoo[-libav]
    # required by media-video/handbrake (argument)
    >=net-libs/srt-1.3.1 abi_x86_32
    # required by media-video/ffmpeg-4.1::gentoo[video_cards_nvidia]
    # required by media-video/handbrake-1.1.2::gentoo[-libav]
    # required by media-video/handbrake (argument)
    >=media-libs/nv-codec-headers-8.1.24.2 abi_x86_32
    
     * In order to avoid wasting time, backtracking has terminated early
     * due to the above autounmask change(s). The --autounmask-backtrack=y
     * option can be used to force further backtracking, but there is no
     * guarantee that it will produce a solution.
    
    emerge: there are no ebuilds built with USE flags to satisfy ">=x11-drivers/nvidia-drivers-390.25[abi_x86_32(-)?,abi_x86_64(-)?,abi_x86_x32(-)?,abi_mips_n32(-)?,abi_mips_n64(-)?,abi_mips_o32(-)?,abi_ppc_32(-)?,abi_ppc_64(-)?,abi_s390_32(-)?,abi_s390_64(-)?]".
    !!! One of the following packages is required to complete your request:
    - x11-drivers/nvidia-drivers-415.23::gentoo (Change USE: +abi_x86_32)
    - media-libs/nv-codec-headers-8.1.24.2::gentoo (Change USE: -abi_x86_32)
    (dependency required by "media-libs/nv-codec-headers-8.1.24.2::gentoo" [ebuild])
    (dependency required by "media-video/ffmpeg-4.1::gentoo[video_cards_nvidia]" [ebuild])
    (dependency required by "media-video/handbrake-1.1.2::gentoo[-libav]" [ebuild])
    (dependency required by "media-video/handbrake" [argument])
    Αν αλλάξω σε ~ το ffmpeg δε θα χρειαστούν rebuild όλα τα πακέτα που εξαρτώνται από αυτό; Και δεν είναι και λίγα...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #5963
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Βάλε το με docker. Θα έχει κάποια challenges αλλά θα γλυτώσεις το dependency hell!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #5964
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κουτσομπολιό:

    2017-10-10-perl-5_26-update
    Title Perl 5.26 update: possible breakage
    Author Andreas K. Hüttel <dilfridge@gentoo.org>
    Posted 2017-10-10
    Revision 1

    You have just upgraded to Perl 5.26. This release brings several
    incompatible changes, as a result of deprecations coming to term
    and of changes in default settings to mitigate a potential
    security issue [1].

    While we have made sure that all resulting build failures within
    Gentoo are fixed, this may not be the case for runtime issues,
    and certainly can affect third-party code (e.g., "hand-installed"
    server applications).

    Typical errors are:
    * Can't locate inc/... in @INC (you may need to install the inc::... module)
    * error: ... has no member named ‘op_sibling’
    * Unescaped left brace in regex is illegal in ...

    Please see the pages [2,3] for details and report bugs if you run
    into problems during or after the Perl update.

    General purpose advice on updating Perl can be found on page [4].

    [1] https://rt.perl.org/Ticket/Display.html?id=127834
    https://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=589680
    [2] https://wiki.gentoo.org/wiki/Project...In-INC-Removal
    [3] https://wiki.gentoo.org/wiki/Project...6_Known_Issues
    [4] https://wiki.gentoo.org/wiki/Perl
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #5965
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Στο Plasma, στο System settings, input devices, Mouse, δεν μου δίνει δυνατότητα να πειράξω ό,τι έχει σχέση με το scroll wheel. Βασικά, οι ρυθμίσεις που δίνει για το ποντίκι είναι πολύ βασικές. Μου λείπει κάποιο πακέτο; Θέλω να πειράξω το πόσο scroll θα κάνει η ροδέλα, αυτή τη στιγμή και στο browser και στους editors κάνει μικρό scroll και είναι λίγο σπαστικό...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #5966
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Plasma, στο System settings, input devices, Mouse, δεν μου δίνει δυνατότητα να πειράξω ό,τι έχει σχέση με το scroll wheel. Βασικά, οι ρυθμίσεις που δίνει για το ποντίκι είναι πολύ βασικές. Μου λείπει κάποιο πακέτο; Θέλω να πειράξω το πόσο scroll θα κάνει η ροδέλα, αυτή τη στιγμή και στο browser και στους editors κάνει μικρό scroll και είναι λίγο σπαστικό...
    Ρίξε μια ματιά,μήπως σε βοηθήσει (ξεκίνα απο το 2:52 για να γλιτώσεις τις βλακείες του κάγκουρα)
    https://www.youtube.com/watch?v=XzoOdIbWcj8

  12. #5967
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Plasma, στο System settings, input devices, Mouse, δεν μου δίνει δυνατότητα να πειράξω ό,τι έχει σχέση με το scroll wheel. Βασικά, οι ρυθμίσεις που δίνει για το ποντίκι είναι πολύ βασικές. Μου λείπει κάποιο πακέτο; Θέλω να πειράξω το πόσο scroll θα κάνει η ροδέλα, αυτή τη στιγμή και στο browser και στους editors κάνει μικρό scroll και είναι λίγο σπαστικό...
    Δεν ξέρω στα σίγουρα αν οφείλεται σε αυτό που θα πω αλλά μήπως χρησιμοποιείς libinput; Όταν έκανα μετάβαση από evdev σε libinput, το συγκεκριμένο συστατικό ουσιαστικά δεν είχε να ρυθμίσεις τίποτα γιατί δεν υποστήριζε την libinput (νομίζω πως τώρα τελευταία μπήκε πρόνοια και libinput).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά,μήπως σε βοηθήσει (ξεκίνα απο το 2:52 για να γλιτώσεις τις βλακείες του κάγκουρα)
    https://www.youtube.com/watch?v=XzoOdIbWcj8
    Δεν φταις εσύ φυσικά για αυτό αλλά η συμβουλή του είναι χάλια. Πέρα από το θεωρητικό του πράγματος ότι όταν κάτι δεν παίζει στην libinput, η σωστή βοήθεια είναι ποια ρύθμιση να πειράξεις στην libinput για να το αλλάξεις και όχι να μεταβείς σε άλλο driver, ο τύπος λέει "σβήσε την libinput και θα πάει αυτόματα στον οδηγό mouse" το οποίο είναι χάλια συμβουλή. Οι οδηγοί keyboard / mouse είναι παλιοί με συνέπεια να μην υποστηρίζουν κάποιες ιδιαιτερότητες των ποντικιών με πολλά κουμπιά και υπάρχουν ακόμη μόνο και μόνο για αρχιτεκτονικές οι οποίες δεν υλοποιούν το event interface. Ο defacto οδηγός είναι ο evdev οπουδήποτε αλλού.

    Εκτός αυτού, όπως του λένε και στα σχόλια αυτοί που την έπαθαν, σβήνοντας το συγκεκριμένο οδηγό μπορείς να καταλήξεις να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο και να πρέπει να μπεις σε recovery mode (αν ξεκινάς σε γραφικό περιβάλλον). Οι οδηγοί evdev, libinput είναι ενιαίοι για πληκτρολόγιο / ποντίκι οπότε στην περίπτωση που έχεις εγκατεστημένο τον mouse αλλά όχι τον keyboard, θα μείνεις χωρίς keyboard.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #5968
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Το θέμα είναι ότι το plasma-desktop απαιτεί την libinput όπως και να έχει. Δοκίμασα πριν να βάλω στο INPUT_DEVICES synaptics και evdev, να βγάλω τα libinput και x11-drivers/xf86-input-libinput και όντως μετά από επανεκκίνηση του X εμφανίστηκαν ρυθμίσεις για το scroll wheel, κτλ. Το θέμα είναι όμως ότι σε επόμενο rebuild, μου ξανατράβηξε τα libinput και x11-drivers/xf86-input-libinput, οπότε γύρισα πάλι στα ίδια (όσον αφορά τις ρυθμίσεις για το ποντίκι). Το βίντεο του τυπά το βρήκα κι εγώ πριν ρωτήσω εδώ, αλλά δεν το είδα με φωνή και μόνο που είδα ότι δείχνει κάτι αφίσες που έχει στον τοίχο (!), το σούταρα με τη μία. Ωραίες συμβουλές δίνει ο τύπος.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #5969
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι το plasma-desktop απαιτεί την libinput όπως και να έχει. Δοκίμασα πριν να βάλω στο INPUT_DEVICES synaptics και evdev, να βγάλω τα libinput και x11-drivers/xf86-input-libinput και όντως μετά από επανεκκίνηση του X εμφανίστηκαν ρυθμίσεις για το scroll wheel, κτλ. Το θέμα είναι όμως ότι σε επόμενο rebuild, μου ξανατράβηξε τα libinput και x11-drivers/xf86-input-libinput, οπότε γύρισα πάλι στα ίδια (όσον αφορά τις ρυθμίσεις για το ποντίκι). Το βίντεο του τυπά το βρήκα κι εγώ πριν ρωτήσω εδώ, αλλά δεν το είδα με φωνή και μόνο που είδα ότι δείχνει κάτι αφίσες που έχει στον τοίχο (!), το σούταρα με τη μία. Ωραίες συμβουλές δίνει ο τύπος.
    Δεν σε πειράζει αυτό. Το plasma-desktop με την mouse use flag απαιτεί και το evdev και την libinput. Έτσι λοιπόν και τα δύο προγράμματα εγκαθιστούν τα αρχεία τους αλλά το αρχείο ρύθμισης της libinput έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα οπότε όταν έχεις και τα δύο εγκατεστημένα, χρησιμοποιείς την libinput. Αν πας στον κατάλογο /usr/share/X11/xorg.conf.d θα δεις ότι υπάρχουν δύο "catch-all" αρχεία. Η libinput έχει νούμερο 40 και το evdev θα πρέπει να έχει λογικά κάποιο μικρότερο.

    Αν για το μικρό scrolling ή για οποιοδήποτε λόγο θέλεις να χρησιμοποιήσεις το evdev μπορείς να αντιγράψεις το αρχείο ρυθμίσεων του evdev στο /etc ή πιο απλά να το κάνεις link.

    Κώδικας:
    # cd /etc/X11/xorg.conf.d
    # ln -snf /usr/share/X11/xorg.conf.d/τάδε-evdev.conf .
    Με αυτό τον τρόπο θα χρησιμοποιείς το evdev αντί για την libinput επειδή τα αρχεία του /etc έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα (νομίζω πως δεν χρειάζεται κάτι άλλο αλλά ίσως χρειαστεί κιόλας να το ονομάσεις με μεγαλύτερο νούμερο πχ 50-evdev.conf)
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #5970
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Αυτό ήταν! Με το symlink έπαιξε! Μπράβο @imitheos! Ευχαριστώ!
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 398 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 378388393396397398399400403408418 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας