Σελ. 439 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 419429434437438439440441444449459 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.571-6.585 από 7206
  1. #6571
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    -openmp did the trick
    Χαίρομαι που έπαιξε. Μια και είδα ότι έχεις λογαριασμό στο bugzilla και έγραψες στο bug, πρόσθεσε αν δεν βαριέσαι και το diff του ebuild μήπως θέλει κάποιος να το στήσει με ενεργοποιημένο το openmp. Διάβασα το Porting to GCC10 αλλά τελικά δεν ήταν αλλαγή του 10άρη όπως νόμιζα αλλά του 9άρη όπως φαίνεται στο Porting to GCC9 απλά φαίνεται όσοι το χρησιμοποιούν το είχαν κάνει compile με τον 8άρη και δεν έτυχε να το προσέξει κανείς ότι τόσο καιρό δεν γινόταν compile.

    Το sed λοιπόν αφαιρεί το default(none) και η η δικαιολόγηση για αυτό είναι το παρακάτω (πλήρες κείμενο στο Porting to GCC9)

    OpenMP data sharing

    GCC releases before 9 were implementing an OpenMP 3.1 data sharing rule that const qualified variables without mutable member are predetermined shared, but as an exception may be specified in the firstprivate clause. .... When not using default clause or when using default(shared), this makes no difference, but if using default(none), previously the choice was not specify the const qualified variables on the construct at all, or specify in
    Σε πολλούς κώδικες είναι δηλωμένο το default(none) ώστε να έχουμε την δοκιμη λειτουργία όπου δηλώνουμε να είναι shared μόνο αυτά που θέλουμε. Κάποιες μεταβλητές όμως που χρησιμοποιούνταν γίνονταν έμμεσα shared επειδή είχαν δηλωθεί ως const και έτσι ξέφευγαν από την προσοχή των devs. Τώρα που ο gcc έγινε πιο strict, δεν γίνεται αυτή η έμμεση δήλωση οπότε πρέπει α) να δηλωθούν ως shared / firstprivate όπως δείχνει το παράδειγμα στην τεκμηρίωση (πιο δόκιμο), β) να αφαιρεθεί το default(none) ή να αλλαχθεί σε default(shared) το οποίο θα θεωρεί shared όλες τις μεταβλητές (όχι τόσο δόκιμο).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #6572
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ρε συ Ημίθεε... Σκέφτηκες να κατεβείς (όπως λέμε στις εκλογές) για Gentoo Developer; Έστω και 5-6 πακέτα να συντηρείς, φτάνει. Εκτός αν είσαι ήδη και δεν το ξέρουμε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6573
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ Ημίθεε... Σκέφτηκες να κατεβείς (όπως λέμε στις εκλογές) για Gentoo Developer; Έστω και 5-6 πακέτα να συντηρείς, φτάνει. Εκτός αν είσαι ήδη και δεν το ξέρουμε.
    Θα πάρω την συντήρηση του qtwebengine και θα την βάλω εξάρτηση στην glibc για να δείτε εσείς

    Από την ώρα που έγινε η μετάβαση σε git, νομίζω πως θα μπορούσα να το κάνω. Η διαδικασία απλοποιήθηκε σε σχέση με πριν (ή ίσως μου φαίνεται έτσι επειδή έχω να χρησιμοποιήσω τα ίδια εργαλεία που χρησιμοποιώ και σε άλλα projects οπότε ψιλο-ξέρω τι να κάνω σε σχέση με πριν που έπρεπε να μάθω κάτι διαφορετικό). Ο λόγος που δεν το κάνω είναι το "στυλ" που πρέπει να τηρείται στο επίσημο tree (που φαίνεται εδώ). Το commit πρέπει να έχει αυτό και εκείνο, το μήνυμα να έχει αυτήν την μορφή, κτλ. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το κατηγορώ. Χαίρομαι που υπάρχει ολοκληρωμένη πολιτική που καλύπτει όλες τις πτυχές της διαδικασίας γιατί έτσι μπορούν να υλοποιηθούν εργαλεία που να αυτοματοποιούν πολλούς ελέγχους και έτσι να υπάρχει ποιοτική ανάπτυξη. Δεν έχω όμως τον χρόνο και την πειθαρχία να το ακολουθήσω. Σε ένα δικό μου overlay α) μπορώ να κάνω commit όπως να ναι χωρίς να αγχώνομαι, β) ενώ μεν έχω smartcard με τα gpg κλειδιά και smartcard reader, δεν μπαίνω στον κόπο να κάνω sign τίποτα, γ) κτλ.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #6574
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εντάξει, το να υπάρχει ένα συγκεκριμένο code style, θεωρώ ότι γενικά είναι καλό να υπάρχει, απλά είναι αυτό που λες, ότι χάνεις ίσως χρόνο για να ασχολείσαι ώστε να είσαι συμβατός με αυτό. Αλλά το θεωρώ συν.

    Δικό σου overlay πάντως, θεωρώ ότι μια χαρά θα μπορούσες να έχεις. Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι είναι στο χέρι σου να ασχοληθείς παραπάνω, αν τελικά θες να γίνεις επίσημος maintainer. Οι γνώσεις δε σου λείπουν πάντως.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #6575
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Χτες ήρθε το πακέτο με τους 2 SSD και μετά την "αποτυχία" του FreeBSD να σηκώσει γραφικό είπα να κάνω την εδώ μετάβαση από τον μηχανικό στον SSD.

    Η εγκατάσταση πήγε μια χαρά και όλα ξεκίνησαν φυσιολογικά. Μόλις πήγα να κάνω sync ώστε να ξεκινήσω την διαδικασία του Χ ανακάλυψα ότι δεν έχω δίκτυο. Τσεκάρω με το ifstat και διαπιστώνω πως έχω μόνο το lo σαν συσκευή. Το αρχείο για το DHCP το είχα φτιάξει κανονικά με τους κανόνες που πρέπει. Πριν το γράψω είδα την έξοδο της συσκευής για το τι όνομα θα δηλώσω. Κοιτάω το dmesg και βλέπω σχόλια ότι οι 2 ethernet που έχω μετονομάζονται από eth0 + eth1 σε enp(κάτι).

    Λέω ότι θα έχω κάνει κάποια χαζομάρα και μπαίνω πάλι στο live usb. Ενώ έχω δίκτυο κανονικά στο chroot ΔΕΝ. Να σημειώσω πως έχω βάλει τον Gentoo-kernel-bin και το linux-firmware.

  6. #6576
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    enp και λοιπά δεν είναι τα predictable ονόματα ή κάνω λάθος; Εσύ θέλεις να παραμένουν πάντα eth0 και eth1;

    Αν ναι, δοκίμασε να εκκινήσεις το σύστημα δίνοντας την παράμετρο net.ifnames=0. Αν παίξει σωστά και παραμείνουν ethX, τότε μπορείς να το κάνεις μόνιμο, παρακάμπτοντας το αρχείο κανόνων της udev που διέπει αυτή τη λειτουργία. Σε openrc είναι το 80-net-name-slot.rules.
    Κώδικας:
    touch /etc/udev/rules.d/80-net-name-slot.rules
    Τρέχοντας το παραπάνω, θα δημιουργηθεί ένα άδειο αρχείο με ίδιο όνομα οπότε θα παρακαμφθεί το μανίσιο της udev που κάνει rename τις κάρτες δικτύου.

    Εκτός και αν τα enp* δεν είναι τα predictable names και κάνω λάθος.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #6577
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε με ενδιαφέρει το πως θα λέγονται. Ας είναι και "Θανάσης". Με προβληματίζει που στο dmesg φαίνονται ενώ όχι στο ifstat.

    Να σημειώσω πως έχω systemd.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  16198598890574040736366921896357.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  557,0 KB 
ID: 227237
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PXL_20210501_090158638.jpg  


  8. #6578
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Μια και είπες ότι ρύθμισες το DHCP για τα eth*, μήπως οι διεπαφές απλά δεν είναι σηκωμένες και για αυτό δεν τις δείχνει το ifstat; Δεν ξέρω πώς δουλεύει το ifstat αλλά ίσως συμπεριφέρεται σαν το ifconfig που δεν δείχνει όλες τις διεπαφές αν δεν βάλεις το -a.

    Αν τρέξεις "ifconfig -a" ή "ip addr show" σου δείχνει τις διεπαφές; Αν είναι αυτό, τότε δεν τις βλέπεις απλά επειδή δεν πήραν IP.

    Ή αλλάζεις την ρύθμιση του DHCP σου ώστε να αντικατοπτρίζει τα νέα ονόματα enp* ή απενεργοποιείς την λειτουργία που είπαμε πριν. Σε systemd νομίζω ότι το αρχείο είναι το 99-default.link δηλαδή "touch /etc/systemd/network/99-default.link"
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #6579
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε το διευκρίνησα σωστά. Έχω δηλώσει το interface σαν en* όπως μου έδειξε η εντολή στο live USB.

    Θα το δω πάλι.

    - - - Updated - - -

    Όντως με την παράμετρο -a δείχνει και τα 2 interface αλλά μάλλον δεν παίρνει ip. Και στο φάκελο του systemd δεν έχω το συγκεκριμένο αρχείο ώστε να το πειράξω.

    - - - Updated - - -

    Να μου κάτσει η μαγειρίτσα στο λαιμό.

    Στο αρχείο που δήλωσα το en* είχα γράψει name αντί για Name. Και φυσικά ήταν λάθος σύνταξη.

  10. #6580
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Υπάρχει κάποιο θέμα με τα πακέτα dev-python/matplotlib και app-emulation/virtualbox-guest-additions; Κάνοντας update όλα τα πακέτα κατεβαίνουν και εγκαθίστανται κανονικά, εκτός από αυτά τα δύο που το download κάνει timeout. Αυτό συμβαίνει εδώ και 3 μέρες. Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

  11. #6581
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο θέμα με τα πακέτα dev-python/matplotlib και app-emulation/virtualbox-guest-additions; Κάνοντας update όλα τα πακέτα κατεβαίνουν και εγκαθίστανται κανονικά, εκτός από αυτά τα δύο που το download κάνει timeout. Αυτό συμβαίνει εδώ και 3 μέρες. Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;
    Από ΟΤΕΝΕΤ και τα δύο κατεβαίνουν. Αν δοκιμάσεις χειροκίνητα τι γίνεται; πχ
    Κώδικας:
    $ wget https://files.pythonhosted.org/packages/source/m/matplotlib/matplotlib-3.4.1.tar.gz
    $ wget https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.20/VirtualBox-6.1.20.tar.bz2
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #6582
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ΟΤΕΝΕΤ και τα δύο κατεβαίνουν. Αν δοκιμάσεις χειροκίνητα τι γίνεται; πχ
    Κώδικας:
    $ wget https://files.pythonhosted.org/packages/source/m/matplotlib/matplotlib-3.4.1.tar.gz
    $ wget https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.20/VirtualBox-6.1.20.tar.bz2
    Κατεβαίνουν μια χαρά. Πάλι σήμερα είχα καμία 10αριά updates, εκτός από τα δύο παραπάνω πακέτα, απέτυχε να κατέβει και η Python. Τα υπόλοιπα, κανένα πρόβλημα. WTAF?

  13. #6583
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δοκίμασε να αλλάξεις τα mirrors.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6584
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να αλλάξεις τα mirrors.
    Μόλις έτρεξα mirrorselect και έβαλα ότι μου πρότεινε από USA. Πάλι τα ίδια. Παρατήρησα όμως ότι είχε γεμίσει και το partition που έχω τα distfiles, οπότε το άδειασα, για να δούμε...

    - - - Updated - - -



    Αυτό ήταν το πρόβλημα... Γιατί δεν έβγαζε ένα μήνυμα της προκοπής;;;;;;


  15. #6585
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Ά δεν θα πήγαινε με τίποτα το μυαλό μου εκεί.

    Μπορείς να τρέχεις το eclean μια φορά στο τόσο το οποίο σου αφαιρεί μόνο πακέτα και distfiles που δεν χρειάζεσαι πλέον. Δηλαδή αν έχεις τα matplotlib-{3.1.2, 3.1.5, 3.2.1, 3.2.3, 3.3.1}.tar.gz και στο portage tree υπάρχουν ebuilds για τις εκδόσεις 3.2.3, 3.3.1, θα σου κρατήσει αυτά τα δύο source / packages και θα αφαιρέσει τα άλλα οπότε κερδίζεις κάμποσο χώρο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 439 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 419429434437438439440441444449459 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας