Σελ. 436 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 416426431434435436437438441446456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.526-6.540 από 7206
  1. #6526
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Απλά πείραξε τα flags ώστε να μην απαιτεί το qtwebengine. Εγώ δεν το έχω σε όλα τα μηχανήματα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #6527
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Να κάνω και μια αιρετική ερώτηση και παρακαλώ μη με κάψετε στις φωτιές.

    Χρησιμοποιώ το UFED για γρήγορη επεξήγηση USE Flags. Επίσης αν θέλω να ενεργοποιήσω μια Global το κάνω από εκεί για ευκολία. Δεν έχω βρει όμως τρόπο για να "παίξω" με τις Local τιμές. Εξακολουθεί και τις βάζει στο make.conf κάτι που είναι λάθος.

    ΟΚ δεν είναι τίποτα μια echo >> αλλά εδώ έχει και την επεξήγηση οπότε γλιτώνεις χρόνο στο ψάξιμο μεταξύ των αρχείων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά πείραξε τα flags ώστε να μην απαιτεί το qtwebengine. Εγώ δεν το έχω σε όλα τα μηχανήματα.
    Το ρημάδι μου έβγαλε τα συκώτια. Το άφησα όλο το Σαββατόβραδο και από τα 400 πακέτα του kde-apps-meta έπεσε στα 170. Το πρωί που το έβαλα πάλι έπεσε στα 100 και μετά τέλος. Έκανα άλλες 2 δοκιμές να δω τι φταίει και δεν άντεξα άλλο.

  3. #6528
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω και μια αιρετική ερώτηση και παρακαλώ μη με κάψετε στις φωτιές.

    Χρησιμοποιώ το UFED για γρήγορη επεξήγηση USE Flags. Επίσης αν θέλω να ενεργοποιήσω μια Global το κάνω από εκεί για ευκολία. Δεν έχω βρει όμως τρόπο για να "παίξω" με τις Local τιμές. Εξακολουθεί και τις βάζει στο make.conf κάτι που είναι λάθος.

    ΟΚ δεν είναι τίποτα μια echo >> αλλά εδώ έχει και την επεξήγηση οπότε γλιτώνεις χρόνο στο ψάξιμο μεταξύ των αρχείων.
    Για επεξήγηση use flags, δοκίμασε quse -D -p όνομα_πακέτου. Θα σε βολέψει λογικά.

    Εγώ διατηρώ τα use flags ανά πακέτο στο /etc/portage/package.use.

    Και μάλιστα έχω κάνει script όπου με την λέξη use, μου ανοίγει σε nano το package.use κι έτσι το κάνω edit πανεύκολα.

    Το ίδιο έχω κάνει για το package.keywords, το package.license, το package.mask και το package.unmask.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω και μια αιρετική ερώτηση και παρακαλώ μη με κάψετε στις φωτιές.

    Χρησιμοποιώ το UFED για γρήγορη επεξήγηση USE Flags. Επίσης αν θέλω να ενεργοποιήσω μια Global το κάνω από εκεί για ευκολία. Δεν έχω βρει όμως τρόπο για να "παίξω" με τις Local τιμές. Εξακολουθεί και τις βάζει στο make.conf κάτι που είναι λάθος.

    ΟΚ δεν είναι τίποτα μια echo >> αλλά εδώ έχει και την επεξήγηση οπότε γλιτώνεις χρόνο στο ψάξιμο μεταξύ των αρχείων.

    - - - Updated - - -



    Το ρημάδι μου έβγαλε τα συκώτια. Το άφησα όλο το Σαββατόβραδο και από τα 400 πακέτα του kde-apps-meta έπεσε στα 170. Το πρωί που το έβαλα πάλι έπεσε στα 100 και μετά τέλος. Έκανα άλλες 2 δοκιμές να δω τι φταίει και δεν άντεξα άλλο.
    Δίνεις κι ένα --keep-going μαζί με την υπόλοιπη εντολή του emerge; Για να συνεχίζει να χτίζει ακόμα κι αν κάποιο πακέτο έχει πρόβλημα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #6529
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σε γενικές γραμμές ξέρω τι γίνεται με τα USE Flags. Να πω την αμαρτία μου έχτιζα Gentoo με P4 μονοπύρηνο και 576MB μνήμη προ αμνημονεύτων ετών. Απλά το εγκατέλειψα λόγω ισχύος καθώς και το προηγούμενο μηχάνημα δεν ήταν για πολλά πολλά. Είχα μια εγκατάσταση σε VM έτσι για το γ@μώτο.

    Αυτό που θέλω είναι περισσότερο το τεμπέλικο fine tunning. Τι εννοώ. Έχω εγκατεστημένο το mpv. Θα ήθελα να έβλεπα κατευθείαν τα flags του και να ενεργοποιούσα ότι ήθελα. Ξέρω ότι σαν ιδέα είναι τρελή για την φιλοσοφία αλλά ΟΚ. Είπαμε τεμπέλης. Θυμάμαι κάποτε υπήρχε και GUI για package manager αλλά εγκαταλείφθηκε. Νομίζω πως ήταν γραμμένο σε Haskell. Το μοναδικό πρόγραμμα που θυμάμαι όλα αυτά τα χρόνια σε αυτή τη γλώσσα.

    Εγώ προσωπικά τα local use flags τα έχω χύμα στο αρχείο zzz-autounmask. Κάθε φορά που προσθέτω κάτι κάνω και ένα sort για να δω πιθανές διπλές εγγραφές. Εννοείται πως τα διάφορα use flags τα περνάω χειροκίνητα όταν διαμαρτύρεται το portage.

    Όσο για το keep-going προσπαθώ να το αποφεύγω. Όχι ότι έχω κάποιο θέμα αλλά θέλω να επιλύω άμεσα το πρόβλημα ώστε να συνεχίζει αμέσως.

    Κατάλοιπα του Debian και του εξαιρετικού Synaptic.

  5. #6530
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές ξέρω τι γίνεται με τα USE Flags. Να πω την αμαρτία μου έχτιζα Gentoo με P4 μονοπύρηνο και 576MB μνήμη προ αμνημονεύτων ετών. Απλά το εγκατέλειψα λόγω ισχύος καθώς και το προηγούμενο μηχάνημα δεν ήταν για πολλά πολλά. Είχα μια εγκατάσταση σε VM έτσι για το γ@μώτο.

    Αυτό που θέλω είναι περισσότερο το τεμπέλικο fine tunning. Τι εννοώ. Έχω εγκατεστημένο το mpv. Θα ήθελα να έβλεπα κατευθείαν τα flags του και να ενεργοποιούσα ότι ήθελα. Ξέρω ότι σαν ιδέα είναι τρελή για την φιλοσοφία αλλά ΟΚ. Είπαμε τεμπέλης. Θυμάμαι κάποτε υπήρχε και GUI για package manager αλλά εγκαταλείφθηκε. Νομίζω πως ήταν γραμμένο σε Haskell. Το μοναδικό πρόγραμμα που θυμάμαι όλα αυτά τα χρόνια σε αυτή τη γλώσσα.

    Εγώ προσωπικά τα local use flags τα έχω χύμα στο αρχείο zzz-autounmask. Κάθε φορά που προσθέτω κάτι κάνω και ένα sort για να δω πιθανές διπλές εγγραφές. Εννοείται πως τα διάφορα use flags τα περνάω χειροκίνητα όταν διαμαρτύρεται το portage.

    Όσο για το keep-going προσπαθώ να το αποφεύγω. Όχι ότι έχω κάποιο θέμα αλλά θέλω να επιλύω άμεσα το πρόβλημα ώστε να συνεχίζει αμέσως.

    Κατάλοιπα του Debian και του εξαιρετικού Synaptic.
    Αν είσαι του GUI, δεν είναι τρελό αυτό που ζητάς, να είναι σαν checklist τα flags και να τα ενεργοποιείς.

    Προσωπικά, ένας λόγος που γουστάρω απίστευτα το portage, είναι το γεγονός πως δεν έχει GUI!
    Είναι φουλ κατατοπιστικό μέσω του CLI, με τα χρώματα και όλες τις λεπτομέρειες του.

    Εγώ είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός και έχω ένα πολύ περιποιημένο package.use αρχείο όπου όλα είναι κατηγοριοποιημένα!

    Πχ:

    Spoiler:
    Κώδικας:
    ##gnome###
    gnome-base/gvfs -http mtp udev fuse udisks
    
    ###sys####
    sys-apps/util-linux tty-helpers
    sys-block/gparted ntfs fat udf
    sys-fs/udisks -acl -debug elogind -introspection -lvm -nls -selinux -systemd -vdo
    sys-fs/cryptsetup -* kernel
    sys-kernel/linux-firmware -initramfs redistributable -savedconfig unknown-license
    sys-libs/libblockdev cryptsetup
    sys-power/suspend -crypt
    
    ###kde####
    kde-apps/kio-extras activities man phonon sftp -debug -handbook mtp -openexr -samba -taglib -test
    kde-apps/ark zip lzma
    kde-plasma/ksysguard lm-sensors
    
    ###media###
    media-libs/avidemux-plugins fontconfig fribidi
    #media-libs/libsdl2 wayland
    net-libs/libupnp ipv6
    media-libs/mesa wayland -xvmc vulkan vulkan-overlay lm-sensors -opencl radeon
    media-libs/mlt jack
    media-plugins/gst-plugins-meta X a52 aac alsa -cdda dts -dvd flac mp3 mpeg ogg -pulseaudio vorbis x264 wavpack lame
    media-plugins/audacious-plugins -gtk -qt5 -aac alsa flac -libnotify mp3 -opengl -sdl -vorbis cue ffmpeg http
    media-sound/audacity alsa flac -ladspa lame -lv2 -mad -midi portmixer  vorbis -vst -doc ffmpeg id3tag jack  -sbsms -twolame -vamp vst
    media-sound/audacious -gtk -qt5
    media-sound/split2flac -mp4 -ogg
    media-sound/shntool alac mac -shorten -sox wavpack
    media-sound/apulse sdk
    media-video/mkvtoolnix dbus -debug -dvd -nls -pch qt5
    media-video/mpv libass
    media-video/vlc X a52 alsa aom aribsub dav1d dbus dts dvbpsi dvd encode faad fdk ffmpeg flac fontconfig gme gstreamer gui jpeg kate kms libass libnotify libplacebo libsamplerate libtiger mad matroska mp3 mpeg mtp musepack ncurses nfs ogg optimisememory opus png skins ssl svg truetype udev -vaapi -vdpau vorbis vpx x265 theora upnp srt
    
    ###net####
    net-dns/avahi mdnsresponder-compat
    net-fs/nfs-utils nfsidmap -caps -ipv6 -junction -kerberos ldap libmount nfsdcld nfsv4 nfsv41 -selinux tcpd uuid
    net-libs/glib-networking -libproxy
    net-misc/minidlna -zeroconf netgear -readynas
    net-print/cups X -acl dbus -debug -kerberos -lprng-compat pam (-selinux) ssl -static-libs -systemd threads usb -xinetd -zeroconf
    net-print/cups-filters -pdf
    net-vpn/openvpn -down-root -inotify iproute2 lz4 lzo pam plugins ssl -examples -libressl -mbedtls -pkcs11 -selinux -static -systemd -test
    net-im/viber apulse -pulseaudio
    
    ###app###
    app-admin/keepassxc network autotype browser ccache
    app-arch/p7zip rar
    app-emulation/virtualbox -sdk
    app-cdr/cuetools -vorbis
    app-crypt/gcr vala gtk
    app-crypt/pinentry gnome-keyring
    app-backup/fsarchiver lz4 lzma lzo -static zstd
    
    ###x11####
    x11-drivers/xf86-video-amdgpu udev
    
    ###dev###
    dev-libs/nss utils
    dev-qt/qtsql postgres
    dev-qt/qtwidgets gtk
    
    
    
    ###steam###
    
    >=x11-libs/libX11-1.7.0 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXau-1.0.9-r1 abi_x86_32
    >=x11-libs/libxcb-1.14 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXdmcp-1.1.3 abi_x86_32
    >=x11-base/xcb-proto-1.14.1 abi_x86_32
    >=virtual/opengl-7.0-r2 abi_x86_32
    >=media-libs/mesa-20.2.6 abi_x86_32
    >=dev-libs/expat-2.2.10 abi_x86_32
    >=media-libs/libglvnd-1.3.2-r2 abi_x86_32
    >=sys-libs/zlib-1.2.11-r3 abi_x86_32
    >=sys-apps/lm-sensors-3.6.0 abi_x86_32
    >=dev-libs/wayland-1.18.0 abi_x86_32
    >=x11-libs/libdrm-2.4.103 abi_x86_32
    >=dev-util/glslang-10.11.0.0_pre20201216 abi_x86_32
    >=x11-libs/libxshmfence-1.3-r2 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXdamage-1.1.5 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXext-1.3.4 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXxf86vm-1.1.4-r2 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXfixes-5.0.3-r3 abi_x86_32
    >=app-arch/zstd-1.4.5 abi_x86_32
    >=sys-devel/llvm-11.0.0 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXrandr-1.5.2 abi_x86_32
    >=x11-libs/libXrender-0.9.10-r2 abi_x86_32
    >=dev-libs/libffi-3.3-r2 abi_x86_32
    >=sys-libs/ncurses-6.2-r1 abi_x86_32
    >=dev-libs/libxml2-2.9.10-r4 abi_x86_32
    >=dev-libs/icu-68.2 abi_x86_32
    >=virtual/libelf-3 abi_x86_32
    >=dev-libs/elfutils-0.182 abi_x86_32
    >=app-arch/bzip2-1.0.6-r11 abi_x86_32


    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6531
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Καλά ναι δεν το συζητάω. Είναι εξαιρετικό με όλα αυτά. Και μάλιστα οι επεξηγήσεις του στα conflicts είναι τόσο αναλυτικές που μετά από λίγο καιρό δε θα πρέπει να σε προβληματίζει κανενα πρόβλημα.

    Το δικό μου package.use όπως έγραψα είναι ταξινομημένο ανά όνομα για να μπορώ με το sort να βλέπω αν έχω διπλές εγγραφές.

    Πάντως αυτό που ζητάω γίνεται εν μέρη στο freebsd. Μόνο που εκεί η επιλογή είναι ανά πακέτο την ώρα που μεταγλωττίζεις και πρέπει να έχεις το νου σου. Και το άσχημο εκεί είναι το εξής. Μπορεί να θες να χτίσεις κάτι και μετά από ώρα ένα εγκατεστημένο πακέτο να σου σταματήσει τη μεταγλώττιση διότι μια τωρινή επιλογή σου είναι ασύμβατη με αυτό. Ενώ σε εμάς ελέγχονται όλα από την αρχή και δεν έχεις τέτοια θέματα.

  7. #6532
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ναι δεν το συζητάω. Είναι εξαιρετικό με όλα αυτά. Και μάλιστα οι επεξηγήσεις του στα conflicts είναι τόσο αναλυτικές που μετά από λίγο καιρό δε θα πρέπει να σε προβληματίζει κανενα πρόβλημα.

    Το δικό μου package.use όπως έγραψα είναι ταξινομημένο ανά όνομα για να μπορώ με το sort να βλέπω αν έχω διπλές εγγραφές.

    Πάντως αυτό που ζητάω γίνεται εν μέρη στο freebsd. Μόνο που εκεί η επιλογή είναι ανά πακέτο την ώρα που μεταγλωττίζεις και πρέπει να έχεις το νου σου. Και το άσχημο εκεί είναι το εξής. Μπορεί να θες να χτίσεις κάτι και μετά από ώρα ένα εγκατεστημένο πακέτο να σου σταματήσει τη μεταγλώττιση διότι μια τωρινή επιλογή σου είναι ασύμβατη με αυτό. Ενώ σε εμάς ελέγχονται όλα από την αρχή και δεν έχεις τέτοια θέματα.
    Εγώ τις διπλοεγγραφές τις αναζητάω με ctrl+w και το όνομα του πακέτου. Βλέπω αν υπάρχει και σε άλλη γραμμή, στο nano.

    Α ναι, σωστά λες. Το χω δει στο freebsd αυτό! Αλλά ναι, έτσι όπως το περιγράφεις, δεν είναι τόσο λειτουργικό.

    Εντάξει πάντως, τόσα χρόνια σε gentoo, πλέον δεν νιώθω να με προβληματίζει κάτι στον τρόπο που εγκαθίστανται τα πακέτα.

    Από τα 1000+ πακέτα που έχω στο desktop, ζήτημα να αντιμετωπίσω πρόβλημα με 10-20 απ'αυτα. Μικρό το κακό.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #6533
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Σε freebsd με make config-recursive βγάζει όλες τις επιλογές, αν υπάρχουν, για τα πακέτα που θα κτίσει και μετά ξεκινάει.

  9. #6534
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε freebsd με make config-recursive βγάζει όλες τις επιλογές, αν υπάρχουν, για τα πακέτα που θα κτίσει και μετά ξεκινάει.
    Όχι πάντα. Συνιστούν να τρέξεις 2 φορές την εντολή για τίποτα ξεχασμένο. Όντως έτσι γίνεται και πολλές φορές βρίσκει κάτι νέο.

    Και εδώ είναι που το Portage δείχνει την ανωτερότητά του. Τα κάνει όλα μια κι έξω και μόνο κάποιο bug θα σε σταματήσει.

  10. #6535
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι πάντα. Συνιστούν να τρέξεις 2 φορές την εντολή για τίποτα ξεχασμένο. Όντως έτσι γίνεται και πολλές φορές βρίσκει κάτι νέο.

    Και εδώ είναι που το Portage δείχνει την ανωτερότητά του. Τα κάνει όλα μια κι έξω και μόνο κάποιο bug θα σε σταματήσει.
    Μπορεί, αλλά δεν μου είχε τύχει ποτέ.

  11. #6536
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Άσχετο. Παρατηρήσατε ότι αν κάνατε emerge σχετικά πρόσφατα, θα μπήκε ενημέρωση της GTK+, η οποία εισάγει το εξής (για μένα ενοχλητικό σε αυτή τη φάση, δεν ξέρω αν θα αλλάξει μελλοντικά). Πατάς το ; για να βάλεις τον τόνο, σου γράφει ένα underscore με τόνο και μετά πατάς πχ. το α και σου δίνει το ά (δηλαδή γράφει ένα "προσωρινό χαρακτήρα" που τον βλέπεις, πατάς το α και στο τέλος τον σβήνει και γράφει το ά). Μου το κάνει στον Vivaldi και στο Thunderbird. Το ψάχνω λίγο και πετυχαίνω αυτό: https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/-/issues/3669 και λένε ότι εμφανίστηκε στην 3.24.25 έκδοση και μετά.

    Αυτοί λένε μέσα ότι έτσι δουλεύει σε άλλα λειτουργικά πχ. σε Mac OS, αλλά εμένα μου τη σπάει λίγο, δεν ξέρω αν θα το συνηθίσω (και αν υπάρχει επιλογή να το βγάλω).

    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #6537
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο. Παρατηρήσατε ότι αν κάνατε emerge σχετικά πρόσφατα, θα μπήκε ενημέρωση της GTK+, η οποία εισάγει το εξής (για μένα ενοχλητικό σε αυτή τη φάση, δεν ξέρω αν θα αλλάξει μελλοντικά). Πατάς το ; για να βάλεις τον τόνο, σου γράφει ένα underscore με τόνο και μετά πατάς πχ. το α και σου δίνει το ά (δηλαδή γράφει ένα "προσωρινό χαρακτήρα" που τον βλέπεις, πατάς το α και στο τέλος τον σβήνει και γράφει το ά). Μου το κάνει στον Vivaldi και στο Thunderbird. Το ψάχνω λίγο και πετυχαίνω αυτό: https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/-/issues/3669 και λένε ότι εμφανίστηκε στην 3.24.25 έκδοση και μετά.

    Αυτοί λένε μέσα ότι έτσι δουλεύει σε άλλα λειτουργικά πχ. σε Mac OS, αλλά εμένα μου τη σπάει λίγο, δεν ξέρω αν θα το συνηθίσω (και αν υπάρχει επιλογή να το βγάλω).

    Mου το κάνει κι εμένα στον firefox από εχθές που έκανα update το σύστημα και έψαχνα να βρω από τι προκαλείται (αλλά δεν είχα χρόνο να κάτσω να το ψάξω).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #6538
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο. Παρατηρήσατε ότι αν κάνατε emerge σχετικά πρόσφατα, θα μπήκε ενημέρωση της GTK+, η οποία εισάγει το εξής (για μένα ενοχλητικό σε αυτή τη φάση, δεν ξέρω αν θα αλλάξει μελλοντικά). Πατάς το ; για να βάλεις τον τόνο, σου γράφει ένα underscore με τόνο και μετά πατάς πχ. το α και σου δίνει το ά (δηλαδή γράφει ένα "προσωρινό χαρακτήρα" που τον βλέπεις, πατάς το α και στο τέλος τον σβήνει και γράφει το ά). Μου το κάνει στον Vivaldi και στο Thunderbird. Το ψάχνω λίγο και πετυχαίνω αυτό: https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/-/issues/3669 και λένε ότι εμφανίστηκε στην 3.24.25 έκδοση και μετά.

    Αυτοί λένε μέσα ότι έτσι δουλεύει σε άλλα λειτουργικά πχ. σε Mac OS, αλλά εμένα μου τη σπάει λίγο, δεν ξέρω αν θα το συνηθίσω (και αν υπάρχει επιλογή να το βγάλω).

    Ναι και εγώ το παρατήρησα στο firefox (το παρατηρώ και τώρα που γράφω αυτό) και με παραξένεψε και προσπαθούσα να σκεφτώ πότε έγινε. Έχω την εντύπωση ότι όντως έτσι θα έπρεπε να γίνεται πάντα (τουλάχιστον στο unicode) να βλέπεις τους χαρακτήρες και μετά να "συνθέτονται" αλλά βαράει άσχημα μέχρι να το συνηθίσουμε. Το πρώτο που δοκίμασα όταν το πρωτοείδα ήταν αν δουλεύει και το ανάποδο (όπως έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε) αλλά εκείνο δεν δουλεύει. Δηλαδή βλέπεις το ΄ι να συντίθεται σε ί αλλά το ι΄ δεν αλλάζει σε ί.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #6539
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Είπαμε, φταίει η GTK+. Το θέμα είναι ότι είναι πιο αργό ή είναι η αίσθηση αυτή που έχω όταν πληκτρολογώ; Εσάς πώς σας φαίνεται;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #6540
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Δεν το παρατήρησα πριν αλλά τώρα που το λες πρέπει να είναι ελαφρώς πιο αργό. Υποθέτω ότι είναι απόρροια της εμφάνισης του χαρακτήρα που μέχρι τώρα δεν εμφανιζόταν.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 436 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 416426431434435436437438441446456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας