Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Hello,

    Σκεφτομαι να αρχισω να χρησιμοποιω την υπηρεσια Google Apps την εκδοση Standard η οποια ειναι free. Χρησιμοποιω ηδη εδω και χρονια το gmail κατα κορον, οποτε η δυνατοτητα να μπορω να διαχειριζομαι κατα τον ιδιο τροπο τα e-mail του domain που εχω με ενθουσιαζει!

    Βεβαια, εχω κανει μια σχετικη ερευνα αλλα εχω καποιες ερωτησεις.

    -Τα MX Entries που θα πρεπει να αλλαξω, απο που θα το κανω? Απο τον registar που αγορασα το domain (godaddy.com) ή απο τον host? Σε περιπτωση που ληξει τι γινετε?
    -Σχετικα με τα e-mail accounts, θα μπορω να διαχειριζομαι ολους τους λογαριασμους απο ενα control panel ή θα πρεπει να κανω login καθε φορα με το διαφορετικο account? (κατι σαν ολα σε ενα)

    Γενικα θα ηθελα να ακουσω και τις αποψεις απο αυτους που ηδη χρησιμοποιουν Google Apps, κατα ποσο ειστε ευχαριστημενοι κτλ κτλ..

  2. #2
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Περιοχή
    Moulin rouge
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    Αν δεν βρέχει
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz
    Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια περίπου για ένα πελάτη μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το ίδιο και αυτός

    Τα mx entries θα τα αλλάξεις στο name server σου, αν δεν ξέρεις που κατοικοεδρεύει θα πας στο http://www.whois.net και θα ζητήσεις πληροφορίες για το domain, οπότε θα δεις από τα ονόματα των name servers.

    Θα μπορείς να διαχειριστείς τα accounts από ένα κεντρικό σημείο. Θα έχεις χρήστη με δικαιώματα admin.

    Για οποιαδήποτε βοήθεια, εδώ ξανά ..

    ........Auto merged post: befreegr πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Σε περίπτωση που λήξει τι; Το domain; Υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος befreegr : 22-10-09 στις 21:55. Αιτία: auto merged post

    Η ελληνική βάση πληροφοριών για το ελεύθερο λογισμικό!

    "There are two major products that come out of Berkeley: LSD and UNIX. We don't believe this to be a coincidence." — Jeremy S. Anderson.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Αν καταλαβα καλα δλδ, τα mx entries θα τα αλλαξω απο το godaddy που εχω κατοχυρωμενο το domain ετσι? Και κατ'επεκταση σημαινει οτι δεν θα μπορω να τσεκαρω τα e-mail απο το cpanel του host, καθως επισης οτι και σε περιπτωση που αλλαξω host στο μελλον, τα e-mail δεν θα επηρεαστουν μιας και θα ειναι "συνδεδεμενα" με το godaddy σωστα?

    Επιπλεον, θελω να εχω e-mail της μορφης: ena@todomainmou.com / duo@todomainmou.com / tria@todomainmou.com
    Θα μπορω να τα διαχειριζομαι ολα ταυτοχρονα ή θα πρεπει καθε φορα να κανω login στο καθενα ξεχωριστα? Δηλ, να μπορω να στειλω ενα email με το ενα account, μετα να στειλω με καποιο αλλο κτλ.

    Sorry αν κουραζω που ξαναρωταω για περαιτερω διευκρινησεις αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα με βολεψει η μεταβαση αυτη, και απαξ και γινει να παραμεινω εκει.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Περιοχή
    Moulin rouge
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    Αν δεν βρέχει
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz
    Υποθέτω ότι λέγοντας host, εννοείς τον web hosting provider που χρησιμοποιείς, ο οποίος παρεμπιπτόντως δίνει και λογαριασμούς emails, τα οποία τώρα τα διαχειρίζεσαι από το cpanel του.

    Οι name servers (αυτοί που μετατρέπουν τα ονόματα όπως www.todomainmou.com σε IP διευθύνσεις, ή έχουν πληροφορίες για τα mx entries που λέγαμε) δεν έχουν σχέση με το web hosting. Ούτε το mail έχει. Είναι ανεξάρτητες υπηρεσίες που μπορεί να φιλοξενούνται σε διαφορετικά σημεία.
    Πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις name servers στο godaddy, web σελίδες για το www.todomainmou.com στον hosting provider που έχεις τώρα, mail στο gmail και άλλο ένα web με άλλο όνομα στο σπίτι σου, για παράδειγμα.

    Οι name servers που έχεις για το domain σου αυτή τη στιγμή, το πιο πιθανό είναι ότι είναι του web hosting provider. Κατά πάσα πιθανότητα τους διαχειρίζεσαι μέσα από το cpanel που λες.
    Tα mx entries θα τα αλλάξεις στους name servers (σε ένα σημείο κάνεις την αλλαγή, απλά είναι πάνω από ένας για λόγους αξιοπιστίας και ο master θα μεταφέρει τις πληροφορίες στους υπόλοιπους). Αν θες πες το domain να σου πω αν είναι στο godaddy ή κάπου αλλού, ή κοίτα το www.whois.net που λέγαμε.

    Αν μεταφέρεις τα accounts στο gmail, δεν θα τα διαχειρίζεσαι πια από το cpanel του host που τα έχεις, αλλά από το gmail. Αν αλλάξεις hosting provider δεν θα επηρεαστούν, όχι λόγω του ότι είναι συνδεδεμένα με το godaddy, αλλά επειδή θα είναι πλέον στο gmail. Τα emails που έχεις τώρα δεν θα επηρεαστoύν, απλά ο mail server που έχεις τώρα δεν θα παίρνει mail για το domain σου από τη στιγμή που θα αλλάξεις τα mx entries. Αν αλλάξεις ξανά μετά τα mx entries και τα κάνεις όπως είναι τώρα, θα συνεχίσει να παίρνει mail κανονικά όπως τώρα.

    Ένα πρόβλημα που θα έχεις ίσως θα είναι να μεταφέρεις τα emails που έχεις λάβει από το μέρος που είναι τώρα, αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι το gmail έχει κάποια αυτοματοποιημένη διαδικασία για αυτό το σκοπό, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Διαχείριση εννοούσα άλλο πράγμα, όχι να στείλεις mail από ξεχωριστούς λογαριασμούς από ένα σημείο. Νομίζω ότι αυτό δεν γίνεται από το mail interface του gmail. Μπορείς να το κάνεις όμως μέσα από κάποιο mail client.

    Η ελληνική βάση πληροφοριών για το ελεύθερο λογισμικό!

    "There are two major products that come out of Berkeley: LSD and UNIX. We don't believe this to be a coincidence." — Jeremy S. Anderson.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    Μαλιστα. Καπως ετσι τα ειχα καταλαβει και εγω οτι λειτουργουν, απλα τωρα μου τα ξεκαθαρισες τελειως. Σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο που εδωσες για να δωσεις απαντησεις φιλε μου.

    Λογικα αυριο Κυριακη που θα εχω ελευθερο χρονο θα κανω την μεταβαση. Πως και πως το περιμενω!

  6. #6
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Περιοχή
    Moulin rouge
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    Αν δεν βρέχει
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz
    Καλή μετάβαση

    Η ελληνική βάση πληροφοριών για το ελεύθερο λογισμικό!

    "There are two major products that come out of Berkeley: LSD and UNIX. We don't believe this to be a coincidence." — Jeremy S. Anderson.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας