Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 199
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς τις χονδρικές τιμές της Microsoft Hellas; Δεν ξέρω αν επιτρέπεται δεοντολογικά ή από τους κανονισμούς του forum να τις πω αλλά μάλλον δείχνουν πως πέφτει λίγο ψιλοκαπέλωμα από τα καταστήματα. Και εγώ σε επιχείρηση είμαι που δεν ασχολείται όμως με λιανική πώληση και έτσι δεν έχω πρόβλημα ή ενδοιασμούς.

    Εγώ θα ήθελα να τις μάθω, σαν εργαζόμενος σε κατάστημα.

    βλέπεις οι τιμές που βλέπω είναι αρκετά πάνω απο του amazon.uk, για αγόρα χονδρικής, μάλιστα η ίδια η Ms (μέσω του ατόμου που εκάνε την παρουσίαση) μας έλεγε ότι απλά οι μεγάλοι έχουν πχ 5 - 10 ευρώ έκπτωση.


    Για πες μας λοιπόν.


    Βέβαια απο την άλλη μας είπε ξερά ότι οι MS στην Ελλάδα κάνει τα στραβά μάτια στην πώληση dsp, μαζί με το καλώδιο SATA

  2. #32
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς τις χονδρικές τιμές της Microsoft Hellas; Δεν ξέρω αν επιτρέπεται δεοντολογικά ή από τους κανονισμούς του forum να τις πω αλλά μάλλον δείχνουν πως πέφτει λίγο ψιλοκαπέλωμα από τα καταστήματα. Και εγώ σε επιχείρηση είμαι που δεν ασχολείται όμως με λιανική πώληση και έτσι δεν έχω πρόβλημα ή ενδοιασμούς.
    Είναι δύσκολο δηλαδή να προβλέψει κανείς ότι το πετσόκομμα γίνεται απ' τους καταστηματάρχες;

    Πάντα θα την κάνουμε αυτή την συζήτηση για κάθε προϊόν γιατί πάντα οι επιχειρηματίες στην Ελλάδα θεωρούν τους εαυτούς τους έξυπνους (εις βάρος μας πάντα)
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δύσκολο δηλαδή να προβλέψει κανείς ότι το πετσόκομμα γίνεται απ' τους καταστηματάρχες;

    Πάντα θα την κάνουμε αυτή την συζήτηση για κάθε προϊόν γιατί πάντα οι επιχειρηματίες στην Ελλάδα θεωρούν τους εαυτούς τους έξυπνους (εις βάρος μας πάντα)


    Πες μου σε παρακαλώ, αν αγόραζω τα xp pro με 104 ευρώ στην χονδρική, πόσο θα πρέπει να τα δώσω;

  4. #34
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου σε παρακαλώ, αν αγόραζω τα xp pro με 104 ευρώ στην χονδρική, πόσο θα πρέπει να τα δώσω;
    Δεν γνωρίζω την πολιτική που μπορεί να έχει το κάθε κατάστημα... Προφανώς θα έχει να κάνει και με την ποσότητα που αγοράζεις εσυ/ο άλλος/ο παράλλος... Για ποιο λόγο να διαμορφώνεται πάντα μια παρόμοια τάση για κάθε νέο προϊόν που πωλείται σε αρκετές χώρες συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας; Δεν είναι λίγο περίεργο;
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα ήθελα να τις μάθω, σαν εργαζόμενος σε κατάστημα.

    βλέπεις οι τιμές που βλέπω είναι αρκετά πάνω απο του amazon.uk, για αγόρα χονδρικής, μάλιστα η ίδια η Ms (μέσω του ατόμου που εκάνε την παρουσίαση) μας έλεγε ότι απλά οι μεγάλοι έχουν πχ 5 - 10 ευρώ έκπτωση.
    Μεγάλοι μικροί δεν ξέρω. Από ότι διάβασα στα χαρτάκια της MS Hellas όλα εξαρτώνται από τις ποσότητες αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί σαν επιχείρηση πουλάμε ελάχιστα Windows και αυτά μόνο OEM πακέτο με κάθετες εφαρμογές άρα μιλάω για τιμές αγοράς μέχρι κάποιες εκατοντάδες κομάτια. Ενδεικτικά οι DSP/OEM Professional είναι στα 70€ και οι Ultimate στα 95€ (+ ΦΠΑ φυσικά) και κατεπιλογή 32 ή 64bit DVD. Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή γιατί είμαι στο σπίτι τις τιμές για μικρότερες εκδόσεις αλλά από Δευτέρα μπορώ να σας πω και τις υπόλοιπες.
    Προσωπικά βρίσκω μια χαρά τις τιμές αυτές για το δικό μου χώρο (όπου έτσι και αλλιώς δεν κερδίζουμε δεκάρα από τα λειτουργικά) και νομίζω πως και ένα κατάστημα λιανικής με προβλεπόμενο κύκλο πωλήσεων καμπόσες χιλιάδες κομμάτια θα μπορούσε χωρίς να τις "διαπλασιάζει" πάλι να κερδίζει και με το παραπάνω. Και αν σκεφτείς πως κάποιες γνωστές αλυσίδες έχουν και branded OEM συμφωνίες ακόμα χαμηλότερου κόστους από αυτές που δίνουν στην δική μου μικρή επιχείρηση μάλλον το τραβάνε λιγάκι όπως και αν το δεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asm : 24-10-09 στις 16:15.

  6. #36
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SIEMENS CL 110
    SNR / Attn
    7,9(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σημειώστε πως ήθελα την retail έκδοση η οποία (σύμφωνα με την Αμαζόνα) είναι αυτή την οποία αποκαλεί "full" version. Σημειώστε δε πως είναι όντως full μιας και μέχρι στιγμής την έχω κάνει clean install (δλδ format και εγκατάσταση) σε έναν desktop και έναν laptop. Στον desktop δε σημειώστε πως το clean install έγινε απανωτά 2 φορές λόγω σοβαρότατου λάθους μου την πρώτη.

    Δηλαδη η retail εκδοση επιτρεπει την εγκατασταση του ιδιου 'κωδικου' (serial ας πουμε) W7 σε παραπανω απο 1 υπολογιστη?? (και σε τοσο μικρο διαστημα οπως ο popmaniac)

    Κανει η microsoft τα στραβα ματια ας πουμε? και τα updates ολα λειτουργουν κανονικα?

  7. #37
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tuko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη η retail εκδοση επιτρεπει την εγκατασταση του ιδιου 'κωδικου' (serial ας πουμε) W7 σε παραπανω απο 1 υπολογιστη?? (και σε τοσο μικρο διαστημα οπως ο popmaniac)

    Κανει η microsoft τα στραβα ματια ας πουμε? και τα updates ολα λειτουργουν κανονικα?
    Νόμιμο σύμφωνα με την άδεια δεν είναι και σε επαγγελματικό χώρο δεν καλύπτεται σε ενδεχόμενο έλεγχο αλλά φαίνεται πως υπάρχει μια ανεκτικότητα από μέρους της Microsoft αν και δεν ξέρουμε για πόσο. Ίσως για πάντα ίσως αλλάξει μελλοντικά.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Η retail μπορεί να εγκατασταθεί σε διαφορετικά μηχανήματα, όχι όμως ταυτόχρονα. Η DSP είναι "δεμένη" με το μηχάνημα που θα εγκατασταθεί πρώτα.

  9. #39
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kkot Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια απλα τα πραγματα.. Amazon! εμενα με preorder ήταν 22/10 στα χερια μου τα 7 ultimate full (32,64 full lang. pack Κλπ). το στείλανε 21 παρόλο που επίσημα κυκλοφορούσε 22 και με λιγότερα χρήματα από οπουδήποτε στην Ελλαδα.

    φιλικα
    kkot
    Ξερει κανεις τον συνεργατη της Amazon στην Ελλαδα..?
    ACS,Speedex κτλ ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  10. #40
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    UPS αν θυμάμαι καλά. Πάντως και απλό ταχυδρομείο να βάλεις, συνήθως έρχεται σε μια εβδομάδα.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  11. #41
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    UPS αν θυμάμαι καλά. Πάντως και απλό ταχυδρομείο να βάλεις, συνήθως έρχεται σε μια εβδομάδα.
    UPS>Speedex
    Ευχαριστω!
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  12. #42
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι ολοφάνερο ότι πολλά ελληνικά καταστήματα κερδοσκοπούν σε βάρος των καταναλωτών.

    Το κακό μάλιστα είναι ότι η κερδοσκοπία έχει δυστυχώς επεκταθεί και σε άλλους τομείς της αγοράς και όχι μόνο στα είδη πληροφορικής.

    Αποτελεί ένα πολύ κακό φαινόμενο, μια στρέβλωση της αγοράς που έχει εξαπλωθεί σαν "επιδημία" και το λέω αυτό χωρίς καμία απολύτως διάθεση κινδυνολογίας, αλλά βασιζόμενος σε αυτά που βλέπω καθημερινά.

    Η μόνη άμυνα που διαθέτουμε ως πελάτες είναι η πολύ καλή έρευνα αγοράς που επιβάλλεται να γίνεται στις μέρες μας, καθώς και η ύπαρξη καταναλωτικής συνείδησης.

    Συναντούμε προιόντα με αδικαιολόγητα υψηλές τιμές ; Aναζητούμε αλλού καλύτερες τιμές κι ας τους μείνουν στα ράφια...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  13. #43
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mην ξεχναμε οτι συνηθως τα μαγαζια που δινουν καλυτερες τιμες χρεωνουν μεταφορικα..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  14. #44
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Tο MS Store εχει 213€ τα Ultimate για απευθειας κατεβασμα.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο MS Store εχει 213€ τα Ultimate για απευθειας κατεβασμα.
    Ειναι μονο για ορισμενες χωρες ,ετσι δεν ειναι..? η Ελλαδα δεν ειναι μεσα..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-08, 14:59
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 23:01
  3. Πρόβλημα με Vood και Windows Vista Ultimate
    Από NND στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 00:16
  4. Επέκταση της ΑΤΗΚ σε εξωτερικό και Ελλάδα (;)
    Από chatasos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-06, 02:29
  5. Site με πληροφορίες για Εκθέσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό;
    Από octap στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 11:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας