Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/20455
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.8(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    έχει κανείς επαφή με αυτό το θέμα? έχει κάποιες γνώσεις σχετικά? έχω μια εργασία και έχω ψιλοπήξει. δεν ξέρω απο πού να αρχίσω και πού να τελειώσω...

    La deutsche Vita :: www.lefos.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.104
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Αρχικά τα Web Services δεν είναι Web Authoring.

    Πρακτικά είναι ένας εναλακτικός τρόπος επικοινωνίας μιας εφαρμογής με ένα Server, με την μορφή κλήσης συναρτήσεων. Παλαιότερη τεχνολογία ήταν το Socket programming.

    Τώρα που μπαίνει η XML?

    Τα Web Services δουλεύουν μέσω WebServers και χρησιμοποιούν την υπάρχουσα υποδομή τους για να κάνουν την δουλειά τους.

    Επειδή όμως εδώ έχουμε την δυνατότητα κλήσεις συναρτήσεων με απεριόριστο αριθμό παραμέτρων με τον δικό της τύπο η κάθε μια και φυσικό ένα επιστρεφόμενο αποτέλεσμα πρέπει να υπάρχει ένας σωστά δομημένος τρόπος περιγραφής των δεδομένων που ανταλάσονται.

    Δηλαδή όταν εσύ καλείς ένα WebService έστω int Fun(string B) τότε στέλνεις μέσω ενός XML κειμένου την παραπάνω αίτηση. Και λαμβάνεις απάντηση XML κειμένο με την περιγραφή του αποτελέσματος. Φυσικά αν οι δομές είναι πιο πολύπλοκες όλα περιγράφονται.

    Η τεχνολογία είναι τόσο καλή που μέχρι και ολόκληρα DataSets ανταλλάσει.

    Εγώ τα WebService τα έχω χρειαστεί για ένα λόγο και μόνο. Έστω ότι έχω μια βάση απομακρυσμένη σε ένα Server A και θέλω να αντλώ δεδομένα από αυτήν. ΓΙια να το κάνω αυτό πρέπει να έχω ανοιχτό το port της βάσης. Και επειδή δεν θέλω ουσιαστικά στήνω ενδοιάμεσο Layer αυτό του Web Service μέσα από το port του Web Server που έτσι και αλλιώς συνήθως είναι ανοιχτός.

    Το Web Service μου είναι ουσιαστικά ένας wrapper όλων των κλήσεων που θα έκανα στην βάση.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.

    Εγώ το θεωρώ μεγάλη μαγκιά αλλά το έχω δουλέψει μόνο με .NET. Μου διαφεύγει η υλοποίηση του πχ με php.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-04, 07:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας