Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Με τι ξυρίζεστε?

Ψήφισαν
435. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ξυραφάκι Bic

    36 8,28%
  • Ξυραφάκι Gillette

    203 46,67%
  • Ξυραφάκι Wilkison

    20 4,60%
  • Άλλο ξυραφάκι

    12 2,76%
  • Ξυριστική μηχανή

    108 24,83%
  • Φαλτσέτα

    16 3,68%
  • Δεν ξυρίζομαι

    62 14,25%
  • Άει ξυρίσου ρε karavago (ή ΔΓ/ΔΑ)

    31 7,13%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 449
  1. #16
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Gillette Mach 3 με κρεμα ξυρισματος και πινελο.
    Δεν μπορω να ξυριστω με αφρο ουτε με ξυριστικη μηχανη.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ θα ήθελα να μάθω κάποτε τι ποσοστό του κόσμου έχει δοκιμάσει να ξυριστεί αγοράζοντας μια ξυριστική μηχανή και τελικά πέταξε τα λεφτά του.

    Εγώ έδωσα 80 ευρώ πριν 2 χρόνια και ηταν τα πιο πεταμένα λεφτά. Και από ότι ρώτησα και άλλου τα ίδια μου ειπαν.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιοι μας δουλεύουν κανονικά

    Εδώ και κάποιους μήνες μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι το mach-3 δεν αποδίδει τόσο καλά όσο παλιά και αυτό έχει γίνει εσκεμμένα από την εταιρία, έτσι ώστε να προηθήσει το καινούργιο της προϊόν (fusion?). Δηλαδή η εταιρία χειροτερεύει την ποιότητα του προηγούμενου προϊόντος έτσι ώστε να φανεί καλύτερο το καινούργιο. Στην τελική, πόσες λεπίδες χρειάζονται για να γίνει σωστά το ξύρισμα?

    Ακούω απόψεις ... αφού γράψετε πρώτα τι χρησιμοποιείτε

    Για τις κυρίες ή τους σπανούς, μπορείτε να γράψετε οτιδήποτε χρησιμοποιείτε γενικά για ξύρισμα
    Δεν είναι ιδέα σου το έχω παρατηρήσει κάθε φορά που λανσάρει νέα σειρά.

    εγώ ξυρίζομαι με το μαχαίρι πάντως σαν τον Ράμπο
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #19
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με gillette blue II και με αφρο ή gel nivea. Αυτο βεβαια τις φορες που πρεπει να ξυριστω εντελως, γιατι αλλιως "ξυριζομαι" 1-2 φορες τη βδομαδα με την κουρευτικη μηχανη.

    Τα ξυραφακια της gillette ειναι τα μοναδικα που αντεχουν στο χτύπημα που τα κανω στο νιπτήρα προκειμενου να φυγουν τα γενια. Ολα τα αλλα σπαζουν
    Απο την αλλη, οι αφροι και τα gel της gillette ειναι μετρια. Πρεπει να περναω 2-3 φορες το ξυραφακι απο το ιδιο σημειο και να το πιεζω λιγο για να πω οτι το ξυρισε εντελως, αλλιως γλυστραει και δεν ξυριζει.

    Πλακα πλακα, μολις εκανα τον απολογισμο μου και καταλαβα οτι 10 χρονια τωρα ξυριζομαι!

    Συμφωνω οτι μια ξυριστικη μηχανη ειναι πεταμενα λεφτα. Απο καποια στιγμη και μετα δεν σε ξυριζει, σε οργωνει.
    ديميتريس

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα ήθελα να μάθω κάποτε τι ποσοστό του κόσμου έχει δοκιμάσει να ξυριστεί αγοράζοντας μια ξυριστική μηχανή και τελικά πέταξε τα λεφτά του.

    Εγώ έδωσα 80 ευρώ πριν 2 χρόνια και ηταν τα πιο πεταμένα λεφτά. Και από ότι ρώτησα και άλλου τα ίδια μου ειπαν.
    Philishave 5870, κλείνει δεκαετία φέτος και παραμένει άψογη, μόνο οι μπαταρίες χρειάστηκαν αλλαγή στην πενταετία περίπου και ήδη παραδίδουν πνεύμα πάλι. Οτιδήποτε άλλο Philips έχω αγοράσει κλαίω τα λεφτά μου (από τηλέφωνο ως DVD player, δε με πάει με τίποτα η Philips) εκτός από αυτό το σκυλί

  6. #21
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    N.S
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    Thomson TG585v7
    και εγω με μια philisave και την εχω βολευτει πολυ τα τελευταια 3 χρονια

  7. #22
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξυρίζομαι με την εξαιρετική Μoser 1530 , με την οποία φαίνεσαι διαρκώς ελαφρά αξύριστος, αν σου αρέσει βέβαια αυτό το στυλ.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  8. #23
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Bic αυτα με ο ενα ξυραφακι, τα πορτοκαλι, τι μαχ3 και βλακειες


    Ειναι τα μονα που δεν μπουκωνουν με γενια 2 βδομαδων



    ΥΓ δεν υπαρχουν τα θρυλικα αστορ στην λιστα, γιατι?? τα εχω χρησιμοποησει κανα 2φορες και ειναι πραγματικα επικα (αν φυσικα καταφερεις και δεν σφαχτεις)

  9. #24
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για χρόνια χρησιμοποιούσα gilette mach3. Όταν βγήκε το wilkinson quattro και το δοκίμασα, I never looked back.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Mach 3.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mach 3 και εδώ. Έχω δοκιμάσει διάφορα άλλα (ειδικά μιας χρήσης) όμως κανένα δεν με ικανοποίησε αρκετά.
    Με αφρό (όχι gel) Nivea

    PS: Μήπως να γράφαμε και τι after shave χρησιμοποιούμε?
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  12. #27
    Το avatar του μέλους overvolt
    overvolt Guest
    Και εδω Mach 3 ..... αλλά Προσοχή μην αγοράσετε λεπίδες από το eBay !!!

    Είναι όλες ψεύτικες ... κινέζικα αντίγραφα κάκιστης ποιότητας ,
    και δεν ξυρίζουν καλά ...
    Πως να το κάνουν άλλωστε , όταν έχουν μάπα λεπίδες , και στραβά τοποθετημένες .

    Η αναγνώριση των γνήσιων με τις κόπιες , μπορεί να γίνει με δυο τρόπους .

    1) Η διάφανη βάση που κρατάει τις κεφαλές , πρέπει να έχει τυπωμένο κωδικό με το σύστημα της τελείας !!

    2) παρατηρητικότητα , για δείγματα χαμηλής ποιότητας κατασκευής ,
    στο πίσω κομμάτι της κεφαλής .

    Τέλος , υπάρχει εργοστάσιο Gillete και στην Αμερική ... αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου η εξαγωγή ...
    Κάποιοι ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ να στείλουν τετοιες κεφαλές , αλλά χωρίς κουτιά ..

    Και εγώ λέω ...... ότι για προϊόντα προσωπικής περιποίησης ... κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο.

  13. #28
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ξεκίνησα πριν από 10 χρόνια να ξυρίζομαι με κουρευτική μηχανή. Από αυτές που πουλάνε τα super market με 5€. Κόβει μακριά γένια χωρίς να μπουκώνει (αφού είναι για κούρεμα, λογικό) και σε αφήνει να σαν να έχεις ξυριστεί μισή μέρα πριν (δεν εννοώ κόντρα).

    Μετά το γύρισα σε φτηνά bic (τα κλασσικά άσπρα-πορτοκαλί), αλλά κοβόμουν συνέχεια. Δεν τα συνήθισα, αφού δεν επέμεινα και το γύρισα σε Gillette Sensor Excel. Η εύκαμπτη κεφαλή και η κατάλληλη κλίση στις λεπίδες σε καλομαθαίνει και συγχωρεί τα περισσότερα λάθη (εκτός από τα 2 πρώτα ξυρίσματα που κόβει πολύ), οπότε δύσκολα γυρνάς σε απλά ξυραφάκια μίας χρήσης. Αυτό είναι καλό και για γένια >3 ημέρων.

    Για λόγους ανανέωσης πήγα σε Gillette Mach 3 Turbo, το οποίο είναι κλάσεις ανώτερο από το Sensor Excel. Καμία σχέση. Πρακτικά τα ανταλλακτικά μου κρατάνε 2 μήνες με 5 ξυρίσματα την εβδομάδα. Για γένια μεγαλύτερα από 3 ημερών, δε βολεύει τόσο όσο το Sensor Excel.

    Για λόγους πάλι ανανέωσης (και πιθανώς πλύσης εγκεφάλου από τις διαφημίσεις) αγόρασα Gillette Fusion. Δε μου άρεσε. Πολύ χοντροκομμένο και ογκώδες. Ίσως με ένα πέρασμα ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα, αλλά δε μου αρέσει η αίσθηση. Έχει τη θέση αναπληρωματικού τώρα, ενώ έχω 3 διαφορετικά Mach 3 Turbo (το ένα κόκκινο αλά Ferrari και καλά επετειακό).

    Δεν έχω παρατηρήσει πτώση ποιότητας στα ξυραφάκια. Αυτό που παρατήρησα είναι αύξηση τιμής στα ανταλλακτικά. Χτες έδωσα 12€ για 5άδα ανταλλακτικών mach 3 turbo. Νομίζω ότι όταν είχα αγοράσει το ξυραφάκι η πεντάδα είχε 8€.

    Το ξύρισμα είναι από τις δραστηριότητες που απολαμβάνω (όπως ο καφές), οπότε φροντίζω να γίνεται με καλά εργαλεία. Ωραίοι είναι οι αφροί (δε μου αρέσουν τα gel, ούτε οι κρέμες κι ας κάνουν καλύτερη δουλειά) με λίγο οινόπνευμα και τα αντίστοιχα after save. Θεωρούσα άχρηστα τα aftersave μέχρι να πάω στρατό. Εκεί όμως ήταν λύση ανάγκης για λόγους υγιεινής, οπότε είδα ότι καλόν και πλέον χρησιμοποιώ πάντα. Μου αρέσει το ξύρισμα κόντρα, αλλά δεν το σηκώνει το δέρμα μου, οπότε το αποφεύγω.

    Θέλω κάποια στιγμή να πάρω λεπίδα σαν αυτές που έχουν οι κουρείς για να δω τι ψάρια πιάνει. Πριν από 40 χρόνια ήταν κλασσική δραστηριότητα το καθημερινό ξύρισμα σε κουρέα, σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Πλέον έχει εκλείψει, αλλά έχω την περιέργεια να δω σε τι διαφέρει από το αυτοξύρισμα.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #29
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με μια απλή και φθηνή (45 ευρώ πριν 3χρόνια) μηχανή της Philips που αν τα βάλουμε κάτω έχει βγάλει τα λεφτά της σε σχέση με αφρούς και ξυραφάκια στο 10πλάσιο!
    Αλλά θα πρέπει να την αλλάξω, την πήρα δοκιμαστικά γιατί ποτέ δεν είχα ξυριστεί με μηχανή και τελικά μου έκατσε.
    Πριν από αυτή με Mach3, πραγματικά πολύ καλά!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  15. #30
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Wilkinson Extreme 3 με εκχύλισμα Aloe για αφράτη επιδέρμιδα

    Ανα διαστηματα το γυριζω και στην ξυριστική μηχανη ειτε σε μια philips είτε σε μια brown αναλογως ποια θα ειναι πιο κοντα και θα ειναι γεματη η μπαταρία της, αλλα δεν το ευχαριστιεμαι το ξυρισμα με τίποτα με αυτές.

    Προτιμώ το ξυραφακι περισσότερο και για αφρό μόνο κρέμα με πινέλο.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

Σελ. 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας