Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17

Θέμα: Car Audio

  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣ
    Χαίρεται..
    Ερώτησις.. Απέκτησα πρόσφατα αυτοκίνητο και ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση car audio (USB, mp3 κλπ, κλπ)
    Προτείνετε αν ξέρετε.. Δεν έχω κάποια ιδιάτερη κατεύθυνση προς κάπου, απλά λέω για ΚΕΝWOOD ενώ φίλος λάτρης του καλού ήχου πρότεινε SΟΝΥ.. To budget είναι max 130 E μαζί με τοποθέτηση.. Αλήθεια ητοποθέτηση πόσο πάε, έχουμε καμιά ιδέα;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    θα βοηθουσε τι αμαξι εχεις. Π.χ τα peugeot 207, 307 kok δεν περνουν τυχαιες μοναδες γιατι αχρειστευουν χειριστηρια. Επισης τι θες να εχει απο εξτρα π.χ aux?mp3?usb? παιζει διαφορα.Τοποθετηση για ενα απλο ειναι απο 20 ως 50 ευρα εξαρταται
    1)απο καλωδιωσεις/προσοψεις που μπορει να χρειαστεις
    2)απο το ποσο λαμογιο ειναι ο τυπος που θα στο βαλει
    μια μεση τιμη ειναι 30 ευρα

  3. #3
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣ
    ΒMW οπότε δεν είμαι στην κατηγορία 207 κλπ που ανέφερες.. Έχει ενισχυτή απ'ότι μου είπε ο πωλητής (δεν ξέρω και πολλά) και απλά ενδιαφέρομαι για κάτι νορμάλ, καλό ήχο, οπωσδήποτε USB, τώρα ipod και bluetooth και λοιπά δε με απασχολούν και ιδιαίτερα..
    Εκέι είχα και εγω στο μυαλό μου την τοποθέτηση.. Γύρω στα 30 Ε..
    Είμαι πάντως ανάμεσα σε ΣΟΝΥ και ΚΕΝΓΟΥΝΤ..

  4. #4
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    στα λεφτά που ζητάς ότι και να βάλεις τα ίδια είναι, αλλά να ξέρεις ποιοτικό ήχο σε λίγο δυνατές εντάσεις χωρίς ενισχυτή δεν θα έχεις. Μία μέση ένταση θα σε ικανοποιήσει από κει και πέρα θες ενισχυτή. Επίσης τα mp3 μην είναι τίποτα 112 kbps. Τα 128 kbps είναι ικανοποιητικά αλλά αν θες ποιότητα να μετατρέψεις τα cd σου τουλάχιστον σε 192 kbps. Αν ακούς έντεχνα ή τραγούδια που έχει κιθαρούλα μέσα όπως πυξ-λαξ θα δεις αρκετή διαφορά αν η δηγματοληψία της κωδικοποίησης είναι υψηλή πάνω απο 192 kbps.

    Υ.Γ. στα 130 Ε ενοείς στερεοφωνικό(με USB) + ηχεία + εγκατάσταση ?

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetApollo Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα λεφτά που ζητάς ότι και να βάλεις τα ίδια είναι, αλλά να ξέρεις ποιοτικό ήχο σε λίγο δυνατές εντάσεις χωρίς ενισχυτή δεν θα έχεις. Μία μέση ένταση θα σε ικανοποιήσει από κει και πέρα θες ενισχυτή. Επίσης τα mp3 μην είναι τίποτα 112 kbps. Τα 128 kbps είναι ικανοποιητικά αλλά αν θες ποιότητα να μετατρέψεις τα cd σου τουλάχιστον σε 192 kbps. Αν ακούς έντεχνα ή τραγούδια που έχει κιθαρούλα μέσα όπως πυξ-λαξ θα δεις αρκετή διαφορά αν η δηγματοληψία της κωδικοποίησης είναι υψηλή πάνω απο 192 kbps.

    Υ.Γ. στα 130 Ε ενοείς στερεοφωνικό(με USB) + ηχεία + εγκατάσταση ?
    Ενισχυτής υπάρχει ήδη! Φυσικά μιλάμε για 320 kbps mp3s ούτε καν 256! Μουσική με λεπτομέρειες οπότε ξέρω ότι τα μπ3σ μου πρέπει να είναι max quality !
    Oπότε μιλάμε καθαρά για USB mp3 player+εγκατάσταση! Έχεις καμιά πρόταση;
    Είμαι ανάμεσα σε αυτό, αυτό και αυτό..

  6. #6
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.281
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Για μένα "pioneer και ξερό ψωμί" χωρίς να λέω ότι και τα άλλα που προτείνεις δεν είναι καλά.

    Ρίξε μια ματιά εδώ.

    http://www.kalogeropoulos.gr/Product...&PRICEMAX=null


  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    oxi οτι τα παιδια εχουν αδικο (αν και τα pioneer στις μικρες κατηγοριες ειναι μετριοτατα) δες και αυτο
    http://new.xtremeaudio.gr/site/produ...1841&catid=230 μιας και τα jvc στα οικονομικα ειναι best value for money.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Επίσης δες να ταιριάζει στο αμάξι σου! π.χ. μην έχεις κόκκινο φωτισμό στο ταμπλό και στην κολώνα και πάρεις car-audio με μπλε, δεν θα ταιριάζει καθόλου. Και τα JVC καλά είναι όλα καλά είναι KENWOOD, PIONEER, ALPINE, SONY ότι και να πάρεις δεν νομίζω να απογοητευτείς. Ποιο πολύ είναι θέμα γούστου στα λεφτά που ζητάς. Και μιας και είπες ότι έχεις ενισχυτή δες να έχει το car-audio τις απαραίτητες εξόδους (προενίσχυση). Γενικά όσα ποιο πολλά έχει τόσο πιο καλά. Αν έχει 4κάναλη έξοδο + έξοδο για sub-woofer ακόμα καλύτερα.. ίσως μελλοντικά να θες να βάλεις sub. Από όσο ξέρω τα μαγαζιά που κάνουνε τοποθετήσεις δίνουνε προσφορά διάφορα πακέτα. π.χ. ράδιο + ενισχυτή + ηχεία + εγκατάσταση.
    Θα πας και θα ρωτήσεις να τα δεις και από κοντά. Ο εγκαταστάτης λόγο πείρας θα σου πει και τι ηχεία πρέπει να ταιριάξεις με τον ενισχυτή σου.

  9. #9
    www.xcarlink.com
    Μακράν η καλύτερη λύση. Δεν αλλάζεις το CD player της "μαμάς" και χειρίζεσαι το USB από το στέρεο του αυτοκινήτου σαν να έχεις CD changer. Έχω βάλει παρόμοιο προϊόν και δουλεύει τέλεια.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johnny Darko Εμφάνιση μηνυμάτων
    www.xcarlink.com
    Μακράν η καλύτερη λύση. Δεν αλλάζεις το CD player της "μαμάς" και χειρίζεσαι το USB από το στέρεο του αυτοκινήτου σαν να έχεις CD changer. Έχω βάλει παρόμοιο προϊόν και δουλεύει τέλεια.
    Για εξήγησε τι κάνει αυτό? Πως συνδέετε? Πρώτη φορά το βλέπω

  11. #11
    Εμένα μου το εγκατέστησε "μάστορας" (μου πήρε 150€). Στην ουσία "ξεγελάει" το CD player του αυτοκινήτου και το βλέπει σαν CD changer. Έτσι το χειρίζεσαι από τα πλήκτρα του εργοστασιακού CD player που έχεις ήδη. Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος γιατί έχω YARIS και δεν ήθελα να πειράξω την κονσόλα του (εμφανισιακά).

  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetApollo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εξήγησε τι κάνει αυτό? Πως συνδέετε? Πρώτη φορά το βλέπω
    Προϋποθέτει το radiocd σου να έχει είσοδο για cd changer. Αυτό το συνδέεις στο radiocd σου στη θέση του cd changer και έτσι την συσκευή αυτή τη βλέπει σαν cd changer και διαβάσει τις καρτούλες και τα στικάκια κανονικά σα να είναι cd.
    Απλό και εύκολο στην εγκατάσταση, φτάνει να έχεις τα "κλειδιά" για να βγάλεις το radiocd αν είναι εργοστασιακό. Λέγοντας "κλειδιά" εννοώ τα λαμάκια που τα χώνεις κάπου στο radiocd και απελευθερώνει τη συσκευή. Αν δεν τα έχεις πουλάνε, θα βρεις και σε μαγαζιά εδώ αλλά και στο ebay με τιμές 2-3 άντε 5 ευρώ.
    Αφού λοιπόν βγάλεις το radiocd σου συνδέεις το καλώδιο της συσκευής και το θέμα που ίσως θέλει μάστορα αν δεν τα καταφέρνεις είναι να βρεις κάπου να το περάσεις έτσι ώστε να το έχεις μπροστά σου ή σε κάποιο ντουλαπάκι και να συνδέσεις τη συσκευή.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  13. #13
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Σας ευχαριστώ θα το κοιτάξω! Φένεται ενδιαφέρον

  14. #14
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Για Value For Money πας σε JVC. Ακομα και φτηνα μοντελα της εχουν πανω ενα καρο εξοδους/εισοδους.
    Μετα (παντα μετρωντας το Value For Money) πας σε Kenwood ή Sony.
    Φυσικα θα πρεπει να ξερεις οτι αν εχεις χειριστηρια στο τιμονι θα πρεπει να ξοδεψεις παραπανω λεφτα (απο λιγα για εναν απλο ανταπτορα μεχρι πολλα αν το αυτοκινητο εχει CAN BUS*) για να παρεις πηγη που να δεχεται τα χειριστηρια.
    Η λυση που προτεινει ο Johnny Darko πιο πανω ειναι καλη με την προυποθεση οτι η εργοστασιακη πηγη σου παιρνει πανω cd changer ή οτι δεν λειτουργει μεσω CAN BUS γιατι τοτε θες ανταπτορα που ειναι πανακριβος.

    * Επιγραμματικα CAN BUS ειναι καποιος εγκεφαλος στο αυτοκινητο που κανονιζει καποιες ηλεκτρικες/ηλεκτρονικες λειτουργιες (φωτα, trip computer, παραθυρα κλπ.)
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  15. #15
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από platanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα θα πρεπει να ξερεις οτι αν εχεις χειριστηρια στο τιμονι θα πρεπει να ξοδεψεις παραπανω λεφτα (απο λιγα για εναν απλο ανταπτορα μεχρι πολλα αν το αυτοκινητο εχει CAN BUS*) για να παρεις πηγη που να δεχεται τα χειριστηρια.

    Επειδη εχω αλλαξει το εργαστηριακο ραδιοκασσετοφωνο ενος citroen xsara 1600cc με ενα pioneer deh-3900mp http://www.pioneer.co.uk/uk/products...0MP/index.html , μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω εναν ανταπτορα για τα χειριστηρια του τιμονιου (δεν εχει can bus) και ποσο περιπου κοστιζει ;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Car audio με υποδοχή usb
    Από Rama στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-09, 12:23
  2. Car Audio Speakers+ AMP
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-09, 20:49
  3. Car Audio Sale
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-09, 08:23
  4. σκληρος δισκος σε car audio???
    Από TASINOS στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-09, 04:42
  5. car audio - pioneer mp3 player
    Από terper στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-06, 08:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας