Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Ξεκίνησα πριν μια εβδομάδα με Suse linux. To έβγαλα, νομίζω μετά από 30 δευτερόλεπτα. Γονάτισε το σύμπαν. Ίσως να είναι καλό δεν ξέρω αλλά σίγουρα πολύ βαρύ, ιδιαίτερα για σχετικά παλαιό υπολογιστή PIII 800 512 RAM.


    Μετά δοκίμασα την Slax (βασίζεται στο slackware) σε liveCD. Καλό αλλά πολύ περιορισμένο. Δεν είχε σχεδόν τίποτα από προγράμματα. Έδινε την δυνατότητα για install την έκανα και μετά έκανα format to δίσκο Κάτι δεν πήγε καλά με τα ΧΡ που υπήρχαν. Περίεργο αλλά στο CD νομίζω οτι ήταν πιο γρήγορο απο τον δίσκο.



    Τέλος κατέβασα το MEPIS. WOWOWOWOWOWO. ΑΡΙΣΤΟ!!!!!!

    liveCD και από αυτό κάνεις κανονικό install πανεύκολα.

    Χαρακτηριστικά: ΓΡΗΓΟΡΟ & ΣΤΑΘΕΡΟ & ΠΛΗΡΕΣ (Έχει ότι πρόγραμμα θέλεις)

    Βασίζεται στο debian αν και ίσως πάει σε ubuntu (λένε ότι στην debian τελευταία τα ξύνουν)

    Δούλεψε ακόμα και το winmodem σε ένα Compaq Presario. Μου αναγνώρισε το monitor και μου επέτρεψε να ρυθμίσω χρώματα κλπ. Τα XP δεν μου έδιναν τέτοια δυνατότητα Και τα χρώματα δεν ήταν καλά (το laptop όταν το πήρα είχε win ME)

    Αν και δεν είμαι ειδικός στα linux το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    PS 1 Θα κάνω άλλη μια δοκιμή με PClinuxOS βασίζεται στο mandrake και θα σας πω εντυπόσεις.

    PS2 . Με παραξένεψε λίγο το open office αλλά νομίζω αν το ψάξω λίγο δεν θα έχω πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 09-03-06 στις 17:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Καλώς ήρθες στο λίνουξ. Μείνε στο mepis αφού σου δούλεψαν όλα. Είναι σημαντικό ότι έχεις debian-based διανομή.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Καλός σας βρήκα

    Ναι δεν σκοπεύω να φύγω αν και στην MEPIS σκέφτονται να πάνε σε ubuntu γιατί το debian έχει πολλά προβλήματα τελευταία και τους καθυστερεί την ανάπτυξη. Ελπίζω να το σκεφτούν πάλι.


    Είχα ξεχάσει να το αναφέρω αλλά δοκίμασα και το liveCD του ubuntu. Φαίνεται πολύ καλό αλλά τον επεξεργαστή μου τον είχε συνέχεια στο κόκκινο. Στον επόμενο υπολογιστή θα το σκεφτώ σοβαρά (μόνο αν μου έχει κάνει κόλπα του MEPIS).

    PS1. To ubuntu έχει τα απολύτερος καλύτερα Ελληνικά που έχω δεί σε linux. Αλλά κάτσε λίγο να βάλω και στο MEPIS αυτά της $icrosoft και επανέρχομαι.

    PS2. Θα κρατήσω και τα windows για το matlab + στατιστικά + neural network programs. Από ότι είδα υπάρχουν τα πάντα.


    Μιας και το πρόβλημα είναι κοινό για τα winmodems η εντολή που έδωσα κατά το boot και λειτούργησε ήταν

    PCI=routeirq

    Πιθανών να δουλέψει και με άλλα distros & modems. Το δικό μου είναι Lucent

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Ναι δεν σκοπεύω να φύγω αν και στην MEPIS σκέφτονται να πάνε σε ubuntu γιατί το debian έχει πολλά προβλήματα τελευταία και τους καθυστερεί την ανάπτυξη.
    Και το ubuntu στο debian βασίζεται, αυτοί δηλαδή θα βασίσουν τη διανομή τους σε μια διανομή που βασίζεται αλλού; Αστείο.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    anodizer> Θα φτιαξουν καποιο ubuntu clone, που θα βασιζεται στην ουσια στο ιδιο unstable branch του depian, με τις αλλαγες που κανει η ομαδα του ubuntu. Kαλο ειναι να συνενονωνται οι διανομες, ειδικα αυτη η περιπτωση θα ειναι ενδιαφερουσα αφου το ΜΕPIS χρησιμοποιει KDE και το Kubuntu εχει μεινει πισω.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    παίδες, σας συμμάζεψα λίγο.
    Αρχηγέ, καλώς ήρθες στο Linux.
    Δοκίμασε και κάνα Fedora Core 4 (μη βάλεις 5 ακόμα.)
    Το walk-thru του είναι εδώ:
    http://stanton-finley.net/fedora_cor...ion_notes.html

    Πολύ καλή και «επιχειρησιακή» διανομή του Linux.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT


    Δεν αντέχω να μην το πω: Ε, όχι και να αφήσει μια debian-based διανομή για να μπλέξει με τα rpm!!!!!

    Υ.Γ. WAn, ακόμα να αντιδράσεις ;!;!;

    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Αν και προσωπικά χρησιμοποιώ suse (κυρίως γιατί έχω και mepis, ubuntu, gentoo, slamd64, rubix και κάτι άλλα), θα πρότεινα ως νέος χρήστης να μείνεις στο MEPIS αφού σου άρεσε. Τους κλώνους του madrake (madriva πλέον) προσωπικά δεν τους προτείνω (δεν μου άρεσε ποτέ το madrake).

    Όσο για το fedora, θα περιμένω το 5 γιατί με το 4 μάλωσα αρκετές φορές.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  9. #9
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    City Of Greyhawk(κοντά στο ποτάμι,σε ξύλινη καλύβα)
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Speedtouch v585
    Welcome!Όπως είπε και ο megahead13 μείνε καλύτερα σε debian based.Και εφόσον το βολεύτηκες είναι ένας λόγος παραπάνω.Πάντως κάποια στιγμή δοκίμασε και το νέο Ubuntu...Προβλέπεται φοβερό....
    Carbonated Lemonade!!!!!!!

    Who watches the watchmen...?

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL 931VII
    εγώ στην αρχή είχα Debian sarge (stable) αλλά πολλές ώρες στο pc για να φτιάξεις και το παραμικρό.
    Τώρα με debian etch (testing) όλα είναι ΟΚ, και για desktop χρήση προτιμότερη από sarge.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Μη κατηγορείτε το debian, γιατι εχει πολύ πιο δυσκολη αποστολή. Το ubuntu και το mepis απευθύνονται μονο σε x86 (αντε και σε amd64) αρχιτεκτονική, ενω το debian σχεδόν σε όλες όπου τρέχει linux. Οι διαδικασίες αποδοχής, αλλά και οι δυσκολίες ειναι απείρως περισσότερες μια και θα πρέπει να γινουν ολα αυτα που πρέπει για να τρέχει σε όλους.
    Το debian αναπτύσσεται, λόγω της δυσκολίας του, με άλλη λογική και εργαλεία (δεν ειναι τυχαίο που τόσες διανομές βασίζονται στα εργαλεία του και την υποδομή του).
    Αν κανεις θέλει ενα αξιόπιστο σύστημα για σοβαρή χρήση και δεν νοιαζεται για το αν τρέχει τις τελευταίες εκδόσεις το debian ειναι μοναδικό (βεβαια οι περισσότεροι desktop users και μαλιστα home-users δεν επιθυμούν αυτό, γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το ubuntu,mepis κλπ).

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL 931VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer
    Μη κατηγορείτε το debian, γιατι εχει πολύ πιο δυσκολη αποστολή. Το ubuntu και το mepis απευθύνονται μονο σε x86 (αντε και σε amd64) αρχιτεκτονική, ενω το debian σχεδόν σε όλες όπου τρέχει linux. Οι διαδικασίες αποδοχής, αλλά και οι δυσκολίες ειναι απείρως περισσότερες μια και θα πρέπει να γινουν ολα αυτα που πρέπει για να τρέχει σε όλους.
    Το debian αναπτύσσεται, λόγω της δυσκολίας του, με άλλη λογική και εργαλεία (δεν ειναι τυχαίο που τόσες διανομές βασίζονται στα εργαλεία του και την υποδομή του).
    Αν κανεις θέλει ενα αξιόπιστο σύστημα για σοβαρή χρήση και δεν νοιαζεται για το αν τρέχει τις τελευταίες εκδόσεις το debian ειναι μοναδικό (βεβαια οι περισσότεροι desktop users και μαλιστα home-users δεν επιθυμούν αυτό, γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το ubuntu,mepis κλπ).

    συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιατί είμαι debian τύπος.

    Αν κάποιος θέλει να έχει τα παλιά πακέτα που τα έχουν τεστάρει μέχρι αηδίας και προορίζονται για χρήση σέρβερ και με τρελή ασφάλεια μπορεί να βάλει την debian sarge, την stable έκδοση.
    Σέρβερ του εξωτερικού τρέχουν έκδοση debian του 99 για 5 χρόνια περίπου και χωρίς καν επανεκκίνηση. Αυτό αφορά την debian sarge έκδοση, δηλαδή την πίο σταθερή με τα παλιά πακέτα και βγαίνει περίπου κάθε 2 χρόνια.

    Εγώ προσωπικά προτείνω debian etch (testing έκδοση) που έχει τα σχετικά τελευταία πακέτα, υπάρχει και η debian unstable που έχει τα τελευταία πακέτα, σχεδόν κάθε ώρα θα βρείτε νέο πακέτο, αλλά πρέπει να ξέρεις καλά από unix γιατί ενδεχομένως να ξεσκίσεις λίγο το σύστημα σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-07, 15:01
  2. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 06:12
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-04, 21:30
  4. Πρώτες εντυπώσεις από Tellas
    Από lefos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-03, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας