Σελ. 830 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 810820825828829830831832835840850 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.436-12.450 από 13039
  1. #12436
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά τοποθέτηση εκτός τόπου και χρόνου. Κανονικά θα έπρεπε να μπαίνουμε όλοι από την μπροστινή πόρτα και να γίνεται έλεγχος εισιτηρίων. Επίσης απαγόρευση πρόσβασης στο μπροστινό τμήμα μειώνει το τελικό capacity των λεωφορείων. Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα;;;
    Με αυτή τη λογική το έγραψα εγώ. Ειδικά τις ώρες αιχμής, με ανοιχτό και το μπροστά μέρος, θα χωράνε περισσότεροι μέσα ή/και θα είναι πιο αραιά οι επιβάτες μεταξύ τους. Επίσης, θα διευκολύνει την πρόσβαση στα 2πορτα λεωφορεία με leasing που έχουν φέρει, αφού τώρα χρησιμοποιείται μόνο η μία πόρτα στη μέση.

    Αυτό το μέτρο με τον κλειστό χώρο μπροστά ξεκίνησε πριν 1,5 χρόνο, γιατί γκρίνιαζαν οι οδηγοί ότι θα κολλήσουν Covid. Τώρα όμως υπάρχουν εμβόλια και όποιος δεν θέλει, δικό του πρόβλημα...

  2. #12437
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι συζήτηση με συγκοινωνιολόγο για εδώ πάνω, που έχουμε το σκηνικό να έχουμε τα λεωφορεία να περιμένουν στην ούρα για να φτάσουν στην στάση.
    Να μου λέει κάτι απλό και άλλα 5000 να πάρουμε, πάλι θα περιμένουνε στην στάση για να πάρουνε κόσμο καθώς έχει επέλθει κορεσμός στην διαδρομή.


    Ο Καραμανλής
    πάντως λέει πως κυκλοφορούν παραπάνω λεωφορεία απο αυτά που παραλάβανε
    Δεν έχω κυκλοφορήσει πολύ εκεί πάνω με ΜΜΜ, αλλά εδώ χάμου είναι όλα πήχτρα. Ειδικά διαδρομές τύπου Σύνταγμα - Πειραιά, ή ο εφιάλτης των φοιτητών, το 608, Γαλάτσι - Ζωγράφου, ώρες δέκα το πρωί με 8 το βράδυ υπάρχουν σημεία που δεν χωράει να μπει κόσμος.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  3. #12438
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απορρίφθηκε, ξεκίνησε η πανδημία ούτε ένα χρόνο αφότου βγήκε η τωρινή κυβέρνηση.

    Ο μόνος σωστός τρόπος αποκλειστικά για βιώσιμα ΜΜΜ (λεωφορεία, τρολει) είναι να ελέγχονται τα εισιτήρια από μπροστά. ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ (γιατί άλλα καταλαβαίνεις ως φαίνεται), αλλά από το μηχάνημα. Δεν μπαίνεις χωρίς εισιτήριο ή κάρτα. Τέλος.

    Προφανώς για να'ναι βιώσιμο αυτό το μέτρο (γιατί έχω κάνει σχόλια επ'αυτού εδώ μέσα) είναι να'χουμε ΑΡΚΕΤΑ περισσότερα λεωφορεία και τρόλει ώστε να μην έχουμε κανονική καθυστέρηση.
    Συμφωνώ μαζί σου 100% για να έχουμε βιώσιμα ΜΜΜ

    Θα πρέπει ο Ο.Σ.Υ. (λεωφορεία-τρόλει) να κάνει έλεγχους σε όλους/ες τους επιβάτες και επιβολή προστίμου στους παραβάτες

    Αυτό προς το παρών γίνεται μόνο στην ΣΤΑ.ΣΥ (Ηλεκτρικός-Μετρό) όχι 100% αλλά σε υψηλό ποσοστό

    Εσύ λες για αυτόματο σύστημα που θα κάνει έλεγχο σε εισιτήρια ή κάρτα και θα επιτρέπει την είσοδο (κάτι σαν μπάρες)

    Εγώ λέω για τον έλεγχο των εισιτηρίων/καρτών από την πρώτη πόρτα από τον οδηγό (άρα δεν θυμάμαι σωστά ποια κυβέρνηση πήγε να το εφαρμόσει και απορρίφθηκε από το επιβατικό κοινό και τους εργαζομένους που αρνήθηκαν να το εφαρμόσουν.

    Ναι το αυτόματο σύστημα που λες απαιτεί μεγάλο αριθμό οχημάτων προς αποφυγή καθυστερήσεων ώστε να μην υπάρχει συνωστισμός όπως γίνεται τώρα σε συγκεκριμένες στάσεις αλλιώς δεν είναι εφικτό να εφαρμοστεί γιατί θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση και συνωστισμός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κυκλοφορήσει πολύ εκεί πάνω με ΜΜΜ, αλλά εδώ χάμου είναι όλα πήχτρα. Ειδικά διαδρομές τύπου Σύνταγμα - Πειραιά, ή ο εφιάλτης των φοιτητών, το 608, Γαλάτσι - Ζωγράφου, ώρες δέκα το πρωί με 8 το βράδυ υπάρχουν σημεία που δεν χωράει να μπει κόσμος.
    όλα όσα κινούνται σε κοντινές περιοχές του κέντρου της αθήνας είναι πήχτρα
    Σύνταγμα-Πειραιάς 040
    Γαλάτσι - Ζωγράφου 608 - 622
    Καισαριανή 224
    Δικαστήρια 15
    Αλεξάνδρας 14
    Καισαριανή 2
    Παγκράτι 11
    κτλ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή τη λογική το έγραψα εγώ. Ειδικά τις ώρες αιχμής, με ανοιχτό και το μπροστά μέρος, θα χωράνε περισσότεροι μέσα ή/και θα είναι πιο αραιά οι επιβάτες μεταξύ τους. Επίσης, θα διευκολύνει την πρόσβαση στα 2πορτα λεωφορεία με leasing που έχουν φέρει, αφού τώρα χρησιμοποιείται μόνο η μία πόρτα στη μέση.

    Αυτό το μέτρο με τον κλειστό χώρο μπροστά ξεκίνησε πριν 1,5 χρόνο, γιατί γκρίνιαζαν οι οδηγοί ότι θα κολλήσουν Covid. Τώρα όμως υπάρχουν εμβόλια και όποιος δεν θέλει, δικό του πρόβλημα...
    Σωστός

  4. #12439
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ μαζί σου 100% για να έχουμε βιώσιμα ΜΜΜ

    Θα πρέπει ο Ο.Σ.Υ. (λεωφορεία-τρόλει) να κάνει έλεγχους σε όλους/ες τους επιβάτες και επιβολή προστίμου στους παραβάτες

    Αυτό προς το παρών γίνεται μόνο στην ΣΤΑ.ΣΥ (Ηλεκτρικός-Μετρό) όχι 100% αλλά σε υψηλό ποσοστό

    Εσύ λες για αυτόματο σύστημα που θα κάνει έλεγχο σε εισιτήρια ή κάρτα και θα επιτρέπει την είσοδο (κάτι σαν μπάρες)

    Εγώ λέω για τον έλεγχο των εισιτηρίων/καρτών από την πρώτη πόρτα από τον οδηγό (άρα δεν θυμάμαι σωστά ποια κυβέρνηση πήγε να το εφαρμόσει και απορρίφθηκε από το επιβατικό κοινό και τους εργαζομένους που αρνήθηκαν να το εφαρμόσουν.

    Ναι το αυτόματο σύστημα που λες απαιτεί μεγάλο αριθμό οχημάτων προς αποφυγή καθυστερήσεων ώστε να μην υπάρχει συνωστισμός όπως γίνεται τώρα σε συγκεκριμένες στάσεις αλλιώς δεν είναι εφικτό να εφαρμοστεί γιατί θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση και συνωστισμός.

    - - - Updated - - -



    όλα όσα κινούνται σε κοντινές περιοχές του κέντρου της αθήνας είναι πήχτρα
    Σύνταγμα-Πειραιάς 040
    Γαλάτσι - Ζωγράφου 608 - 622
    Καισαριανή 224
    Δικαστήρια 15
    Αλεξάνδρας 14
    Καισαριανή 2
    Παγκράτι 11
    κτλ...

    - - - Updated - - -



    Σωστός
    Άρα δεν φταίνει το ελληνικό DNA των επιβατών.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #12440
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ο μόνος που ξέρει τη νοοτροπία των άλλων χωρών.
    Παρόλα αυτά αυτό που είπες ήταν εντελώς λάθος.
    Και η απάντηση σου ένα ανούσιο rant

    - - - Updated - - -


    Σου δόθηκε επιχείρημα. Στο οποίο δεν απάντησες.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις που δόθηκε επιχείρημα γιατί εγώ δεν το είδα/πρόσεξα

    Αντιθέτως είδα απαντήσεις που είναι εντός θέματος αλλά αγγίζουν τα όρια της προσωπικής επίθεσης για αυτό από μέρους μου οι χαρακτηρισμοί προς το άτομο μου από μένα τον ίδιο για να σας βγάλω από τον κόπο.

    Όποιος νομίζει ότι είναι έξυπνος ή ξέρει καλύτερα μπορεί να εκφραστεί

    Εγώ όπως είπα δεν ξέρω είμαι ηλίθιος-βλάκας-άσχετος και κυρίως μαλάκας

    Αλλά 49 χρόνια γεννήθηκα/μεγάλωσα και ζω (και θα πεθάνω όταν έρθει η ώρα μου) στο κέντρο της αθήνας έτσι μιας και καθημερινά μετακινούμε με τα ΜΜΜ έτσι βλέπω από πρώτη ματιά τι συμβαίνει και τι θα μπορούσε να γίνει ώστε να έχουμε καλύτερα ΜΜΜ στο κέντρο της αθήνας και στις υπόλοιπες περιοχές.

    Για να γίνει αυτό δεν χρειάζεται να είσαι συγκοινωνιολόγος κάθε λογικός άνθρωπος που μετακινείτε με τα ΜΜΜ γνωρίζει ότι θα πρέπει να ολοκληρωθούν όλα τα μέτρα/επεκτάσεις του ηλεκτρικού - μετρό να γίνει επίσης η γραμμή 4 με όλες τις επεκτάσεις και φυσικά να υπάρχουν τα απαραίτητα οχήματα (λεωφορεία/τρόλει) που να κάνουν την διασύνδεση όπου χρειάζεται με ηλεκτρικό/μετρό και να μην κατεβαίνουν στο κέντρο της αθήνας (δεν είναι απαραίτητο)

    Σε συνδυασμό με τους πεζόδρομους (μεγάλος περίπατος) και τους ειδικούς δρόμους για ποδήλατα

    Απαγόρευση των ΙΧ αυτοκινήτων/μηχανών στο κέντρο της αθήνας θα οδηγάς μέχρι το πλησιέστερο πάρκινγκ που θα πληρώνεις και θα βάζεις το όχημα σου και μετά με τα ΜΜΜ θα κατεβαίνεις στο κέντρο της αθήνας

    Απαγόρευση των ΤΑΞΙ στο κέντρο της αθήνας και μείωση στον αριθμό τους ανά βάρδια 8 ώρων.

    κτλ...όλα αυτά τα έχουν πει αυτοί που γνωρίζουν και έχουν σπουδάσει γύρω από τις συγκοινωνίες

    αλλά αυτοί που κυβερνούν και οι συνδικαλιστές εφαρμόζουν αυτά που εκείνοι θέλουν

    για αυτό έγινε και ο "Μεγάλος Περίπατος" οποίος μειώνει λωρίδες κυκλοφορίας από μεγάλους δρόμους της αθήνας δεν θα το συζητήσω για τους πεζόδρομους

    αυτό όσοι έχετε ΙΧ αυτοκίνητο/μηχανή ή είστε επαγγελματίες καταλαβαίνετε τι σημαίνει (ειδικά όταν ολοκληρωθούν και τα έργα στην πλατεία συντάγματος

    ελπίζω τουλάχιστον να εφαρμοστεί ο (δακτύλιος) που λένε ότι θα εξαιρούνται μόνο τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν φταίνει το ελληνικό DNA των επιβατών.
    Αν αυτό είναι το συμπέρασμα σου

    Λυπάμαι είσαι λάθος

    Ναι φταίει το Ελληνικό DNA των επιβατών

    Γιατί αυτοί ψηφίζουν/εκλέγουν αυτούς που κυβερνούν και τους εκπροσωπούν - αυτοί ψηφίζουν/εκλέγουν τους συνδικαλιστές επίσης που τους εκπροσωπούν και αυτοί μετακινούνται με τα ΜΜΜ ή με τα ΙΧ αυτοκίνητα/μηχανές τους.

    Αν δεν έφταιγε το Ελληνικό DNA και οι έλληνες ήταν σαν τους κεντροευρωπαίους - βορειοευρωπαίους - νότιοευρωπαίους δεν θα χρειαζόταν έλεγχος/επιβολή προστίμου θα γνώριζαν ότι θα έπρεπε να έχουν εισιτήριο/κάρτα για να μετακινηθούν με τα ΜΜΜ θα σεβόντουσαν τον νόμο κτλ...

    Βλέπεις να ισχύει κάτι τέτοιο όμως....

    Εδώ σπάνε τα μηχανήματα που υπάρχουν μέσα στα λεωφορεία/τρόλει/ηλεκτρικό/μετρό

    Εδώ σπάνε στο ξύλο εργαζόμενους στα ΜΜΜ που δεν φταίνε σε κάτι

  6. #12441
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου εξηγήσεις που δόθηκε επιχείρημα γιατί εγώ δεν το είδα/πρόσεξα

    Αντιθέτως είδα απαντήσεις που είναι εντός θέματος αλλά αγγίζουν τα όρια της προσωπικής επίθεσης για αυτό από μέρους μου οι χαρακτηρισμοί προς το άτομο μου από μένα τον ίδιο για να σας βγάλω από τον κόπο.

    Όποιος νομίζει ότι είναι έξυπνος ή ξέρει καλύτερα μπορεί να εκφραστεί

    Εγώ όπως είπα δεν ξέρω είμαι ηλίθιος-βλάκας-άσχετος και κυρίως μαλάκας

    Αλλά 49 χρόνια γεννήθηκα/μεγάλωσα και ζω (και θα πεθάνω όταν έρθει η ώρα μου) στο κέντρο της αθήνας έτσι μιας και καθημερινά μετακινούμε με τα ΜΜΜ έτσι βλέπω από πρώτη ματιά τι συμβαίνει και τι θα μπορούσε να γίνει ώστε να έχουμε καλύτερα ΜΜΜ στο κέντρο της αθήνας και στις υπόλοιπες περιοχές.

    Για να γίνει αυτό δεν χρειάζεται να είσαι συγκοινωνιολόγος κάθε λογικός άνθρωπος που μετακινείτε με τα ΜΜΜ γνωρίζει ότι θα πρέπει να ολοκληρωθούν όλα τα μέτρα/επεκτάσεις του ηλεκτρικού - μετρό να γίνει επίσης η γραμμή 4 με όλες τις επεκτάσεις και φυσικά να υπάρχουν τα απαραίτητα οχήματα (λεωφορεία/τρόλει) που να κάνουν την διασύνδεση όπου χρειάζεται με ηλεκτρικό/μετρό και να μην κατεβαίνουν στο κέντρο της αθήνας (δεν είναι απαραίτητο)

    Σε συνδυασμό με τους πεζόδρομους (μεγάλος περίπατος) και τους ειδικούς δρόμους για ποδήλατα

    Απαγόρευση των ΙΧ αυτοκινήτων/μηχανών στο κέντρο της αθήνας θα οδηγάς μέχρι το πλησιέστερο πάρκινγκ που θα πληρώνεις και θα βάζεις το όχημα σου και μετά με τα ΜΜΜ θα κατεβαίνεις στο κέντρο της αθήνας

    Απαγόρευση των ΤΑΞΙ στο κέντρο της αθήνας και μείωση στον αριθμό τους ανά βάρδια 8 ώρων.

    κτλ...όλα αυτά τα έχουν πει αυτοί που γνωρίζουν και έχουν σπουδάσει γύρω από τις συγκοινωνίες

    αλλά αυτοί που κυβερνούν και οι συνδικαλιστές εφαρμόζουν αυτά που εκείνοι θέλουν

    για αυτό έγινε και ο "Μεγάλος Περίπατος" οποίος μειώνει λωρίδες κυκλοφορίας από μεγάλους δρόμους της αθήνας δεν θα το συζητήσω για τους πεζόδρομους

    αυτό όσοι έχετε ΙΧ αυτοκίνητο/μηχανή ή είστε επαγγελματίες καταλαβαίνετε τι σημαίνει (ειδικά όταν ολοκληρωθούν και τα έργα στην πλατεία συντάγματος

    ελπίζω τουλάχιστον να εφαρμοστεί ο (δακτύλιος) που λένε ότι θα εξαιρούνται μόνο τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
    Σου απάντησα και δεν θα επαναλάβω γιατί είσαι λάθος στα περί block τηλεπικοινωνιων στα μέσα μεταφορών και απάντηση δεν έδωσες.. απλά έκανες rant εντελώς ανούσιο.
    Επίσης ξέρεις και άλλοι ζούμε στην Αθήνα κέντρο. 50 Χρόνια Κουκάκι Ακρόπολη ήμουν, νομίζω ξέρω τι μου γίνεται.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #12442
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου απάντησα και δεν θα επαναλάβω γιατί είσαι λάθος στα περί block τηλεπικοινωνιων στα μέσα μεταφορών και απάντηση δεν έδωσες.. απλά έκανες rant εντελώς ανούσιο.
    Επίσης ξέρεις και άλλοι ζούμε στην Αθήνα κέντρο. 50 Χρόνια Κουκάκι Ακρόπολη ήμουν, νομίζω ξέρω τι μου γίνεται.
    Χαλαρά είναι το Κουκάκι/Ακρόπολη

    Αν αναφέρεσαι στο περί μπλοκαρίσματος των επικοινωνιών μέσα στα ΜΜΜ ναι γράψε λάθος

    Άστους να μιλάνε δυνατά/φωνάζουν/βρίζουν στα κινητά τους (smartphones) και να πηγαίνεις στο σπίτι σου ή στην δουλειά σου με πονοκέφαλο και να χρειάζεται να πάρεις παυσίπονο εξαιτίας τους.

    εγώ πάντως δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να παίρνω χωρίς λόγο φάρμακα

    καθώς δεν το επιτρέπω να γίνεται σε όχημα που είμαι επιβάτης

    όποιος δεν σέβεται τους άλλους (πρόσεξε δεν είπα να μην μιλήσει στο κινητό ή να παίξει ή να δει ταινία ή να ακούσει μουσική) ακούει τα μπινελίκια του και στρώνει χαρακτήρα ή κατεβαίνει από μόνος του στην επόμενη στάση οικειοθελώς.

  8. #12443
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Αν αναφέρεσαι στο περί μπλοκαρίσματος των επικοινωνιών μέσα στα ΜΜΜ ναι γράψε λάθος

    Άστους να μιλάνε δυνατά/φωνάζουν/βρίζουν στα κινητά τους (smartphones) και να πηγαίνεις στο σπίτι σου ή στην δουλειά σου με πονοκέφαλο και να χρειάζεται να πάρεις παυσίπονο εξαιτίας τους.
    Noise cancelling headphones.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    γώ πάντως δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να παίρνω χωρίς λόγο φάρμακα
    Noise cancelling headphones.
    Από κει και πέρα, προφανώς δεν αποτελεί δικαιολογία αυτό που λες να κόψεις τις τηλεποικινωνίες στα ΜΜΜ όταν λύσεις υπάρχουν. Και υπάρχουν.

    Κάτι άλλο;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #12444
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Noise cancelling headphones.
    Από κει και πέρα, προφανώς δεν αποτελεί δικαιολογία αυτό που λες να κόψεις τις τηλεποικινωνίες στα ΜΜΜ όταν λύσεις υπάρχουν. Και υπάρχουν.

    Κάτι άλλο;
    τέτοια έχω

    αλλά γιατί να τα φοράω εγώ στα αυτιά μου και να μην σέβονται οι άλλοι τους γύρω τους

    και εγώ μιλάω στο κινητό/παίζω παιχνίδια/βλέπω ταινία-σειρά/ακούω μουσική αλλά δεν ενοχλώ κανέναν από τους γύρω μου.

  10. #12445
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Mπράβο συγχαρητήρια, αλλά το ότι δεν σέβεται ο άλλος το social etiquette, δεν χρήζει ban στην χρήση κινητού.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #12446
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τέτοια έχω

    αλλά γιατί να τα φοράω εγώ στα αυτιά μου και να μην σέβονται οι άλλοι τους γύρω τους

    και εγώ μιλάω στο κινητό/παίζω παιχνίδια/βλέπω ταινία-σειρά/ακούω μουσική αλλά δεν ενοχλώ κανέναν από τους γύρω μου.
    Στο λέει ο flamelab και στο λέω και εγώ.
    Υπάρχουν λύσεις για να μην ενοχλησαι εσύ και όλοι οι άλλοι από τους κάφρους.
    Όταν εξετάζεις λύσεις να βλέπεις και το impact.
    Αυτό που πρότεινες απλά προκαλεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει. Άρα απορρίπτεται.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12447
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    μα ουτε οι οδηγοι θελουν να κανουν ελεγχο εισιτηριων..δεν θυμασαι που ενα διαστημα ειχε θεσπιστει η εισοδος απο την μπροστινη πορτα με σκοπο ο οδηγος να ελεγχει τα εισιτηρια αλλα αυτο το εγχειρημα εγκαταλειφθηκε αμεσως μετα απο την αρνηση των οδηγων να συμμετεχουν βρισκοντας προφασεις..

  13. #12448
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VANGELISGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα ουτε οι οδηγοι θελουν να κανουν ελεγχο εισιτηριων..δεν θυμασαι που ενα διαστημα ειχε θεσπιστει η εισοδος απο την μπροστινη πορτα με σκοπο ο οδηγος να ελεγχει τα εισιτηρια αλλα αυτο το εγχειρημα εγκαταλειφθηκε αμεσως μετα απο την αρνηση των οδηγων να συμμετεχουν βρισκοντας προφασεις..
    εγώ αυτό είπα (απλά δεν θυμάμαι ποια κυβέρνηση ήταν πάνω στην εξουσία)

    ο φίλος λέει για αυτόματο σύστημα ελέγχου αλλά αυτό απαιτεί ικανό αριθμό οχημάτων.

  14. #12449
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Συρμός του μετρό (2001) στον ΗΣΑΠ. Λένε ότι ίσως γίνεται, επειδή τα χρεπια του ΗΣΑΠ πάνε σταδιακά προς ανακατασκευή.


  15. #12450
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Ενίσχυση των δρομολογίων στη γραμμή του ΗΣΑΠ με συρμούς του Μετρό
    Μπήκα σε αυτόν την προηγούμενη εβδομάδα, αν εξαιρέσουμε ότι είχε πρόβλημα η αναγγελία του επόμενου σταθμού όταν ο συρμός αποχωρούσε από κάθε σταθμό (αλλά ήταν μια χαρά η αναγγελία πριν φτάσει σε αυτόν), όλα ήταν καλά.

Σελ. 830 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 810820825828829830831832835840850 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας