Σελ. 868 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 848858863866867868869870 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.006-13.020 από 13039
  1. #13006
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Δε θυμαμαι αν χθες ηταν απεργια συγκεκριμενα - ισως απεργουσαν εκπαιδευτικοι, δε το ξερω, αλλα σιγουρα το συνταγμα πρεπει να ταν κλειστο λογω διαδηλωσης για τα πανεπιστημια)

    Οσον για τον αλλο που ηθελε να κατεβει απ'τη μεσα πλευρα, βγαλε εικονα οτι στο μοναστηρακι ειχε γεμισει το τρενο ασφυκτικα και αυτος ηταν απ'την εξω πλευρα και ηθελε με καποιο μαγικο τροπο να διασχισει το βαγονι για να βγει απ'την απεναντι πορτα... ναι οκ... λες και αμα εβγαινε απ'την αλλη, τη κανονικη, θα παθαινε κατι.
    Μάλλον ήθελε να πάρει τον συρμό της άλλης γραμμής και βαριόταν να βγει από την κανονική έξοδο να περπατήσει περισσότερο για να φτάσει στην απέναντι αποβάθρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, ειδάλλως μιλάμε για πολύ ειδική περίπτωση ατόμου που θα θέλει να κάνει φασαρία για κάτι τέτοιο με αυτές τις συνθήκες. Δεν έχει λογική το να είσαι δίπλα από την πόρτα που ανοίγει και να θες ντε και καλά να βγεις από την άλλη που είναι πήχτρα μέσα στον κόσμο.

  2. #13007
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον ήθελε να πάρει τον συρμό της άλλης γραμμής και βαριόταν να βγει από την κανονική έξοδο να περπατήσει περισσότερο για να φτάσει στην απέναντι αποβάθρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, ειδάλλως μιλάμε για πολύ ειδική περίπτωση ατόμου που θα θέλει να κάνει φασαρία για κάτι τέτοιο με αυτές τις συνθήκες. Δεν έχει λογική το να είσαι δίπλα από την πόρτα που ανοίγει και να θες ντε και καλά να βγεις από την άλλη που είναι πήχτρα μέσα στον κόσμο.
    Εχει γινει πλεον καθεστως ο καθενας να κανει οτι γουσταρει και να επιτιθεται οταν (ορθως) του την πουνε.
    Το θυμαστε αυτο;
    https://www.ieidiseis.gr/ellada/2098...-apo-pezodromo

  3. #13008
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει γινει πλεον καθεστως ο καθενας να κανει οτι γουσταρει και να επιτιθεται οταν (ορθως) του την πουνε.
    Το θυμαστε αυτο;
    https://www.ieidiseis.gr/ellada/2098...-apo-pezodromo
    Εγωισμός ονομάζεται και πάσχουμε από αυτό όλοι γενικώς σαν λαός λίγο η πολύ για πολλούς και διάφορους λόγους. Η διαφορά με πιο παλιά ήταν πως υπήρχε περισσότερο ήθος και οι περισσότεροι φοβόντουσαν νομικές συνέπειες, κοινωνικό στίγμα και διάφορα άλλα, τώρα όλα αυτά πήγαν περίπατο και ταυτόχρονα τα ΜΜΕ δίνουν μια εικόνα εσκεμμένα η μη πως ότι και να κάνεις η τιμωρία δεν θα είναι βαριά, ότι θα καθαρίσεις εύκολα, δεν έγινε και τίποτα, οι άλλοι δεν τιμωρουνται άρα γιατί να φοβηθώ εγώ να φωνάξω να βρίσω να απειλησω να χτυπήσω καποιον. Φαντάσου ότι τώρα όχι μόνο κινδυνεύεις να φας ξύλο αλλά αν προχωρήσεις νομικά θα δέχεσαι και απειλές από το περιβάλλον του θύτη. Δεν είναι η κατάσταση αυτή που περνάμε θέμα ορθού η μη ορθού, και παρατήρηση για κάτι που ήσουν λάθος να πας να κάνεις κινδυνεύεις. Τώρα όσοι θα τολμήσουν να καταδείξουν το σωστό και να διορθώσουν τον άλλον παραβλεποντας απειλές και επιμενοντας, έχουν τον θαυμασμό μου. Παλιά αν πήγαινες να κάνεις τσαμπουκά σε ηλικιωμένο σε ΜΜΜ σε έκραζε το μισό βαγόνι τώρα δεν θα γίνει τίποτα, τα βλέπουν αυτά οι ξένοι και οι ντόπιοι σου λένε μπανανια είναι εδώ σιγά μην μου κάνει κανένας τίποτα.

  4. #13009
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγωισμός ονομάζεται και πάσχουμε από αυτό όλοι γενικώς σαν λαός λίγο η πολύ για πολλούς και διάφορους λόγους. Η διαφορά με πιο παλιά ήταν πως υπήρχε περισσότερο ήθος και οι περισσότεροι φοβόντουσαν νομικές συνέπειες, κοινωνικό στίγμα και διάφορα άλλα, τώρα όλα αυτά πήγαν περίπατο και ταυτόχρονα τα ΜΜΕ δίνουν μια εικόνα εσκεμμένα η μη πως ότι και να κάνεις η τιμωρία δεν θα είναι βαριά, ότι θα καθαρίσεις εύκολα, δεν έγινε και τίποτα, οι άλλοι δεν τιμωρουνται άρα γιατί να φοβηθώ εγώ να φωνάξω να βρίσω να απειλησω να χτυπήσω καποιον. Φαντάσου ότι τώρα όχι μόνο κινδυνεύεις να φας ξύλο αλλά αν προχωρήσεις νομικά θα δέχεσαι και απειλές από το περιβάλλον του θύτη. Δεν είναι η κατάσταση αυτή που περνάμε θέμα ορθού η μη ορθού, και παρατήρηση για κάτι που ήσουν λάθος να πας να κάνεις κινδυνεύεις. Τώρα όσοι θα τολμήσουν να καταδείξουν το σωστό και να διορθώσουν τον άλλον παραβλεποντας απειλές και επιμενοντας, έχουν τον θαυμασμό μου. Παλιά αν πήγαινες να κάνεις τσαμπουκά σε ηλικιωμένο σε ΜΜΜ σε έκραζε το μισό βαγόνι τώρα δεν θα γίνει τίποτα, τα βλέπουν αυτά οι ξένοι και οι ντόπιοι σου λένε μπανανια είναι εδώ σιγά μην μου κάνει κανένας τίποτα.
    Πολυ σωστα. Στο τελος γινεται η νεα νορμα. Επειδη το πραγμα εχει πλεον ξεφυγει, η μονη πρακτικη λυση ειναι η καταστολη. Αλλα αν οι περισσοτεροι ειναι τετοιοι, τοτε θα εχει πολυ μεγαλο πολιτικο κοστος. Ασε που βολευει πολυ την οποια εξουσια μια τετοια νοοτροπια στον κοσμο γιατι τους επιτρεπει να κανουν τις παρανομιες τους με ανεση, απο την στιγμη που οι πολιτες αδιαφορουν για αποφασεις που βλαπτουν το κοινωνικο συνολο αλλα πιστευουν πως τους ψιλοβολευει η δεν θα επηρεαστουν ιδιαιτερα εστω και αν στο τελος την παθουν και οι ιδιοι. Ακουω μαλιστα πλεον αρκετους να λενε ανοιχτα πως «καλα κανει και τα παιρνει» οταν η κουβεντα παει σε καποιον πολιτικο η αλλο παραγοντα που χρηματιζεται. Γιατι προφανως εχουν την ιδια νοοτροπια. Παλια τουλαχιστον ντρεποταν να τα πουνε. Τωρα το φωναζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος famous-walker : 09-03-24 στις 23:18.

  5. #13010
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σωστα. Στο τελος γινεται η νεα νορμα. Επειδη το πραγμα εχει πλεον ξεφυγει, η μονη πρακτικη λυση ειναι η καταστολη. Αλλα αν οι περισσοτεροι ειναι τετοιοι, τοτε θα εχει πολυ μεγαλο πολιτικο κοστος. Ασε που βολευει πολυ την οποια εξουσια μια τετοια νοοτροπια στον κοσμο γιατι τους επιτρεπει να κανουν τις παρανομιες τους με ανεση, απο την στιγμη που οι πολιτες αδιαφορουν για αποφασεις που βλαπτουν το κοινωνικο συνολο αλλα πιστευουν πως τους ψιλοβολευει η δεν θα επηρεαστουν ιδιαιτερα εστω και αν στο τελος την παθουν και οι ιδιοι. Ακουω μαλιστα πλεον αρκετους να λενε ανοιχτα πως «καλα κανει και τα παιρνει» οταν η κουβεντα παει σε καποιον πολιτικο η αλλο παραγοντα που χρηματιζεται. Γιατι προφανως εχουν την ιδια νοοτροπια. Παλια τουλαχιστον ντρεποταν να τα πουνε. Τωρα το φωναζουν.
    Δεν πειράζει, ας κάθονται να υπερασπιζονται αυτόν που ψήφισαν για να βελτιώσει την χώρα και τώρα να τα παίρνει. Να τους δω τι θα λένε όταν μείνουν άνεργοι και δεν να έχουν να πληρώσουν ενοίκια ρεύματα νερά κτλ. Ας βρουν αυτόν που τα έπαιρνε και έλεγαν ότι καλά κάνει, να του ζητήσουν λεφτά και ελεημοσύνη. Καλά λέω πως μόνη λύση για όποιον θέλει να ζήσει σε καλύτερο περιβάλλον είναι το εξωτερικό.

  6. #13011
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκει που θελει διορθωση ειναι απο φαληρο ως πειραια που παει θεοαργα.

    Να θυμίσω:

    Το σίγουρο είναι ότι η κατάσταση του τμήματος Φάληρο – Πειραιάς είναι εδώ και χρόνια χαρακτηριστική της απαξίωσης της (κατ’ όνομα μόνο) γραμμής 1 του Μετρό. Όπως γνωρίζουν οι επιβάτες, οι συρμοί στο τμήμα αυτό, εδώ και δεκαετίες κινούνται με μικρότερες ταχύτητες σε σχέση με την υπόλοιπη γραμμή, αφού το τμήμα Φάληρο – Πειραιάς είχε εξαιρεθεί από τις εργασίες αναβάθμισης των γραμμών που εκτελέστηκαν πριν από περίπου 10 χρόνια.

    Μία εντελώς λανθασμένη απόφαση που ελήφθη έχοντας ως δεδομένο ότι το τμήμα αυτό θα υπογειοποιηθεί στο κοντινό μέλλον. Στη συνέχεια όμως, το συγκεκριμένο έργο, που περιλαμβάνει και την κατασκευή του ενδιάμεσου σταθμού ‘Καμίνια’ στο ύψος του εργοστασίου ‘Κεράνης’, μπήκε στον πάγο αφού θεωρήθηκε ότι δεν αποτελεί προτεραιότητα, ενώ και η οικονομική κρίση πήγε πίσω όλα γενικά τα δημόσια έργα, εν εξελίξει ή σχεδιαζόμενα.

    Το αποτέλεσμα βεβαίως είναι το τμήμα αυτό, το οποίο χρησιμοποιούν καθημερινά χιλιάδες επιβάτες για να φτάσουν στο κέντρο του Πειραιά, και πολλοί περισσότεροι ταξιδιώτες το καλοκαίρι έχοντας ως προορισμό το λιμάνι, να βρίσκεται σήμερα σε μία πολύ άσχημη κατάσταση.
    Πηγή: athenstransport.com: Το ταλαιπωρημένο τμήμα Φάληρο – Πειραιάς και η απαξίωση των ΗΣΑΠ

  7. #13012
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα ακούω όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ θα ήθελα να σχολιάσω την άθλια κατάσταση που βρίσκονται αυτή την στιγμή οι σταθμοί και οι συρμοί, αλλά κυρίως την @#$%&*@ του κόσμου...

    Σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον ΗΣΑΠ λόγο COVID και μετά λόγο αλλαγής εργασίας δεν με εξυπηρετούσε πλέον για την καθημερινή μου μετακίνηση στην εργασία μου...
    Δεν λέω ότι όταν το χρησιμοποιούσα ήταν όλα καθαρά και με πυκνά δρομολόγια αλλά παλευόταν, αυτό που αντιμετώπισα όμως το Σάββατο ήταν πέραν της φαντασίας μου.

    Το Σάββατο είπαμε να κατέβουμε κέντρο οικογενειακός...
    Μαύρη η ώρα που μου ήρθε η ιδέα να κάνω ξανά διαδρομή με το τραίνο...

    Η βρώμα και δυσωδία είναι πλέον σε άλλο επίπεδο αλλά αυτό που με έβγαλε από τα ρούχα μου είναι ότι συμπεριφορά του κόσμου έχει γίνει πολύ χειρότερη.
    Όταν ήταν καθημερινή η επαφή μου θεωρούσα λογικό να πετύχω και τους πα@%#ες, αλλά να πετύχω μ@λ@κ1σμ3νη να βγει λαθραία κολλώντας πίσω από την κόρη μου δεν το περίμενα...
    Είχε το θράσος όταν την έκραξα να βάλει και τις φωνές λες και είχε όλα τα δίκια με το μέρος της...

    Ήταν τυχερή που είχα την μικρή μαζί μου και δεν ήθελα να δώσω συνέχεια (ήδη ένοιωθα ότι ήταν λάθος που φώναξα μπροστά της)...

    Να πω για το ότι σηκώθηκε μια κοπέλα για να κάτσει μια μητέρα με ένα μωρό στο καρότσι και ένα στο χέρι και έτρεξε μια γριά και πήρε την θέση...
    Να πω για άλλη που δοκίμασε όλα τα εισιτήρια που είχαν αφήσει πάνω στα μηχανήματα για να βγει...

    Αν περνάει από το χέρι μου σίγουρα θα αργήσω να μπω ξανά σε τρένο...

  8. #13013
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ακούω όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ θα ήθελα να σχολιάσω την άθλια κατάσταση που βρίσκονται αυτή την στιγμή οι σταθμοί και οι συρμοί, αλλά κυρίως την @#$%&*@ του κόσμου...

    Σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον ΗΣΑΠ λόγο COVID και μετά λόγο αλλαγής εργασίας δεν με εξυπηρετούσε πλέον για την καθημερινή μου μετακίνηση στην εργασία μου...
    Δεν λέω ότι όταν το χρησιμοποιούσα ήταν όλα καθαρά και με πυκνά δρομολόγια αλλά παλευόταν, αυτό που αντιμετώπισα όμως το Σάββατο ήταν πέραν της φαντασίας μου.

    Το Σάββατο είπαμε να κατέβουμε κέντρο οικογενειακός...
    Μαύρη η ώρα που μου ήρθε η ιδέα να κάνω ξανά διαδρομή με το τραίνο...

    Η βρώμα και δυσωδία είναι πλέον σε άλλο επίπεδο αλλά αυτό που με έβγαλε από τα ρούχα μου είναι ότι συμπεριφορά του κόσμου έχει γίνει πολύ χειρότερη.
    Όταν ήταν καθημερινή η επαφή μου θεωρούσα λογικό να πετύχω και τους πα@%#ες, αλλά να πετύχω μ@λ@κ1σμ3νη να βγει λαθραία κολλώντας πίσω από την κόρη μου δεν το περίμενα...
    Είχε το θράσος όταν την έκραξα να βάλει και τις φωνές λες και είχε όλα τα δίκια με το μέρος της...

    Ήταν τυχερή που είχα την μικρή μαζί μου και δεν ήθελα να δώσω συνέχεια (ήδη ένοιωθα ότι ήταν λάθος που φώναξα μπροστά της)...

    Να πω για το ότι σηκώθηκε μια κοπέλα για να κάτσει μια μητέρα με ένα μωρό στο καρότσι και ένα στο χέρι και έτρεξε μια γριά και πήρε την θέση...
    Να πω για άλλη που δοκίμασε όλα τα εισιτήρια που είχαν αφήσει πάνω στα μηχανήματα για να βγει...

    Αν περνάει από το χέρι μου σίγουρα θα αργήσω να μπω ξανά σε τρένο...
    Όλα αυτά που λες υπήρχαν και προ covid. Τι να πούμε από συζητήσεις και συμβάντα που έλεγαν για άτομα που έμπαιναν λαθραία πίσω από άλλους. Εγώ δεν ασχολούμαι και να σου πω γιατί, διότι έτσι κι αλλιώς έλεγχοι δεν γίνονται, σιγά μην γίνω μπάτσος και ελεγκτής χαλάω την ψυχολογία μου για κάτι που ούτε θα αλλάξω ούτε θα βρω δίκιο. Έχει τύχει με γνωστό μου να πλακωθεί στο ξύλο με αλλοδαπό για τέτοιο συμβάν. Εγώ αυτο που κάνω συνήθως είναι να περπατάω πολύ αργά όταν πάει να ανοίξει η μπάρα οπότε αν κολλήσει ο άλλος από πίσω θα τον καταλάβω και πιστεύω δεν θα το δοκιμάσει.
    Τα υπόλοιπα με την συμπεριφορά του κόσμου είναι κοινά σε όλα τα ΜΜΜ στους δρόμους και παντού.

  9. #13014
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Η λύση είναι απλή - ούτε μανούρες, ούτε τσακωμοί, ούτε τίποτα. Κατεβαίνεις στον σταθμό σου, περπατάς αργούτσικα, βγαίνεις από τους τελευταίους, δεν έχεις "πισωκολλητούς" και είσαι κύριος.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  10. #13015
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ επειδή έχω φάει μερικές πορτιές από μόνος μου, επικυρώνω, επιβεβαιώνω ότι ανοίγει η πόρτα από δική μου επικύρωση κι όχι από του προηγούμενου κι έπειτα περνάω. Αυτό συνήθως σημαίνει ότι ο πίσω μου είναι που τρώει την πορτιά. Το μαξ που έχω ακούσει 2 χρόνια κάνοντάς το αυτό, είναι ένα παραπονιάρικο σιφσα μοτρεν από έναν πιτσιρίκο. Βέβαια αυτά στο μετρό, ΗΣΑΠ πλέον λόγω διαμονής και δουλειάς, παίρνω 1-2 φορές το μήνα και τον απολαμβάνω, παρά τη βρωμιά, γιατί είναι πολύ ωραία η θέα γύρω, ειδικά στο Κηφισιά - Ηράκλειο. Άμα έχει και συννεφιές, βλέπεις σκεπασμένους τους ορεινούς όγκους και gloomy τσιμέντα ανάμεσα, πανοραμικά.

    Εδώ παίζει ρόλο και η παλιά παραβολή με το βάτραχο που τον βάζουν να βράσει σιγά - σιγά στο ζουμί του και δεν καταλαβαίνει ότι πεθαίνει. Φίλοι που έχουν μείνει ακόμα στα πατρικά τους (δηλ. όσοι δεν πήγαν στο εξωτερικό) στα ΒΠ, διατείνονται ότι ο ΗΣΑΠ ήταν πάντα έτσι. Αμ δε. Έχει υποβαθμιστεί αρκετά από το 18-19 και τραγικά από το 12-13 που τον έπαιρνα ως μαθητής.

    Ας μην πάμε και πιο πίσω, που μερικά καλοκαίρια με έπαιρναν οι γονείς μου στις δουλειές τους μόλις έκλειναν τα σχολεία, μεταξύ 2002 και 2006. Μιλάμε για πεντακάθαρο, προσεγμένο μέσο, με καλοντυμένο εργαζόμενο κόσμο ως επί το πλείστον επιβάτες. Παντού ανοικτές εφημερίδες και περιοδικά, από τεχνολογία μαξ κάνα cd player ή ipod. Δε νοσταλγώ γενικά, αλλά τον ΗΣΑΠ δύο δεκαετίες πίσω, τον θυμάμαι νοσταλγικά. Αλλά και μία δεκαετία πίσω, αξιοπρεπέστατος ήταν.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  11. #13016
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση είναι απλή - ούτε μανούρες, ούτε τσακωμοί, ούτε τίποτα. Κατεβαίνεις στον σταθμό σου, περπατάς αργούτσικα, βγαίνεις από τους τελευταίους, δεν έχεις "πισωκολλητούς" και είσαι κύριος.
    Πολύ καλή ιδέα, την εφάρμοζα κάποτε για λίγο μέχρι που βαρέθηκα στους σταθμούς του Συντάγματος με τους πολλούς επιβάτες. Αλλά σκέφτομαι να το εφαρμόζω πάλι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εδώ παίζει ρόλο και η παλιά παραβολή με το βάτραχο που τον βάζουν να βράσει σιγά - σιγά στο ζουμί του και δεν καταλαβαίνει ότι πεθαίνει. Φίλοι που έχουν μείνει ακόμα στα πατρικά τους (δηλ. όσοι δεν πήγαν στο εξωτερικό) στα ΒΠ, διατείνονται ότι ο ΗΣΑΠ ήταν πάντα έτσι. Αμ δε. Έχει υποβαθμιστεί αρκετά από το 18-19 και τραγικά από το 12-13 που τον έπαιρνα ως μαθητής.

    Ας μην πάμε και πιο πίσω, που μερικά καλοκαίρια με έπαιρναν οι γονείς μου στις δουλειές τους μόλις έκλειναν τα σχολεία, μεταξύ 2002 και 2006. Μιλάμε για πεντακάθαρο, προσεγμένο μέσο, με καλοντυμένο εργαζόμενο κόσμο ως επί το πλείστον επιβάτες. Παντού ανοικτές εφημερίδες και περιοδικά, από τεχνολογία μαξ κάνα cd player ή ipod. Δε νοσταλγώ γενικά, αλλά τον ΗΣΑΠ δύο δεκαετίες πίσω, τον θυμάμαι νοσταλγικά. Αλλά και μία δεκαετία πίσω, αξιοπρεπέστατος ήταν.
    Τόσο χάλια έχει γίνει βρε παιδιά ο ΗΣΑΠ; Έχω κάτι χρόνια να μπω. Τον χρησιμοποιούσα τακτικά το 10-11 και το 14 για μετακινήσεις. Μετά από αυτό σπάνια για τίποτε Πάσχα η Χριστούγεννα να κατέβω σε συγγενείς. Δεν μου κάνει κάτι εντύπωση, θυμαμαι στρίμωγμα, μυρωδιές, αραιά και που έντονη συζήτηση γκρίνια η τσακωμοι. Δεκατια 90 με πήγαινε βόλτα η γιαγιά μου και ήταν αρκετοί οι μεσήλικες και γέροι με σακούλες από την ψαραγορά να μυρίζει ψαριλα, και η γιαγιά μου για τέτοια ψώνια πήγαινε. Γενικά όποτε θυμάμαι τον εαυτό μου με τα τρένα από παλιά αυτές τις εικόνες και μνήμες έχω, το μόνο που έλλειπε ήταν τα τεράστια γκραφιτι.

  12. #13017
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ ότι υπήρχαν και προ COVID προβλήματα, απλά ήθελα να τονίσω ότι πλέων είναι πολύ χειρότερα...

    Ναι και εγώ αυτό κάνω, χρησιμοποιώ το βαγόνι που είναι μακρύτερα από την έξοδο για να αφήσω να βγουν όλοι... Απλά δεν περίμενα ότι θα κολλήσουν πίσω από ένα εξάχρονο...

  13. #13018
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Μετά το χθεσινό update της εφαρμογής OASA Telematics για Android, εξαφανίστηκαν οι χάρτες από την εφαρμογή.
    Συνέβη και σε κανέναν άλλο μετά το update;

  14. #13019
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το χθεσινό update της εφαρμογής OASA Telematics για Android, εξαφανίστηκαν οι χάρτες από την εφαρμογή.
    Συνέβη και σε κανέναν άλλο μετά το update;
    Ναι.....
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #13020
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.....
    Με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής, επανήλθαν.
    Ελπίζω η νέα εφαρμογή (όταν/αν έρθει με το καλό και στα Android) να μην χάνει κι εκείνη τους χάρτες στα καλά καθούμενα.

Σελ. 868 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 848858863866867868869870 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας