Σελ. 477 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 457467472475476477478479482487497 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.141-7.155 από 13039
  1. #7141
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δε θα πατήσει κανείς ένα από τα τρία-τέσσερα στοπ που έχουν οι σκάλες. Θα σκοτωθούν ακριβώς 50.
    Το προβλημα ειναι οτι αμα γινει pile up στο πανω μερος, δε θα μπορει κανεις να πατησει εκει το στοπ... και στο κατω μερος δε θα χουν καταλαβει καν τι εχει γινει, γιατι οι σκαλες του μετρο ειναι τεραστιες... ασε που οταν εισαι στο κατω μερος, εκει εχει παλι συνωστισμο για να φορτωθεις επανω στη σκαλα, οπότε το να σκυψεις για να πατησεις το στοπ στο σημειο που ειναι εχει και αυτο πρακτικη δυσκολια. Δε ξερω αν γινεται με κλωτσια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-04-18 στις 01:21.

  2. #7142
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι σταθμάρχες για αυτό το λόγο υπάρχουν. Έχουν τις CCTV μπροστά τους και μπορούν να διακόψουν από το ταμπλώ τη λειτουργία των κυλιόμενων κλιμάκων άμα δούν υπερβολικό συνωστισμό στις εξόδους τους.
    Packets: Lost in the intrawebs

  3. #7143
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ερώτηση, οι "κάρτες" με το ανώνυμα εισιτήρια, έχουν ημερομηνία λήξης; Π.χ μπορώ να φορτώσω μια κάρτα με κάποια εισιτήρια και να τα έχω για 1 έτος μέσα ή λήγουν ;

  4. #7144
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Δεν νομίζω, όσες φορές κάνω επαναφόρτιση κάρτας πχ. με 10 Ευρώ, δεν μου βγάζει στο τέλος περί ημερομηνία λήξεως εν αντιθέσει με τις μηνιαίες και ετήσιες.

  5. #7145
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σταθμάρχες για αυτό το λόγο υπάρχουν. Έχουν τις CCTV μπροστά τους και μπορούν να διακόψουν από το ταμπλώ τη λειτουργία των κυλιόμενων κλιμάκων άμα δούν υπερβολικό συνωστισμό στις εξόδους τους.
    Έλα τώρα με τις απλουστεύσεις... Είναι προφανές ότι θα γίνει μακελειό...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #7146
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα τώρα με τις απλουστεύσεις... Είναι προφανές ότι θα γίνει μακελειό...
    Και πριν γινει μακελειο οπουδηποτε, πχ σε καποιο γηπεδο ή καποιο mall οπου κοσμος ποδοπατηθηκε, νομιζαν οτι ολα ειναι οκ. Μεχρι που δεν ηταν.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Stampe...es_and_crushes

    Among causes of fatal crushes, sometimes described as "crazes", is when a large crowd is trying to get toward something; typically occurring when members at the back of a large crowd continue pushing forward not knowing that those at the front are being crushed, or because of something that forces them to move.[9]
    ...
    Human stampedes can be prevented by organization and traffic control, such as barriers. On the other hand, barriers in some cases may funnel the crowd towards an already-packed area, such as in the Hillsborough disaster. Hence barriers can be a solution in preventing or a key factor in causing a crush.
    - - - Updated - - -

    Να προσθεσω και κατι πιο εξατομικευμενο. Ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει καν αντιληψη του κινδυνου που διατρεχει γενικοτερα. Το βλεπεις στο τροπο που κινουνται*. Εξηγησε μου γιατι ενω στο δρομο ειναι αποδεκτο να αφηνεις αρκετα μετρα αποσταση πριν το προπορευομενο οχημα, στις κυλιομενες σκαλες ο ενας παει πισω απ'τον αλλο σε αποσταση 1 σκαλιου. Που μια καθυστερηση μερικες εκατονταδες milisecond στην εξοδο της κυλιομενης μπορει να οδηγησει εσενα να σπρωχνεις ή να ποδοπατας τον μπροστα. Και καλα να γινει ετσι, γιατι υπαρχει και το pileup.

    Εγω τυπικα πιανω την δεξια λωριδα μιας κυλιομενης και αφηνω 2 με 3 σκαλοπατια προς τον εμπρος - γιατι ειδικα αμα ειναι μικροσωμη γυναικα εμπρος μου κινδυνευει να την συνθλιψω (1.80+ / 90+ κιλα) αμα κατσει ακριβως μπροστα μου και αργησει εστω και ελαχιστα να κουνηθει οταν πρεπει να κατεβει απ'τη κυλιομενη (και συμβαινει ΣΥΧΝΑ - γι'αυτο και αναγκαστηκα να "προβλεπω" κενο ασφαλειας). Το προβλημα ομως με τη κοινωνικη πιεση της αριστερης λωριδας της κυλιομενης ("οποιος ειναι στα αριστερα πρεπει να περπατησει και να μην εμποδιζει αυτον που θελει να παει γρηγοροτερα) δημιουργει το εξης παραδοξο: Αυτοι που εχουν διοχετευτει στην αριστερη λωριδα (επειδη ας πουμε ετσι κατεβηκαν απ'το μετρο), κανουν ξερω γω 5-10-15 βηματα και μετα αμα βρουν κενο ασφαλειας απο καποιον στα δεξια, πανε και χωνονται στο κενο αυτο. Και ετσι δεν υπαρχει κενο ασφαλειας. Μερικες φορες (αν πχ εχω αφησει 2 σκαλοπατια αντι για 3 ως κενο - οπου θα μπει στο +1 απο μενα και -1 απ'τον επομενο), τοτε ο αλλος μπορει να μπει στο ακριβως επομενο σκαλι και να κινδυνευει αμεσα αμα δεν ειναι ταχυτατος στην εξοδο της ραμπας. Ειδικα αμα ειναι μικροσωμη γυναικα / παιδι, κτλ.


    * Μια ακομα σημειωση εδω για τον τροπο που κινουνται, ειδικα οι νεολαιοι: Βλεπεις οτι μπαινουν σε ενα τρενο/λεωφορειο κτλ και αντι να πιαστουν, κανουν "ισορροπια"... στο πουθενα. Δλδ δεν εχουν κατι να πιαστουν, ουτε επιδιωκουν να πιαστουν. Απλα αρχιζει την επιταχυνση το τρενο/λεωφορειο και αυτοι αρχιζουν κοπανανε τους γυρω-γυρω και ζητανε "sorry"... και καπου εκει αναρωτιεσαι, αυτοι οι ανθρωποι υπαρχουν στ'αληθεια? Πως προεκυψε αυτο το φαινομενο? Δεν εχουν ενστικτο αυτοσυντηρησης? Δεν ξερουν οτι με το που θα ξεκινησει η επιταχυνση αυτοι θα φυγουν περα-δωθε? Το ξερουν γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα που ανεβαινουν. Πως γινεται να αγνοουν κατι τοσο βασικο και μετα να τη πληρωνουν τριτοι? Κατι εχει παει πολυ στραβα... Ατομα που δε καταλαβαινουν ουτε τα στοιχειωδη της ασφαλειας ειναι πραγματικα επικινδυνα οχι μονο για τον εαυτο τους αλλα και για τους γυρω τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-04-18 στις 12:00.

  7. #7147
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μέγιστη γαϊδουριά να πιάνεις την αριστερή της κυλιόμενης.

    Η αριστερή της κυλιόμενης οφείλει να είναι άδεια γι' αυτούς που βιάζονται και θέλουν να ανέβουν έστω και σχεδόν τρέχοντας.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #7148
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Κι εγώ έτσι νόμιζα. Επίσης αν θυμάμαι καλά είναι στους κανονισμούς του ΟΑΣΑ.
    Αλλά: Don’t Walk on Escalators. It’s Faster if Everyone Stands.
    Τροφή για σκέψη.

  9. #7149
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ενδιαφέρον.

    Είμαι περίεργος αν τα σχετικά (relative) αποτελέσματα επηρρεάζονται και από το μήκος της κυλιόμενης, ειδικά αν είναι πολύ μικρή σε μήκος.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #7150
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Εγώ πάντα δεξιά και με 2 σκαλοπάτια διαφορά από τον προηγούμενο. Αν κρατάω τσάντα την βάζω μπροστά μου.
    Αν κάποιος διαγωνίζεται για τα Darwin Awards και μπει ανάμεσά μας, συνήθως με νοιώθει στις φτέρνες του όταν φτάσει στο τέλος της σκάλας (αλλιώς θα νιώσω εγώ τον πισινό μου).

  11. #7151
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Επειδη εχω... παιδικο τραυμα, απ΄οταν στην Ομονοια πιαστηκε το παπουτσι της μανας μου αναμεσα στα σκαλια, προτιμω τις σταθερες αντι τις κυλιομενες, κανω και γυμναστικη ταυτοχρονα.
    Το καλυτερο ηταν τοτε με τα καθε λογης εγκαινια στο μετρο όπου με τον συρφετο δεκαδων αυλοκολακων και δημοσιογραφων ακινητοποιουνταν οι σκαλες για λογους ασφαλειας!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #7152
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέγιστη γαϊδουριά να πιάνεις την αριστερή της κυλιόμενης.

    Η αριστερή της κυλιόμενης οφείλει να είναι άδεια γι' αυτούς που βιάζονται και θέλουν να ανέβουν έστω και σχεδόν τρέχοντας.
    Εγραψα νωριτερα οτι "πιανω την αριστερη λωριδα μιας κυλιομενης και αφηνω 2 με 3 σκαλοπατια προς τον εμπρος" αλλα εννοουσα τη δεξια, οχι την αριστερη. Προκυπτει απ'τα επομενα που γραφω (οτι δλδ αυτοι που ηταν στην αριστερη και δε θελουν να περπατησουν μπαινουν στο gap που αφησα προς τον εμπρος - στη δεξια πλευρα που ειμαι εγω), αλλα το διορθωσα με edit για clarification.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντα δεξιά και με 2 σκαλοπάτια διαφορά από τον προηγούμενο.
    Η πλακα ειναι οτι βλεπεις ολοκληρη σκαλα απο κατω μεχρι πανω και ελαχιστοι αφηνουν κενο πλην του ενος (που ενα=κανενα...).

  13. #7153
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παιδιά... αν αφήνουμε 2-3 σκαλιά στη δεξιά μεριά, η σκάλα θα χωράει 10 άτομα...
    Έχουμε και δουλειές να κάνουμε πέρα από τις φοβίες του καθενός...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #7154
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη εχω... παιδικο τραυμα, απ΄οταν στην Ομονοια πιαστηκε το παπουτσι της μανας μου αναμεσα στα σκαλια, προτιμω τις σταθερες αντι τις κυλιομενες, κανω και γυμναστικη ταυτοχρονα.
    Το καλυτερο ηταν τοτε με τα καθε λογης εγκαινια στο μετρο όπου με τον συρφετο δεκαδων αυλοκολακων και δημοσιογραφων ακινητοποιουνταν οι σκαλες για λογους ασφαλειας!
    Εντωμεταξυ μου εχει τυχει ακινητοποιηση σκαλας λογω βλαβης ενοσω ειμαι στη καθοδο. Η σκαλα κατι εγινε και μπλοκαρε τελειως, οπότε δεν εκανε ενα σβησιμο "αργο", οπου απλα επιβραδυνε μεχρι την ακινητοποιηση. Εκανε γκουπ και κοκκαλωσε - με αποτελεσμα το σωμα μου να θελει να κινηθει προς τα εμπρος λογω αδρανειακης φορας. Απ'τις πιο τρομακτικες εμπειριες γενικοτερα. Αν δε κραταγα το λαστιχο στα δεξια θα ειχα φυγει μπροστα με τα μουτρα και θα ειχα μετρησει παρα πολλα σκαλια. Οταν βλεπω ατομα να κατεβαινουν κυλιομενες και να μη κρατανε το λαστιχο για την ασφαλεια τους, παντα αυτο μου ρχεται στο μυαλο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά... αν αφήνουμε 2-3 σκαλιά στη δεξιά μεριά, η σκάλα θα χωράει 10 άτομα...
    Έχουμε και δουλειές να κάνουμε πέρα από τις φοβίες του καθενός...
    Εγω δε φοβαμαι για μενα. Για τον μπροστα φοβαμαι που θα τον διαλυσω.

  15. #7155
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σταθμάρχες για αυτό το λόγο υπάρχουν. Έχουν τις CCTV μπροστά τους και μπορούν να διακόψουν από το ταμπλώ τη λειτουργία των κυλιόμενων κλιμάκων άμα δούν υπερβολικό συνωστισμό στις εξόδους τους.
    Λογικό θα ήταν σε τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης όπως αυτές που περιγράψατε, αν υποθέσουμε ότι ο σταθμάρχης/υπάλληλος βρίσκεται κανονικά στη θέση τους ενώ υπάρχουν CCTV σε λειτουργία, να απενεργοποιούν τη λειτουργία ελέγχου των εισιτηρίων και οι μπάρες να ανοίγουν ούτως ώστε να εκτονωθεί η ουρά αναμονής.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



Σελ. 477 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 457467472475476477478479482487497 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας