Σελ. 560 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 540550555558559560561562565570580 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.386-8.400 από 13039
  1. #8386
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκυλι θα πληρωνει εισητηριο? Περα απο την πλακα, αν ισως περιοριζοταν η μετακινηση σε ενα βαγονι, και φυσικα με φιμωτρο και λουρι δεν θα με ενοχλουσε.
    Νομιζω επειδη μιλαμε για ζωα, η κατασταση περιπλεκεται απ'το οτι μπορει σε ενα δρομολογιο 40 λεπτων να θελει και αυτο να κανει την αναγκη του. Σε καποια γωνια στο βαγονι...

  2. #8387
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα, αλλά τα ΜΜΜ έχουν φοβερές καθυστερήσεις. Περίμενα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας 40 λεπτά, για να καταφέρω να χωρέσω κάπου και τα δρομολόγια είναι τα μισά από όσα επρεπε να έχουν περάσει. Ήμουν έξω από το μετρό Αμπελόκηποι, με κατεύθυνση προς Πατησίων.

    Το ωραίο είναι ότι ο πίνακας έδειχνε ότι ένα Β5 θα έρθει μετά από 53 λεπτά και τελικά ήρθε μετά από 15 (τότε εμφανίστηκε ένα στον πίνακα)! Αφού μπήκαμε μέσα, ο οδηγός άρχισε να τσακώνεται με δύο 20χρονα παλιόπαιδα, επειδή τους έκανε παρατήρηση που μπήκαν με καφέ στο χέρι. Αφού τελικά ξεκίνησε το Β5, ο οδηγός τους φώναξε "Περιμένετε να φτάσουμε μέχρι το φανάρι και θα σας φτιάξω εγώ"!

    Αφού έφτασε στο φανάρι, έξω από τη ΓΑΔΑ, ο οδηγός κατέβηκε και πήγε να φέρει αστυνομικό. Τελικά αφού τους παρέδωσε, συνέχισαν να τσακώνονται. Την ίδια ώρα άρχισαν και οι άλλοι επιβάτες να φωνάζουν στον οδηγό: "Σταμάτησες το Αστικό για αυτό το λόγο;". Εκείνους τους απάντησε "Αφού υπήρχε πρόβλημα το σταμάτησα"! Τελικά τα παλιόπαιδα ήπιαν τον καφέ και τον πέταξαν και ο αστυνομικός τους είπε να πάνε πιο πίσω, να μην ενοχλούν τον οδηγό. Το επεισόδιο έληξε εκεί, αφού πρώτα τα παλιόπαιδα φώναξαν στον οδηγό "Είσαι τρελός".

    (έχω κι άλλη φωτο με τα παλιόπαιδα, αλλά θα βάλω μόνο αυτή)



    Υ.Γ. Εννοείται πως ο οδηγός είχε δίκιο και έπραξε τα νόμιμα. Από κάτι παλιόπαιδα σαν αυτά, έχει η χώρα μας καταντήσει μια Μπανανία και μισή, που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει... Έχω δει πολλούς χυμένους καφέδες σε λεωφορεία, τρόλεϊ και μετρό.
    Τα ατιμα τα "παλιοπαιδα"!!!!
    Ενω οι αληταμπουρες οι οδηγοι που νομιζουν οτι το λεωφορειο ειναι καφενειο και καπνιζουν το ενα τσιγαρο μετα το αλλο ειναι κυριοι!!! Ροχαλες και κλωτσομπουνιδια θελουν οι περισσοτεροι οδηγοι των ΜΜΜ που συμπεριφερονται σαν να ειναι τσιφλικια τους τα λεωφορεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ υπάρχει ένα κενό καθώς ο οδηγός που αναφέρεις είναι εργαζόμενος στα ΜΜΜ

    όπως ο κάθε εργαζόμενος έχει δικαίωμα να κάνει διάλειμμα για καφέ/νερό/τσιγάρο ή να μιλήσει στο κινητό του

    έτσι έχει το δικαίωμα και ο οδηγός του ΜΜΜ (με μια υποσημείωση) ότι αφορά το κινητό επιτρέπεται μόνο με την χρήση Hands Free

    το κενό που αναφέρω υπάρχει στα άλλα που αναφέρεις δηλαδή τον καφέ/νερό/τσιγάρο εκεί παραβλέπεται το γεγονός αν τα κάνει στο όχημα καθώς κάθε οδηγός συνήθως είναι 8 ώρες βάρδια στο τιμόνι

    όπως οι περισσότεροι από μας ως εργαζόμενοι που πίνουμε τον καφέ/νερό μας ή κάνουμε το τσιγάρο μας στην εργασία μας (εγώ έχω πετύχει και οδηγό που κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο που δεν ενοχλεί κανέναν ούτε είναι επιβλαβή για τους άλλους)
    ΣΟΒΑΡΑ? που το λεει αυτο που θεωρεις δικαιωμα του οδηγου? Διαλειμμα κανουν κανονικα και πολλες φορες εξαιτιας αυτων των διαλειμματων κοβονται δρομολογια. Απο την αλλη ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΣ που θα υποστω το ντουμανι του μεσα στο λεωφορειο ???? Και θα υποστω τον Τερλεγκα η τα κλαρινα η οτι αλλο ακουει στη διαπασων με τα ραδιοφωνα που κουβαλανε και τα συνδεουν στο usb του λεωφορειου??? Για πες μας κι εμας που τα γραφει αυτα για να ξερουμε ........ Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε για τη μαφια των λεωφορειων!!!!
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  3. #8388
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω επειδη μιλαμε για ζωα, η κατασταση περιπλεκεται απ'το οτι μπορει σε ενα δρομολογιο 40 λεπτων να θελει και αυτο να κανει την αναγκη του. Σε καποια γωνια στο βαγονι...
    Οσο περιπλοκη ειναι για μικρα ζωα, αλλο τοσο ειναι για μεγαλα. Στην τελικη, αν τα αφεντικα των σκυλιων ειναι πιο ζωα απο τα ζωα τους, δεν ειναι πολλα που μπορεις να κανεις. Και καλυτερα να ειναι νομιμο υπο προϋποθεσεις ωστε να αισθανονται ανετα αλλα και ασφαλεις οι υπολοιποι επιβατες, παρα να εχουμε φαινομενα με σκυλια κρυμμενα σε μπουφαν που με το που βρεθουν στο βαγονι αλωνιζουν με το αφεντικο τους στα παπακια του. Ναι, μου εχει συμβει κι αυτο.

    Ετσι κι αλλιως οταν υπαρχει αυτη η απαγορευση, αν εχεις ελαχιστη λογικη και λιγη ενσυναισθηση, καταλαβαινεις γιατι ο αλλος μπαζει λαθραια το σκυλι του στο μετρο, και αυτο το αισθημα δικαιου κατα τη γνωμη μου υπερνικα την οποια απαραδεκτη συμπεριφορα επιδεικνυει το αφεντικο (το σκυλι δεν φταιει ποτε, να τα λεμε κι αυτα), που το κανει δυσκολο να παραπονεθεις.

    Αν ομως υπαρχουν κανονες για ενα προφανως λογικο αιτημα οσων εχουν μεγαλα σκυλια, ειναι πολυ πιο ευκολο να μπει και το "ζωον" αφεντικο σε ταξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 27-11-18 στις 21:51.

  4. #8389
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ατιμα τα "παλιοπαιδα"!!!!
    Ενω οι αληταμπουρες οι οδηγοι που νομιζουν οτι το λεωφορειο ειναι καφενειο και καπνιζουν το ενα τσιγαρο μετα το αλλο ειναι κυριοι!!! Ροχαλες και κλωτσομπουνιδια θελουν οι περισσοτεροι οδηγοι των ΜΜΜ που συμπεριφερονται σαν να ειναι τσιφλικια τους τα λεωφορεια.

    - - - Updated - - -



    ΣΟΒΑΡΑ? που το λεει αυτο που θεωρεις δικαιωμα του οδηγου? Διαλειμμα κανουν κανονικα και πολλες φορες εξαιτιας αυτων των διαλειμματων κοβονται δρομολογια. Απο την αλλη ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΣ που θα υποστω το ντουμανι του μεσα στο λεωφορειο ???? Και θα υποστω τον Τερλεγκα η τα κλαρινα η οτι αλλο ακουει στη διαπασων με τα ραδιοφωνα που κουβαλανε και τα συνδεουν στο usb του λεωφορειου??? Για πες μας κι εμας που τα γραφει αυτα για να ξερουμε ........ Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε για τη μαφια των λεωφορειων!!!!
    Σου έφαγε γκόμενα λεωφορειατζής;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #8390
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έφαγε γκόμενα λεωφορειατζής;
    Ξέρει όλες τις στάσεις...

  6. #8391
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ατιμα τα "παλιοπαιδα"!!!!
    Ενω οι αληταμπουρες οι οδηγοι που νομιζουν οτι το λεωφορειο ειναι καφενειο και καπνιζουν το ενα τσιγαρο μετα το αλλο ειναι κυριοι!!! Ροχαλες και κλωτσομπουνιδια θελουν οι περισσοτεροι οδηγοι των ΜΜΜ που συμπεριφερονται σαν να ειναι τσιφλικια τους τα λεωφορεια.

    - - - Updated - - -



    ΣΟΒΑΡΑ? που το λεει αυτο που θεωρεις δικαιωμα του οδηγου? Διαλειμμα κανουν κανονικα και πολλες φορες εξαιτιας αυτων των διαλειμματων κοβονται δρομολογια. Απο την αλλη ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΣ που θα υποστω το ντουμανι του μεσα στο λεωφορειο ???? Και θα υποστω τον Τερλεγκα η τα κλαρινα η οτι αλλο ακουει στη διαπασων με τα ραδιοφωνα που κουβαλανε και τα συνδεουν στο usb του λεωφορειου??? Για πες μας κι εμας που τα γραφει αυτα για να ξερουμε ........ Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε για τη μαφια των λεωφορειων!!!!
    άμα δούλευες στα ΜΜΜ θα ήθελα να μάθω την άποψη σου/γνώμη σου όταν θα οδηγούσες όχημα για 8 ώρες

    τώρα δεν έχει σημασία η γνώμη σου/άποψη σου καθώς οι οδηγοί των ΜΜΜ έχουν την κάλυψη του ΟΑΣΑ και είναι μόνιμοι στην δουλεία τους ενώ εσύ είσαι αναλώσιμος

    και πρόσεξε δεν δουλεύω στα ΜΜΜ ούτε στον ΟΑΣΑ ιδιωτικός υπάλληλος είμαι που κινούμε συνέχεια με τα ΜΜΜ και τα περισσότερα "στραβά" τα συναντώ σε άλλους επιβάτες οι οποίοι είναι πραγματικά "ζωντόβολα" και όχι στους εργαζόμενους

    επίσης είμαι υπέρ της μετακίνησης των κατοικίδιων ζώων στα ΜΜΜ δεν με ενοχλούν καθόλου σε σχέση με τα δίποδα "ζωντόβολα".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έφαγε γκόμενα λεωφορειατζής;
    μάλλον δεν εξηγείται τέτοιο μίσος...

    θα συμφωνήσω με τον "ThReSh" ο οδηγός του λεωφορείου ξέρει όλες τις "στάσεις" έτσι υπερτερεί...

  7. #8392
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Ναι κατηγορήστε τον και για μίσος προς τον καημένο τον οδηγό, όλοι εσείς που μισείτε οποιονδήποτε απο τους διπλανούς σας μέσα στο μετρό.

    Τουλάχιστον αυτός δεν διαφημίζει οτι είναι έτοιμος να τραμπουκίσει κόσμο για τον πιο ηλίθιο λόγο ever, όπως οι μισοί απο εσάς.
    Ανορθόγραφοι κουφάλες, έρχονται δασκάλες.

  8. #8393
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιός σας είπε μωρέ ότι οι οδηγοί είναι "8 ώρες πάνω στο τιμόνι", που το γράφετε ξανά και ξανά?

    Ούτε οι ταρίφες δεν έχουν τέτοιο "πρόγραμμα", ούτε οι φορτηγατζήδες, που έχουν και την πίεση να παραδώσουν το φορτίο στην "ώρα του".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #8394
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιός σας είπε μωρέ ότι οι οδηγοί είναι "8 ώρες πάνω στο τιμόνι", που το γράφετε ξανά και ξανά?

    Ούτε οι ταρίφες δεν έχουν τέτοιο "πρόγραμμα", ούτε οι φορτηγατζήδες, που έχουν και την πίεση να παραδώσουν το φορτίο στην "ώρα του".
    δυστυχώς για σένα φίλε μου δεν είσαι τόσο καλά ενημερωμένος

    οι ταρίφες που αναφέρεις επειδή έχω φίλους/γνωστούς αλλά και αγνώστους από την γνωστή εταιρεία BEAT που με εξυπηρετούν είναι πάνω από 8 ώρες στο τιμόνι βάρδια για να βγάλουν το μεροκάματο
    βέβαια αυτοί ρωτάνε τον επιβάτη αν τους επιτρέπει να ανάψουν τσιγάρο ή να ατμίσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο

    οι φορτηγατζήδες που επίσης αναφέρεις η βάρδια τους είναι 8 ώρες μετά υποχρεωτικά πρέπει να κάνουν αλλαγή (λόγω και ταχογράφου)

    και ερχόμαστε στους οδηγούς των τρόλεϊ και λεωφορείων που επίσης η βάρδια τους είναι 8 ώρες καμιά φορά και λιγότερο εξαρτάται το δρομολόγιο κτλ.

    βέβαια αυτοί δεν σε ρωτάνε για να ανάψουν τσιγάρο ή να πιουν τον καφέ τους ούτε σε ρωτάνε για να μιλήσουν στο κινητό τους
    αλλά το επιτρέπει η εταιρεία (ΟΑΣΑ)

    Αν η ΕΛ.ΑΣ τους έκοβε πρόστιμο για την οδήγηση με κινητό ίσως οι ιθύνοντες να το ξανά σκεφτόντουσαν να τους το επιτρέπουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleidokratwr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κατηγορήστε τον και για μίσος προς τον καημένο τον οδηγό, όλοι εσείς που μισείτε οποιονδήποτε απο τους διπλανούς σας μέσα στο μετρό.

    Τουλάχιστον αυτός δεν διαφημίζει οτι είναι έτοιμος να τραμπουκίσει κόσμο για τον πιο ηλίθιο λόγο ever, όπως οι μισοί απο εσάς.
    αυτό ότι αφορά εμένα εννοείται ότι είμαι έτοιμος να τα χώσω στον οποιοδήποτε μέσα στο όχημα έχει δυνατά την μουσική και ενοχλεί τους γύρω του

    ή μιλάει έντονα στο κινητό με αποτέλεσμα να ακούνε οι γύρω του ότι λέει

    ή σε αυτόν που δεν ξέρει τι σημαίνει το νερό με το σαπούνι ή το αποσμητικό και βρωμάει

    προσωπικά θα προτιμούσα στα οχήματα να υπάρχουν τα κατοικίδια ζώα (σκύλοι/γάτες) από ότι οι άνθρωποι

    αν σε ικανοποιεί αυτό

    και δεν υπερασπίζομαι τους οδηγούς καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην παρούσα ιστοσελίδα που έχω προσφύγει και στην δικαιοσύνη εναντίων οδηγού οχήματος ΜΜΜ (εκκρεμούν δύο υποθέσεις) απλά προς ενημέρωση σου που τα αρμόδια όργανα της ΟΣΥ τους πέρασαν από ΕΔΕ και τους αθώωσαν αλλά ακολούθησα την συμβουλή του ΟΑΣΑ και προσέφυγα στην επιθεώρηση δημόσιας διοίκησης και στην δικαιοσύνη.

  10. #8395
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην φτάνουμε σε υπερβολές. Άκου εκεί απαγόρευση σε σακίδιο πλάτης.
    Και όμως, απαγορεύεται ακριβώς γιατί όταν έχει κόσμο πιάνει χώρο.
    Οπως και η καφρίλα με τους καφέδες.

    Αλλά τι περιμένω..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα δούλευες στα ΜΜΜ θα ήθελα να μάθω την άποψη σου/γνώμη σου όταν θα οδηγούσες όχημα για 8 ώρες

    τώρα δεν έχει σημασία η γνώμη σου/άποψη σου καθώς οι οδηγοί των ΜΜΜ έχουν την κάλυψη του ΟΑΣΑ και είναι μόνιμοι στην δουλεία τους ενώ εσύ είσαι αναλώσιμος

    και πρόσεξε δεν δουλεύω στα ΜΜΜ ούτε στον ΟΑΣΑ ιδιωτικός υπάλληλος είμαι που κινούμε συνέχεια με τα ΜΜΜ και τα περισσότερα "στραβά" τα συναντώ σε άλλους επιβάτες οι οποίοι είναι πραγματικά "ζωντόβολα" και όχι στους εργαζόμενους

    επίσης είμαι υπέρ της μετακίνησης των κατοικίδιων ζώων στα ΜΜΜ δεν με ενοχλούν καθόλου σε σχέση με τα δίποδα "ζωντόβολα".

    - - - Updated - - -



    μάλλον δεν εξηγείται τέτοιο μίσος...

    θα συμφωνήσω με τον "ThReSh" ο οδηγός του λεωφορείου ξέρει όλες τις "στάσεις" έτσι υπερτερεί...
    Απαγορεύεται το κάπνισμα και το άτμισμα σε ότι μεταφέρει κόσμο, αυτό σημαίνει και τα λεωφορεία.
    Δεν με απασχολεί πόσες ώρες κάνει πίσω από το τιμόνι. Η υγεία μου με ενδιαφέρει.

    Σε ότι αφορά τα ζώα, αλήθεια, αν κάποιος έχει αλεργεία και πάθει shock, ποιός είναι νομικά κολάσσιμος αν ο ασθενής θέλει να κινηθεί ενάντιά του;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #8396
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά τα ζώα, αλήθεια, αν κάποιος έχει αλεργεία και πάθει shock, ποιός είναι νομικά κολάσσιμος αν ο ασθενής θέλει να κινηθεί ενάντιά του;
    Ενδιαφέρουσα παρατήρηση - ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #8397
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά τα ζώα, αλήθεια, αν κάποιος έχει αλεργεία και πάθει shock, ποιός είναι νομικά κολάσσιμος αν ο ασθενής θέλει να κινηθεί ενάντιά του;
    Επιτρέπονται μερικά ζώα στα λεωφορεία με ειδικούς τρόπους μεταφοράς, αν κάποιος έχει αλλεργία θα γίνει ότι γίνεται με κάποιον που έχει αλλεργία και συναντά δεμένο ζώο να κάνει την βόλτα του εξω στον δρόμο.
    Κάποιος μπορεί να είναι αλλεργικός στο βαμβάκι, στα μάλλινα, κλπ μέσα σε ενα ενα ΜΜΜ μπορεί να έρθει σε επαφή με αυτά.

  13. #8398
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά τα ζώα, αλήθεια, αν κάποιος έχει αλεργεία και πάθει shock, ποιός είναι νομικά κολάσσιμος αν ο ασθενής θέλει να κινηθεί ενάντιά του;
    αυτή είναι όντως μια χρήσιμη παρατήρηση και ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί

    αλλά στο εξωτερικό που επιτρέπεται η μετακίνηση στα ΜΜΜ κατοικίδιων ζώων (δεν ξέρω με ποιους τρόπους) δεν έχουν σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο άραγε?

    ας μας διαφωτίσει κάποιος που ζει και γνωρίζει τι γίνεται στο εξωτερικό...

  14. #8399
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Οι υποχρεώσεις των οδηγών:
    V1. ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΟΔΗΓΩΝ
    Οι οδηγοί υποχρεούνται κατά την ώρα υπηρεσίας
    Να έχουν ευπρεπή εμφάνιση και να φέρουν ανελλιπώς την επιβαλλόμενη από τους
    οικείους κανονισμούς στολή και διακριτικά. Οι Εταιρείες οφείλουν να είναι σε θέση να
    θέτουν στη διάθεση των επιβατών, μετά από αιτιολογημένη αίτησή τους, τα στοιχεία των
    υπαλλήλων τους, σε συγκεκριμένο όχημα, τόπο και χρόνο.
    Να επιδεικνύουν άριστη συμπεριφορά και τον αρμόζοντα σεβασμό κατά την επικοινωνία
    τους με τους επιβάτες και το κοινό γενικότερα.
    Να τηρούν τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας, να σταθμεύουν ακριβώς στα σημεία που
    έχουν τοποθετηθεί οι πινακίδες των στάσεων και να καταβάλλουν κάθε δυνατή
    προσπάθεια για την εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού και ιδιαίτερα των ατόμων με
    αναπηρίες και χρηζόντων βοηθείας.
    Χάρτης Υποχρεώσεων προς τους Καταναλωτές των Εταιρειών ΟΑΣΑ ΑΕ, ΟΣΥ ΑΕ, ΣΤΑΣΥ ΑΕ
    Επικαιροποίηση : 29.5.2015
    6
    Να εφαρμόζουν την απαγορευτική διάταξη σχετικά με το κάπνισμα, τη χρήση κινητού
    τηλεφώνου πλην του υπηρεσιακού και την ακρόαση ατομικής μουσικής κατά την ώρα
    υπηρεσίας πλην της καθαρά υπηρεσιακής, εάν υπάρχει.

    Να ενημερώνουν το κοινό για έκτακτες και προσωρινές αλλαγές που αφορούν τη
    συγκοινωνιακή γραμμή στην οποία εργάζονται.
    Να φροντίζουν με υπευθυνότητα για την ασφάλεια και συνέπεια της μεταφοράς των
    επιβατών.
    http://www.oasa.gr/pdf/el/xyk_gr_rev_19.pdf

  15. #8400
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι υποχρεώσεις των οδηγών:

    http://www.oasa.gr/pdf/el/xyk_gr_rev_19.pdf
    καταρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση

    αλλά προσωπικά γνωρίζω την ύπαρξη τους όπως φαντάζομαι και οι οδηγοί των ΜΜΜ όπως και οι εταιρείες ΟΑΣΑ/ΟΣΥ/ΣΤΑΣΥ

    το ζήτημα είναι όμως ότι όλοι γνωρίζουν και κανείς δεν κάνει τίποτα

    όταν ο οδηγός πίνει τον καφέ του ή το νερό του κατά την διάρκεια της οδήγησης του οχήματος (είτε λεωφορείου είτε τρόλεϊ είτε τρένου είτε τραμ)
    όταν ο οδηγός καπνίζει το τσιγάρο του (άντε να πω ότι σε τρένο και τραμ δεν ενοχλεί τους επιβάτες καθώς είναι κλειστός για το κοινό ο χώρος)
    όταν ο οδηγός μιλάει στο κινητό του τηλέφωνο (που κατά σύμπτωση είναι το υπηρεσιακό του και όχι το προσωπικό του) απλά δεν μιλάει για θέματα της υπηρεσίας τουλάχιστον τις περισσότερες φορές που έχω ακούσει την συνομιλία

    και εγώ σου λέω ότι θα γίνω ο "κακός" επιβάτης και θα πάω στον ΟΑΣΑ (Μετσόβου 15) και θα κάνω καταγγελία
    τίποτα απολύτως δεν θα γίνει θα τον βγάλει αθώο η ΕΔΕ που θα γίνει από την ΟΣΥ ή την ΣΤΑΣΥ

    ότι έγινε με οδηγό λεωφορείου στην περίπτωση μου που έβριζε ιερά και όσια εκτός την οικογένεια μου (πατέρα και μητέρα) σε όλη την διάρκεια της διαδρομής γιατί τον αναγκάσαμε να κάνει το δρομολόγιο του και να αλλάξει με τον άλλο οδηγό στο τέρμα της διαδρομής και όχι όπως τον βόλευε εκείνον να μας κατεβάσει όλους στην ακαδημίας και να το πάει κλειστό το όχημα.
    το μόνο που τους ενόχλησε στην δική μου περίπτωση ήταν το βίντεο που υπάρχει με τα καμώματα του οδηγού...το οποίο τώρα είναι στα χέρια της επιθεώρησης δημόσιας διοίκησης όπως και στα χέρια της δικαιοσύνης (κατόπιν προτροπής του ΟΑΣΑ) γιατί υπάρχουν και άξιοι υπάλληλοι στο δημόσιο που αναγνωρίζουν κάποια πράγματα.

Σελ. 560 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 540550555558559560561562565570580 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας