Σελ. 506 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 486496501504505506507508511516526 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.576-7.590 από 13039
  1. #7576
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες δεν έχει λογική, το μηχανάκι των ελεγκτών θα δείξει "ενεργό 30 ημερών" οπότε δεν έχουν δικαίωμα να σε κατεβάσουν. Και να διασταυρώσουν τι; Στις προσωποποιημένες η κάρτα έχει φωτογραφία του ιδιοκτήτη, επίτηδες για να μην χρειάζεται να ζητάνε ταυτότητα, στις μη προσωποποιημένες (που δεν δέχονται μειωμένα/δωρεάν κόμιστρα) δεν υπάρχει να διασταυρώσουν κάτι.
    Αυτό που λες εσυ δεν έχει νόημα.
    Ειναι σαν να λες πχ ότι στο μετρο οι κάτοχοι ενεργοποιημένων προσωποποιμένων καρτών θα έπρεπε να περνουν από τις θύρες για τους ανάπηρους.

    Τη κάρτα τη περνάς κανονικά από κάθε reader.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #7577
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι σαν να λες πχ ότι στο μετρο οι κάτοχοι ενεργοποιημένων προσωποποιμένων καρτών θα έπρεπε να περνουν από τις θύρες για τους ανάπηρους.
    Οι θύρες για τους ανάπηρους λειτουργούν σαν κανονικές θύρες, απλώς είναι πιο φαρδιές. Όντας χοντρός από αυτές περνάω συνέχεια. Κατά τ'άλλα δεν έχει νόημα, για ποιο λόγο να σου κάνουν "ταυτοποίηση" και τί είδους άμα δεν έχεις χτυπήσει μηνιαίο σε λεωφορείο; Ποιο είναι το παράπτωμα;
    Packets: Lost in the intrawebs

  3. #7578
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Από ΟΑΣΑ λένε ότι πρέπει να επικυρώνεις κατά την είσοδο σου σε όχημα (λεωφορείο/τρόλεϊ) θα αρχίσουν και σχετικοί έλεγχοι που στους παραβάτες θα βεβαιώνονται πρόστιμα

  4. #7579
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    1) τελειωσε η εκπαιδευση των ελεγκτων;
    2) μηχανακια προμηθευτηκαν; γιατι ελεγχος χωρις μηχανακια λιγο δυσκολο...

  5. #7580
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ΟΑΣΑ λένε ότι πρέπει να επικυρώνεις κατά την είσοδο σου σε όχημα (λεωφορείο/τρόλεϊ) θα αρχίσουν και σχετικοί έλεγχοι που στους παραβάτες θα βεβαιώνονται πρόστιμα
    Καλα, να βεβαιωνονται προστιμα σε οποιον κυκλοφορει χωρις το αναλογο κομιστρο ειναι λογικο, αλλα ακομα και σε κατοχους μηνιαιας καρτας ή σε καποιον με χτυπημενο εισητηριο που μετα το μετρο μπαινει λεωφορειο και δεν το χτυπαει τι προστιμο θα βεβαιωνεται?
    Βεβαια απο τον ΟΑΣΑ οταν μας εδειχναν πως λειτουργει το μηχανημα εκδοσης εισητηριων στη μικρη λιανικη, κατι ειχε ακουστει για προστιμο 5ευρω για οσους δεν χτυπανε το εν ενεργεια εισητηριο τους οπως προβλεπεται.

  6. #7581
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες δεν έχει λογική
    Συμφωνώ, δεν έχει λογική. Τα παράπονά σου στην ΑΠΔΠΧ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) τελειωσε η εκπαιδευση των ελεγκτων;
    2) μηχανακια προμηθευτηκαν; γιατι ελεγχος χωρις μηχανακια λιγο δυσκολο...
    Ναι και ναι. Τελευταία φορά ήταν στον σταθμό Ηλιούπολης και τους έλεγχαν όλους πριν περάσουν τις πύλες εξόδου.

    Κάνεις δεν σχολιάσε το δεύτερο κομμάτι της δημοσίευσής μου. Το θεωρείτε αδιανόητο να συμβεί;

  7. #7582
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Ελληναρας δημόσιος υπάλληλος...

    https://mikropragmata.lifo.gr/guest_...nis-athinaias/



    Υ.Γ. "Επειδή έχω επισκεφτεί αρκετές χώρες του εξωτερικού, αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα είναι πρωτοφανή και ανεπανάληπτα."

    Να πας να μείνεις στο εξωτερικό μωρή χαμούρα! Που θα μας πεις για την Ελλαδαρα!

  8. #7583
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληναρας δημόσιος υπάλληλος...

    https://mikropragmata.lifo.gr/guest_...nis-athinaias/



    Υ.Γ. "Επειδή έχω επισκεφτεί αρκετές χώρες του εξωτερικού, αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα είναι πρωτοφανή και ανεπανάληπτα."

    Να πας να μείνεις στο εξωτερικό μωρή χαμούρα! Που θα μας πεις για την Ελλαδαρα!
    Να προσέξει όμως σε τι χώρα θα πάει, μάλλον σε κάποια χωρίς buses

    Φαντάσου να ξεκινήσουμε να ψάχνουμε και σε άλλες γλώσσες τι θα γίνει

  9. #7584
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληναρας δημόσιος υπάλληλος...

    https://mikropragmata.lifo.gr/guest_...nis-athinaias/



    Υ.Γ. "Επειδή έχω επισκεφτεί αρκετές χώρες του εξωτερικού, αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα είναι πρωτοφανή και ανεπανάληπτα."

    Να πας να μείνεις στο εξωτερικό μωρή χαμούρα! Που θα μας πεις για την Ελλαδαρα!
    Καλά όλα αυτά αλλά αλλά ούτε αποκλειστικά στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά όπως θέλει να νομίζει ή να μας κάνει να πιστέψουμε το "μικρό 22χρονο" αλλά ούτε αποκλειστικότητα ενός συγκεκριμένου τομέα. Συγκεκριμένα συμβαίνουν εκεί που δεν υπάρχει καμιά επίπτωση.

  10. #7585
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι ομως υπαρχει και αλλη λυση, εκτος απο την καταγγελια σον ΟΑΣΑ. Επειδη βαρεθηκα να μου απαντανε μετα απο 12-14 μηνες οτι η καταγγελια μου για οδηγους που καπνιζουν σε ωρα δρομολογιου, τεθηκε στο αρχειο απο το Πειθαρχικο Συμβουλιο, που καλυπτει τους αληταμπουρες οδηγους, εκανα μια καταγγελια στον συνηγορο του Πολιτη! Οι δικηγοροι εκει αμεσα μου ζητησαν ολες τις επιστολες που μου εχει απαντησει ο ΟΑΣΑ οτι θετει την υποθεση στο αρχειο και αυτη τη στιγμη απο την τελευταια ενημερωη που ειχα, τους εχουν υποβαλλει δικογραφια στην Εισαγγελεια Πρωτοδικων για συγκαλυψη παρανομιας υπαλληλων. Ελπιζω οταν και αν δικαστει να τους τιμωρησουν οπως τους αξιζει.....
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  11. #7586
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως υπαρχει και αλλη λυση, εκτος απο την καταγγελια σον ΟΑΣΑ. Επειδη βαρεθηκα να μου απαντανε μετα απο 12-14 μηνες οτι η καταγγελια μου για οδηγους που καπνιζουν σε ωρα δρομολογιου, τεθηκε στο αρχειο απο το Πειθαρχικο Συμβουλιο, που καλυπτει τους αληταμπουρες οδηγους, εκανα μια καταγγελια στον συνηγορο του Πολιτη! Οι δικηγοροι εκει αμεσα μου ζητησαν ολες τις επιστολες που μου εχει απαντησει ο ΟΑΣΑ οτι θετει την υποθεση στο αρχειο και αυτη τη στιγμη απο την τελευταια ενημερωη που ειχα, τους εχουν υποβαλλει δικογραφια στην Εισαγγελεια Πρωτοδικων για συγκαλυψη παρανομιας υπαλληλων. Ελπιζω οταν και αν δικαστει να τους τιμωρησουν οπως τους αξιζει.....
    μια απο τα ιδια και εγω

    επειδη βαρεθηκα οι καταγγελιες προς τον ΟΑΣΑ μετα απο ανταλλαγη επιστολων να καταληγουν στην αθωωση του υπαλληλου απο τα πειθαρχικα συμβουλια

    κατεληξα στην παραπανω λυση του φιλου και συνομιλητη

    καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη

    οι καταγγελιες εχουν προχωρησει σε δικογραφιες στην εισαγγελεια πρωτοδικων για συγκαλυψη παρανομιας υπαλληλων

    εκει κατεληξε και η καταγγελια που ειχα κανει με το παρανομο απο μενα βιντεο που κατεγραψε τον οδηγο να μου βριζει την μανα - πατερα κτλ...

  12. #7587
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληναρας δημόσιος υπάλληλος...

    https://mikropragmata.lifo.gr/guest_...nis-athinaias/



    Υ.Γ. "Επειδή έχω επισκεφτεί αρκετές χώρες του εξωτερικού, αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα είναι πρωτοφανή και ανεπανάληπτα."

    Να πας να μείνεις στο εξωτερικό μωρή χαμούρα! Που θα μας πεις για την Ελλαδαρα!
    Αν και εννοείται το θεωρω σίγουρο οτι μπορει να γινει κατι τετοιο, θα'λεγα οτι ειναι overdramatized από το "μικρο 22χρονο" (οκ ό,τι τι) και δεν εχει παει σε αρκετες χωρες μαλλον (ποτε προλαβε) να δει οτι δεν ειναι ροδινα εκει εξω.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #7588
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Σας υπενθυμίζω ότι όλοι αυτοί έχουνε δηλώσει επισήμως, δημόσιως και ανερυθρίαστα, ότι "δεν δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #7589
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βλέπω οτι εχει γίνει το σχετικό μπέρδεμα επειδή ο ΟΑΣΑ κάκιστα δεν ειχε ξεκάθαρο μοντέλο ηλεκτρονικού εισιτηρίου από την αρχή. Θα έπρεπε σε ΚΑΘΕ μέσο να είναι υποχρεωτικό το check-in ΚΑΙ το check-out. Ολοι να ξερουν ότι όπου και να μπουν , όποτε και να μπουν, θα πρεπει να επικυρωσουν μπαίνοντας, αλλά ΚΑΙ βγαίνοντας. Μόνο ετσι έχεις ένα robust και standardised σύστημα. Δυστυχως στον ΟΑΣΑ παρέλειψαν (προς το παρόν μόνο, ελπίζω) το check-out σε λεωφορεία, τρόλλεϋ και τραμ, οπότε βγαζει αρκετό νόημα να εχουν μπερδευτει μερικοί.

    Η λογική του υποχρεωτικού check-in και check-out είναι η χρεωση με την απόσταση, όπως κάνουν στην Ολλανδία. Κάνεις check-in , οπότε χρεώνεσαι την "πτώση σημαίας" και κάνοντας check-out χρεωνεσαι επιπλέον και την απόσταση που διήνυσες (ο ΟΑΣΑ εχει δηλωσει ότι θα εφαρμόσει ακριβώς το ίδιο μοντέλο, οπότε θα φορτιζεις στην κάρτα μόνο λεφτά ή καρτες απεριοριστων, όχι εισιτήρια και κάρτες όπως σημερα). Το υποχρεωτικο check-in για όλους στο λεωφορείο υλοποιείται με το ακυρωτικό που βρισκεται δίπλα στον οδηγό και την υποχρεωτική επιβίβαση ΜΟΝΟ από μπροστά. Το υποχρεωτικο check-in για όλους στα μέσα σταθερης τροχιάς υλοποιείται με (φρουρούμενες) μπάρες. Αν για κάποιο λόγο δεν κάνεις check-out και μείνει ανοιχτό το check-in, χρεώνεσαι ένα μεγάλο ποσό (παλαιότερα στα ολλανδικά τραίνα τραίνα ήταν 19 ευρω, τώρα ευτυχως λείπω 7 ευτυχισμενους μήνες από την Ολλανδία).

    Εχει τύχει να πιάσουν συναδελφο στην Ολλανδία που ειχε μηνιαία κάρτα απεριοριστων, χωρίς να'χει κάνει check-in (ακόμη κι εκεί, ακόμη και 10+ χρόνια μετά την εισαγωγη του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, υπάρχουν ακόμη "τρύπες" για λαθρεπβάτες, μην γκρινιάζετε για τα πάντα στον ΟΑΣΑ). Ο ελεγκτής του έκανε αυστηρες συστάσεις επειδή δεν ειχε κάνει check-in και του ειπε οτι την επόμενη φορά ( ; ) θα του κόψει πρόστιμο , όπως προβλέπεται από τον κανονισμό (και ας μην κερδίζει κάτι χρηματικά ο ολλανδικός ΟΑΣΑ από το να κάνουν check-in οι κάτοχοι καρτών).

    Ειρησθω εν παρόδω από τις αρχές Μαϊου εχω πάρει αμάξι και εδώ και 2+ μηνες εχω μπει σε ΜΜΜ μία μετρημένη φορά (και αυτή για να μην ψάχνω parking). Κάνω συνήθως 12-14 λεπτά (άντε 16 μερικές φορές) για τη δουλειά (μια φορά που έβρεχε είχα κάνει 22), αντί για τα 35-40 του ΟΑΣΑ. Οπότε, αν και λατρεύω τα ΜΜΜ, δεν μπορώ να έχω ιδία αποψη από πρώτο χέρι για όσα συζητατε.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  15. #7590
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Αν για κάποιο λόγο δεν κάνεις check-out και μείνει ανοιχτό το check-in, χρεώνεσαι ένα μεγάλο ποσό (παλαιότερα στα ολλανδικά τραίνα τραίνα ήταν 19 ευρω, τώρα ευτυχως λείπω 7 ευτυχισμενους μήνες από την Ολλανδία).
    Και γιατι να ειναι μεγαλο ποσο και οχι μικρο ποσο... του στυλ οτι το check in θα ειναι το αντιστοιχο ενος 90λεπτου εισιτηριου... τωρα αμα εσυ αποβιβαστεις στα 20 λεπτα χωρις check out, ε απλα εχασες 70 λεπτα μετακινησης. Αν κανεις check out παιρνεις τα ρεστα σου με βαση αναλογικη χρεωση.

Σελ. 506 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 486496501504505506507508511516526 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας