Σελ. 538 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 518528533536537538539540543548558 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.056-8.070 από 13039
  1. #8056
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πετύχει κορυφαίο στην Ποσειδώνος, πάνω στη μεγάλη στροφή για το Δέλτα. Αμέσως πριν έχει στάση, οπότε είναι λεωφορείο σταματημένο να πάρει/αφήσει κόσμο. Δεύτερο λεωφορείο κάνει προσπέραση αυτού και 3ο λεωφορείο κάνει προσπέραση όλων αυτών! και εγώ είμαι λίγο πιο πίσω, να αναρωτιέμαι αν βρίσκομαι σε γυρίσματα Fast and the Furious - Athens street warriors
    Αυτό που λες με την προσπέραση το έχω δει και εγώ κάποια στιγμή, οχι βέβαια με τρία λεωφορεία....

  2. #8057
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξερεις αυτα εχουνε ταχογραφο
    ναι ισχύει έχουν ταχογράφο
    δεν νομίζω να πιστεύεις ότι τους κάνουν έλεγχο?

    εδώ όταν δούλευα σε μεγάλη ελληνική ιδιωτική εταιρεία (τώρα πλέον έγινε πολυεθνική) ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών
    τα φορτηγά είχαν ταχογράφο που λες αλλά δεν είχε καμία σημασία αφού κανείς δεν μας έκανε έλεγχο
    σκέψου ένα πράγμα ότι εγώ που έχω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου τύπου Β
    οδηγούσα φορτηγό Mercedes 2216 για τις ανάγκες της εταιρείας (εις γνώση της διοίκησης) χωρίς να έχω επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης που χρειάζεται
    βέβαια δεν είμαι άσχετος από οδήγηση μπορώ να οδηγώ από μηχανή έως .... (είχα πατέρα φορτηγατζή διεθνών μεταφορών έτσι αυτός με έμαθε οδηγώ τα πάντα) μετά ήρθε ο στρατός και ολοκλήρωσα την εμπειρία της οδήγησης
    ποτέ δεν είχα πέσει σε έλεγχο από την εταιρεία αυτή έφυγα το (2005)
    ακόμα δεν έχω πέσει σε σωστό έλεγχο να δουν αν έχω άδεια οδήγησης για αυτό που οδηγώ είτε είναι αυτοκίνητο είτε μηχανή είτε φορτηγό
    ελέγχουν ταυτότητα , άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και αυτό ήταν...

  3. #8058
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)

  4. #8059
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σημασια εχει να υπαρχει ο δεικτης , τωρα αν δεν τον κοιταει κανεις , μπορει να το δει ο θεος μια μερα και να μας καψει ολους .
    τελετουργικες λειτουργεις εχουν καταντησει τα αμετρητα νομοθετηματα με ανουσιες υποχρεωσεις για την δημιουργια εντυπωσεων ταξης .
    εντομεταξυ ,ελαχιστα φορτηγα πρεπει να εχουν μεινει χωρις gps , αλλα εκει , χαρτι σφραγιδα και υπογραφη . τρισαγιο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #8060
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ενημερωτικά ο κάθε επαγγελματίας οδηγός έχει κάρτα ψηφιακού ταχογράφου, καταγράφονται οι ώρες στο τιμόνι, η ταχύτητα του οχήματος και διαβάζονται ηλεκτρονικά πανεύκολα σε κάθε έλεγχο.
    Κάποιοι τους πειράζουν, και αυτό γίνεται αντιληπτό επίσης σε ελέγχους.
    Δεν είναι τα πράγματα ακριβώς όπως παλαιότερα.

  6. #8061
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εμένα πάντως ακόμα και σήμερα που μιλάμε δεν με έχει σταματήσει κανένας άντρας/γυναίκα για οποιοδήποτε έλεγχο

    ξεκαθαρίζω δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο ή μηχανή

    έχω άδεια οδήγησης αυτοκινήτου (το κλασικό ροζ χρώμα) τώρα σκέφτομαι να την αλλάξω σε μορφή πλαστικής κάρτας

    τώρα

    οδηγώ είτε αυτοκίνητο είτε μηχανή με συνεπιβάτη τον ιδιοκτήτη του οχήματος

    οδηγώ μικρό φορτηγό ή αυτά τα μίνι πούλμαν (βαν)

    κανείς έλεγχος μέχρι σήμερα που μιλάμε από το 2005 που σταμάτησα να οδηγώ μεγάλα φορτηγά...

    η άδεια οδήγησης υπάρχει από το 1993

    καμία παράβαση (ΣΤΟΠ ή ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗ ή ΟΡΙΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ή ΟΔΗΓΗΣΗ ΥΠΟ ΜΕΘΗ ή ΚΙΝΗΤΟ)

    κανένα ατύχημα

    εκεί που δουλεύω τώρα προσπαθώ να βάλω συστήματα παρακολούθησης στόλου οχημάτων (GPS) σε συνεργασία με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που συνεργαζόμαστε και μας παρέχει εταιρική κινητή τηλεφωνία

    δεν μπορώ να περιγράψω τις αντιδράσεις από τους οδηγούς των εταιρικών οχημάτων ούτε τι μου έχουν πει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά ο κάθε επαγγελματίας οδηγός έχει κάρτα ψηφιακού ταχογράφου, καταγράφονται οι ώρες στο τιμόνι, η ταχύτητα του οχήματος και διαβάζονται ηλεκτρονικά πανεύκολα σε κάθε έλεγχο.
    Κάποιοι τους πειράζουν, και αυτό γίνεται αντιληπτό επίσης σε ελέγχους.
    Δεν είναι τα πράγματα ακριβώς όπως παλαιότερα.
    διάβασες τι είπα για το Mercedes 2216 (το πιο σύγχρονο φορτηγό που είχα οδηγήσει ήταν)

    ταχογράφος (που κατέγραφε τα πάντα δεν είχες δικαίωμα να πειράξεις τίποτα)

    αν ξεπερνούσες το όριο οδήγησης είχε συστήματα το ίδιο το όχημα που χτύπαγαν...

  7. #8062
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξερεις αυτα εχουνε ταχογραφο
    Να ξέρεις θα του κάνουν τα μούτρα κρέας με τον ταχογράφο.

  8. #8063
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    99% δεν βάζουν δίσκο στον ταχογράφο στα λεωφορεία της ΟΣΥ. Αφενός όταν αλλάζουν οι οδηγοί δεν αλλάζει και ο ταχογράφος (ένας δίσκος ταχογράφου ακολουθεί τον οδηγό), αφετέρου δεν έχω δει ποτέ κουτάκι ταχογράφων να τριγυρνά (που πρέπει να περιέχει τους προηγούμενους 30 ταχογράφους).
    Packets: Lost in the intrawebs

  9. #8064
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Οι ταχογράφοι εδώ και χρόνια είναι ψηφιακοί, δεν χρησιμοποιούν δίσκους, κάθε οδηγός έχει μια προσωπική κάρτα που αποθηκεύονται τα στοιχεία της κίνησής του και πρέπει να έχει τέτοιο σύστημα
    κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή ένωση τέτοιων προσώπων ή ομάδα ατόμων
    χωρίς νομική προσωπικότητα, κερδοσκοπική ή μη, ή κάθε επίσημος φορέας, ο οποίος είτε έχει δική του νομική προσωπικότητα είτε εξαρτάται από μία αρχή η οποία έχει νομική προσωπικότητα, εφόσον εκτελεί οδικές μεταφορές τρίτων με οποιονδήποτε τρόπο ή για ίδιο λογαριασμό.
    (αντιγράφω το σχετικό ΦΕΚ)

  10. #8065
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αν θυμάμαι καλά από ότι μου είχε πει φίλος οδηγός της ΟΣΥ ισχύει αυτό που λέει ο φίλος gcf περί προσωπικής κάρτας

  11. #8066
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Κάποιος αφελής που θα πίστευε κάποιες απο τις παραπάνω μουφες που ειπώθηκαν, θα έλεγε οτι ίσως χρειαζόμαστε άλλους 160 αστυνομικούς να ελέγχουν αν ο οδηγός έχει δίπλωμα ή είναι κάποιος τυχάρπαστος που τσίμπησε το φορτηγό/λεωφορείο και όποιον πάρει ο χάρος.

    Αλλα όχι, είμαστε εδώ μαζεμένοι για να ζητωκραυγάσουμε τους ελεγκτές που θα μας σώσουν τα αδικοχαμένα εισιτήρια των 1.30 και τα συναισθηματικά λεηλατημένα πορτοφόλια του κοΖμάκη.


    Σαν πολύ ανάλαφρα το παίρνετε το θέμα με τους ταχογράφους σε φορτηγά και λεωφορεία.
    Ανορθόγραφοι κουφάλες, έρχονται δασκάλες.

  12. #8067
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ο καθένας δίνει σημασία σε πράγματα που νομίζει οτι είναι σημαντικότερα.

  13. #8068
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Καλημέρα
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο Βασίλη

    Οι έλεγχοι εισιτηρίων είναι αρμοδιότητα του ΟΑΣΑ.

    Η ικανότητα του οδηγού να οδηγήσει λεωφορεία είναι αρμοδιότητα του ΟΑΣΑ και της αρμόδιας αρχής δηλαδή της αστυνομίας.

    Ο έλεγχος της ικανότητας κάποιου για να οδηγήσει κάποιο όχημα είναι αρμοδιότητα της αρμόδιας αρχής δηλαδή της αστυνομίας.

    Προσωπικά με απασχολούν σοβαρότερα θέματα από τους ελέγχους σε οχήματα η την επιβολή προστίμων.

    Άλλωστε ας κάνουν πρώτα έλεγχο και επιβολή προστίμων σε οδηγούς λεωφορείων και τρόλεϊ που οδηγούν με το κινητό να είναι η μόνη τους προτεραιότητα ενώ θα έπρεπε να είναι η οδήγηση καθώς μεταφέρουν ανθρώπους (επιβάτες).

    Άλλωστε δεν έχω στην κατοχή μου κάποιο όχημα καθώς δεν μου χρειάζεται.

    έχω προσωποποιημένη κάρτα για όλα τα ΜΜΜ που μου την πληρώνει ο εργοδότης.

    Αν χρειαστεί χρησιμοποιώ ταξί που μου το πληρώνει ο εργοδότης.

    Η απλά χρησιμοποιώ τα πόδια μου.

  14. #8069
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Να λέμε και θετικά όμως: Χθες βράδυ συναυλία Τεχνόπολη, εντάξει δεν είχε και πάνω από το πολύ 2000 άτομα αλλά το Μετρό παρόλο που ήταν Παρασκευή και 0100 μεταμεσονύκτια, είχε δρομολόγια ανά 10 λεπτά. Μια χαρά ο κόσμος έφυγε ομαλότατα και εξυπηρετήθηκε άριστα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #8070
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ταχογράφοι εδώ και χρόνια είναι ψηφιακοί, δεν χρησιμοποιούν δίσκους, κάθε οδηγός έχει μια προσωπική κάρτα που αποθηκεύονται τα στοιχεία της κίνησής του και πρέπει να έχει τέτοιο σύστημα

    (αντιγράφω το σχετικό ΦΕΚ)
    Αφενός πρακτικά δεν χρειάζεται να βγάλεις κάρτα ταχογράφου αν δεν οδηγείς όχημα με ψηφιακό ταχογράφο καθώς δεν τη ζητάνε την κάρτα την ίδια σε έλεγχο (π.χ. εγώ δεν έχω και δεν χρειάζεται να δώσω 150€ παράβολα και να φάω μια μέρα για να βγάλω κάτι που λήγει σε 5 χρόνια και θα ξαναχρειαστεί παράβολα για να ανανεωθεί), ενώ η νομοθεσία για την ύπαρξη ψηφιακού ταχογράφου δεν ίσχυσε αναδρομικά αλλά αφορούσε νεοεισαχθέντα η νέα ταξινομηθέντα φορτηγά. Η πλειονότητα των φορτηγών στην Αθήνα ακόμα παλαιού τύπου με δίσκους χρησιμοποιεί. Επισης, τα παλιότερα μοντέλα λεωφορείων δεν έχουν ψηφιακές συσκευές ταχογράφου και θα ήταν εμφανής η κίνηση του οδηγού να βάζει κάρτα στο μηχάνημα.
    Packets: Lost in the intrawebs

Σελ. 538 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 518528533536537538539540543548558 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας