Σελ. 663 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 643653658661662663664665668673683 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.931-9.945 από 13039
  1. #9931
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι δεν μπορούσαν να τρέξουν.
    Για να πω την αμαρτία μου, ήμουν και εγώ μια-δυο φορές στην κατηγορία. Την μια φορά έτρεξα (και έφαγα από το κάρμα μια απίστευτη σούπα στην Κλαυθμώνος) και την άλλη έδωσα λεφτά (νομίζω πως τότε ήταν ακόμα το πρόστιμο 20Χ το εισιτήριο..έκλαιγα το χαρτζιλίκι της εβδομάδας).
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  2. #9932
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα το εισπραξουν το προστιμο απ'το ΔΟΥ του Πακισταν
    Σου ξέφυγε η πράσινη κάρτα, που σημαίνει πως θα πάει εδώ στην δικιά μας ΔΟΥ

  3. #9933
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρασινη- ξεπρασινη, αμα δεν εχει περασει απο ΔΟΥ να αποκτησει ΑΦΜ η εφορια δεν τον ξερει. Βεβαια καπου μενει. Για να νοικιασει σπιτι (νομιμα) πρεπει να βγαλει ΑΦΜ. Αν βεβαια φιλοξενειται απο μπαχαλους.. εεε συγγνωμη αλληλεγγυους τοτε προφανως και δεν εχει αφμ
    Απο την αλλη αν ειχε, πιθανοτατα θα ηταν γραμμενος στον οαεδ (χωρις χρηματικο επιδομα) αλλα θα δικαιουται δωρεαν εισιτηριο στα ΜΜΜ

    Υποτιθεται οτι εχουν πληρωθει δισεκατομμυρια για την βοηθεια των μεταναστων. Μεσα σε αυτα και η δωρεαν χρηση των ΜΜΜ
    (δωρεαν για αυτους, το κοστος παντα υπαρχει)
    Ενα οργανωμενο κρατος, τους καταγραφει και τους χορηγει δωρεαν καρτες για τα ΜΜΜ. Ετσι εμπνεεται και το αισθημα ταξης και (εστω κοινωνικου) δικαιου. Αλλιως καταληγουν οι υπολοιποι να νιωθουν μακακες που πληρωνουν, και καπως ετσι καταληγουμε στην ανομια.

    Παντως αυτό με την εξοδο στις μπαρες οπου καποιος ηλιθιος περιμενει να κλεισουν για να χτυπησει καρτα στην εξοδο ειναι θεμα.
    Μεχρι και να ποδοπατηθει κοσμος υπαρχει κινδυνος.

  4. #9934
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι υποχρεωτικό να του δώσεις ταυτότητα αφού δεν είναι αστυνομικό όργανο ο ελεγκτής.
    Απλά τσιμπάνε οι επιβάτες και τις δίνουν.
    Σήμερα όπως ήμουν φορτωμένος από την δουλειά κατέβηκα στον σταθμό Αργυρούπολη στο σχόλασμα. Από πίσω ένας τύπος τάχα πάει να περάσει κάρτα η οποία προφανώς ήταν άδεια και περνάει μαζί μου.
    Του τα έχωσα χοντρά. Όλοι πέσαν πάνω μου να με φάνε.
    Πώς κάνεις έτσι. Άσε τον άνθρωπο κλπ.

    Εκείνος έλεγε τα δικά του και εγώ τα δικά μου μέχρι έξω.
    Πολλοί το κάνουν αυτό, ειδικά σε λεωφορεία. Κυκλοφορούν με άδειες κάρτες και δεν τρώνε ποτέ πρόστιμο... Ακόμα κι αν ο ελεγκτής πάει να την επικυρώσει και δει πως είναι άδεια, δεν τους κάνει τίποτα.

  5. #9935
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδα σημερα να γραφουν κληση σε λεωφορειο σε τσαμπατζη.

    Ηταν 3 ελεγκτες, ειχαν μπει προς το τελος της διαδρομης οταν ηταν ψιλοαδειο το λεωφορειο... η διαδικασια ηταν η εξης... πιανει τον νεαρο και του ζηταει ταυτοτητα και μετα καθεται ο ελεγκτης στο καθισμα (ειπαμε ηταν σχεδον αδειο το λεωφορειο) και αρχιζει αντιγραφει τη ταυτοτητα στην "κληση".

    Το ερωτημα ειναι απλο... Αν χρειαζεται ...ταυτοτητα για να κοπει η κληση και εφοσον ο αλλος δηλωνει "μεταναστης", χωρις αριθμο δελτιου ελληνικης ταυτοτητας (που προφανως χωρις ΑΔΤ δεν υπαρχει συνδεση με ελληνικο ΑΦΜ, καποια κατοικια κτλ) που ακριβως θα του στειλουν ...το προστιμο?
    Θα σε απογοητεύσω καθώς μπορεί οι έλεγχοι να είναι για όλους/ες , τα πρόστιμα αφορούν μόνο τους Έλληνες
    Οι εντολές που έχουν οι ελεγκτές αλλά γενικά και οι αστυνομικοί είναι να μην πειράζουν πρόσφυγες και μετανάστες μέχρι να ξεκαθαρίσει αυτό το πράγμα έχουμε μέλλον....

  6. #9936
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, αλλά προ 15ετίας είχα πετύχει αρκετές φορές προσαγωγές στο Τμήμα σε τζαμπατζήδες. Δεν έχεις ταυτότητα; Νο problem, πάμε για εξακρίβωση μια βόλτα. Τους κατέβαζαν στην επόμενη στάση και περίμεναν την αστυνομία που είχαν καλέσει. Μερικοί έβγαζαν την ταυτότητα τότε (βρέθηκε από θαύμα, την είχα πάνω μου!).
    Αυτό συμβαίνει και τώρα. Το θέμα είναι οτι σε ορισμένες περιπτώσεις ειδικά στα λεωφορεία, αυτός που δεν χτύπησε εισιτήριο αρνείται επίτηδες να δώσει ταυτότητα και μπορεί ο ελεγκτής να του την χαρίσει γιατί μέχρι να έρθει η αστυνομία και να γίνει η διαδικασία περνάει χρόνος, μάλιστα ο επιβάτης δεν δίνει ούτε τότε την ταυτότητα όταν έρθουν οι αστυνομικοί οπότε πρέπει να μεταβεί στο τμήμα μαζί με τον ελεγκτή για την διακρίβωση στοιχείων και το πρόστιμο, οπότε σου λέει ο ελεγκτής από το να κάθομαι να χάνω τόσο χρόνο για να εισπράξω το ποσοστό μου, καλύτερα να μπω σε άλλο δρομολόγιο να πιάσω πάλι μερικούς (όσους δώσουν ταυτότητα) θα έχω μεγαλύτερο κέρδος.

  7. #9937
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.274
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σιγά μην.καθισει ο ψαγμένος παραβάτης να περιμένει την αστυνομία.
    Θεωρείται παρακράτηση. Δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει ο ελεγκτής
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 16-07-19 στις 17:33.

  8. #9938
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Για αυτό στο μετρό που υπάρχουν αστυνομικοί .... οι τσαμπατζήδες δεν κάνουν εξυπνάδες γιατί δεν τους παίρνει.

  9. #9939
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.274
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ μαζί σου.

  10. #9940
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μην.καθισει ο ψαγμένος παραβάτης να περιμένει την αστυνομία.
    Θεωρείται παρακράτηση. Δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει ο ελεγκτής
    Ισχύει. Πριν αρκετά χρόνια ελεγκτής έπιασε γνωστό μου χωρίς εισιτήριο σε λεωφορείο, αυτός βγήκε έξω και τον πήρε στο κυνήγι ο ελεγκτής, μιλάμε περπατούσε πολύ γρήγορα και ο ελεγκτής δεν τον άφηνε, τελικά μπήκε μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο και χάθηκε, μπήκε και ο ελεγκτής εκεί αλλά δεν τον βρήκε..... την επόμενη φορά που μπήκε στο λεωφορείο, δεν είχε χτυπήσει εισιτήριο και είδε πάλι τον ίδιο ελεγκτή που μπήκε μέσα, μόλις τον βλέπει πετάγεται έξω άμεσα και τον έβαλε στα πόδια.

  11. #9941
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει. Πριν αρκετά χρόνια ελεγκτής έπιασε γνωστό μου χωρίς εισιτήριο σε λεωφορείο, αυτός βγήκε έξω και τον πήρε στο κυνήγι ο ελεγκτής, μιλάμε περπατούσε πολύ γρήγορα και ο ελεγκτής δεν τον άφηνε, τελικά μπήκε μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο και χάθηκε, μπήκε και ο ελεγκτής εκεί αλλά δεν τον βρήκε..... την επόμενη φορά που μπήκε στο λεωφορείο, δεν είχε χτυπήσει εισιτήριο και είδε πάλι τον ίδιο ελεγκτή που μπήκε μέσα, μόλις τον βλέπει πετάγεται έξω άμεσα και τον έβαλε στα πόδια.
    Παλια στους αθλητες του στιβου, ολυμπιονικες, κτλ, δινανε αδειες ΟΠΑΠ....

    Βρηκαμε νεα καριερα (ειδικα για δρομεις στιβου)... μονιμοι στον ΟΑΣΑ σε θεση ελεγκτη

  12. #9942
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.087
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει. Πριν αρκετά χρόνια ελεγκτής έπιασε γνωστό μου χωρίς εισιτήριο σε λεωφορείο, αυτός βγήκε έξω και τον πήρε στο κυνήγι ο ελεγκτής, μιλάμε περπατούσε πολύ γρήγορα και ο ελεγκτής δεν τον άφηνε, τελικά μπήκε μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο και χάθηκε, μπήκε και ο ελεγκτής εκεί αλλά δεν τον βρήκε..... την επόμενη φορά που μπήκε στο λεωφορείο, δεν είχε χτυπήσει εισιτήριο και είδε πάλι τον ίδιο ελεγκτή που μπήκε μέσα, μόλις τον βλέπει πετάγεται έξω άμεσα και τον έβαλε στα πόδια.
    Δεν είναι δουλειά του ελεγκτή να κυνηγάει κόσμο. Πως την είδε, υπερ-κατάσκοπος των 5 ηπείρων? Να κουνήσουν το κεφάλι τους, να κόψουν τις πολλές ταινίες και να προσγειωθούν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #9943
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά, η λύση για τον Ελληναρα τζαμπατζη (όπως και τους νόμιμους ξένους), είναι μία... "Δωρεάν" συγκοινωνίες και όλα τα έξοδα να μας τα παίρνουν με φόρους.

  14. #9944
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Να πληρώνουν τις δωρεάν συγκοινωνίες Αθήνας και Θεσσαλονίκης οι κάτοικοι της Ροδόπης ας πούμε.

    Αν είναι έτσι, τότε να γίνουν δωρεάν και οι συγκοινωνίες με τα τοπικά αστικά ΚΤΕΛ. Αν θέλουμε να μιλάμε για "καθολική υπηρεσία" παροχής συγκοινωνιών σε πανελλαδικό δίκτυο.

  15. #9945
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, η λύση για τον Ελληναρα τζαμπατζη (όπως και τους νόμιμους ξένους), είναι μία... "Δωρεάν" συγκοινωνίες και όλα τα έξοδα να μας τα παίρνουν με φόρους.
    ή απλά να κόψουν τις "Δωρεάν" συγκοινωνίες όπως γίνεται στις "σοβαρές" χώρες του εξωτερικού (ευρωπαικές)

Σελ. 663 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 643653658661662663664665668673683 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας