Σελ. 814 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 794804809812813814815816819824834 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.196-12.210 από 13039
  1. #12196
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, δεν συλλαμβάνονται όμως από πολίτες.

    Τρία πουλάκια κάθονται, κυριολεκτικά. Είμαι σαφής σε ότι έχω γράψει και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του για το τι ισχύει και τι όχι, όσο και να "κατευθύνεις" αλλού την κουβέντα.
    Δεν ξέρω που κάθονται τα τρία πουλάκια που λες

    αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν είσαι σαφής σε αυτά που λες

    ότι αφορά το πρώτο που αναφέρεις ότι δεν μπορεί κάποιος πολίτης να κρατήσει (όχι να συλλάβει αυτή είναι η δουλειά του αστυνομικού ή του υπαλλήλου ιδιωτικής ασφαλείας) είσαι λάθος
    καθώς έχει γίνει σε όλα τα ΜΜΜ με άτομα (ανήλικα/ενήλικα) που κλέβουν κινητά/πορτοφόλια/τσάντες από πολίτες
    εκεί υπήρξε η επέμβαση των πολιτών με την συνεργασία των εργαζομένων στα ΜΜΜ όπου τα συγκεκριμένα άτομα κρατήθηκαν στον χώρο του οχήματος/σταθμού μέχρι να ειδοποιηθεί η αστυνομία για να τα συλλάβει.

    ότι αφορά το δεύτερο που αναφέρεις ότι προσπαθώ να κατευθύνω αλλού την συζήτηση είναι δικό σου και μόνο συμπέρασμα

    εγώ δεν κατευθύνω πουθενά την συζήτηση φίλε μου

    μου είναι αδιάφορη γιατί το αποτέλεσμα αυτής ήταν η πλήρης αποτυχία του συστήματος.

  2. #12197
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μπορούν και οι πολίτες να τους παρακρατήσουν μέχρι να επιληφθεί η αστυνομία. Αναλόγως το αδίκημα.

    Το γνωρίζω πολύ καλά από Αρχαιολογικό χώρο που εργαζόμουν.

    Πχ αν τυχόν δω κάποιον να ρίχνει λάδια πάνω στις εικόνες (αυτό έγινε σε ένα μουσείο) μπορώ να τον παρακρατήσω εγώ ο εργαζόμενος ή ο απλός πολίτης.

    Εμείς είχαμε εντολές να καθυστερήσουμε την έξοδα από τον χώρο με διάφορους τρόπους αν συνέβαινε κάτι για να μην εμπλακούμε

    Για το παραπάνω περιστατικό πάντως ενημερωτικά δεν έγιναν αντιληπτές οι κυρίες αλλά προσπάθησαν να κάνουν τα ίδια και αλλού και εκεί συνελήφθησαν.

  3. #12198
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορούν και οι πολίτες να τους παρακρατήσουν μέχρι να επιληφθεί η αστυνομία. Αναλόγως το αδίκημα.

    Το γνωρίζω πολύ καλά από Αρχαιολογικό χώρο που εργαζόμουν.

    Πχ αν τυχόν δω κάποιον να ρίχνει λάδια πάνω στις εικόνες (αυτό έγινε σε ένα μουσείο) μπορώ να τον παρακρατήσω εγώ ο εργαζόμενος ή ο απλός πολίτης.

    Εμείς είχαμε εντολές να καθυστερήσουμε την έξοδα από τον χώρο με διάφορους τρόπους αν συνέβαινε κάτι για να μην εμπλακούμε

    Για το παραπάνω περιστατικό πάντως ενημερωτικά δεν έγιναν αντιληπτές οι κυρίες αλλά προσπάθησαν να κάνουν τα ίδια και αλλού και εκεί συνελήφθησαν.
    Πάρα πολύ σωστά

    έχει συμβεί παρόμοιο γεγονός στο αρχαιολογικό μουσείο και στο μουσείο της ακρόπολης επίσης με κάτι "περίεργες κυρίες".

  4. #12199
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι αφορά το πρώτο που αναφέρεις ότι δεν μπορεί κάποιος πολίτης να κρατήσει (όχι να συλλάβει αυτή είναι η δουλειά του αστυνομικού ή του υπαλλήλου ιδιωτικής ασφαλείας) είσαι λάθος
    καθώς έχει γίνει σε όλα τα ΜΜΜ με άτομα (ανήλικα/ενήλικα) που κλέβουν κινητά/πορτοφόλια/τσάντες από πολίτες
    Εσύ μίλησες για σύλληψη από πολίτη (#12178) απαντώντας κάτω από το post του thourios, γράφοντας ότι καλό θα είναι να αγοράσεις και χειροπέδες μιας και μπορεί να χρειαστούν..
    Δεν μίλησα για κράτηση, το ξέρω ότι υπάρχει δικαίωμα κράτησης από πολίτη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α) άλλο πράγμα το αυτόφωρο δικαστήριο, άλλο το αυτόφωρο έγκλημα και άλλο η αυτόφωρη σύλληψη.

    Β)Το οτι δεν δικαζονται ανήλικοι στο αυτόφωρο δικαστήριο δεν σημαινει ούτε οτι ΔΕΝ συλλαμβάνονται ουτε και ότι ΔΕΝ δικάζονται. Σε ανήλικους, όπως και σε δικηγόρους, ακολουθείται μόνο η τακτική διαδικασια.

    Γ) αυτόφωρο δικαστήριο υπάρχει μόνο για τα πλημμέληματά.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  5. #12200
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α) άλλο πράγμα το αυτόφωρο δικαστήριο, άλλο το αυτόφωρο έγκλημα και άλλο η αυτόφωρη σύλληψη.

    Β)Το οτι δεν δικαζονται ανήλικοι στο αυτόφωρο δικαστήριο δεν σημαινει ούτε οτι ΔΕΝ συλλαμβάνονται ουτε και ότι ΔΕΝ δικάζονται. Σε ανήλικους, όπως και σε δικηγόρους, ακολουθείται μόνο η τακτική διαδικασια.

    Γ) αυτόφωρο δικαστήριο υπάρχει μόνο για τα πλημμέληματά.
    Ευχαριστώ με την σειρά μου για τις πληροφορίες.

  6. #12201
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μιας και είμαστε στο νήμα για τα ΜΜΜ, ερώτηση αφού επιτρέπεται να κρατήσει απλός πολίτης κάποιον άλλον πολίτη παρά την θέληση του, γιατί οι οδηγίες για αυτούς που ανεβαίνουν χωρίς εισιτήριο και τους πιάνουν είναι οτι δεν έχει κανένας δικαίωμα να σας απαγορέψει να φύγετε;

  7. #12202
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    μόνο με την, άμεση ή έμμεση, θέληση του πολίτη επιτρέπεται η παρακράτηση του από άλλον πολίτη. Ποιες είναι τέτοιες περιπτωσεις; κάτσε και περίμενε την αστυνομία να σε συλλάβει και ο παραβατης συμφωνεί ή κάποιο σενάριο τεχνητής καθυστέρησης του.

  8. #12203
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ σωστά

    έχει συμβεί παρόμοιο γεγονός στο αρχαιολογικό μουσείο και στο μουσείο της ακρόπολης επίσης με κάτι "περίεργες κυρίες".
    Έγινε πέρσι με κάποια travel bloger που νόμιζε ότι θα γίνει διάσημη με την δημοσίευση των φωτογραφιών.
    Ενώ ξεβρακ@θηκε στο βράχο στο blog της έγραφε ότι έγινε στο Μουσείο. Σκεφτείτε τι θα είχε πιεί για να μην θυμάται που ακριβώς έκανε αυτά που έκανε.
    Ξέρω ότι επιλήφθηκε η αστυνομία αλλά εκείνη έκανε μήνυση στους φύλακες που επενέβησαν.
    Επίσης κάποιος δικός μας δημοσιογράφος έπαιρνε το μέρος της όπως συνήθως κάνει σε τέτοιου είδους περιπτώσεις.
    Δεν ξέρω πως έχει ή αν έχει καταλήξει η υπόθεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 25-01-21 στις 13:36.

  9. #12204
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Σύντομα λήγει η ετήσια προσωποποιημένη κάρτα μου. Μπορώ να της φορτώσω πακέτο 10 εισιτηρίων (+1 δώρο) χωρίς να χάσω τις έξτρα μέρες που έδωσαν για την καραντίνα όταν στο μέλλον ανανεώσω πάλι για ένα έτος ή τα μπλέκει και χάνεται όταν την φορτίσεις με κάτι άλλο εκτός από το δώρο καραντίνας;

  10. #12205
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Διαβάζω σε άλλο φόρουμ, ότι από αύριο δημιουργείται η γραμμή 608-Α. Θα κάνει με κύκλο τη διαδρομή Γαλάτσι-Ακαδημία, για να μειωθεί λίγο ο συνωστισμός.

    Λένε ότι θα κόψουν 5 "νταλίκες" Solaris από τα δρομολόγια του αεροδρομίου (Χ95-Χ96), που πηγαινοέρχονται σχεδόν άδεια και θα μπουν στο 608Α.

  11. #12206
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.620
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω σε άλλο φόρουμ, ότι από αύριο δημιουργείται η γραμμή 608-Α. Θα κάνει με κύκλο τη διαδρομή Γαλάτσι-Ακαδημία, για να μειωθεί λίγο ο συνωστισμός.

    Λένε ότι θα κόψουν 5 "νταλίκες" Solaris από τα δρομολόγια του αεροδρομίου (Χ95-Χ96), που πηγαινοέρχονται σχεδόν άδεια και θα μπουν στο 608Α.
    Στην ουσία την "παλιά" διαδρομή δηλαδή. Το 608 έχει τεράστιο θέμα, γιατί εδώ και πολλά χρόνια εξυπηρετεί ως improptu Γραμμή 4 του Μετρό. Κάνει μια πολύ μεγάλη διαδρομή (απο όταν το έβαλαν να φτάνει μέχρι πάνω στον Υμηττό) και εξυπηρετεί πολύ-πολύ πυκνοκατοικημένες περιοχές.

    Source: me, που μόνο τέντα δεν έχω στήσει σε αυτό το έρμο λεωφορείο.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #12207
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύντομα λήγει η ετήσια προσωποποιημένη κάρτα μου. Μπορώ να της φορτώσω πακέτο 10 εισιτηρίων (+1 δώρο) χωρίς να χάσω τις έξτρα μέρες που έδωσαν για την καραντίνα όταν στο μέλλον ανανεώσω πάλι για ένα έτος ή τα μπλέκει και χάνεται όταν την φορτίσεις με κάτι άλλο εκτός από το δώρο καραντίνας;
    Απαντώ εγώ στον εαυτό μου μήπως προλάβω άλλους:
    Το δώρο της καραντίνας χάνεται αν φορτίσεις την κάρτα με κάτι άλλο.

    - - - Updated - - -

    Ξανααπαντώ: Επανεμφανίστηκε μετά την πρώτη επικύρωση. Αν χαθεί όταν της βάλω δεύτερο 10+1 θα ενημερώσω ξανά.

  13. #12208
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως άσχετο αλλά το βάζω εδώ
    Χθες στο μετρό στον Χολαργού. Βγαίνοντας έξω λίγο πιο πέρα βλέπω μπροστά μου κάτω στο δάπεδο ένα κινητό.
    Το σηκώνω. Δεν ξέρω τι μάρκα ήταν αλλά ήταν σε κακή κατάσταση. Φθαρμένο δηλαδή. Και εκεί αρχίζει η ιστορία. Μου την πέφτουν 4, 5. Δικό μου φίλε είναι το κινητό. Είσαι κλέφτης και τέτοια. Σε είδαμε που έφευγες σφαίρα και διάφορα.
    Να και μια πιτσιρίκα. Δικό μου είναι λέει. ΟΚ λέω. Βάζεις το pin και το παίρνεις. Δεν έβαζε αυτή το pin αλλά επέμενε ότι είναι δικό της.
    Αληταρά μου λέει ο άλλος από πίσω. Πας να κοροϊδέψεις το κορίτσι. Αυτός που έλεγε ότι είναι δικό του τώρα έλεγε ότι είναι του κοριτσιού γιατί το είδε.
    Τι πιο απλό λέω πάλι. Όποιος βάλει το σωστό pin το παίρνει.
    Καμία απάντηση για το pin και αρχίζει άλλη επίθεση. Παρά λίγο να φάω ξύλο.
    Θα παραδοθεί στην αστυνομία λέω. Ας ακολουθήσει ο πραγματικός κάτοχος να το ξεκλειδώσει και να το πάρει Χαμπάρι. Βουτάει η πιτσιρίκα το κινητό από το χέρι μου και δρόμο. Μπορούσα βέβαια να το συγκρατήσω αλλά να τι είμαστε.
    Μέχρι να απομακρυνθώ συνέχιζαν να με βρίζουν.
    Φανταστείτε να γινόταν αυτό στην Βικτώρια ή στο Μεταξουργείο

  14. #12209
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως άσχετο αλλά το βάζω εδώ
    Χθες στο μετρό στον Χολαργού. Βγαίνοντας έξω λίγο πιο πέρα βλέπω μπροστά μου κάτω στο δάπεδο ένα κινητό.
    Το σηκώνω. Δεν ξέρω τι μάρκα ήταν αλλά ήταν σε κακή κατάσταση. Φθαρμένο δηλαδή. Και εκεί αρχίζει η ιστορία. Μου την πέφτουν 4, 5. Δικό μου φίλε είναι το κινητό. Είσαι κλέφτης και τέτοια. Σε είδαμε που έφευγες σφαίρα και διάφορα.
    Να και μια πιτσιρίκα. Δικό μου είναι λέει. ΟΚ λέω. Βάζεις το pin και το παίρνεις. Δεν έβαζε αυτή το pin αλλά επέμενε ότι είναι δικό της.
    Αληταρά μου λέει ο άλλος από πίσω. Πας να κοροϊδέψεις το κορίτσι. Αυτός που έλεγε ότι είναι δικό του τώρα έλεγε ότι είναι του κοριτσιού γιατί το είδε.
    Τι πιο απλό λέω πάλι. Όποιος βάλει το σωστό pin το παίρνει.
    Καμία απάντηση για το pin και αρχίζει άλλη επίθεση. Παρά λίγο να φάω ξύλο.
    Θα παραδοθεί στην αστυνομία λέω. Ας ακολουθήσει ο πραγματικός κάτοχος να το ξεκλειδώσει και να το πάρει Χαμπάρι. Βουτάει η πιτσιρίκα το κινητό από το χέρι μου και δρόμο. Μπορούσα βέβαια να το συγκρατήσω αλλά να τι είμαστε.
    Μέχρι να απομακρυνθώ συνέχιζαν να με βρίζουν.
    Φανταστείτε να γινόταν αυτό στην Βικτώρια ή στο Μεταξουργείο
    Έχει λαλήσει ο κόσμος με την καραντίνα. Νομίζω είναι παραπάνω από εμφανές πλέον.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω σε άλλο φόρουμ, ότι από αύριο δημιουργείται η γραμμή 608-Α. Θα κάνει με κύκλο τη διαδρομή Γαλάτσι-Ακαδημία, για να μειωθεί λίγο ο συνωστισμός.

    Λένε ότι θα κόψουν 5 "νταλίκες" Solaris από τα δρομολόγια του αεροδρομίου (Χ95-Χ96), που πηγαινοέρχονται σχεδόν άδεια και θα μπουν στο 608Α.
    Τελικά η ειδική γραμμή 608Α, προς το παρόν δεν έχει λειτουργήσει. Μάλλον περιμένουν να ανοίξουν τα καταστήματα πάλι.

  15. #12210
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως άσχετο .........
    είμαι ο μόνος που σκέφτηκε το ενδεχόμενο να ήταν κόλπο να στην πέσουν για πλιάτσικο/επίθεση;




Σελ. 814 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 794804809812813814815816819824834 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας