Σελ. 726 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 706716721724725726727728731736746 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.876-10.890 από 13039
  1. #10876
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια, αυτα τα ορια που εχουν θεσπισει οι αρμοδιοι, περιλαμβανουν να τους αναλυουμε το που παμε και γιατι?
    Αν το πληρώνεις απο την τσέπη σου, όχι φυσικά

  2. #10877
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελική θέλεις να έχεις επιδόματα; θα έχουν όρους και προϋποθέσεις, δεν θες να σε παρακολουθούν; κανένα πρόβλημα παίρνεις το κανονικό πακέτο.

    Το όλο σου το σκεπτικό είναι δεν μπορούνε να με παρακολουθούν που εγώ τους λέω οτι είμαι άνεργος ενώ δεν είμαι
    Το σκεπτικο μου λεει

    Δεν ειναι δικο μου. Δικο τους ειναι.

    Δειξε μου που αναφερεται σε "ορους και προϋποθεσεις" για την επιδοτηση κομιστρου ανεργου οτι θα πρεπει να εξηγει ο επιβατης που παει και τι κανει.

    Περιμενω

  3. #10878
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεπτικο μου λεει

    Δεν ειναι δικο μου. Δικο τους ειναι.

    Δειξε μου που αναφερεται σε "ορους και προϋποθεσεις" για την επιδοτηση κομιστρου ανεργου οτι θα πρεπει να εξηγει ο επιβατης που παει και τι κανει.

    Περιμενω
    Είπα τι θα πρέπει να γίνει, όχι τι γίνεται τώρα, όπως κάνεις και εσύ που λες πρέπει να πιάσουν τους λαθρεπιβάτες, αλλά δεν μπορεί στην ουσία να κάνει τίποτα ο ελεγκτής όταν τον πιάσει.

    Απο εκεί και πέρα υπάρχει και το ότι συνήθως σε βάζουν να κάνεις αποδοχή όρων πως αυτά που λες είναι αλήθεια και τα σχετικά (δήλωση του Ν105)

    Το δικό σου σκεπτικό είναι δεν μπορείς να μου κάνεις έλεγχο γιατί προσωπικά δεδομένα

  4. #10879
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεπτικο μου λεει Δεν ειναι δικο μου. Δικο τους ειναι. Δειξε μου που αναφερεται σε "ορους και προϋποθεσεις" για την επιδοτηση κομιστρου ανεργου οτι θα πρεπει να εξηγει ο επιβατης που παει και τι κανει. Περιμενω
    οτι θα πρέπει να εξηγεί νομίζω εσύ το ανέφερες.

  5. #10880
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Τελως παντων δε βγαζουμε ακρη γιατι στο εξης απλο δεν υπαρχει λογικη ακολουθια...

    Εστω οτι με παρακολουθουν κατα παραβαση των ορων της ΑΠΔΠΧ.
    Εστω οτι χρησιμοποιουν δηθεν αυτα τα στοιχεια για να "ελεγξουν".
    Σε τι τους χρησιμευει να ξερουν οτι εκανα κατ'επαναληψη Μαρουσι-Συνταγμα / Συνταγμα-Μαρουσι?
    Πως μπορουν να βρουν οτι ...δουλευα και οχι οτι εκοβα βολτες?
    Θα με ανακρινουν? Ειμαι υποχρεωμενος να εξηγησω το οτιδηποτε?

    Γι'αυτο ολο το παραπανω δε στεκει απο πουθενα. Θα βγουν λεει και κλιμακια να ελεγχουν τους μουφα ανεργους Αλλα τους τσαμπατζηδες που ειναι πολλαπλασιοι και κανουν ΜΠΑΜ στα @@ τους.

    Συμπερασμα: Θελουν να κοψουν το κονδυλι της επιδοτησης προς τις αστικες συγκοινωνιες για να εχουν περισσοτερα να ξοδευουν σε αλλους τομεις. Δε τους ενδιαφερει η αυξηση των εσοδων των αστικων συγκοινωνιων ουτε η βιωσιμοτητα τους γιατι εχουν μηδενικη εμφαση στη παταξη της εισιτηριοδιαφυγης.

  6. #10881
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελως παντων δε βγαζουμε ακρη γιατι στο εξης απλο δεν υπαρχει λογικη ακολουθια...

    Εστω οτι με παρακολουθουν κατα παραβαση των ορων της ΑΠΔΠΧ.
    Εστω οτι χρησιμοποιουν δηθεν αυτα τα στοιχεια για να "ελεγξουν".
    Σε τι τους χρησιμευει να ξερουν οτι εκανα κατ'επαναληψη Μαρουσι-Συνταγμα / Συνταγμα-Μαρουσι?
    Πως μπορουν να βρουν οτι ...δουλευα και οχι οτι εκοβα βολτες?
    Θα με ανακρινουν? Ειμαι υποχρεωμενος να εξηγησω το οτιδηποτε?

    Γι'αυτο ολο το παραπανω δε στεκει απο πουθενα. Θα βγουν λεει και κλιμακια να ελεγχουν τους μουφα ανεργους Αλλα τους τσαμπατζηδες που ειναι πολλαπλασιοι και κανουν ΜΠΑΜ στα @@ τους.

    Συμπερασμα: Θελουν να κοψουν το κονδυλι της επιδοτησης προς τις αστικες συγκοινωνιες για να εχουν περισσοτερα να ξοδευουν σε αλλους τομεις. Δε τους ενδιαφερει η αυξηση των εσοδων των αστικων συγκοινωνιων ουτε η βιωσιμοτητα τους γιατι εχουν μηδενικη εμφαση στη παταξη της εισιτηριοδιαφυγης.
    Κανονικά θα έπρεπε, μιλάμε για ενα κονδύλι που το πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι στην χώρα για να έχουν πρόσβαση μόνο αυτοί στην Αθήνα.

    Και του τζαμπατζή δες τους ελέγχουν, όσο μπόρουν δηλάδη, γιατί αν τους πούνε δεν σου δίνω χαρτιά και πανε να την κάνουν απο το παράθυρο μετά θα βγούνε στα διάφορα σχετικά site

  7. #10882
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστω οτι με παρακολουθουν κατα παραβαση των ορων της ΑΠΔΠΧ.
    (γενικά) Δεν υπάρχει καμία παράβαση προσωπικών δεδομένων αν υπάρχει ποινική διακρίβωση. Το απόρρητο αίρεται όταν το αποφασίσει ο Εισαγγελέας ( ή/και το δικαστικό συμβουλιο) και εφόσον αυτό απαιτείται για την διαλεύκανση της υπόθεσης. Με λίγα λόγια οι διατάξεις της ΑΠΔΠΧ δεν έχουν εφαρμογή στην ποινική δικαιοσύνη.

  8. #10883
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    O μόνος τρόπος για να καταλάβουν ότι εργάζεσαι ενώ είσαι άνεργος είναι μέσω των ενσήμων. Όσον αφορά την μαύρη εργασία ο μόνος τρόπος είναι η παρακολούθηση από ασφαλίτες και αυτό, φαντάζομαι μόνο με "ντου" στον χώρο εργασίας. Γιατί μπορεί ο άνεργος να πηγαίνει κάθε πρωί σε ένα σπίτι επειδή απατά την γυναίκα του. Λέω εγώ τώρα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #10884
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (γενικά) Δεν υπάρχει καμία παράβαση προσωπικών δεδομένων αν υπάρχει ποινική διακρίβωση. Το απόρρητο αίρεται όταν το αποφασίσει ο Εισαγγελέας ( ή/και το δικαστικό συμβουλιο) και εφόσον αυτό απαιτείται για την διαλεύκανση της υπόθεσης. Με λίγα λόγια οι διατάξεις της ΑΠΔΠΧ δεν έχουν εφαρμογή στην ποινική δικαιοσύνη.
    Η ΑΠΔΠΧ εχει ορισει μια διαδικασια (αν ψαξεις πολλες σελιδες πισω καποιος το εκανε paste) οπου δεν γινεται να ταυτιστουν στοιχεια που αφορουν τη καρτα και τον κατοχο. Δλδ και ο εισαγγελεας να το αποφασισει ειναι τεχνικα αδυνατο με βαση την διαδικασια που λενε (οτι δλδ μονο αμα βαλει το pin ο ιδιοκτητης μπορει να γινει κατι).

    Στη πραξη ειναι δυνατο γιατι τα περισσοτερα pin ειναι birthdate απο default και αν δεν ηταν ακομα, υπαρχει ενας 8 digit συνδυασμος που μπορει να γινει brute-force η database βαζοντας απ'το 00000000 ως το 99999999. Αλλα οταν παρει μια εισαγγελικη εντολη η ATHENA λογικα θα πει οτι "τεχνικα δεν εχουμε αυτη τη δυνατοτητα με βαση την Χ αποφαση της ΑΠΔΠΧ που ορισε οτι το συστημα δεν θα επιτρεπει τετοιες αναζητησεις".

    Αν η ATH.ENA εδινε στοιχεια στον εισαγγελεα, αυτοματως θα σημαινε οτι η διαδικασια που ορισε η ΑΠΔΠΧ δεν τηρειται και αρα η ιδια η ATH.ENA ειναι παρανομη.

    Θα ηταν το αντιστοιχο με το να ζητηθει απ'τον τηλεφωνικο σου παροχο μια συνομιλια που εκανες χθες ενω πχ ο παροχος απαγορευεται να καταγραφει τις συνομιλιες σου. Απ'τη στιγμη που ο παροχος υποτιθεται βαση νομου δε σε καταγραφει, ακομα και να ζητησει ο εισαγγελεας τη χθεσινη σου συνομιλια αυτο ειναι "τεχνικα αδυνατο" (ο παροχος θα επρεπε να γυρισει στο χρονο με χρονομηχανη και να κανει activate στο παρελθον την σχετικη καταγραφη της κλησης).

    Αν παλι απ'το πουθενα ο παροχος ελεγε οκ, παρτε την συνομιλια τοτε αυτο θα σημαινε παραδοχη παρανομιας απο μερους του (οτι κατεγραφε συνομιλιες πελατων ενω αυτο του το εχει απαγορεψει το κρατος).

    Τα παραπανω εχουν σημασια για μια δικη πχ οπου εχουμε να κανουμε με στοιχεια που αποκτηθηκαν παρανομως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 10-11-19 στις 18:53.

  10. #10885
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΑΠΔΠΧ εχει ορισει μια διαδικασια (αν ψαξεις πολλες σελιδες πισω καποιος το εκανε paste) οπου δεν γινεται να ταυτιστουν στοιχεια που αφορουν τη καρτα και τον κατοχο. Δλδ και ο εισαγγελεας να το αποφασισει ειναι τεχνικα αδυνατο με βαση την διαδικασια που λενε (οτι δλδ μονο αμα βαλει το pin ο ιδιοκτητης μπορει να γινει κατι).

    Στη πραξη ειναι δυνατο γιατι τα περισσοτερα pin ειναι birthdate απο default και αν δεν ηταν ακομα, υπαρχει ενας 8 digit συνδυασμος που μπορει να γινει brute-force η database βαζοντας απ'το 00000000 ως το 99999999. Αλλα οταν παρει μια εισαγγελικη εντολη η ATHENA λογικα θα πει οτι "τεχνικα δεν εχουμε αυτη τη δυνατοτητα με βαση την Χ αποφαση της ΑΠΔΠΧ που ορισε οτι το συστημα δεν θα επιτρεπει τετοιες αναζητησεις".

    Αν η ATH.ENA εδινε στοιχεια στον εισαγγελεα, αυτοματως θα σημαινε οτι η διαδικασια που ορισε η ΑΠΔΠΧ δεν τηρειται και αρα η ιδια η ATH.ENA ειναι παρανομη.

    Θα ηταν το αντιστοιχο με το να ζητηθει απ'τον τηλεφωνικο σου παροχο μια συνομιλια που εκανες χθες ενω πχ ο παροχος απαγορευεται να καταγραφει τις συνομιλιες σου. Απ'τη στιγμη που ο παροχος υποτιθεται βαση νομου δε σε καταγραφει, ακομα και να ζητησει ο εισαγγελεας τη χθεσινη σου συνομιλια αυτο ειναι "τεχνικα αδυνατο" (ο παροχος θα επρεπε να γυρισει στο χρονο με χρονομηχανη και να κανει activate στο παρελθον την σχετικη καταγραφη της κλησης).

    Αν παλι απ'το πουθενα ο παροχος ελεγε οκ, παρτε την συνομιλια τοτε αυτο θα σημαινε παραδοχη παρανομιας απο μερους του (οτι κατεγραφε συνομιλιες πελατων ενω αυτο του το εχει απαγορεψει το κρατος).

    Τα παραπανω εχουν σημασια για μια δικη πχ οπου εχουμε να κανουμε με στοιχεια που αποκτηθηκαν παρανομως.
    Λάθος, ο πάροχος σου αυτή την στιγμή καταγράφει το που πήγες, όχι το τι έκανες είναι μάλιστα υποχρεωμένος να το κάνει αυτό.
    Το ανάλογο θα ήταν πχ ο ΟΑΣΑ να σε καταγράφει και σε video, κάτι που δεν γίνεται

  11. #10886
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος...
    Δινω υποθετικο παραδειγμα για καταγραφη κλησεων που απαγορευεται και μου λες "λαθος" φερνοντας στο τραπεζι ενα ασχετο ζητημα για τα σημεια εκπομπης

  12. #10887
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δινω υποθετικο παραδειγμα για καταγραφη κλησεων που απαγορευεται και μου λες "λαθος" φερνοντας στο τραπεζι ενα ασχετο ζητημα για τα σημεια εκπομπης
    Ναι και σου λεω και τον λόγο που είσαι λάθος, η αναλογία στο υποθετικό σου σενάριο είναι η καταγραφή που κάνει ο κάθε πάροχος και ξέρει ποιες ip έχεις επισκεφτεί, είναι μάλιστα υποχρεωμένος να κρατάει αυτές τις πληροφορίες. όχι η καταγραφή του περιεχόμενου της κλήσης το όποιο μπορεί να γίνει μόνο με εντολή εισαγγελέα.

  13. #10888
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εδωσα μια αναλογια

    1) ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ και αρα ειτε το ζητησει ο εισαγγελεας ειτε οχι δεν εχει κανενα νοημα.
    2) Αν μαλιστα η εταιρια βοηθησει τον εισαγγελεα με το αιτημα του ειναι σα να παραδεχονται αυτοματως οτι τοσο καιρο παραβιαζαν το νομο

    Μπορει ενα τετοιο παραδειγμα να δωθει με βαση τους παροχους και τα στοιχεια θεσης? Οχι. Γιατι δεν τηρει το (1) και (2).

    Ενα τετοιο παραδειγμα μπορει να δωθει ομως για τη καταγραφη συνομιλιων και αυτο χρησιμοποιησα. Και πεταγεσαι και μου λες "λαθος"

  14. #10889
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδωσα μια αναλογια

    1) ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ και αρα ειτε το ζητησει ο εισαγγελεας ειτε οχι δεν εχει κανενα νοημα.
    2) Αν μαλιστα η εταιρια βοηθησει τον εισαγγελεα με το αιτημα του ειναι σα να παραδεχονται αυτοματως οτι τοσο καιρο παραβιαζαν το νομο

    Μπορει ενα τετοιο παραδειγμα να δωθει με βαση τους παροχους και τα στοιχεια θεσης? Οχι. Γιατι δεν τηρει το (1) και (2).

    Ενα τετοιο παραδειγμα μπορει να δωθει ομως για τη καταγραφη συνομιλιων και αυτο χρησιμοποιησα. Και πεταγεσαι και μου λες "λαθος"
    Τα δεδομένα που κρατάει στην περίπτωση ΗΔΙΚΑ

    ε) Τα δεδοµένα που θα λαµβάνονται από την υπηρεσία της Η∆ΙΚΑ θα χρησιµοποιούνται µόνο για αυτόµατη επαλήθευση των χορηγούµενων από το υποκείµενο δεδοµένων. Τα δεδοµένα δεν καταχωρίζονται σε αρχείο του ΟΑΣΑ. Στο αρχείο του ΟΑΣΑ καταχωρίζεται µόνο η τιµή της συνάρτησης κατακερµατισµού (hash code), ο αριθµός της κάρτας και ο µήνας και το έτος γέννησης. Το όνοµα και το επώνυµο του επιβάτη χρησιµοποιούνται µόνο για την εκτύπωση της κάρτας και δεν καταχωρίζονται. στ) Η χρήση 4ψήφιου κωδικού ασφαλείας υιοθετήθηκε, έναντι της δυνατότητας χρήσης οποιουδήποτε αλφαριθµητικού ανεξαρτήτου µήκους εν είδει συνθηµατικού, αφενός µεν διότι είναι κάτι στο οποίο το κοινό είναι εξοικειωµένο (pin πιστωτικών/χρεωστικών καρτών, κωδικός sim κινητών τηλεφώνων) αφετέρου δε διότι δύναται να εισαχθεί από τον επιβάτη µε χρήση ασύρµατου numpad κατά τη διαδικασία έκδοσης της κάρτας στο ΤΕΚ. Ο τελευταίος περιορισµός δεν υφίσταται φυσικά κατά τη διαδικασία καταχώρισης των στοιχείων µέσω του portal και δηµιουργίας του QR code. Η χρήση όµως αλφαριθµητικών κωδικών θα αύξανε τη πιθανότητα απώλειάς τους µε αρνητικές συνέπειες στη διαδικασία αντικατάστασης καρτών µε µεταφορά υπολοίπου.
    Η Αρχή, µετά από εξέταση όλων των στοιχείων του φακέλου, αφού άκουσε τους εισηγητές και τις διευκρινίσεις των βοηθών εισηγητών οι οποίοι στην συνέχεια αποχώρησαν, κατόπιν διεξοδικής συζήτησης, εκδίδει την ακόλουθη
    Καθώς και δεδομένα κίνησης
    Προκειµένου να µην διατηρούνται στο αρχείο του ΟΑΣΑ εκατοµµύρια κινήσεις καρτών, ο ΟΑΣΑ διαγράφει τα δεδοµένα κινήσεων προ της παρόδου της πενταετίας, δηλαδή µε το τέλος της διετίας αχρησίας της κάρτας µηδενικού υπολοίπου. Η διετία θεωρείται εύλογος χρόνος διατήρησης ιστορικού κινήσεων της κάρτας και για στατιστικούς σκοπούς. Ο ΟΑΣΑ αναλαµβάνει την υποχρέωση, αν τυχόν εµφανισθούν αµφισβητήσεις κινήσεων που υπερβαίνουν τη διετία, να τις χειριστεί κατά περίπτωση. Σε κάθε περίπτωση, τα δεδοµένα κινήσεων που τηρούνται αφορούν σε κινήσεις καρτών, όχι υποκειµένων, οι οποίες συνδυάζονται µε µη αντιστρεφόµενες τιµές συνάρτησης κατακερµατισµού («ψηφιακά αποτυπώµατα»).
    Οπότε αν ο εισαγγελέας ζητήσει για συγκεκριμένη κάρτα δεδομένα μπορεί φυσικά και να τα δώσει χωρίς να παραβιάσει τίποτα

  15. #10890
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ξεχασες το σημειο που λεει οτι δε μπορει να ταυτοποιηθουν τα στοιχεια κινησης με τα ατομα χωρις να βαλει το pin που υποθετικα το ξερει μονο ο χρηστης.

Σελ. 726 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 706716721724725726727728731736746 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας